Hű, ​de nagy vagy! 10 csillagozás

Chris Miles: Hű, de nagy vagy!

Jack Sprigley nem egyszerűen későn érő típus: inkább örök éretlen. Lassan tizenöt éves, és még semmi jele nála semmiféle férfiasodásnak.
Ami még ennél is rosszabb: a barátai egész szünetre eltűntek, nem is hallott felőlük. Jack azt feltételezi, hogy végleg búcsút intettek neki és gyermektestének, és már annyival előrébb tartanak, hogy pasizni meg csajozni kezdtek. Jack megszívta.
De a fejében hamar megszületik a tökéletes terv, hogyan nyerheti vissza barátait: egyszerűen csak el kell játszania, hogy ő is kamaszodik.
Chris Miles ausztrál gyerekkönyv-szerző első ifjúsági regénye igazi szókimondó kamasz-humorral fűszerezve járja körbe a tizenéves fiúk serdüléssel kapcsolatos mindennapi problémáit.
Olyan ez a könyv, mintha Adrien Mole írta volna az Egy ropi naplóját!

Manó Könyvek, Budapest, 2015
256 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634030379 · Fordította: Moldova Júlia

Chris Miles: Hű, de nagy vagy!

Őszintén? Még sosem éreztem azt olvasás közben, hogy ennyire nem vagyok célközönség. Ráadásul nem csupán korilag, de nemileg se vagyok célcsoportja ennek a könyvnek! Amikor már sokadszor olvastam a maszturbálás, a fanszőr és a golyók szavakat, akkor felnyögtem – épp úgy, ahogy Roger Murtaugh szokott a Halálos fegyverekben: „Túl öreg vagyok én már ehhez!” Amint túlléptem a dolgon körvonalazódott előttem egy vicces, bátorító, bolond kis történet, aminek a középpontjában egy bizonytalan, még nem serdülő Jack nevű kölyök áll, akinek mindennel baja van… amiért nem szőrösek odalent a dolgai.

Elvetemült, buta, de jópofa történet. Ha lenne fiam, akkor bátran adnám a kezébe, mert kell egy könyv, ami rádöbbenti a kis srácokat, hogy minden fiúnak vannak hasonló gondolatai, sokan paráznak azon, hogy nem serken a hónaljkutya. Külön tetszett, hogy nem csak ezen a szálon mendegél a cselekmény, hanem befut néhány érdekes titkolózós szál a nagyi körül, a testvér és a barátnői körül, a bolond és az izomagy pedig felváltva röhögteti és izzasztja le a marhaságaival az olvasókat. Fincsi volt.
(Én sok furcsa regényt olvasok, de a fanszőr-pepi valami olyasmi, ami soha az életben meg nem fordult a fejemben. OMG!)

Ajánlás: FIÚKNAK! Pubertás előtt, után, de még közben is jó olvasmány. (Mondjuk ez sejthető. Nem véletlenül van a borítón elrejtve egy fütyi…)

Blog: http://hagyjatokolvasok.blogspot.hu/2015/08/chris-miles…

Szimirza>!
Chris Miles: Hű, de nagy vagy!

Hmm… általában szeretem az ilyen jellegű könyveket, de ez most nem igazán lopta be magát a szívembe, és itt most még azt sem tudom mondani, hogy nem én vagyok a célközönség …

dianna76 P>!
Chris Miles: Hű, de nagy vagy!

Nem tudom, hogy azért-e, mert minél hamarabb túl akartam lenni rajta, vagy mert annyira kíváncsi voltam mi sül ki a végére, azon túl, hogy Jack kamaszodni kezd, de tény, hogy a könyvet gyakorlatilag egy húzóra olvastam ki. Nem is tudom, hol kezdjem… Nos, talán az érdekes jelző az, ami elsőre eszembe jut a történetről. Persze itt nem a szó szerinti értelmezést értem, hanem a bizarrként ható érdekest. Azt gondolom, hogy néhol elrugaszkodott a történet a valóságtól. Vagyis inkább azt mondanám, hogy természetellenes volt némely dolog. Ugye nem hangoztatja senki sem a suliban, lányokat sem megkímélve ettől, hogy ő mennyit maszturbált egész nyáron? NEM! Maguk közt biztos megtárgyalják ezt a kamaszodó fiúk, no de nyíltan dicsekedni vele… Ez magánügy, és úgy is kezelik, szégyellhetik is, hogy művelik, hiába természetes. Amúgy remélem nem ezt tartják a fiúk mércének a kamaszodást illetően. Mert a történetben Jack érettségének ez volna a jele, bizonyítéka. Fanszőrzetből készített fanszőrpotló pepi?? Jajj!
Ezeket a fárasztó dolgokat leszámítva nem ítélném rossznak a könyvet. Sőt, egy kamaszodó fiú élvezheti is a humorát. Ráadásul nem ragadt le a történet Jack kamaszodni vágyásán, így helyenként el is lehetett feledkezni ezekről a dolgokról. Talán pont ez a show műsoros szál, a forgatás hajtott előre az olvasásban.
Nekem ennek a könyvnek a kapcsán egy lényeg jutott eszembe: merje vállalni az ember önmagát. Fanszőrzettel, vagy anélkül. És nyugi! Előbb-utóbb mindenkit utolér a pubertás szele! Kinő aminek ki kell, hogy aztán meg le lehessen nyesni. Mert manapság fiúknál is nagy divat az intim terület kozmetikázása. S még egy fontos megjegyzés: a testi érettségnél fontosabb az agyi (szellemi). Lehet lent minden méretes, ha fönt csak az üresség van, megette a fene!

