Számháború 25 csillagozás

avagy miért van minden másképp a fociban, mint ahogy gondoltad
Chris Anderson – David Sally: Számháború

A ​témában alapműnek számító könyv a futball meglepő, rejtett összefüggéseit tárja elénk, kedvenc játékunk radikálisan új megközelítését kínálva. Elolvasása után másképpen fogunk tekinteni a focira, mint korábban.Ebben a játékban mindig is nagy szerepe volt a számoknak: a 4-4-2, 4-3-3 közismertek. Azonban mi van akkor, ha a valóban fontos számok így néznek ki: 2,66, 53,4 vagy éppen 0>1? Mi van akkor, ha az edző személye csak 15 százalékban meghatározó?A könyv eközben azokról a csapatokról, játékosokról, edzőkről mesél nekünk, akiket és amelyeket nap mint nap láthatunk a tévé képernyőjén. A könyv szerzői olyan részletkérdésekre is tudják a választ, hogy a Chelsea-nek kit kellett volna leigazolnia Fernando Torres helyett, vagy hogy Villas-Boasról miért nem tudjuk még mind a mai napig, hogy milyen edző.Nem kell megijedni, a sok szám ellenére a mű olvasmányos és szórakoztató, és remek háttérolvasmány a Bajnokok Ligájához, továbbá a segítségével azt is mélyebben megérthetjük, mi… (tovább)

Akadémiai, Budapest, 2014
408 oldal · ISBN: 9789630594783 · Fordította: Illés Róbert

vargarockzsolt>!
Chris Anderson – David Sally: Számháború

Chris Anderson – David Sally: Számháború avagy miért van minden másképp a fociban, mint ahogy gondoltad

Van két focibolond fiam, akik pár éve, még tizenéves korukban, elhatározták, hogy Tippmixszel, azaz labdarúgó mérkőzések eredményeire kötött fogadásokkal fogják kiegészíteni a zsebpénzüket. Hevesen tiltakoztam, de utólag be kell látnom, nem volt igazam. Mert bár – ahogy megjósoltam – valóban veszteséges volt az „üzlet” számukra, csak kis tétekkel játszottak, és jól szórakoztak. Még ma is játszanak, időnként nyerni is szoktak, amire nagyon büszkék, hiszen ez szerintük a tudásuk miatt van, és ez kárpótolja őket a gyakoribb veszteségekért, amit persze csak a gonosz véletlen okoz.

Hogy miért nem lehet nyerni a Tippmixen, miért fontosabb a fociban a védekezés, mint a támadás, hogyan kell cserélni, mikor jó egy edző, és még rengeteg érdekes kérdés felmerül ebben a könyvben, amelyről korábban @Teetee írt egy tartalmas értékelést: http://moly.hu/ertekelesek/1580344, amit jó szívvel ajánlok.

Én most lusta vagyok alapos értékelést írni, ezért csak egy témára térnék ki, ami leginkább foglalkoztatott a könyv elolvasása közben, és még most is. Igazából kukacoskodni fogok, egy szón lovagolni, ami nem is annyira magát a focit, hanem a magukat tudományos alapossággal dolgozóknak beállító szerzők kompetenciáját kérdőjelezi meg, és ami miatt ezt a könyvet nem tartom igaz tudományos megközelítésű dolgozatnak, csak önmagát annak álcázó bestsellernek.

A szerzők állítása szerint egy labdarúgó mérkőzés eredményét 50 százalékban a szerencse határozza meg. A csapatok szereplését, sikerét vagy sikertelenségét mégsem a véletlen dönti el, hanem a maradék 50 százalék. Ez úgy áll össze, hogy 35 százalékot tesz ki a pénz, amelynek révén a klub kiépíti az infrastruktúrát, azaz többek között játékosfigyelőket, elemzőket, pszichológusokat, speciális trénereket alkalmaz, és persze ami a legfontosabb: jó játékosokat és edzőt vásárol a csapathoz. És kb. 10-15 százalék az edzőn múlik, aki megfelelő összeállítással és taktikával tudja befolyásolni az eredményt.
Szerintem ez a százalékosdi csak szemfényvesztés. Az erre vonatkozó statisztikáik csak belemagyarázások. (Lehet vitatkozni velem annak, aki elolvasta a könyvet.)

