Magányos ​vadász a szív 90 csillagozás

Carson McCullers: Magányos vadász a szív Carson McCullers: Magányos vadász a szív Carson McCullers: Magányos vadász a szív

Carson ​McCullers 1917-ben született, és 1967-ben halt meg. Még csak huszonhárom éves volt, amikor ezzel a regényével berobbant az amerikai irodalomba.

John Singer, a süketnéma ötvös szintén süketnéma barátjával él békésen, elégedetten, egészen addig, míg barátját kórházba nem szállítják. Ekkor föladja a közösen bérelt lakást, és áthurcolkodik Kellyékhez, egy szobába, heti öt dollárért. Vacsorázni a szomszédos New York Caféba jár, Biff Brannonhoz. És McCullers máris összeszedte főszereplőit egy csokorba: Singer; Kellyék tizenhárom éves lánya, Mick; Biff, a kávéház-tulajdonos; Jake Blount, az agitátor, aki szintén Biffnél eszik (és főleg iszik), hitelbe; és Benedict Copeland, a néger orvos, aki egész népét szeretné felemelni, de lánya szakácsnő Kellyéknél.
Mick Kelly soha nincsen egyedül. Napközben öccseire vigyáz, éjjel két nővérével osztozik egy szobán. Ha békére vágyik, a nyári éjszakában kóborol, és azt keresi, hol hallgatnak rádión komolyzenét. A zene nyitja belső… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1940

Európa, Budapest, 1962
356 oldal · Fordította: Déry Tibor

SteelCurtain>!
Carson McCullers: Magányos vadász a szív

Mérhetetlen szomorúság telítődött ezeken a lapokon. Még szerencse, hogy az ember csak hellyel-közzel logikus lény, mert ha teljesen az lenne, akkor már rég kollektív öngyilkosságba menekült volna. Mert logikusan mi más válasza lehetne arra az életútra, melynek egyetlen eredménye, hogy folyton sikerül egy újabb napi harc lehetőségét kicsikarni az élettől. Az esetleges apró örömök sem szolgálnak mást, mint a taposómalom zökkenőmentes működését. Carson McCullers hétköznapi hősei valamilyen formában valamennyien bukásra ítélt lázadók, még ha többségük nincs is tudatában ennek. A vendéglős a közöny, a süketnéma a fogyatékosok számára kijelölt karantén, a kamasz lány ifjúsága megrablása miatt miatti rossz érzésekkel telítődött. Spontán lázadásuk pusztán csak arra terjed ki, hogy próbálnak úgy élni, úgy kapcsolatokat teremteni, mintha normális világban élnének, ahol az emberek figyelnek egymásra, s ahol mindenkinek megadatik, hogy teljes értékű emberként bánjanak vele. Nem véletlenül kötődik valamennyi figura központi elemként ahhoz a süketnémához, aki mindenkit meghallgat, pótolva a társadalom elmaradt figyelmét. Két tudatos lázadó is szerepel a regényben, a néger orvos, és az iszákos anarchista. Szimbolikus, hogy noha mindkettőjük indulata érthető és jogos, egymással mégsem tudnak szót érteni. Zavaros elképzeléseik a fájdalomból születnek, s nem terjed túl a való világ elutasításán. Annyira jól van megírva ez a történet, hogy az olvasó már gyanakszik, hogy talán túl jól is. Rengeteg finoman szőtt érzelem kapcsolja össze a szereplőket egymással és a világgal. Annyi érzelem van ebben a regényben, hogy végig az érzelgősség határán egyensúlyoz, de briliáns kötéltáncosként végig a magasban tud maradni. Rendhagyó, mert a minőségi irodalomban szinte mindig eltűnnek a korlátok férfi és női szerzők között, ám itt félreérthetetlenül érezni a női lelket és kezet. És ez nekem most nagyon jólesett.

regulat>!
Carson McCullers: Magányos vadász a szív

Egy jó cím elad egy könyvet, egy cikket, egy posztot… Én például nem tudok jó címet adni. Legutóbb azt írtam, hogy mostanában két olyan könyvet is olvastam, aminek a címe már évek óta ott ragadt az agyamban. Amiről most szó lesz, arról azt gondoltam, hogy amolyan romantikus izé… ezért is halogattam.

