Hogyan ​neveljünk tökéletes kutyát 91 csillagozás

Kölyökkortól a fiatal felnőttkorig
Cesar Millan – Melissa Jo Peltier: Hogyan neveljünk tökéletes kutyát

Az ​egyetlen könyv, amelyre szükséged lesz egy boldog és egészség kölyökkutya felneveléséhez. A National Geographic Channel „A csodálatos kutyadoki” című sorozatának sztárjától és nagy sikerű írójától.
Cesar Millan, a kiváló kutyaviselkedési szakember üzenete mindazok számára, akik kiskutyát terveznek magukhoz venni, vagy akik már belefogtak egy fiatal kutya nevelésébe az, hogy igenis fel lehet nevelni a tökéletes kutyát! Minden az első egy-két évben elvégzett helyes megalapozással kezdődik.
Miközben a könyv oldalain Cesar Millan megosztja velünk a négy különböző fajtájú kölyök felnevelése során szerzett részletes tapasztalatait, úgy érezhetjük magunkat, mintha ott állna mellettünk, és saját személyes szakértőnkként segítene nekünk és a kutyánknak közös életünk első napjaitól kezdve.
A „Hogyan neveljünk tökéletes kutyát” jó néhány hasznos és új információt tartalmaz a kölyök- és kamaszkorú kutyák nevelésével és igényeivel kapcsolatosan. A Cesar barátságos,… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2009

GABO, Budapest, 2011
292 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789636895020 · Fordította: Kós Judit

Ildó>!
Cesar Millan – Melissa Jo Peltier: Hogyan neveljünk tökéletes kutyát

A férjemmel első kutyás gazdik vagyunk, akik próbáltak minél tudatosabban felkészülni arra, hogy kutyájuk legyen, most, hogy végre kertes házba költöztünk. Miután az örökbefogadással kudarcot vallottunk, hosszas utánaolvasgatás, informálódás után úgy gondoltuk, hogy talán alkalmas fajta lenne nekünk a mudi. Találtunk egy szimpatikus kennelt is, és azóta már itt boldogít minket a lassan nyolc hónapos Merlinünk, akinél jobb kutyát tényleg nem is találhattunk volna.
     Épp a tapasztalatlanságunk miatt több forrásból is utánaolvastunk a nevelés alapjainak, mit hogyan is kell megtanítani neki, egyáltalán mik a teendők egy kiskutya elhozatala után. És ha már kutya nevelés, talán megkerülhetetlen Cesar Millan neve.
     Ahogy elkezdtem a könyvet, szinte rögtön a megfelelő kutya kivalasztásával kezd, külön hangsúlyozza a tenyésztő gondos kiválasztását, akinek segítségével magtalálhatjuk az igazán hozzánkvaló kiskutyát. Ekkor már éreztem, hogy jó úton indultunk el mi is. Merlint is a tenyésztője választotta ki számunkra az igényeinknek megfelelően, hisz mi családi kutyát szerettünk volna, aki gyerek mellé is megfelelő lesz, és azt hiszem, tökéletesen ezt kaptuk.
     A könyv nagyon összeszedett, logikusan felépített, szükséges mértékben ismétel, listákban összegzi a tudnivalókat egy-egy téma kapcsán. Kiindulási alapnak valóban megfelelő információkat, tudást ad át.
     És bár a könyv olvasásakor már sok mindent megtanultunk mi is mint kezdő gazdik, és a kutyánk is, már a kutyaovinak is rendszeres látogatói vagyunk, jó volt olvasni egy másik szemszöget, mit hogyan tanít Cesar a kutyáinak. Még ha vannak is dolgok, melyek nálunk nem úgy működnek (még), ahogy azt ő látja jónak, azért annyira nem rontottuk (még) el a dolgokat. Próbálunk következetesek lenni, bizonyos határokat kijelölni, jutalmazással tanítani, szabályokat felállítani. És ha már gyerekbarát kutyát szerettünk volna, a kisfiunk érkezésére is nagyszerűen reagált ezidáig Merlin, kíváncsi rá, és bár eddig még csak az illatával és hangjával ismerkedett meg, én már alig várom, hogy együtt játszanak, és megtaníthassam őket, hogyan bánjanak egymással. Annak ellenére, hogy Merlin nem tökéletes, mi imádjuk, olyan végtelenül türelmes, kedves állat, szerencsésnek érezzük magunkat, hogy ő lett a miénk.

