Milliárdok ​és milliárdok 40 csillagozás

Gondolatok az ezredfordulón életről és halálról
Carl Sagan: Milliárdok és milliárdok

A csillagász Carl Sagan, a világ legelismertebb tudományos írója, Pulitzer-díjas, és számos ismeretterjesztő bestseller szerzője ezúttal utolsó, gondolatébresztő és provokatív tanulmánygyűjteményét adja közre. Az írások témája széles skálát ölel fel, a sakkjáték keletkezésétől a marsbeli élet problémáján és a globális felmelegedésen keresztül az abortuszról folyó vitáig. Sagan utolsó könyve a természettudományokban, a matematikában és az űrkutatásban szerzett ismereteinket a mindennapokra alkalmazza. Emellett napjaink legellentmondásosabb kérdései közül is érint néhányat, és segít felfogni a minket körülvevő világot, amint az a közelgő új évezred kihívásaival készül szembenézni. Ráadásként az utolsó tanulmányban különleges bepillantást merünk Sagan gondolatainak legmélyébe, hiszen ezt akkor írta, amikor már tisztában volt saját halála közeledtével.

Eredeti megjelenés éve: 1997

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Talentum Tudományos Könyvtár Akkord

Carl Sagan

Carl Sagan: Milliárdok és milliárdok

Carl Sagan: Milliárdok és milliárdok Gondolatok az ezredfordulón életről és halálról

Édes barátom, Carl.

Már akkor is sokat jelentettél nekem, amikor 11-12 éves koromban a Kozmoszról magyaráztál a tévében. Amikor megjelenésekor a könyv borítóját megláttam, rögtön tisztában voltam vele, mire utal a cím. Nagy nosztalgiát éreztem a Kozmosz után – muszáj volt megvennem. Azonban első olvasáskor nagyjából a CFC-gázoknál kifogott rajtam. Azt hiszem, fájt belegondolnom abba, amire megpróbáltad felhívni a figyelmet.

Most elszánt voltam, ha nehéz is olvasnom, nem hátrálok meg. Páratlan logikával van felépítve a könyved. Az írások önállóan, egymástól függetlenül is olvashatók, de mégis van egy ív, egy mettől-meddig. Leírod nekünk a világ csodáinak egy részét, aztán nem kímélsz: elmondod, mi vonatkozik ránk, mi a mi felelősségünk. Mondataid gördülékeny, jó stílusban követik egymást úgy, hogy egy magamfajta tudománytalan tökfej is könnyedén felfoghassa őket. Külön örültem a perzsa sakktáblás történetnek, amit én először a nagyapámtól hallottam. Megtisztelve érzem magam, hogy egy olyan ember gondolataiban osztozhatok, mint amilyen te voltál, és mindez mennyire visszhangra talál bennem: az intelligenciád, a humorod, a humanizmusod és a feminizmusod (!) is. Óriási koponya voltál, s mindemellett egy csupaszív ember. Nagy kár, hogy sohasem találkozhattunk, de olvashatlak, és bizony az is nagy dolog.

Világos, a cím a csillagok, galaxisok, homokszemek, atomok, kovalens kötéseik milliárdjain kívül azt is jelenti: milliárdok és milliárdok mennek egy fölösleges hadászati célokra, miközben ezt a pénzt sokkal bölcsebben is el tudnák költeni, például fajunk és a bolygónk jövője. Mert ebből a halványkék pöttyből csak egyetlen egy van az Univerzumban.

amnézia P>!
Carl Sagan: Milliárdok és milliárdok

Nekem az első könyvem volt a szerzőtől, neki pedig ez az utolsó. Szép üzenetet hagyott maga után: vigyázni a természetre és a környezetre, menteni, amit még lehet, de a többi felvetett – olvasmányosan írt – témában is adott gondolkodnivalót. Nekem a leginkább az abortuszról szóló fejezet tetszett. Kevesen képesek ilyen komplexen és elfogultan körüljárni a témát, ahogyan ő tette; bemutatta mindkét oldalt, és új perspektívába helyezte, vajon mikortól kezdődik az élet. Jó kérdések, amikre talán nincs is válasz.
Külön kiemelendő, hogy ez az első könyv, amire választ kaptam arra kérdésemre, ami eddig nem.
Ez a könyve a kívánságlistámra, a többi pedig a várólistámra került.