Manó Könyvek, Budapest, 2015
256 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634030379 · Fordította: Moldova Júlia
Rácz_Stefán_Tibor IP>!
Chris Miles: Hű, de nagy vagy!

Tizenöt évesen imádtam volna ezt a könyvet, de szerintem már tízévesen is ódákat zengtem volna róla. Huszonhét évesen néhol csak lestem nagyokat, de tisztelem a szerzőt, amiért bevállalta a témát, és hitelesen írt a pubertás okozta problémákról. A reality-vonal és a realista karakterek mentették meg úgymond a szememben a könyvet, mindent egybevéve sokat nevettem rajta.

Kinek ajánlom elolvasásra? Elsősorban a célközönségnek, mondjuk tizenhét éves korig. Fiúk és lányok is nyugodtan cuppanjanak rá, jól fognak szórakozni! Idősebb fejjel is találni értéket a könyvben, de úgy érzem ezt most elsősorban a gyerekeké!

zakkant>!
Chris Miles: Hű, de nagy vagy!

Chris Miles könyve amellett, hogy a kamaszok felnőtté válásának problémájára koncentrál bőven kapunk a könyvben a családról, és a barátságról szóló részeket is. Jacknek és 3 barátjának eltávolodása majd viszonyuknak rendezése nagyon szívmelengető volt, és hiába hibázik főszereplőnk elég sokat, mégis csak egy nagy szerethető figuráról van szó. Jack jó indulatú, okos fiú, aki hajlamos elragadtatni magát, és önbizalomhiányának kompenzálása miatt baromságokat tenni. De ettől még nem lett a szememben nagy lúzer, inkább csak egy béna kamaszsrác, aki a tévé előtt produkálja magát, hogy megmentse barátaival való kapcsolatát, és mégis nagynak tűnjön.

Néhány altesti poént kiiktattam volna a könyvből, a műpéniszre hasonlító pepivel együtt, de mivel ezek alkották a helyzetkomikum magját így maradniuk kellett. Chris Miles poénjai viccesek, ütősek, és hiába olyan a téma simán odaadnám a könyvet a 14 éves fiamnak, vagy lányoknak okulásra. Mert tele van olyan dolgokkal, amiken egy kamasz végigmegy. Nem csak a testi változásokról, hanem a lelki átalakulások is benne vannak ebben a könyvben.

Nálam nem ütött akkorát, néha kicsit kínos volt, de biztos azért mert nem én voltam a konkrét célcsoport. Ettől függetlenül Chris Miles könyve pont annyira merész, és pont annyira vicces, mint amennyire egy gyerekkönyvnek lennie kell.

Bővebben a blogon: http://zakkantolvas.blogspot.hu/2015/05/chris-miles-hu-…

AniTiger P>!

– Miről beszéltek egyáltalán? – kérdezte Jack. – Igen, felfedeztem magam. Nem, nem úgy. Inkább… megismertem a lelkem mélyén rejtőző fenevadat.
– Aha – bólintott Sampson –, mármint a mókust.
– Nem mókus – vágta rá haragosan Jack. – Egy férfi-állat. Belső férfi-fenevad.

135-136. oldal, 17. fejezet

AniTiger P>!

– Rémes ügy – jegyezte meg Mr. Trench némi szünet után. – De a helyzetet még tragikusabbá teszi, hogy a „modern” világ megtagadja a magadfajta srácoktól a férfivá váláshoz vezető, tiszta ösvényt. Ezért alapítottam meg az Oroszlánszívű Tigrisfarkas Önismereti Kalandtábort. Megcsináltam. Minden hónapban a woodrose-i nemzeti parkba megyünk kempingezni: fiúk, apák és nagypapák. Vadászunk, horgászunk, birkózunk, úgy általában kapcsolatba lépünk a lelkünk mélyén rejtőző fenevaddal.
– Oroszlánszívű Tigrisfarkas? – kérdezett vissza Jack. – Jó sok fenevaddal vehetik fel a kapcsolatot, uram.

73. oldal, 10. fejezet

AniTiger P>!

Igazán remélte, hogy eljön az ugrásszerű növekedés, mire újrakezdődik az iskola. A szünet alatt a fórumokon és csetszobákban olvasottak mind azt ígérték, hogy el fog jönni ez a pillanat. A hormonjai végül beindulnak, és a pubertás előtti ciki és fura kissrácból társadalmilag elfogadható, tesztoszterontól duzzadó férfiszörny lesz.
[…]
A teljes kirekesztettség egyetlen fanszőrszálon függött.

11. oldal, 1. fejezet

AniTiger P>!

Eddig Jack három lehetőséget talált, ami megmagyarázhatja, hogy ilyen ijesztően nem fejlődik a férfiassága.
    1. A test ugrásszerű növekedésre készül. Lesz egy pillanat, mikor őrületes kamasz Hulkká változik, és tekintélyes golyókat növeszt.
    2. Ez az istenek büntetése, mert hatodikban félig-meddig híres lett.
    3. Összecserélték a kórházban, és igazából lány.

9. oldal, 1. fejezet