nagy_anikó>!
Cesar Millan – Melissa Jo Peltier: Hogyan neveljünk tökéletes kutyát

Ezt a könyvet minden olyan embernek el kellene olvasnia, aki kutyát szeretne. Biztos, hogy sokan meggondolnák magukat – inkább nem tartanának kutyust és akkor nem találkoznánk lépten-nyomon főútvonalaknál vagy falu közelben kirakott kutyusokkal.
E könyv szerint talán az állattartók pár százaléka tart kutyát, de akkor is érdemes elolvasni. Nekem egy négy éves németjuhász kutyám van. Megtudtam mit csináltam rosszul. Arra már rájöttem ezelőtt, hogy magas energiájú kutya, mert már mindenki kidőlt mellette kb. egy 5 km-es futás-séta túrán és ő még mindig fit volt. A családban legjobban nekem fogad szót, de a könyvben leírtak kb. 40 %-kát tartja be. Azt tudtam, hogy a kutyák megérzik az ember hangulatát vagy ha fél tőlük valaki, de nem világos, hogyan tudjak koncentrálni vagy pozitív erőt sugározni zűrös helyzetekben. Nem csak a kutyáknak, de nekünk embereknek is tanulnunk kell, hogy megfelelő gazdik legyünk.

Boritek70>!
Cesar Millan – Melissa Jo Peltier: Hogyan neveljünk tökéletes kutyát

Olvasmányos, érthetően fogalmazott könyv, árad belőle, hogy aki írta, szereti és érti a kutyákat. Nekem kicsit fura, hogy magához vesz ennyi kölyköt, neveli őket úgy egy évig, aztán meg tud válni tőlük. Mikor egy kölyökhöz annyira hozzá lehet nőni…jó, a többségük nem került messzire tőle, de akkor is. A túl nagy falka amúgy szerintem néha már ellenőrizhetetlen. De lehet, hogy ő túl profi ahhoz, hogy az legyen. Szóval le a kalappal. Nekem még esetleg a gyakorlati tudnivalók lehettek volna kicsit szájbarágósabbak, néha olyan érzésem volt, mintha könyvből tanulnék biciklizni, de lehet, hogy az én felfogásommal van a baj. Mindenesetre, ha a látásmódot, és a kutyákhoz való hozááállást sikerül elsajátítanunk, az már jó, én nem sírom el magam, ha a kutyám nem lesz tökéletes, én sem vagyok az… :)

Angria_Wolf>!
Cesar Millan – Melissa Jo Peltier: Hogyan neveljünk tökéletes kutyát

Ha mindenki követné a módszerét, nem csak problémás kutyák, de problémás gyerekek, és felnőttek sem lennének! A nyugodt magabiztos falkavezér egy életstílus! Ha követed, fantasztikus változáson megy keresztül az életed! :)

Ameriel>!
Cesar Millan – Melissa Jo Peltier: Hogyan neveljünk tökéletes kutyát

Cesar Millan nevét talán már mindenki ismeri a kutyások közül, és mivel birtokba vettem egy kiskutyát, gondoltam, ez lesz a megfelelő pillanat, hogy a kezembe vegyem és elolvassam, hogy hogyan is nevelhetünk tökéletes kutyát?

/Amit szerettem benne:/

Cesar sorozatát rengeteget néztem gyerekként, és próbáltam minél több dolgot elsajátítani tőle, így többnyire elmondható, hogy a kutyáink jól neveltek voltak, de lehetett volna ez sokkal sikeresebb, ha mindegyikőjüket kutyaiskolába járatjuk.

Tudom, hogy sokan nem kedvelik, ha „betörik” a kutyát, de én azt gondolom, ha valaki örökbe fogad vagy vesz egy kutyát, akkor mindenképpen vannak alap dolgok, amit érdemes, sőt már-már kötelező lenne tudnia az állatnak: ül, marad, vár, fekszik és a legfontosabb: hozzám. Ezekkel egyáltalán nem „betörjük”, csupán egy mindenki számára elfogadható állapotot teremtünk meg a családban.