Epilógus>!
Carl Sagan: Milliárdok és milliárdok

Az ember ijesztően sokat tud. Ennél is ijesztőbb, hogy ezt a sokat milyen kevés ember tudja. Mindez az n-edik gyök alatt: e döbbenetes ismeretanyag gyakorlati felhasználása fölött nagy részben azok diszponálnak, akiket hozzá csak pillanatnyi, személyes népboldogító érdekek kötnek.
„S lám, még mindig élünk.”*
Amely tényt talán e könyv szerzőjének is köszönhetjük, aki hatalmas műveltségével és elhivatottságával, élete utolsó percéig** igyekezett tágítani ismeret-horizontunkat.
Reált, humánt egyaránt.
_
* Ady
** Nem túlzás, ugyanis ezt a könyvet már nem tudta fejezni. Állapotának romlásáról pedig a tudós alázatával számol be – e lapokon is.

Röfipingvin P>!
Carl Sagan: Milliárdok és milliárdok

„Mindannyiunknak segítenünk kell egymást, máskülönben együtt tűnünk el a történelem színpadáról.” (230. o.)

bodr>!
Carl Sagan: Milliárdok és milliárdok

A könyv első harmada csillagászatról szól. Mivel rég olvastam a témában, ezért tökre élveztem, miközben azt gondoltam, a későbbi fejezetek majd még jobbak lesznek.
Amikor beléptünk a középső harmadba, ami a klímaváltozással – amit akkoriban még inkább globális felmelegedésnek hívtak –, lubickolt az agyam, annak ellenére, hogy nem sok újdonsággal szolgált, de ezt legalább nagyon jó stílusban tette. Sajnos azonban fejezetről fejezetre olyan önismétlővé vált, hogy visszasírtam a csillagászatot, ami színesebb és informatívabb volt nekem.
Az utolsó harmad közéleti témákat boncolgat, de itt is nyilván gyakran felbukkan a környezetvédelem fontossága, amit ekkor már tényleg túlhangsúlyozottnak éreztem.

Aztán mihelyt vége lett a könyvnek, rögtön elkezdtem böngészgetni, Carl Sagannak milyen művei vannak még és melyiket tudom beszerezni, szóval a negatívumok ellenére meggyőzött a fickó, sőt inkább az a fura, hogy eddig ő nem volt meg nekem.

VirusSouljah>!
Carl Sagan: Milliárdok és milliárdok

Carl Sagan hatalmas koponya volt, sokat köszönhetünk neki.
Ebben a könyvben a tőle jól megszokott stílusban mesél az univerzum felfoghatatlan méreteiről. Kellemes olvasmány

Witchmoly>!
Carl Sagan: Milliárdok és milliárdok

Az abortuszról szóló rész nem igazán kötött le, (bár ez is egy fontos téma) a többi viszont hasznos, elgondolkodtató, és úgy hiszem, nem csak, hogy szem előtt kell tartanunk, de cselekedni is ideje lenne, mert egyáltalán nem biztos, hogy lehetőségünk lesz egy másik bolygóra elmenekülni, amikor Földanya megelégeli amit vele művelünk. A perzsa sakktábla története különösen tetszett, bár már hallottam régebben. :)

Banditaa P>!
Carl Sagan: Milliárdok és milliárdok

Bár 1997 már rég volt, a könyv még mindig sok tekintetben aktuális, a felvetett problémák még mindig nem oldódtak meg, az emberiség semmivel sem lett felelősségteljesebb, hiába Sagan optimizmusa.
Mivel a természettudományokat az én bölcsész agyamnak nehéz felfognia, ezért egy kicsit tartottam ettől a könyvtől, de Hawkinghoz képest Sagan érdekesebben ír, jobban magyaráz, könnyebb volt megértenem az ő gondolatmenetét.
Összességében tetszett, csak egy-két dolog volt, ami idegesített benne (az abortuszról szóló rész, meg az, ahogy amerikaiként a világot látja), könnyen olvasható volt, ami nagy szó, mivel ez nem fikció.

MiLady>!
Carl Sagan: Milliárdok és milliárdok

Van ennél jobb könyve is, de gondolom a sekélyes és elnagyolt érzés abból is fakadhat hogy már nem tudott annyira összpontosítani a betegsége miatt. A könyv végén errő is olvashatsz.
A kilencvenes évek végén egy gimnazista (vagy egyetemista) sokat megtudhatott belőle, de ma 2024-ben ezek már tényleg elcsépelt témák, még ha sajnos ma is aktuális jónéhány közüllük. Látva a világ mai állapotát és a könyvben tett említéseket, nem vagyok optimista!!

szogignem>!

Hiánypótló!

Aurore>!

Rokonok vagyunk az egész Földön, mindenki mindenkinek.

