Poggyász ​nélkül 35 csillagozás

Minimalista mese szerelemről és barangolásról
Clara Bensen: Poggyász nélkül

Egy ruha, három hét, nyolc ország – nulla poggyász

A fiatal felnőttkori magába zuhanásból épphogy felépült Clara Bensen úgy dönt, hogy az egyik online párkeresőn való regisztrálással teszteli visszatérését az életbe. Az álmában sem jutott eszébe, hogy a konvenciók felrúgásáról elhíresült, rendkívül energikus egyetemi professzorral, Jeffel fog megismerkedni. Még szinte egymás vezetéknevét sem tudják, máris megállapodnak, hogy belevágnak egy nyolc országot érintő, háromhetes, kockázatos kísérleti utazásba. Hogy mi ebben a turpisság? Az, hogy mindezt szállodai foglalás, terv, és ami a pláne, poggyász nélkül teszik.

Clara sztorija a kalandorokat és az otthon ülőket egyaránt meg fogja érinteni – egyszerre szerelmi történet, úti beszámoló és ragyogó modern megközelítése az ősrégi kérdésnek: honnan vegyük a bátorságot, hogy felfedezzük a komfortzónánkon túli világot? Lehet valakit szeretni címkék és elkötelezettségek kényszere nélkül? Valóban lehetséges hátrahagyni a poggyászunkat?

GABO, Budapest, 2016
342 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634062530 · Fordította: Komló Zoltán
GABO, Budapest, 2016
342 oldal · ISBN: 9789634063148 · Fordította: Komló Zoltán

Clara Bensen: Poggyász nélkül Minimalista mese szerelemről és barangolásról

Nem tehetek róla, nekem ez másodszori olvasásra is tetszik. :-)
Nem egy egetrengető, fordulatokkal teli, eseménydús történet. Inkább olyan, mintha leülnél két baráttal és végighallgatnád az utazásuk történetét néhány pohár bor mellett. ;-)
De mindemelett szórakoztató, mert CB stílusa zseniális. A könyv felénél már pironkodtam, annyi idézetet küldtem be. De ha egyszer szeretem a gondolatait?
Kikapcsolódós, laza kis történet, ami azért mégis új gondolatokat ad fel „házifeladatnak”. :-)

theodora P>!

Clara Bensen: Poggyász nélkül Minimalista mese szerelemről és barangolásról

Clara őszintén mesél a kalandjaikról, az életükről, a saját problémáiról és betegségéről. Érdekes élmény volt olvasni ezt a könyvet, a kísérletet nem csak a minimalista utazásról, hanem egy olyan párkapcsolat kialakításáról, ahol a két fél nem csüng egymáson, hanem van mindig egy kis tér köztük (amit olyan jól mutat az a kompozíció, amit Jeff és Clara sokszor megismétel a különféle helyeken).

Laura_Bakos P>!

Clara Bensen: Poggyász nélkül Minimalista mese szerelemről és barangolásról

Furcsa volt. Jó értelemben volt furcsa.
Nagyon érdekes volt olvasni Clara és Jeff utazásáról, meg mindarról, amit Clara gondolt.
A vége nagyon tetszett.

taMara>!

Clara Bensen: Poggyász nélkül Minimalista mese szerelemről és barangolásról

Engem nagyon megfogott ennek a könyvnek a mondanivalója is és az írónő története is. Magam is szívesen elmennék egy ilyen fajta kirándulásra. Sok filozófiai kérdés és lélekelemzés volt a könyvben, de ezek mindegyike számomra érthető, és szerethető hangon volt leírva. Szép gondolatmenetei és a karakterek szerethetősége miatt bekerült a kedvenc könyveim közé.

horn_mici P>!

Clara Bensen: Poggyász nélkül Minimalista mese szerelemről és barangolásról

A múlt tévedéseit csak a jelenben értheted meg. Csak így tudsz továbblépni és fejlődni.
Egy érdekes kirándulás naplószerű elmesélése egyes szám első személyben, Carla szemszögéből.
Mi lenne, ha a kedvesed előállna egyszer azzal, hogy indulás három hétre több országot érintő barangolásra. Egy feltétel van csupán: semmit sem vihetsz magaddal, csak egy ruhát, ami végég rajtad lesz, és egy kistáskát??
Ja, és semmi wellness és megtervezett hely és szállás, hanem valahogy majd lesz?
Te elindulnál az ismeretlenben zéró börönddel?
Miközben Európa csodás országaiba járunk, a híres helyeket szemléljük, megismerjük főszereplőink múltját.
Igazán érdekes, e könyv lapjain tudtam meg, hogy nem vagy elveszve a világban, ha bárhol jársz a nagyvilágban, nincs szállásod, van egy applikáció, mely segít, ha nincs hol megszállnod. Mennyi jó érzésű és segítő ember létezik. Ha csak egy éjszaka erejéig szükséged van arra, hogy álomra hajtsd a fejed, szinte minden országban vannak couchsurf segítők.
Sőt, igazán felcsigázott az a rész, amikor Budapestre érkeznek. Egy amerikai szeméből milyen a mi fővárosunk? Milyen benyomást tett rájuk a magyar nyelv és a magyar vendésszeretet?
Sok bölcs gondolat fűszerezi a történetet.
Igazán lebilincselő olvasmány.

BPannus>!

Clara Bensen: Poggyász nélkül Minimalista mese szerelemről és barangolásról

Az ehhez hasonló utazós könyvekhez két alap dolog kell: a külső és belső utak megélése, leírása. Nagyon élveztem a térképen való utazást, de nem sikerült teljesen átérezni az író belső vívódását.

HPeter>!

