Órarend ​randevúval 37 csillagozás

Christine Nöstlinger: Órarend randevúval

Anika tizennégy éves és gimnazista. A IV/A-ba jár, de szívesebben van együtt a hetedikesekkel, mint saját, túlságosan is gyerekesnek tartott osztálytársaival. Az igazsághoz hozzátartozik, hogy Anika szerelme, Wolfgang szintén hetedikes. Vajon ő is szereti Anikát? Talán nem egészen reménytelen a dolog, hiszen van olyan hetedikes (Stefan), aki megkülönböztetett figyelmet fordít Anikára. Christine Nöstlinger új regényében is az osztrák tinédszerek világával foglalkozik, semmit sem szépítve a valóságon. Bemutatja amindennapos veszekedéseket, az ellentéteket a felnőttek világával, a gyerekek egymás közötti civódásait, az iskolai élet izgalmait, a kudarcokat, a sikereket, a szerelmet, a féltékenységet és azt is, hogyan kerülhet sor a „nagy találkozás”-ra.

Eredeti cím: Stundenplan

Eredeti megjelenés éve: 1975

Móra, Budapest, 1984
164 oldal · puhatáblás · ISBN: 9631136515 · Fordította: Sárközy Elga

Parlandorka IP>!

(újraolvasás)
Nagyon nehéz csillagozni ezt az olvasást, vagy legalábbis én nem tudom reálisan. Valamikor, tizenévesen nagyon szerettem ezt a könyvet. Olyan igazán nagylányosnak tartottam, és borzasztóan szerettem volna azonosulni Anikával. Szerettem volna, ha én is egy olyan társaságba tartozhatok, mint a srácok a könyvben.
Most viszont, felnőttként visszaolvasva… Hááát… Hiába van ifjúságinak címkézve, ez azért nem az a kategória, mint mondjuk a pöttyös-csíkos könyvek voltak ugyanebben az időben. Mondjuk ki: ez lektűr. Ifjúsági, de lektűr. Ha most került volna először a kezembe, és nem a nosztalgia olvastatta volna újra velem, akkor biztosan nem vallanám be, hogy elolvasom.

Nóri_és_Anya>!
Christine Nöstlinger: Órarend randevúval

Kevés olyan könyv volt eddig a kezemben, ahol ennyire utáltam volna a főszereplőt, mint ebben. ( Én is voltam tini, haragudtam a szüleimre, utáltam a világot, de akkor sem beszéltem a szüleimmel sem a szüleimről így. Bár ha annyi idős volnék, mint a célközönség, lehet nem akadnék fenn ennyire a szülő-gyerek kapcsolaton.) S nem csak Nikát nem bírtam, de a szüleit és az osztálytársait sem.Wolfgangot különösen nem.
Két értékelhető karakter volt benne, Rolli és Stefan. Őket szerettem.
A történet egész jó volt, viszont talán mást vártam volna kicsit.
12-14 éves korom körül már olvastam az írónőtől a Cseregyereket és a naplós könyvet is, de azok teljesen mások voltak.
Mindenesetre ez egy elég régi könyv, én mai tinédzser kezébe nem adnám.

kratas P>!
Christine Nöstlinger: Órarend randevúval

Vegyes érzelmeim vannak, mert tizenévesen biztos jobban értettem volna ezt a könyvet. Most meg vén fejjel csak puffogok azon, hogy a főszereplő azt mondja a szüleire, hogy öregek, miközben fiatalabbak nálam :)
Amúgy a történet a tipikus tini problémákról szól sokadik tálalásban, de újat nem igazán tesz hozzá a témához (de hát mit is lehetne hozzátenni, nem?).

Gelso>!
Christine Nöstlinger: Órarend randevúval

kamaszként nagyon tetszett, ezért kapja meg az 5 csillagot – most nem tudom, hogyan hatna rám, de nem is ez most a lényeg, kellemes emlékek maradtak bennem

klaratakacs P>!
Christine Nöstlinger: Órarend randevúval

Ez most nagyon nem csúszott. Valahogy zagyva a történet, nem láttam igazán, hogy mi volt a fő motívum benne. Nagyon zavaró volt, hogy a főszereplő még magáról is E/3-ban gondolkodott „Anika nem kéri a rózsaszín levest.” Olvastam már régi könyvből sokkal jobbat is.

Annamária_Seres P>!
Christine Nöstlinger: Órarend randevúval

Hát ehhez a könyvhöz már túl öreg vagyok! Nem találta a közös hangot a főszereplővel, sőt kifejezetten idegesítőnek találtam Anika-t! Irritált a szülőkkel való viszonya. Az anyját lenézi az apjával való viszonya meg igazán érdekes spoiler.
A végén talán valami értelem szikrája csillan meg Anika-ban és spoiler.
Jóindulattal kap tőlem egy 3 csillagot, tudom hogy nem én vagyok a célközönség, de egy jó ifjúsági könyv a felnőtt közönséget is el tudja bűvölni.

Zsuzsanna_Székely>!
Christine Nöstlinger: Órarend randevúval

Jó, hogy a könyv emlékeztet rá, milyen fontos dolgok gyötörték az embert gimiben!

Amapola P>!
Christine Nöstlinger: Órarend randevúval

Gimnazistaként is olvastam, akkor minimum négy és fél csillag volt. Most újraolvastam … Feltételezem, hogy nem a könyv változott meg, talán inkább én látom kicsit másképp a világot.

Krisztina_Tóth_4>!
Christine Nöstlinger: Órarend randevúval

Ifjúságom egyik kedvenc könyve volt, nem is tudom, hányszor olvastam.

Lahara IP>!
Christine Nöstlinger: Órarend randevúval

Erre emlékszem, hogy nagyon más volt, mint az írónő többi könyve, nem is jött be igazán.

Maya>!

– Minden embernek magának kell tudnia, milyen messzire mehet el!

Maya>!

A pad lapja hajdan sötétbarna volt. Most már csak az írószerszámoknak készült sekély vájat sötétbarna rajta. No meg az északra néző szegélyléc. Ez az észak egyébként másutt mindenütt dél. Dél csupán itt esik északra. Az iskolában észak mindig ott van, ahol a tanár áll.