Pinokkio 38 csillagozás

Egy élő fabábu csodálatos kalandjai
Carlo Collodi: Pinokkio Carlo Collodi: Pinokkio Carlo Collodi: Pinokkio Carlo Collodi: Pinokkio Carlo Collodi: Pinokkio

Dzsepettó asztalosmester nagyon vágyik egy fiúra, de a kis figura, akit magának kifarag, szófogadatlan és forrófejű. Bár Pinokkió rettentően szeretne igazi kisfiúvá válni, képtelen ellenállni a csábításoknak. Vajon felismeri-e valaha, hogy a vágya beteljesüléséhez változtatnia kell haszontalan, megrögzött természetén?

Eredeti megjelenés éve: 1883

A következő kiadói sorozatban jelent meg: POKET zsebkönyvek POKET Publishing, Sztalker Csoport

200 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786156384348 · Fordította: Rónay György · Illusztrálta: Dylan Giles
Aeternitas Irodalmi Műhely, Felsőörs, 2004
152 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789632124742 · Fordította: Rónay György · Illusztrálta: Nagy Attila
Palladis, Budapest, 1940
152 oldal · Fordította: Balogh Barna

Dóra_Viki P>!

Carlo Collodi: Pinokkio Egy élő fabábu csodálatos kalandjai

Ez a Pinokkió messze nem a Walt Disney féle kedves mese. Sokkal komorabb, de szerethető.
Pinokkió egy égetni való (bocsi) eleven és szófogadatlan fabábu. Nem akar iskolába járni, nem akar tanulni, sem dolgozni. Megszökik, és mindig belekeverik valami bajba. Majd megfogadja, hogy megjavul, és utána megint bajba keveredik.
Nem gonosz ő, inkább naiv, és hiszékeny. De végül sikerül neki megváltoznia és így igazi ember gyerekké válhat.
spoiler

Any>!

Carlo Collodi: Pinokkio Egy élő fabábu csodálatos kalandjai

Upsz… nem erre számítottam. Olyan hűen él bennem a Walt Disney féle változat, hogy a könyv olvasása közben azt sem tudtam, milyen rendezvényen vagyok. :D Pinokkiò egy égeledem rossz, beképzelt kis tuskò. Úgy örülök, hogy legálisan használhatom ezt a szòt most! De igazábòl egyáltalán nem találtam szereplőt, akit szerethettem volna.
Viszont a történet nagyon jòl meg van írva, az illusztráciòk csodásak! :)

koan12>!

Carlo Collodi: Pinokkio Egy élő fabábu csodálatos kalandjai

Vegyes érzéseim vannak ezzel a mesével kapcsolatban. Érdekesnek, szórakoztatónak találtam Pinokkio történetét. Pinokkio egy nagyon rossz, szófogadatlan fabábú. Állandóan rosszat csinál, mindig bajba keveredik. A könyv végére megjavul, ezzel elnyeri méltó jutalmát, igazi kisfiúvá válik. A szereplők elég furcsák, egyiket sem tudtam szeretni. Nem biztos, hogy egy kisgyerek megérti ezt a mesét, lehet, hogy úgy fogja gondolni, hogy bármit megtehet, akárcsak Pinokkio.

Barnabás_The_Good_Girlboi>!

Carlo Collodi: Pinokkio Egy élő fabábu csodálatos kalandjai

Gyerekkorom egyik legfontosabb könyve volt ez.
Az első két részt mindig átlapozom.

Lázár_András>!

Carlo Collodi: Pinokkio Egy élő fabábu csodálatos kalandjai

Vagy 20 éve, hogy VHS-en néztük a tesóimmal valami feldolgozását. Csak annyira emlékeztem, milyen ijesztő volt, amikor Pinokkió spoiler .
Nagyon tetszett, mennyi és milyen változatos bajba sodorja magát a kis bábu a szófogadatlanságával, és tetejébe mindegyik után megígéri, hogy mostmáraztán tényleg megjavul. :) Kicsit szájbarágós volt néha, amikor ő maga is felsorolja a saját hibáit ("látjátok, gyerekek, ne legyetek ilyenek, mint én!"), de nem volt zavaró. Egyedül azt nem értem, miért nem szúr szemet senkinek, hogy ez a gyerek fából van? off

cyrussmith>!

