Chéri 47 csillagozás

Egy kurtizán szerelme
Colette: Chéri

A középkorú Léa szép, nyugodt természetű, gazdag asszony. Hat éve él együtt kurtizán barátnője fiával, a nála huszonhat évvel fiatalabb Chérivel. Derűs engedékenységgel tűri, sőt helyesli, hogy Chéri elvegyen egy korban hozzá illő, ártatlan lányt. Léa azonban nem készül fel a csapásra, azt hiszi, nem ejthet rajta sebet a fiú elvesztése. Elmenekül Párizsból, de a fájdalmat magával hordozza. Chéri is szenved, sóvárog Léa után, még fiatal feleségét is magára hagyja. Fél év múltán Léa mégis visszatér, és újra találkoznak.

Cinci címmel is megjelent.

Eredeti megjelenés éve: 1920

Nyitott Könyvműhely, Budapest, 2009
214 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789639725850 · Fordította: Kállay Miklós, Tótfalusi Ágnes

Szédültnapraforgó>!

Colette: Chéri Egy kurtizán szerelme

Nagyon idegesítő regény:( Először filmen láttam, de ott sem tetszett, gondoltam, majd a könyv meggyőz…tévedtem. Annyira unatkoztak, hogy már nekem fájt. Az örökös képmutatás, idegesítő volt, ahogy Cheri anyjával beszélt Léa.
Az egész kapcsolat leírása egy nyüglődés, az állandó féltékenykedés, már alig vártam, hogy vége legyen.

Keissye>!

Colette: Chéri Egy kurtizán szerelme

Soha nem vettem volna a kezembe ezt a könyvet, ha nem láttam volna Colette életéről szóló filmet. Nagyon megtetszett abban a jelleme, a gondolkodása, úgyhogy szerettem volna valamit olvasni tőle. Maga a történet nem igazán fogott meg, viszont ahogy ír, az a lágy stílus teljesen elbűvölt. Imádtam benne a színeket, az illatokat, hogy egy karakter se volt tökéletes vagy borzalmas, mindenki olyan emberi volt. Nem hiszem, hogy valaha olvasok még tőle bármit is, mert távol állnak tőlem a romantikus könyvek, de pontosan azt kaptam amit vártam tőle. Igazából egy szóval tudom a legjobban leírni a műről kialakult képemet: Szép. Ennyit tud.

Gabriella_Balkó>!

Colette: Chéri Egy kurtizán szerelme

Nem igazán tetszett ez a könyv. Alig van benne őszinteség, minden csak megjátszás.

Nyitott Könyvműhely, Budapest, 2009
Salsita>!

Colette: Chéri Egy kurtizán szerelme

Számomra ez a könyv a változásról szólt. Arról, hogy ha valami elmúlt, nem hozható vissza – ha mégis megpróbálják, az már nem lesz ugyanaz, épp ezért, ha meg akarunk valamit őrizni olyannak, amilyen volt, nem szabad erőlködni a felelevenítésén, mert a csalódás csak megkeseríti az emlékeket-))

moncsicsi83>!

Colette: Chéri Egy kurtizán szerelme

Jól lehet haladni a könyvvel, az alaptörténete jó, de engem valahogy nem fogott meg. Nem volt meg benne az a plusz, amire azt mondom, hogy igen. Ez a könyv megéri a maximumot, az 5 csillagot. Lehet csak rosszkor olvastam el…

Judy22>!

Colette: Chéri Egy kurtizán szerelme

A könyvet átlengte a mélabús öregség szele. a féltékenység és a fura emberi kapcsolatok illata.
De nem lett a kedvencem.
A karaktereket nem szerettem és a képmutatásuk dühítő volt, mint ahogy maga a könyv unalmas.
Pedig az író nyelvezete, leírásai élvezhetőek lettek volna egy izgalmas történet során.

Liafen>!

Colette: Chéri Egy kurtizán szerelme

Nekem tetszett, már az első oldalaknál megfogott. Ezt a „megfogást” aztán már nem éreztem úgy a könyv közepénél, de a vége felé megint újra éreztem azt, hogy igen, egy jó könyvet olvasok épp. A vége… nekem úgy tűnt, mintha össze lenne csapva. Cseppet sem erre számítottam, hogy 2 oldallal le van tudva 200 oldalnyi történés, ez a könyv tipikusan olyan, amit még olvastam volna tovább, másképpen. Ezek után már csak a filmre vagyok kíváncsi. :)

fromex999>!