A könyv nem pont ezekre a dolgokra mutat rá, viszont remek segítséget és alap nyújt ahhoz, hogy hogyan neveljünk fel egy kiskutyát, már arra is kitér, hogy amikor megveszed és kiválasztod, mire kell figyelned. Első kutyásoknak szerintem elengedhetetlen darab lenne (+ természetesen az elengedhetetlen kutyaiskola, én ezt kötelezővé is tenném, mert rengetegen nem tudják nevelni és nem is nevelik az ebet).

Cesar több fajta kutyán keresztül is bemutatja, hogy mire kell figyelned, sok olyan példát felhoz, ami a mindennapokban előfordul, nem oktat, csupán útmutatót ad a kezünkbe, aminek segítségével egy kiegyensúlyozott, nyugodt kutyát tudunk nevelni. Aki nemcsak szellemileg, de fizikailag is egészséges lehet, ha megfelelően járunk el és mindent megteszünk érte.

/Ami kevésbé tetszett:/

A könyv elolvasása nagy segítséget nyújt ahhoz, hogy az első héten miket ne rontsuk el, mire figyeljünk a kutya élete során. Azonban én hiányoltam a feladatokat. Lehetett volna a könyvben külön gyakorlati rész is, ahol bemutatja akár képekkel, hogy hogyan tudsz megtanítani neki trükköket és alapvető dolgokat. Néhányra említést tesz, ami ad egy kis segítséget, viszont ettől a könyvtől ne várjuk, hogy az elolvasása után bármit megtanítunk a kutyának. Ez leginkább arra való, hogy Te hogyan viszonyulj az új ebhez, és az első héten mik a legfontosabb teendők.

Bővebben a blogon: http://amerielkonyvei.hu/cesar-millan-melissa-jo-peltie…

Hajnalcsillag>!
Cesar Millan – Melissa Jo Peltier: Hogyan neveljünk tökéletes kutyát

Nagyon nagy feladat a kutya nevelése, a tökéletes kutya felnevelése meg főleg. Szinte lehetetlennek tűnik, lehet az is, de azért arra kell törekedni, hogy kutyánk jól szocializált, kiegyensúlyozott, boldog eb legyen. Mi, itthon most ezen dolgozunk, biztos elrontunk ezer dolgot, de ez a könyv rengeteg jó tanácsot, nevelési útmutatást tartalmazott. Biztos újraolvasom hamarosan, mert ennyi infót egyszerre tárolni a gazdinak is sok, főleg ha első kutyás. Aztán ha már lehet, a könyveken kívül segítségül hívjuk a kutyaiskola intézményét is. Ajánlom minden kutyásnak, hogy kevesebb négylábú kerüljön azért menhelyre, mert az ember fejére nőtt, azért mert kezelhetetlen lett, ez sosem a kutya hibája.

danlin>!
Cesar Millan – Melissa Jo Peltier: Hogyan neveljünk tökéletes kutyát

Nagyon jó könyv, és milyen hasznos lett volna pár évvel korábban. Nagyon jól jött volna, amikor a kutyám még kicsi volt, persze Angel így se egy második Marley, de azért még mindkettőnknek kéne fejlődnünk. Élvezetes olvasmány volt, csak azt sajnálom, hogy nincs több kép.

gab001 >!
Cesar Millan – Melissa Jo Peltier: Hogyan neveljünk tökéletes kutyát

Nagyon élveztem a könyv olvasását, s alapvetően változtatta meg a gondolkodásomat a kutyákkal kapcsolatban. Igazából hónapokkal ezelőtt kellett volna elolvasnom, de kicsit féltem tőle, hogy túl száraz lesz. Egyáltalán nem volt az. Nagyon olvasmányos, tele példákkal és magyarázatokkal. Imádtam a benne szereplő kutyikat, s már látom a fejlődést a sajátunkon, mivel minden lényeges új információt rögtön ki kellett próbálnom. Számomra egészen megdöbbentő igazságokat tartalmaz.
Cesar műsoraiból még nem láttam egyetlen részt sem, de ezek után mindenképpen pótolom.

