Gondolatok ​az apáról, az anyáról és a gyermekről 25 csillagozás

Carl Gustav Jung: Gondolatok az apáról, az anyáról és a gyermekről

„Semmi nincs lelkileg erőteljesebb hatással a gyermekekre, mint a szülők meg nem élt élete.” "Az anyai szeretet a felnőttkor legmeghatóbb és legfeledhetetlenebb emlékeihez tartozik, s minden formálódás, minden változás titkos gyökerét. a hazatérést, a magába szállást, a minden kezdetnek és végnek hallgatag őstalaját jelenti."

Kossuth, Budapest, 1997
118 oldal · ISBN: 9630939355 · Fordította: S. Nyirő József
Kossuth, Budapest, 1996
118 oldal · ISBN: 9630938707 · Fordította: S. Nyirő József
Kossuth, Budapest, 1995

Carl Gustav Jung: Gondolatok az apáról, az anyáról és a gyermekről

Általános tényfeltárások ésszerűen, gyorsan, hatékonyan. Megoldás nincs, de gondolkozásra késztet. Minden szülőnek vagy kora felnőttnek ajánlom.

Redpanda>!
Carl Gustav Jung: Gondolatok az apáról, az anyáról és a gyermekről

Eddig, amennyire emlékszem, nem olvastam Jungot, maximum csak szakcikket. Ez a kötet nagyon tetszett. Nem fogott meg minden, nem értek egyet az összes leírt motívummal és magyarázattal, de nagyon jó gondolatok vannak benne.
Az anyai és apai kapcsolatok defektjeit próbálja bemutatni, az archetípusokkal együtt, majd rátér a gyermekre és a végén a nevelésre. Nekem ez a rész tetszett a leginkább. Jung azt írja: „Senki nem képes személyiséggé nevelni, aki maga nem az.” Kifejti, hogy sajnálatos tény, hogy csak addig nevelik a gyereket, amíg egy szakmát kap a kezébe, hiszen nagyon sok élet, nagyon sok házasság megmenthető lenne, ha a felnőttek is nevelésben részesülnének. „Jelenleg csak addig neveljük az embereket, hogy szakma legyen a kezükben, állásuk legyen és megházasodhassanak. Ezzel aztán véget is ér nevelésük, mintha az emberek eljutottak volna a tökély fokára. És az élet valamennyi további és komplikáltabb kérdésének megoldása az egyén belátására van bízva – és az egyén tudatlanságától függ.” A megoldás: „A felnőtt esetében ezért nem közvetlen, hanem közvetett nevelési módszert kell alkalmazni, vagyis át kell adni neki azokat a pszichológiai ismereteket, amelyek lehetővé teszik a számára, hogy önmagát nevelje.” Így legyen! :)

rencsi0325 >!
Carl Gustav Jung: Gondolatok az apáról, az anyáról és a gyermekről

Carl Gustav Jung az analitikus pszichológia egyik nagy úttörője. Bár elsőre nagyon nyersnek és száraznak tűnhetnek az írásai, eléggé tényszerű, szerintem nehezen olvasható, de mindenképpen alapvető, ha pszichológiai témában szeretnénk olvasni. Jung központi témája sok esetben a szexualitás, a komplexusok, az archetípusok, a libidó, a férfi-nő, anya-apa kép. Sok szakzsargon latinul található meg könyveiben, több filozófiai utalást ragad ki a görög mitológiából.
Ebben a könyvben az anya az apa és a gyermek családban és társadalomban elfoglalt helyéről ír, illetve röviden bepillantást ad abba, milyen kóros ragaszkodási példákba tud torkollni, ha valakinek apa-, illetve anyakomplexusa van. Sok hivatkozást találunk benne saját, egyéb könyveire.

Sophie_Muldoom>!
Carl Gustav Jung: Gondolatok az apáról, az anyáról és a gyermekről

Ez az első könyvem Jungtól, és bevallom volt olyan fejezet ahol világomat se tudtam, ami azt jelenti van hova fejlődnöm. Így nem ajánlom teljesen laikusoknak. Azonban elgondolkodtató sok fejezet, nekem is megvilágított bizonyos dolgokat az életemben. Mindenképpen fogok még tőle olvasni, bár volt amivel nem értettem egyet.

Txypy>!
Carl Gustav Jung: Gondolatok az apáról, az anyáról és a gyermekről

Nagyon éles és nagyon jó gondolatok ezek, bárcsak minél több ember elolvasná.

Lunemorte P>!

A gyermekek nem tulajdonai a szülőknek, s csak látszólag származnak belőlük.

Lunemorte P>!

A szülői szeretet hiánya azzal a következménnyel jár a gyermekeknél, hogy önmagukat sem tudják szeretni igazán, s bizalmatlanok lesznek az élettel szemben.

7. oldal , Előszó

Lunemorte P>!

A szülőknek ezért mindig tudatában kellene lenniük annak, hogy adott esetben, ha a gyermekük neurotikus, ennek első és legfőbb okát magukban kell keresniük.

12. oldal , A gyermek tudattalan befolyásolása

csillagka>!

Semmi sincs lelkileg erőteljesebb hatással a gyermekekre, mint a szülők meg nem élt élete.

Lunemorte P>!

A lappangva készülő konfliktusok, amelyeket a gyermek bizonytalanul érez, az aggodalmakkal és szorongással teli nyomasztó légkör lassanként mérges gőzökkel hatolnak be a gyermek lelkébe.

Gitta_Bry IP>!

Nem a jó és jámbor élet van alakító hatással a leendő ember jellemére, nem is a pedagógiai igazságok sulykolása, hanem éppen a legerőteljesebb hatással van a jellemre a szülők és a nevelők érzelmi beállítódása, amelynek maguk sincsenek a tudatában.

csillagka>!

Az egyetlen ember, aki valóban megért bennünket, az anya… És vitathatatlan, hogy a világon semmi sem ölel át bennünket olyan teljességgel, mint az anya

Az anyáról

csillagka>!

Amiként az apa a kollektív tudatot, a hagyományos szellemet reprezentálja, akként az anya a kollektív tudattalant, az élet vízének forrását képviseli.

Lunemorte P>!

Mi lehet az oka annak, hogy sok szülő mindig mindent jobban tud szülötteinél, a kákán is csomót keres, néha fizikailag, gyakran pedig lelki értelemben is brutális, és sokszor ostobán viselkedik gyermekeivel szemben?

5. oldal , Előszó