Európa: ​az ostromlott erőd 11 csillagozás

A bevándorlás fekete könyve
Corinna Milborn: Európa: az ostromlott erőd

2007. december 20-án Magyarország is a schengeni övezet teljes jogú tagjává vált. A hivatalos ünnepi beszédek hangsúlyozták: Magyarország lesz felelős az unió külső határainak őrzéséért. De kiktől is kell védeni ezeket a határokat? Például azoktól a bevándorlóktól, akik számára az egyetlen kiutat Európa jelenti. Igaz, itt semmi más nem vár rájuk, mint embertelen életkörülmények, elviselhetetlenül nehéz fizikai munka és hatósági zaklatás.
Corinna Milborn azokat a helyeket kereste fel, ahol a bevándorlással kapcsolatos problémák különös módon összesűrűsödnek: Németország és Ausztria nagyvárosait, a titkos marokkói menekülttáborokat, a spanyol nyomornegyedeket, a párizsi gettókat és London muzulmán negyedeit. Arra keresett választ: mi mozgatja ezeket az embereket. Ez a könyv híradás az európai társadalmak peremvidékein élők kétségbeejtő helyzetéről, aggodalomra ad okot, és felveti a nagy kérdést: hogyan tovább?

Eredeti cím: Die Gestürmte Festung Europa

Alexandra, Pécs, 2008
240 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789633706060 · Fordította: Niedermüller Péter

Polaris>!

Hűha.
És még egyszer: hűha.
Már mióta olvastam, és még mindig az. Meghatározó volt, az egyszer biztos. Azt hiszem, ez az a könyv, ami után egyszerűen csak nem lehet gondtalanul elsétálni és besöpörni az egészet a szőnyeg alá. Akár az út mentén nyomnám minden szembejövő kezébe, szükség lenne rá.

És igen, nekem is megvolt az érzésem végig, hogy az írónő messzemenően elfogult, de az ég szerelmére, hát emberi lényként lehet nem az lenni azok után, hogy valaki ezt látta, tud róla, testközelből tapasztalta? Azt hiszem, némi elfogultság a minimum, és még így is teljesen profi, ahogy tényekkel alátámasztva, abszolút kerülve a terjengősséget, képes volt összeszedni és leírni mindezt. Nem mondom, hogy könnyű olvasmány, de ajánlatos, az egyszer száz százalék.

Gyuris>!

Corinna Milborn: Európa: az ostromlott erőd A bevándorlás fekete könyve

Néhol szemellenzősen elfogult, máshol szókimondó és korrekt, de mindenesetre kimerítően alapos munkát végzett a szerző. Nekem erről az jutott az eszembe, amikor pár éve a város nyári néptáncfesztiválján fellépő afrikai táncosokat napokig hajkurászta a rendőrség, mert az előadás után úgy döntöttek, nem mennek vissza a nyomorba… Kemény dolgok ezek.

marcsy>!

Corinna Milborn: Európa: az ostromlott erőd A bevándorlás fekete könyve

A bevándorlás témakörében írtam a szakdolgozatomat. Ekkor akadt kezembe ez a könyv. Nagyon érdekes, megrázó és elgondolkodtató riportok olvashatók a könyvben. Nagyon tudom ajánlani, aktuális téma, nagyon aktuális probléma.

bodr>!

Corinna Milborn: Európa: az ostromlott erőd A bevándorlás fekete könyve

Olyan gyakran ismétli magát, hogy még az a gyanú is felmerült bennem, az egyes fejezetek valójában különálló korábbi újságcikkek. Tartalmilag pedig az volt vele a fő problémám, hogy olyan társadalmi problémákat is bevándorlási ügyként kezel, melyek teljesen szokványos rétegződési jelenségek (teszem azt, hogy a jobb kerületekben élő gyerekek nívósabb iskolákba járnak Ausztriában, nahát!). Amúgy a témafelvetés indokolt és helyenként izgalmas.

zalus>!

Corinna Milborn: Európa: az ostromlott erőd A bevándorlás fekete könyve

Pár hónapja jutott eszembe ez a könyv, ebben a nagy menekülthisztériában.
Néhány éve olvastam, akkor még itthon nem volt annyira aktuális. Ceuta, Melilla spanyol város történetei ma sem lehetnének aktuálisabbak. Nagyon ajánlom a rettegőknek elolvasásra, hogy tudják, nem „hobbyból” menekülnek Európába szegény párák. Persze, lehet magyarázni manapság, hogy ilyen-olyan veszélyeket hordoznak, meg mit keresnek itt, de ezeknek az embereknek az érzékenysége sajnos nem változna ettől a könyvtől. Ajánlom azoknak, akik mélyebben megismernék az egész menekülttéma mibenlétét.
Profi írás. Nagyon aktuális.