29. oldal, A perzsa sakktáblája (Akkord, 2000)

Aurore>!

Minden idők leghatározottabb életpárti személyei közé tartozott Hitler és Sztálin, akik hatalomra jutásuk után azonnal bűncselekménnyé minősítették a korábban legális terhességmegszakítást. Hasonlóképpen cselekedett Mussolini, Ceaușescu és számtalan más diktátor és zsarnok. Természetesen ez a tény önmagában nem jelenthet érvet a választáspárti álláspont mellett, azonban arra figyelmeztet, hogy az abortusz ellenzése nem feltétlenül jelenti az emberi élet melletti mély elkötelezettséget.

191-192. oldal, Abortusz: lehetünk-e egyidejűleg életpártiak és választáspártiak (Akkord, 2000)

Kapcsolódó szócikkek: Adolf Hitler · művi abortusz · Nicolae Ceaușescu · Sztálin
szigiri>!

Erről eszembe jut egy régi anekdota egy planetáriumi előadóról, aki elmondta a hallgatóságnak, hogy 5 milliárd év múlva a Nap felfúvódik és vörös óriássá alapul, elnyeli a Merkúrt és a Vénuszt, sőt talán még a Földet is felfalja. Az előadás után a hallgatóság soraiból egy izgatott ember fordult hozzá.
„Bocsánat, uram, ugye Ön azt mondta, hogy a Nap 5 milliárd év múlva fogja felégetni a Földet?”
„Igen, nagyjából akkor.”
„Hála istennek! Egy pillanatra azt hittem, hogy 5 milliót mondott.”

11-12. oldal, A mennyiségek ereje és szépsége

Aurore>!

A vadászatot hagyományosan sportnak tekintjük, legalábbis mióta a vadászok nem eszik meg az elejtett zsákmányt – amit persze a gazdagok sokkal könnyebben megtehettek, mint a szegények. A vadászat már az első fáraók ideje óta a katonai arisztokrácia kedvelt időtöltése volt. Oscar Wilde aforizmája az angol rókavadászatról – “a kimondhatatlan a megehetetlen megszerzéséért” – szépen kidomborítja ezt a kettősséget.

36. oldal, Hétfő esti vadászok (Akkord, 2000)

Kapcsolódó szócikkek: Oscar Wilde
Aurore>!

Mindannyian esendőek vagyunk, tévedhetünk, még vezetőink is. Ám bármennyire is nyilvánvaló, hogy a bírálat az előrehaladás szükséges feltétele, a kormányok mégis vonakodnak ezt elfogadni. A klasszikus példa erre Hitler Németországa. Íme ennek alátámasztására egy idézet Rudolf Hess náci pártvezér 1934. június 30-án mondott beszédéből: “Egyetlen ember van, aki minden bírálaton felül áll, a Führer. Azért van ez így, mert mindenki érzi és tudja, neki mindig igaza van és mindig igaza lesz. A nemzeti szocializmus alapja mindannyiunk számára a kritika nélküli hűség, önmagunk teljes átadása a Führernek.”

181. oldal, A közös ellenség (Akkord, 2000)

Aurore>!

Valójában a halál közelsége olyan pozitív és jellemformáló élmény, amelyet nyugodtan ajánlhatok mindenkinek – eltekintve természetesen a helyzet számottevő és nem csökkenthető kockázatától.

246. oldal, Az árnyak völgyében (Akkord, 2000)

Kapcsolódó szócikkek: halál
szigiri>!

A hinduk úgy gondolták, hogy a világ jelenlegi reinkarnációja 8,6 * 10n9 (tíz a kilencediken) éves, ami csaknem telitalálat.

18. oldal, A mennyiségek ereje és szépsége

Aurore>!

Mégis a fényt legtöbb esetben főként a hanghullámokhoz hasonlíthatjuk. A fényhullámok is háromdimenziósak, frekvenciájuk, hullámhosszuk és sebességük van (utóbbi a fénysebesség). Meghökkentő módon azonban terjedésükhöz nincs szükség közvetítő közegre, például vízre vagy levegőre. A Nap és a távoli csillagok fénye egyaránt elér hozzánk, jóllehet a közöttünk elterülő tér csaknem tökéletes vákuum. A világűrben dolgozó űrhajósok rádiókapcsolat híján még akkor sem hallanák egymást, ha csupán néhány centiméterre lennének egymástól. Ott ugyanis nincs levegő, ami továbbítaná a hanghullámokat. Ugyanakkor azonban az űrhajósok tökéletesen látják egymást. Ha viszont kissé előrehajolnak, csak annyira, hogy sisakjuk egymáshoz érjen, máris hallhatják egymást. Ha eltávolítjuk az összes levegőt a szobánkból, nem halljuk meg ott lévő ismerősünk jajkiáltását, viszont kifogástalanul látni fogjuk, amint levegő után kapkod és megfullad.