Clara Bensen: Poggyász nélkül Minimalista mese szerelemről és barangolásról

Ha nem fedezem fel véletlenül, hogy a borító belsejében fotók vannak ugyanarról a két emberről, rá nem jöttem volna, hogy ez a könyv nem fikciós irodalom. Mivel szeretek útleírásokat olvasni, a felfedezést követve a könyv „haza jött velem.”.
Amikor pedig az említett fotók között kiszúrtam egy budapesti képet (háttérben a Lánchíddal), alig vártam, hogy a magyar részhez érjünk.
Nos, az sajnálatosan rövid volt. És valahogy az egész könyv nem tudott úgy magával ragadni, ahogy számos emlékezetes útleírás tette már korábban. Az hiszem, mindössze arról van szó, hogy mind Clara Bensen személyisége, mind írói stílusa távol áll tőlem. A könyv inkább szól azoknak, akiknek tátva marad a szájuk attól, hogy valaki képes poggyász és tervek nélkül utazni.

MeeCee>!

Clara Bensen: Poggyász nélkül Minimalista mese szerelemről és barangolásról

Nem az, amire számítottam, nem egy pörgős útleírás, de számomra így is élvezhető… Lett volna, ha nem lenne botrányosan rossz a fordítás. Mindig megfogadom, hogy ha tehetem, akkor eredeti nyelven olvasok. Megint megszegtem a saját szabályomat, ismét megbántam. Tükörfordítások lépten-nyomon, helyesírási hibákkal tűzdelve. Aki teheti, olvassa eredetiben.

Futtetenne I>!

Az erőteljes magyar ethosz azonban a viharos évszázadok dacára is él és virágzik. A magyar mélyrétegeket maga a nyelv őrzi – egy dallamos nyelv, amely annak ellenére sem áll rokonságban szinte egyik európai nyelvvel sem, hogy Magyarország a kontinens kellős közepén fekszik. Ott van a magyar konyhában, a paprika, a bors, a sáfrány és a gyömbér erőteljes ízeiben. Ott van az emberek harcias bátorságot és vidám vendégszeretetet melankóliával és nemzeti búskomorsággal elegyítő jellemében.
Sírva vigad a magyar, tartja a régi mondás.

Kapcsolódó szócikkek: magyar nyelv · magyarok, magyarság · Magyarország
DzsDzs88 IP>!

– Honnan tudod, hogy milyen lesz az életed? Jósnő vagy te?
– Nem kell annak lenni – feleltem drámai hangon. – Ez nyilvánvaló. Mindneki, akit ismerek, vagy mesterképzőbe fog járni, vagy gyakornoknak áll, nekem meg mára az a legfőbb célom, hogy fölkeljek, és úgy egyek meg egy mogyoróvajas-lekváros szendvicset, hogy ne jöjjön vissza. Ez nem igazán tűnik „fényes jövőnek”.
Anyám kivárt, a szavakat latolgatta, majd így szólt: – Vajon mi történne, ha nem próbálnál mindenáron normális lenni, hanem egyszerűen hagynád, hogy pontosan ott tarts, ahol most vagy?

DzsDzs88 IP>!

– Talán az élet, amilyennek te ismered, megváltozott. De az, hogy eltévedtél, még nem jelenti azt, hogy ne tudnál felfedezőutat tenni.

DzsDzs88 IP>!

– Hol az elválasztó vonal a határok feszegetése és a tökéletes faszkalapság között?

DzsDzs88 IP>!

Mint egy kisfiút a takarókból eszkábált erődjében, őt is az vonzotta, hogy a hétköznapi világokon belül hozzon létre varázslatos univerzumokat.

DzsDzs88 IP>!

…A darabokra hullás részben arra a nyugtalanító felismerésre adott reakció volt, hogy az élet nem valami rettenthetetlen, elpusztíthatatlan erő, amely udvariasan aszerint idomul, hogy a kemény munka és az emberi akaraterő milyenné szeretné tenni. Az életet át- meg átszövi egy nagyfokú törékenység.

Futtetenne I>!

– Az élet a bizalomról szól. Addig semmi sem történik, amíg nem teszel egy lépést kifelé. Az univerzum semmit sem ad azoknak, akik nem bíznak.

Kapcsolódó szócikkek: bizalom
DzsDzs88 IP>!

– Testhigiénia jelenlegi állapota?
– Kicsit retkes, de nem annyira, mint a francia metró júliusban, vagy ilyesmi.
Ki-tűnő. Külső öblítések száma?
– Ööö… A zuhanyzásra gondolsz? Mindennap, amit rólad nem mondhatok el.
Beleszagolt a hónaljába.
– Kezd kicsit szaga lenni, mi? Na, mindegy, tovább a felmérés utolsó pontjához: van-e olyan tétel, amely jelenleg nincs a birtokodban, de azon kapod magad, hogy vágysz rá?
– Delfinek, ipari fülvédő és egy kezelőorvos annak a seggfejnek a szappanoperában.
– Hadd tisztázzam – mondta Jeff – Nem vágysz rá, hanem szükséged van rá.

Szelén>!

Dorottya azt ajánlotta, hogy keresztelkedjek meg a Gellért Szálló termálfürdőjében, ebben a híres és nagy múltú budapesti ikonban a Duna nyugati partján – a budai oldalon. A viszonylag közelmúltbeli, 1873-as városházasság előtt Budapest valójában két város volt – nyugatra Buda dimbes-dombos, várral ékített hegyei, keletre Pest nyüzsgő, nagypolgári síkja, és a kettőt a Duna ködös szürke csíkja vágta ketté.

Kapcsolódó szócikkek: Budapest
DzsDzs88 IP>!

– Azért ébresztesz ilyen korán, mert valamelyik előző életemben meggyilkoltam egy rakás árva kiscicát?