Háááát.
Pf.
Lehet nőknek jobban bejön.

Colette: Chéri Egy kurtizán szerelme

Romantikus regény, idén olvastam, amikor még nem láttam a filmet, pedig dőlt a polcról a tavasszal a kutaknál ezerért.
Szeretem Colette stílusát – kicsit Saganra emlékeztet (vagy fordítva, inkább). Igazi sajátja, amikor a kívülálló szenvtelen hangján ír. A könyv ezzel együtt nem egy nagy durranás, talán a szereplők felületesek, és az érzelmeik is azok, talán nem, igazi érzelmet a két nő, Léa és Chéri anyja között érezni, egymás érdekből leplezett utálatát és megvetését. Nekem az elveszett idők feletti fájdalom jött át legjobban a történet sugallta érzelmekből.
A tv-ben megnéztem a filmet is. Nem vártam mást, mint amit kaptam, volt csöpögés, de a színészi játékért, elsősorban Michelle Pfeifferért, – de Rupert Friendért is – volt érdemes megnézni. Életet leheltek az egyszerre nevetséges és szánalmas történetbe, átérezhettük az öregedés és a veszteség fájdalmát.
Ha a filmet is lehetne csillagozni, akkor az *** lenne.

Hiranneth>!

Colette: Chéri Egy kurtizán szerelme

Nem volt rossz. De azért hosszú távú nyomot nem hiszem, hogy hagy bennem. Chéri nem lett a kedvenc szereplőm, túl gyerekes, akaratos…elkényeztetett férfi.
Az viszont érdekes volt, hogy ezek a nők milyen kapcsolatban vannak egymással, hiába várják, hogy a másik elbukjon…mégis újra és újra találkoznak…

Szédültnapraforgó>!

– Ismered a jelszavamat: hagyd békén a barátokat, ha bánatod van, és csak az örömeidet oszd meg velük.

JamiC>!

Futó remény villant fel köztük, majd elenyészett – ilyen reménység töltheti el a toronyból zuhanót.

Keissye>!

…a nyugtalan lélek éjjelre visszanyeri a hangos ásítozás és sóhajtozás jogát…

agisajt>!

Én majd gondolkodom mindkettőnk helyett – ő majd álmodik…

ditke3>!

…sok szabad időre lesz szükségem, hogy őt nézhessem. Valószínűleg nem néztem meg alaposan akkoriban, amikor még nem tudtam, hogy szeretem. Olyan vidék kell nekünk, ahol elég terünk van az ő szeszélyei és az én vágyaim számára…Én majd gondolkodom mindkettőnk helyett – ő majd álmodik…

alaurent P>!

Húsz esztendő, az ehhez hasonló bágyadt estékből összeálló múlt, az ismeretségek hiánya, az a bizalmatlanság és ernyedtség, amely életük vége felé egészen elszigeteli azokat a nőket, akik csak szerelmi mesterségből szerettek, egy estére ismét összeterelte a két nőt, akik egy másik ilyen estére várva, gyanakodva ültek egymás mellett.

alaurent P>!

Csöndes beszélgetéseik, amelyek valamiképpen minden alkalommal két közös istenüknél – a szerelemnél és a pénznél – kötöttek ki, lassacskán elkanyarodtak ettől a tárgytól, hogy Chérire térjenek vissza, szégyenletes neveltetésére, Léa szerint „lényegében ártalmatlan” szépségére, és a jellemére, amely tulajdonképpen „nem is hívható jellemnek”, ahogy Léa megjegyezte.

jmolnar>!

Ifjú kedvese napközben soha nem kaphatta rajta ziláltan, kigombolt fűzőben vagy papucsban."Meztelenül igen, ha kell", gondolta Léa, „de kibontott mellel soha”.

jmolnar>!

… egy érett férfi el tudja fogadni a visszautasítást, de képtelen elviselni egy olyan pillantást, amely a fizikumát méri fel, és nyilvánosan egy másikkal, egy ismeretlennel, egy láthatatlan valakivel hasonlítja össze…

s_emese0612>!

Meztelen, vállban széles, derékban keskeny felsőteste mint a hullámokból, úgy emelkedett ki a gyűrött lepedők közül, és egész lénye a tökéletes műalkotások mélabúját árasztotta.