Egyébként is. Mit jelent az, hogy valami 50 százalékban véletlen? Ha valamit a véletlen befolyásol, az 100 százalékig kiszámíthatatlan. Véletlen a kvantummechanikában van, azon túl nem véletlenek, csak kiszámíthatatlanságok vannak. (Erről idéztem az augusztusi [Merítés Tudomány rovatában http://moly.hu/merites-rovatok/a-tudomany-es-a-veletlen egy fontos és pontos meghatározást: spoiler

Azaz a fociban nincsenek véletlenek, csak kiszámíthatatlanságok. Nem véletlen, hogy a magyar foci eredménytelen, és nem véletlen, hogy a Barcelona és Reál Madrid a világ két legjobb csapata az elmúlt 20 évben. Az, hogy ez a két csapat is ki szokott kapni, az nem a véletlen műve, hanem annak, hogy nem mindig képesek a legjobb formájukat hozni, illetve egy-egy csapat képes lehet egy-egy meccsre nyerő taktikát kidolgozni ellenük.
A labda valóban gömbölyű, és a fociban valóban olyan ritka a gól, a többi eseményhez képest, hogy szinte csodának számít, ahogy a szerzők is írják, de a gól mégsem véletlen, csak előre kiszámíthatatlan, megjósolhatatlan események függvénye.

Na, de ettől eltekintve ez egy nagyon jó könyv, mert elég szórakoztató, rengeteg nagyszerű focieseményt idéz fel, és vannak olyan meglátásai, amelyek statisztikai elemzéssekkel valóban bizonyíthatók, ami miatt esetleg más szemmel fogok nézni egy meccset, mint a könyv elolvasása előtt.

Teetee>!
Chris Anderson – David Sally: Számháború

Itt az ideje, hogy érdemben beszéljünk a futballról, elhagyva a közhelyeket és a mítoszokat. A Számháború című könyvnek beszédes az alcíme: „Miért van minden másképp a fociban, mint ahogy gondoltad?” Ha nincs is minden másképp, nagyon sok dolog tényleg másképp van.

A futball a hagyományok sportja. A „mindig is így volt” szellemisége teljesen meghatározza a játékot, ezért lehetett olyan nehezen bevezetni például a gólvonal-technológiát, holott a technikai háttér adott volt rá, az indokoltságához pedig nem férhetett kétség. A labdarúgásban mindig is óriási szerepe volt a hagyományoknak, melyeknek kétségkívül erős a megtartó erejük, a „mindig is így gondoltuk” hozzáállás azonban hosszú távon a fejlődés gátja lehet.
A jelenlegi technológiákkal minden eddiginél több adatot halmozhatunk fel egy-egy mérkőzésről. Különféle programoknak köszönhetően egyszerűen megoldható, hogy több tíz szezon adatait elemezzük, akár laikusok is elkészíthetik a legváltozatosabb statisztikákat.
A lényeg azonban nem az adatok mennyisége, hanem az, mit olvasunk ki belőlük. Ez az analízis tudománya, amelyre sokan még mindig kicsit idegenkedve tekintenek a futballban, noha óriási segítséget jelenthet az edzőknek abban, hogy hatékonyabbá és eredményesebbé tegyék a csapatukat.
A Számháború arról szól, mi mindenre mutatnak rá a számok, ha megtanulunk olvasni belőlük.

Nem adsz, hát kapsz?
A foci tele van örökérvényű igazságoknak gondolt hiedelmekkel. Az angol futballban ilyen például nálunk annyira nem hangoztatott állítás, hogy egy csapat mindig akkor a legsebezhetőbb, amikor gólt szerzett. A számok azonban mást mutatnak: egy tanulmányban 127, 1:1-gyel végződött Premier League-mérkőzést vizsgáltak meg, és kiderült, hogy éppen közvetlenül a gólszerzés után a legkisebb a valószínűsége annak, hogy gólt kap egy csapat.
Bizonyára hasonlóan érdekes volna megvizsgálni a cseh és a szlovák kommentátorok által oly sokszor előhozott „nedáš–dostaneš” igazságtartalmát is, vagyis hogy mennyire valószínű, hogy egy csapat közvetlenül azután fog gólt kapni, hogy kihagyott egy óriási helyzetet.
Gyaníthatóan semmilyen adat nem igazolná a „nedáš–dostaneš” (ha nem adsz-kapsz) feltevés helyességét, azonban ne csodálkozzunk az elterjedésén: nyilvánvalóan sok szurkoló emlékezetében nagyon erősen megmaradnak azok a pillanatok, amikor csapatuk egy ordító ziccer kihagyása után gólt kapott, míg azok az esetek, amikor a kihagyott helyzeteket nem követte bekapott gól, feledésbe merülnek.
Ez a gondolkodásmód teljesen emberi, a könyv is rámutat, hogy a pszichológusok szerint az állatvilágban és az embereknél is nehézséget okoz a bizonyos dolgok hiányából vagy meg nem történtéből fakadó információk észlelése és felhasználása. Még a Manchester Unitedet irányító nagy Alex Ferguson is beleesett ebbe a hibába: eladta Jaap Stamot, mert a meccsstatisztikák alapján ritkábban szerelt, mint korábban. Ferguson nem ismerte fel, hogy ez nem annak a jele, hogy Stam leszálló ágban volna, épp ellenkezőleg: jó helyezkedésével megelőzi azokat a szituációkat, amelyekben már csak a szerelés volna a végső megoldás.