49. oldal, Isten pillantása és a csöpögő csap

Aurore>!

Sohasem mondtam. A becsületszavamra. Nos annyit mondtam, talán 100 milliárd galaxis és 10 milliárd billió csillag létezhet. Nehéz a nagy számok emlegetése nélkül beszélni a Kozmoszról. Sokszor emlegettem a milliárdot a Kozmosz című televíziós sorozatban is, amelyet rengeteg ember látott. Sohasem mondtam azonban így ki: “milliárdok és milliárdok”. Egyrészt ez így kissé pongyolán hangzik. Hány milliárd lehet a “milliárdok és milliárdok”? Néhány milliárd? Húszmilliárd? Százmilliárd? A “milliárdok és milliárdok” meglehetősen határozatlan kifejezés. Amikor átdolgoztuk és felújítottuk a sorozatot, akkor ellenőriztem, így most meglehetősen biztos vagyok benne, hogy sohasem mondtam.
    Johnny Carson – akinek Tonight Show (Ma esti show) című műsorában az évek során csaknem harmincszor szerepeltem – viszont kimondta. Kordbársony zakót és garbót vett fel egy zilált frizurájú parókához. Megpróbált rám hasonlítani, valamiféle hasonmásomat alakítani, amikor a késő esti tévéműsorban elhangzott a szájából a “milliárdok és milliárdok”. Általában zavarni szokott, ha a személyemet utánozzák, miközben a saját zagyva szövegüket mondják, amit azután másnap a kollégák és az ismerősölt az én szememre vetnek. (A jelmez ellenére Carson – aki egyébként komoly amatőr csillagász – gyakran beszélt a hasonmásomként komoly tudományos kérdésekről.)
    Meglepő módon a “milliárdok és milliárdok” rám ragadt. Az emberek megszerették a hangzását. Még mostanság is gyakran megállítanak az utcán, repülőgépen vagy társaságban, és bátortalanul arra kérnek, ugyan mondjam már ki – csak az ő kedvükért –, hogy “milliárdok és milliárdok”.
    “Tudják, hogy ezt én valójában sohasem mondtam”, magyarázom ilyenkor.
    “Nem baj”, válaszolják. “Azért csak mondja!”
    Sokszor hozzáteszik, hogy Sherlock Holmes sem mondta soha, hogy “Alapvető, kedves Watsonom” (legalábbis Arthur Conan Doyle könyveiben nem); Jimmy Cagney sohasem mondta, hogy “Te mocskos patkány”; Humphrey Bogart pedig sohasem mondta, hogy “Játszd újra, Sam!”. De mondhatták volna, mert ezek a kifejezések szilárdan beivódtak a köztudatba.
    Gyakran idézik ezt az általam soha ki nem mondott együgyű kifejezést a számítógépes magazinokban (“Carl Sagan szavaival élve ehhez byte-ok milliárdjaira és milliárdjaira van szükség”), az újságolt közgazdasági bevezető cikkeiben, a profi sportolók jövedelmének tárgyalásakor és sok hasonló összefüggésben.
    Egy ideig valamilyen gyerekes sértődöttség miatt ki nem ejtettem volna a számon és le nem írtam volna ezt a kifejezést, még akkor sem, amikor erre kértek. De később túltettem magam az egészen. Most tehát álljon itt az utókor kedvéért, feketén-fehéren:
“Milliárdok és milliárdok.”

9-10. oldal, Milliárdok és milliárdok (Akkord, 2000)

Aurore>!

Levélkötegek között ülök, amelyeket a világ minden részéről azok az emberek küldtek, akik gyászolják Carl elvesztését. Sokan közülük neki köszönik, hogy felnyitotta a szemüket. Néhányan leírták, hogy Carl példája ösztönözte őket arra, hogy természettudománnyal foglalkozzanak és fellépjenek a babona és az előítéletek ellen. Ezek a gondolatok vigasztalást nyújtanak és enyhítik szívfájdalmamat. Nekik köszönhetően úgy érzem, hogy – a természetfölötti erők segítsége nélkül is – Carl él.

261. oldal, Epilógus (Akkord, 2000)

Kapcsolódó szócikkek: Carl Sagan · gyász