Carlo Collodi: Pinokkio Egy élő fabábu csodálatos kalandjai

A kulcsmomentumokkal tisztában voltam, de a mesét úgy egyben most olvastam először. Volt néhány logikai bukfenc, ahol a gördülékeny mesefolyam érdekében kegyesen tovább siklott a szerző, de összességében véve valahogy így kell kinéznie egy klasszikus mesének. A néhol már kifejezetten példabeszéd-jellegű tanulságok egyáltalán nem voltak erőltetettek. Szórakoztató, okos mese. A könyvben nyolcéves kortól ajánlják, de nyugodtan lehet ezt már öt-hat éves kortól is felolvasni, legfeljebb a keményebb részeknél néha eltakarják majd a csemeték a szemüket. Szecskó Tamás jellegzetes rajzaitól nagyon komoly dejavüm lett, és ahogy nézem a molyos adatlapját, nem is csoda, mert a Delfin-sorozattól kezdve Vernén át a klasszikus indiánkönyvekig megannyi ismerős borító köszön vissza gyerekkoromból.

mamono P>!

Carlo Collodi: Pinokkio Egy élő fabábu csodálatos kalandjai

Anno gyerekkoromból voltak emlékeim róla, de az nem volt ilyen részletes. Örülök, hogy elolvastam, mert igazi mesét kaptam, sok-sok tanulsággal, izgalmas kalandokkal.
Azt nagyon lehetett érezni rajta, hogy mikor íródott, hogy evvel próbálták a gyerekeket figyelmeztetni, de ez inkább hozzátett a történethez, mint hogy elvett belőle.

Breena>!

Carlo Collodi: Pinokkio Egy élő fabábu csodálatos kalandjai

Hát, itt se várja senki a Walt Disney mese írott formáját :)
Pinokkió egy ostoba, rossz szándékú, egoista bábu. Egyáltalán nem tezsett a karaktere, a viselkedése a gondolkodásmódja.
A tündér … elég furcsa volt, szegény Tücsök Tihamért ne is említsük.
A vége, az utolsó 1-2 fejezet tetszett, ahol a bábu elkezd megváltozni, de a könyv terjedelméhez képest túl gyorsan túlesett az író ezen a részen, ami a legjobban érdekelt volna.
Tanulságos könyv, de ha lehet nem olvasom el újra.

Fluffy_Pécs>!

Carlo Collodi: Pinokkio Egy élő fabábu csodálatos kalandjai

Érdekes volt elolvasni ezt a verziót, igencsak különbözik jellemében a főszereplő a Walt Disney mesében ábrázolt Pinokkióhoz képest.
Ez egy kicsit meg is alapozta a könyv hangulatát számomra…

cyrussmith>!

– Hogy hívják a papádat?
– Dzsepettónak.
– Mi a foglalkozása?
– A szegénység.

Araragat_Kasztór_Polüdeukész>!

Téli éjszaka volt. Mennydörgött, villámlott, mintha tüzet fogott volna az ég.
Süvített a szél,
nyögtek, csikorogtak a fák.

Barnabás_The_Good_Girlboi>!

– Jó napot Antonio mester! – köszönt Geppetto – Mit keres ott a földön?
– Számolni tanítom a hangyákat.

floretit97>!

– Jó napot, Antonió mester! – köszönt Dzsepettó szép illendően. – Ha szabad érdeklődnöm, mit művel kelmed ott a földön?
– Számolni tanítom a hangyákat.
– Sok sikert hozzá, tiszta szívből!
– S kelmedet ugyan mi szél hozta hozzám, Dzsepettó koma?
– Nem szél, csak a lábam, Antonió mester, mégpedig azért, hogy szívességet kérjek kelmedtől.