A be nem kapott gólok értéke
Pontosan ugyanez a kognitív illúzió eredményezi, hogy az emberek (edzők, játékosok, szurkolók) általában sokkal többre tartják a rúgott gólokat a be nem kapott góloknál. A Számháború azonban számokkal támasztja alá, miért téves ez a hozzáállás: tíz Premier League-szezon adatait vizsgálva kiderült, hogy tízzel több szerzett gól egy teljes szezon során 2,3 győzelemmel jelentett többet, míg tízzel kevesebb kapott gól 2,16 győzelmet ért. Ez nagyjából azonos mérték, azonban ha a vereség elkerülését vesszük figyelembe, kiderül, hogy tovább tíz szerzett gól azt jelenti, hogy egy csapat 1,76-dal kevesebb vereséget szenved el, tízzel kevesebb kapott gól viszont 2,35-dal csökkenti a vereségek számát. Ha tehát a vereség elkerüléséről van szó, a be nem kapott gólok 33 százalékkal értékesebbek a rúgott góloknál. (Ez esetben mondjuk igaz egy sokat ismételt állítás: ha nem kapsz gólt, nem kaphatsz ki.)
E könyv elolvasása azt eredményezi, hogy az ember kritikusabban figyeli a játékosok és az edzők nyilatkozatait. Tényleg igazuk van, vagy csak közhelyeket mantráznak? „A második gól eldöntötte a meccset” – mondta például a közelmúltban a cseh David Lafata, a prágai Sparta csatára a Slovan elleni 4:0-s győzelem után. Ez történetesen egy teljesen megalapozott kijelentés volt: a Számháborúban idézett kutatások szerint egy rúgott gól 25 százalék esélyt biztosít a győzelem megszerzésére, és két gól kell ahhoz, hogy a csapat nyerési esélyei átbillenjenek az 50 százalékon. Egy másik érdekes grafikon pedig azt mutatja, hogy a legértékesebb gól a második: 0,99-cel növeli a csapat várható pontjainak a számát (ezzel szemben például az ötödik gólnak – amely nagyon ritkán döntő – csupán 0,1 pont az értéke).

Számokról olvasmányosan
A Számháború számokról szól, de letehetetlen olvasmány. A sok konkrét példa és a részletes, különösebb matematikai és statisztikai ismeretek nélkül is érthető magyarázatok segítenek abban, hogy ráébredjünk a futballanalízisben rejlő lehetőségekre, és rácsodálkozzunk a világ legnépszerűbb játékát befolyásoló számokra. Kiderül például, konkrétan mennyi ideig birtokolja a labdát egy játékos egy meccsen, miért nem kell kétségbeesniük azon hullámvölgyben lévő csapatok szurkolóinak, amelyek nem engedhetik meg maguknak az edzőcserét, miért kellene a sztárok igazolása helyett a leggyengébb láncszem megerősítésén dolgozniuk a klubvezetőknek, s miben hasonlítanak a gólok a porosz hadseregben előforduló lórúgás általi halálokhoz.
Az angol–amerikai kultúrán szocializálódott szerzőpáros sokszor nyúl más sportágakból vett adatokhoz is, a futball sajátosságaira rámutatandó: a magyar olvasónak nyilván érdekesebb volna a rögbi vagy a baseball helyett mondjuk a kézilabda adatait vizsgálni, de ne legyünk telhetetlenek. Ez is azt mutatja csak ugyanis, hogy bár az analízis egyre nagyobb és nagyobb teret nyer a sportban, még rengeteg a felfedezésre váró terület. Addig is, amíg a közép-európai bajnokságok adataiból kiolvasható összefüggéseket elénk tárják, forgassuk gyakran a Számháborút. Elvégre itt az ideje, hogy végre érdemben beszéljünk a futballról.