Európa, Budapest, 1983
350 oldal · puhatáblás · ISBN: 9630726386 · Fordította: Déry Tibor
Chöpp >!
Carson McCullers: Magányos vadász a szív

Már csak annyira emlékszem, hogy nagyon szerettem olvasni és gyakran megálltam, hogy elgondolkodjak rajta. Közben is és elolvasása után is körülötte forogtak a gondolataim. Szeretnék még Carson McCullers-t olvasni!

altagi P>!
Carson McCullers: Magányos vadász a szív

Nem, nem szerelmes történet, vagyis abszolút nem a megszokott módon. Igen, tele van megtervezettségtől maszatos klisékkel, de nem, ezek közül egyik sem az. Olyan, mint amikor negatívat szorzunk negatívval, a végeredmény pozitív lesz. Nekem erről a könyvről az jutott eszembe, hogy olyan, mint egy anatómiai metszet: teljes valójában látni mindent a helyén, ami annyira érdekes, hogy már nem is emlékszik rá az szemlélődő, hogy mit tanulmányoz. Nem olvastam még ilyen könyvet, amibe ennyi fajsúlyos téma van belesűrítve úgy, hogy nem válik tőle didaktikussá.

marcipáncica>!
Carson McCullers: Magányos vadász a szív

Hangulat könyv, de a szó legpozitívabb értelmében – már amennyire az olvasót megfogja ez a southern gothic, lassan csordogáló, álmos napokat bemutató, nyomort és kilátástalanságot sugalló, de közben békét és nyugalmat kereső hangulat. Engem megfogott.
Bár a legtöbb szereplőt mind átjárja a mérhetetlen szomorúság, a tragédiák sora követi egymást, borzasztó igazságtalanságokkal kell megkűzdeniük minden egyes nap, közben mégis a tőlük telhető maximummal próbálják felvenni a harcot a túlélésért, az előrelépés és a jobb lehetőségek legcsekélyebb szikrája mellett.
Nagyon szerettem majdnem mindegyik karaktert (egyedüli kivétel talán Mick volt, ő nekem kicsit idegen volt, nem szerettem annyira az ő szemszégéből íródott jeleneteket), érző, hús-vér szereplők voltak, rendkívüli érzékkel megalkotva.
Gyönyörű regény volt, gyönyörű stílusban, amelyet Déry Tibor mesterien ültetett át magyar nyelvre, sikeresen megtartva az utánozhatatlan déli hangulatot.
Igazából 4 csillag csak azért, mert bár hiába volt jó elmerengeni ezen szereplők életében, azért a katarzis elmaradt, nem volt meg az a földbedöngölő érzés, amit vártam.

ppeva P>!
Carson McCullers: Magányos vadász a szív

Egy város teli magányos emberrel. És a szeretet még magányosabbá teszi őket.
Egy város teli igazságtalansággal, forrongó indulatokkal, társadalmi egyenlőtlenséggel, szegénységgel, nyomorral. Olyan érzés, mintha valahol a régmúltban játszódna, pedig alig több mint 70 év választ el tőle.
Ezek az emberek nem akarnak sokat. Csak egy kis nyugalmat, békét, szeretetet, napi megélhetést – és egy talpalatnyi kis saját világot, ahol békében lehetnek önmagukkal. De az amerikai Dél nem az a világ, ahol ezt egyszerű lenne elérni. Még a szegény fehéreknek se, hát még a feketéknek.
Ebben a könyvben legfeljebb csak említés szintjén voltak jelen jómódú vagy boldog emberek.
Álmok egy jobb, igazságosabb világról. És sok-sok szomorúság…

Nahar>!
Carson McCullers: Magányos vadász a szív

Megrendítő olvasmány, amely egyéni tragédiák sora. A cselekmény nagyon lassan halad, néha-már-már szétesőnek tűnik. Mégis alig bírtam letenni, annyira érdekelt a végére, hogy mi is lesz ebből, mi lesz a szereplők és a főszereplő Singer sorsa. Rengeteg témát boncolgat a mű, annyit, hogy talán első olvasásra nem is lehet mindegyiket egyformán megérteni, befogadni. Társadalmi és faji problémák, a felnőtté válás, az ifjúkori álmok feladása és főleg a címben szereplő magány.
Nagyon erős bemutatása a társas magány és elidegenedés jelenségének, ezért talán még aktuálisabb, mint 1940-ben megjelenésekor.

pomesz>!
Carson McCullers: Magányos vadász a szív

Egyedül vagy. És nem csak az amerikai életben, hanem amúgy is. És ezt nagyon nehéz elfogadni.