Hanem akkor
mintha valami halvány derengést vett volna észre a messzeségben, gyarló kis pislákolást,
olyasfélét, mint amilyen a fátylas égen egy parányi csillagocska bátortalan csillogása.

Akármilyen fáradt volt is, ez a csöppnyi csillogás újra lelket öntött belé. Reménykedve ment
tovább, a messzi kis fény felé.

Araragat_Kasztór_Polüdeukész>!

éppen csak emlékeztetni akartalak a
gorombaságodra, hogy megtanuld: ha másoktól jót vársz, neked is jót kell tenned másokkal.

floretit97>!

– Szeretnék egy darabka fát, amiből kifaraghatnám a bábumat.
– No, ha csak az kell… – mondta Antonió mester vidáman, és már ment is a tuskóért. „Te se fogsz rám ijeszteni többet” – gondolta magában; azzal fogta, és nyújtotta a barátjának. A fadarab azonban hirtelen ugrott egyet, ki a kezéből, neki a szegény Dzsepettó sovány lábszárának, de olyan erővel, hogy majd leverte a lábáról az öreget.
– Ejnye, ejnye, Antonió mester – dohogott Dzsepettó –, hát így szokás ajándékot adni? Jó, hogy bele nem sántultam.
– Szavamra, nem tehetek róla – mentegetődzött elképedve az asztalos.
– Talán én tehetek? – vágott vissza Dzsepettó.
– Ez a tuskó, ez tehet róla.
– Igen, csakhogy kelmed vágta hozzám.
– Én ugyan nem, az egyszer biztos!
– Hazugság!
– Hallod-e, ne sértegess, te Málé!
– Te szamár!
– Te ökör!
– Te csimpánz!
– Te Málé!
Dzsepettót elöntötte a méreg, rávetette magát az asztalosra, és kezdődött megint a haddelhadd.
Mikor a csata véget ért, Antonió mesternek két karmolással több volt az orrán, Dzsepettónak két gombbal kevesebb a mellényén.
Miután így annak rendje és módja szerint elintézték a vitát, ismét kezeltek egymással, és ismét megfogadták, hogy holtukig jó barátok maradnak.
Dzsepettó szépen megköszönte Antonió mesternek az ajándékot, fogta a tuskót, és ha kicsit tépetten is, de azért elégedetten sántikált haza vele.

Araragat_Kasztór_Polüdeukész>!

Hogyan talált Rézorr mester egy darab fát, amelyik sír is, nevet is, akár egy
kisgyerek?

Kezdődik a mese:

-Volt egyszer egy…

-Király! – szóltok közbe tüstént, kis olvasóim.

Csakhogy, barátocskáim, ezúttal tévedtek. Nem királyról szól a mese. Hol volt, hol nem volt,
volt egyszer egy darab fa.

Mégpedig nem is valami pompás, hanem csak egy közönséges tuskó. Olyan, amilyet telente a
tűzre raknak, kályhába, kandallóba, hogy a szobát fűtse.

Hogyan, hogyan nem, ez a tuskó egy szép napon egy öreg asztalosmester műhelyébe került.
Az öregnek Antonió volt a tisztességes neve, de mindenki csak Rézorr mesternek hívta az
orráról, mert annak a hegye re
zesebben fénylett a legszebb vörösréznél.

Rézorr mester nagyon megörült, mikor meglátta azt a fahasábot. Elégedetten dörzsölte a
kezét, s azt dünnyögte hozzá:

– No, ez kapóra jött; éppen jó lesz asztallábnak.

focica>!

Az olyan ember, aki könyvet olvas, soha sincs egyedül.

floretit97>!

– Hujujuj! Hát ez bizony fájt! – jajdult föl az előbbi kis hang.
De erre már Rézorr mester maga is majdhogy tuskóvá nem vált az ijedtségtől. Szeme kimeredt, álla leesett, még a nyelve is kilógott félelmében.