gb_>!
Chris Anderson – David Sally: Számháború

Az egész úgy kezdődött, merthogy minden mögött szokott lenni egy kis személyesség, hogy körülbelül október környékén elkezdtem a Liverpoolnak szurkolni, főleg azért, mert akkor nevezték ki ott Jürgen Kloppot menedzsernek. Ő egy nagyon impulzív fickó így a meccsek alapján, jó szakember és emellett borzasztó jó mentor, aki a csapatot rögvest fiaivá fogadja és a szívét-lelkét kiteszi értük és fordítva is. Nagy forma, aki egy-egy katartikus meccsen úgy rohangál fel-alá, mint egy óriáscsecsemő. Nagyon kíváncsi voltam, mire fog menni a jobb napokat látott Liverpoollal. Voltak egész klassz eredmények, bár kicsit gyenge szezont zárt a banda (…két döntőre azért futotta). De túlzottan nem bánkódtam emiatt, főleg, mert elég béna szurkoló vagyok, talán a kezdő 11-et fel tudom sorolni, de a cserepadot már biztosan nem. Akkor meg nem mindegy? :D Ennek ellenére, amikor csak tudtam, néztem az angol bajnokságot, meg az Európa-ligát. Amikor pocsékul játszott a csapat, akkor is élvezet volt nézni, miként próbálnak a menedzserek beavatkozni a játékba, hogyan akarnak túljárni az ellenfél eszén, hogy csúsznak-másznak a labdáért a játékosok, és persze nagy drámák is akadtak. Közben azért kicsit röhögtem is magamon, főleg mikor egy-egy kihagyott helyzet után elragadtak az érzelmek és az indulatok… legritkább esetben tudtam hangos felkiáltások nélkül végigülni egy meccset, pedig nyilvánvaló volt, hogy mennyire nem értek ehhez az egészhez. Bár mondjuk a szurkolás részben talán erről is szól. Szóval azt azért éreztem, hogy sokkal többről van itt szó, mint ami egy laikus számára a pályán zajlik – és ezért kezdtem bele a Számháború olvasásába is. Kicsit mögé akartam látni ennek az egésznek.

Namost azt nem állítom, hogy most sokkal tisztább, az számít-e, hogy egy csapat gólt lőjön, vagy az számít-e, hogy inkább ne kapjon egyet se… de legalább jól szórakoztam olvasás közben. Ez a könyv főleg azért tetszett ennyire, mert bár tele van pakolva számokkal,statisztikákkal és szörnyű grafikonokkal is (új kedvenc szavam a regresszióanalízis), ez a két szerző jó érzékkel váltogat a számok és az anekdoták között, élvezetes stílusban tálalják a komolyan végigvitt analízisek eredményeit. Érződik, hogy nagyon szeretik ezt a játékot és figyelnek a focimeccsek drámáira, a nagy fordításokra (a Liverpool híres isztambuli csodája sokszor előkerül), elbaltázott cserékre, hatalmas taktikai párharcokra, abszurd esetekre is… így egy kicsit a színfalak mögé mutat az egész könyv, de nem veszíti el a varázsát a játék sem. Néhol azért inkább matematikusok és közgazdászok ők, mint újságírók, de összességében nagyon rendben vannak az arányok.

Mit is mondhatnék még. Remélhetőleg sikerül leigazolni a nyáron egy rendes védőt, és akkor talán a legjobb 4-be is bekerülhetünk a következő bajnokság végén.

blianhun>!
Chris Anderson – David Sally: Számháború

Tetszik a focinak ez az oldala (is). Még több ilyen tanulság kellene, mint pl. a tizenegyesek, a kiállítások, a hazai pálya vagy a szögletek „értéke”. Érdekes volt.

