Orvoslás 4 csillagozás

Claudia Eberhard-Metzger: Orvoslás

Amióta csak élet van a Földön, azóta léteznek betegségek. Hajdanán az emberek a démonokat és az isteneket tették felelőssé, ha megbetegedtek. Később megpróbáltak a betegségek nyomára bukkanni, természetes gyógymódokat kerestek, de már 10ezer évvel ezelőtt képesek voltak koponyalékelést is végrehajtani a gyógyulás érdekében. Ötzit, az 5000 éves jégmúmiát pedig nagy valószínűséggel akupunktúrával kezelték emésztési és hátfájási problémái miatt. A könyvből megismerhetjük a gyógyítás korszakalkotó felfedezéseit, az orvostudomány kiemelkedő alakjait, és olvashatunk az olyan véletlenekről, amelyeknek például a penicillin felfedezését köszönhetjük.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Mi micsoda

Tessloff és Babilon, Budapest, 2008
48 oldal · ISBN: 9789639657885 · Fordította: Schulcz Katalin

Csilla‿ P>!
Claudia Eberhard-Metzger: Orvoslás

Amióta létezik az emberiség, léteznek a betegségek is. Sőt, a kórokozók nagy valószínűséggel már az emberiség előtt, az élet kialakulásával egyidőben megjelentek.
Kezdetekben a betegségekért a démonokat, az ember feletti erőket, gonosz hatalmakat tették felelőssé.
A gyógyítás első formáinak azt tekintjük, mikor az emberek elkezdtek segíteni egymásnak, amikor valamelyikük bajbakerült. Az első gyógyítók a mágusok, a sámánok voltak. Na, innen szép továbbfejlődni és eljutni az orvostudomány mai állásáig!
Ezt a folyamatot mutatja be a könyv. Olvashatunk itt arról, hogyan kezelték az orvosok a pácienseiket az ókorban? Mivel magyarázták a régi kínaiak a betegségeket? Ki volt Hippokratész? Hogyan gyógyítottak a középkorban az orvosok? Mióta oktatják egyetemen az orvostudományt? Milyen járványok, fertőzések ütötték fel a fejüket? Olvashatunk az első patikák megjelenéséről, arról is, hogy mely növényekkel gyógyítottak? Ki volt Paracelsus? Kit nevezünk a gyermekek és kit az anyák megmentőjének? Mik azok a röntgensugarak és mire használják azokat? Mik az antibiotikumok? Hogyan működnek az oltások? Mire jók az őssejtek? Ilyen és ehhez hasonló érdekes kérdésre ad választ ez a könyv, amely a gyógyító tevékenység fejlődését mutatja be a kezdetektől egészen napjainkig, amikorra is ez a tevékenység orvostudománnyá nőtte ki magát.

anitha P>!
Claudia Eberhard-Metzger: Orvoslás

Jó könyv azoknak, akik nem szeretnének túlságosan mélyen elmerülni a témában, de érdekli őket az orvoslás történetének mérföldkövei.
Sok információ van 50 oldalba sűrítve, esztétikus a rajzokkal és képekkel. Eleinte kicsit zavaró volt, hogy a fő írásfolyam mellett sok kis „ablak” is van, de végül találtam módszert a kényelmes olvasásra.
Mintha csak a jelen pandémia idején íródott volna, kapásból az oltással kezd a könyv, és utána ugrik vissza messze a múltba, hogy utána már időrendben haladjon és kicsit még a jövőbe is belekóstoljon.