Heniko_Sakka IP>!
Cesar Millan – Melissa Jo Peltier: Hogyan neveljünk tökéletes kutyát

Alapjáraton hasznos könyv, érezni rajta, hogy egy igazi hozzáértő írta. Sok jó tanács van benne, de volt hiányérztem egy két leírás terén. Jó volt h írta, hogy az ő kutyáival hogy ment, de ennyi év munkatapasztalattal a hátamögött, nem csoda hogy tudja használni a saját módszerét. Hiányoltam a pásztorkutyákról valami alaposabb leírást, mert azok a kutyák aztán tényleg kemény diók.

Alexandra_Lona>!
Cesar Millan – Melissa Jo Peltier: Hogyan neveljünk tökéletes kutyát

Mindenkinek ajánlom, aki kiskutyát szeretne magához venni. Remek segítséget nyújt, már a kutya kiválasztásától egészen a felnőtt koráig.

Cheril>!

Mindegy milyen kulturális háttérrel rendelkezel, milyen a bőrszíned, az anyanyelved, hited vagy vallásod, ha nem mozdít meg benned semmit egy alomnyi bohóckodó kölyökkutya látványa, minden bizonnyal kőből van a szíved.

13-14. oldal, Bevezetés (GABO, 2011)

Csisza>!

Legfontosabb szabályaim egyike, hogy akként kell tisztelnünk az állatokat, amik, nem pedig akként az emberközeli társként, akiket mi szeretnénk faragni belőlük. Számomra egy állathoz fűződő igaz kötelék azt jelenti, hogy először is tiszteljük és becsüljük állati természetét, mielőtt elkezdjük barátként, lelki társként vagy gyerekként kezelni.

15. oldal, Bevezetés (Gabo, 2011)

Kapcsolódó szócikkek: tisztelet
torbet>!

A kölykök közelebb visznek minket ártatlan, természetes állatlényünkhöz. Enyhítik a szorongásunkat, javítják az egészségünket, és arra emlékeztetnek, hogy valódi boldogság csak a jelen pillanatban létezik.

14. oldal, Bevezetés (GABO, 2011)

torbet>!

Kutyáink arra tanítanak bennünket, hogyan örüljünk a pillanatnak ahelyett, hogy múltunkon vagy jövőnkön rágódnánk.

17. oldal, Bevezetés (GABO, 2011)

torbet>!

Egy kiskutya szeretete és felnevelése az ember egész életének egyik leggazdagabb és legboldogabb tapasztalata lehet.

14. oldal, Bevezetés (GABO, 2011)

Csisza>!

Lehet, hogy a kölyökkutyák nagyon emlékeztetnek minket az emberi csecsemőkre, az igazság viszont az, hogy elsősorban kutyák. Egy kiskutya egészséges, kiegyensúlyozott felnőtté nevelése teljesen eltér attól a folyamattól, amikor egy emberi csecsemőből nevelünk boldog, magabiztos fiatalt. Bármilyen sokat is várunk tőlük, a kölyökkutyák nem a csecsemők megfelelői, különösen abban az időszakban nem, amikor általában emberi gondozásba kerülnek.

Kapcsolódó szócikkek: kutya · nevelés
torbet>!

A kutyák segítenek megtapasztalni egy mélyebb szintű kapcsolatot, nemcsak az állatokkal, hanem embertársainkkal és önmagunkkal is.

17. oldal, Bevezetés (GABO, 2011)

Kapcsolódó szócikkek: kapcsolat
Szimirza>!

Azzal, hogy saját érzelmi igényeink kielégítését előbbre helyezzük egy cseperedő kutya valós fejlődési igényeinél, öntudatlanul bár, de egyre több viselkedési problémát teremthetünk.
Tapasztalataim szerint a jó szándékú, kutyaszerető emberek többnyire pusztán a megfelelő ismeretek hiánya miatt követik el ezeket a súlyos hibákat. Minden gazdi, akivel eddig találkoztam, őszintén csak a legjobbat akarta kedvence számára.

csillagka>!

Még a legkeményebb szívűek sem tudják megállni, hogy legalább ne sóhajtsanak fel az utcán egy kölyökkutya láttán.

43. oldal, 2 Tökéletes párosítás (GABO, 2011)

Kapcsolódó szócikkek: állatkölyök
VeresIbi>!