balazsh>!
Chris Anderson – David Sally: Számháború

Meg tudom érteni azokat, akiket lenyűgöz a könyv, vagy csak simán akinek nagyon tetszett, de én kevés újdonságot találtam benne, amellett, hogy rendre felidegesített. Az első fele kifejezetten érdekes a konkrétumok miatt, sok információ elhangzik, ami tényleg új megvilágítást ad bizonyos szituációkra, azonban a második felére elfogy a tartalom, ellaposodik a könyv, és nő a ferdítések száma. Rendkívül idegesítő volt olvasni, ahogy a szerző úgy alakítgatta a modellek magyarázatát, hogy azok igazolják a saját igazát. Persze, frusztráló, mikor egy hipotézis nem igazolódik be, de úgy tenni, mintha mégis, vérlázító. Ettől eltekintve az első feléért tényleg megéri elolvasni, illetve a második is kibírható, csak gondoltam, elférne az oldalon egy ellenvélemény is.

Anton_Gorogyeckij P>!

„A kötelező egyformaság korát éljük – írta az uruguayi futballszakíró, Eduardo Galeano. – A világ soha nem volt ennyire egyenlőtlen a lehetőségek szempontjából, és ennyire egyenlő szokásaiban: ha nem halunk éhen, akkor az unalom fog megölni bennünket.”

124. oldal (Akadémiai, 2014)

Anton_Gorogyeckij P>!

Minél feljebb lépkedünk az osztályok közötti ranglétrán, annál több embert találunk, egyre specializáltabb munkakörökben. A Liverpoolnál például létezik sporttudományos részleg, fitnesz- és kondíciórészleg, fizioterápiás részleg, alkalmaznak két vezető fizioterapeutát, valamint egy fizioterapeutás és rehabilitációs edzőt. A League One-ban szereplő Doncaster Roversnek összesen három fizioterapeutája van; a League Two-ban vitézkedő Wycombe Wanderersnek pedig – kis túlzással – csak három jeges tömlője meg egy csomag ragtapasza.

232-233. oldal (Akadémiai, 2014)

Anton_Gorogyeckij P>!

A történelem tele van olyan meccsekkel, amikor a nagycsapatok kiadós zakókat osztottak ki gyengébb ellenfeleiknek. Magyarország szinte menetrendszerűen gyártotta a kriketteredményeket a világbajnokságok korai szakaszában: 1938-ban 6-0-ra nyertek a nem túl acélos Holland India ellen, 1954-ben 9-0-ra alázták meg Dél-Koreát, 1982-ben pedig 10-1-el küldték haza Salvadort.

362. oldal (Akadémiai, 2014)

Anton_Gorogyeckij P>!

A helyzetet tovább súlyosbította a futballmenedzserszimulációk elterjedése. Az olyan játékok, mint a Football Manager sorozat, nagyban hozzájárultak annak a vélekedésnek az elterjedéséhez, hogy ami egykor különleges készségnek tűnt, az alig valamivel több, mint egy amit egy egyszerű algoritmus is tud. Most már bárki kipróbálhatja, mit tenne, ha ő lenne kedvenc klubjának a menedzsere. Saját képernyőnkön nézhetjük végig, ahogy zsenialitásunknak köszönhetően a York City a Bajnokok Ligája döntőjéig masírozik. Mindenki meg van győződve róla, hogy ő is képes lenne arra, amire egy menedzser, ha egyszer megkapná rá az esélyt.

288. oldal (Akadémiai, 2014)

Anton_Gorogyeckij P>!

A szimulációkat működtető algoritmusok a játék minden egyes verziójával egyre bonyolultabbá váltak. Egyre több statisztikát és számot építettek be a játékba, ezért egyre több és egyre átgondoltabb döntést lehet hozni a klubbal kapcsolatban. A játék egyre valóságosabbá válik. A Football Manager azt sugallja, hogy minden döntés – a fizetések és a prémiumok, a csapatösszetartások, a felállás, az edzések – lényeges, és befolyással bír, de ezeket a döntéseket egy kattintással meg lehet hozni.

288. oldal (Akadémiai, 2014)

Anton_Gorogyeckij P>!

A klubok hasonló képességű és minőségű játékosokat szerződtetnek. A Real Madrid nem fog leigazolni egy iparost a League Two-ból a középpályájára – bár igen közel jártak hozzá Thomas Gravesen szerződtetésével –, míg az Alcorcón, a falusi csapat, amely kiejtette a Realt 2009-ben a kupából, nem fog megkörnyékezni egy sztárcsatárt.

236-237. oldal (Akadémiai 2014)

Kapcsolódó szócikkek: 2009