Daniella78>!
Carson McCullers: Magányos vadász a szív

Csodálatos regény a társadalmi egyenlőtlenségekről, a humánumról és a kilátástalanságról. Ám emellett mégis lírai és gyönyörű! Olvassátok el!

Pandamonium>!
Carson McCullers: Magányos vadász a szív

Nagyon szép volt! És mindenekelőtt rengeteg igazság van benne, amin érdemes lenne kicsit elgondolkodni. Főként a Jake Blount által hangozatott „igazság”, amire fel kéne nyitni a szemeket, és a Dr. Copeland szájából elhangzottak voltak rám nagy hatással. Utóbbi azért is, mert mindig is fölháborított, ahogy a négerekkel bántak. De John Singer esete mutatja talán a legjobban, hogy mennyire nem vesszük észre a közvetlen körülöttünk élőkön sem, hogy annak ellenére, hogy a külvilágnak mást mutatnak, mégis mennyire kétségbeejtően magányosak. Szomorú.

Sárhelyi_Erika I>!

A harag a szegénység legdrágább virágja.

Kapcsolódó szócikkek: harag
rlb_32557241>!

Talán ha az ember nagyon vágyik valamire, a vágya becsapja, s elhiteti vele, hogy végül megkapja.

51. oldal, Első rész, 3.

robinson P>!

– Éppúgy nem hiszek Istenben – mondta Mick –, mint a Mikulásban.

robinson P>!

Érdekes, hogy hány ember verődik össze pillanatok alatt úgyszólván a semmiből, ha valami rendkívüli dolog történik az utcán.

rlb_32557241>!

… van az úgy, hogy némely ember időnként fel akarja adni az egyéniségét – mielőtt erjedni és mérgezni kezd –, s odadobja egy másik emberi lénynek vagy valamilyen eszmének. Nem tehet másképp, meg kell tenni, így rendeltetett számára.

33. oldal, Első rész, 2.

SupSup>!

– Hagyjuk abba ezt a veszekedést! – mondta Portia.
– Nem veszekedtünk.
– Nincs szükség szavakra, hogy az ember veszekedjék – mondta Portia. – Az az érzésem, hogy mindig vitatkozunk, még akkor is, amikor csöndben ülünk egymás mellett, úgy, mint most.

P_Jucus>!

Mert természettől fogva minden ember egyenlő… egyenlő esélyekkel indul. A szabadság nem azt jelenti, hogy a lakosság húsz százaléka kilophatja a nyolcvan százalék szájából a falatot. Nem azt jelenti, hogy a gazdag kiszoríthatja a szegényből az utolsó verejtékcsöppet is, hogy még gazdagabb lehessen. Nem azt jelenti, hogy a zsarnokok úgy uralkodhassanak az országban, hogy az emberek milliószámra önszántukból csaljanak, hazudjanak, lopjanak, levágják a jobb kezüket, csak azért, hogy három garas keresethez juthassanak.

regulat>!

Az emberek esznek. Kitátják a szájukat, beletömik az ételt. Mi ez? Mit is olvasott nemrég? Hogy az élet nem egyéb anyagcserénél és szaporodásnál.

223. oldal (Európa, 1983)

nagy_csilla>!

Fura, hogy az ember egy süketnémával akarjon beszélgetni. De magányos volt.

Sárhelyi_Erika I>!

– Most milyenfajta könyvet akarsz?
– Egy olyan történetet – mondta Bubber –, amelyben az emberek esznek. Azt az egyet nagyon szeretem, amelyikben azok a német gyerekek az erdőbe mennek, s egy házra találnak, amelyet csupa édességből építettek, s egy boszorkány lakik benne. Azokat a történeteket szeretem, amelyekben ennivaló van.
– Majd keresek egyet – mondta Mick.
– De a cukrot meg az édességet már unom – mondta Bubber. – Keress nekem egy történetet, amelyikben egy ökröt sütnek bele egy szendvicsbe.