Egy mókusmama egy egész napot azzal a láthatóan reménytelen próbálkozással töltött a kaliforniai egyetemváros egyik sétányán, hogy mellette lévő csemetéjét rávegye valahogy az előttük álló jó egy méteres fal átugrására. Az állatvilágban mindennaposak az ehhez hasonló jelenetek, ám ezt a bizonyos eseményt videóra rögzítette az egyetem néhány lelkes diákja, majd feltöltötték a YouTube-ra, ahol több mint ötszázezren voltak kíváncsiak rá. Miután magam is megnéztem a rövid jelenetet, nagyon örültem, hogy ilyen sok embert megérintett. Számomra ez az egyszerű amatőrfelvétel pontosan azt illusztrálja, aminek leírására magam is vállalkoztam ebben a könyvben, azaz az állatok tanulási mintáinak bemutatására és arra, hogyan segítsük, ne pedig akadályozzuk őket ebben a természetes folyamatban. A felvételen a mókusmama megmutatja a kicsinyének, mit jelent felugrani a fal tetejére, azaz példa segítségével tanítja. Az anyaállat jól láthatóan végtelenül türelmesen prezentálja a kívánt cselekvéssort újra és újra. A kis mókusvégül összeszedi minden lélekjelenlétét, és párszor ő is megpróbálkozik a mutatvánnyal, de csak félig-meddig sikerül neki, majd visszaesik a földre. Ezen a ponton a kibontakozó drámát szemlélő egyetemisták úgy döntenek, közbelépnek. Leraknak egy hátizsákot a fal mellé, ahol anya és kicsinye próbálkozik. Azok először rémülten eliszkolnak az idegen tárgytól, de néhány perc múlva visszatérnek, és rájönnek, hogy a hátizsák remek létraként szolgálhat. A mama felmászik a hátizsákra, de az nem ér fel olyan magasra, hogy felsegíthetné kicsinyét a fal tetejére. Egy újabb diák érkezik, ezúttal két egymáshoz erősített nagy homokzsákkal, melyek magasabbra érnek, mint a hátizsák. Az apró mókusok megint elmenekülnek a helyszínről, majd kis idő múlva az anyuka visszavezeti kicsinyét még egy próbálkozásra. Felugrik, és a homokzsákok feletti fal peremén várakozik. Csendesen, ösztönző energiát közvetítve figyeli, ahogy csemetéje felmászik a homokzsákokra, tesz egy hősies kísérletet, és végül sikeresen landol a rémisztő betonfal tetején. Az első gondolatom a felvétel láttán az volt, vajon hogyan zajlott volna ugyanez a jelenet, ha egy anyakutya és kölyke lett volna a két főszereplő. Semmi kétségem afelől, hogy ez esetben az aggódva figyelő diákok egyszerűen átemelték volna a kiskutyát a fal másik oldalán lévő füves területre. Talán még vigasztalták is volna egy kis gügyörészéssel és simogatással, majd azzal a meggyőződéssel álltak volna odébb, hogy „megmentettek” egy tehetetlen kis állatot. A kiskutya mindeközben pedig elszalasztott volna egy értékes leckét, melynek elsajátítása egy nap talán az életét is megmenthette volna. Az igazság az, hogy a legtöbb helyzetben az állatok, még a fiatal egyedek is távol állnak a tehetetlenségtől. Az állatok nagyon intelligensek és találékonyak, hiszen a túlélésük a tét. Amit mi, emberek megmentésként értelmezünk, az történetesen a gátja lehet annak a természetes folyamatnak, melynek során egy kölyökkutya tanul, gyarapszik, és felderít egy új környezetet. Az ominózus felvételen szereplő kismókust csak természetes vadsága óvta meg attól, hogy erre a sorsra jusson. A diákok teljesen másképp kezelték a helyzetet, mint ahogy tették volna egy kiskutya vagy kiscica esetén, így tulajdonképpen a lehető legjobbat tették a mókuscsemetével. Úgy segítettek neki, hogy nem mentették ki a helyzetből, hanem partnerként együttműködtek vele. Irányt mutattak csupán, de nem oldották meg helyette az egész feladatot. Erre a fajta ember és állat közötti együttműködésre van szükségünk ahhoz, hogy helyesen kommunikálhassunk a kiskutyánkkal a kondicionálása során.

Kapcsolódó szócikkek: mókus · tanulás