16. legjobb életmód könyv a molyok értékelése alapján

Csűrcsavar ​levelei 134 csillagozás

Levelek az alvilágból
C. S. Lewis: Csűrcsavar levelei C. S. Lewis: Csűrcsavar levelei C. S. Lewis: Csűrcsavar levelei C. S. Lewis: Csűrcsavar levelei C. S. Lewis: Csűrcsavar levelei

A ​cambridge-i irodalomprofesszor, író és kritikus leghíresebb könyvében „alulnézetből” láttatja a világot. Az ember ősi ellenségével szemben a szatíra fegyverét alkalmazza, jelezve, hogy félelmesen komoly mégsem rémületes valósággal van dolgunk.
A tapasztalt főördög leveleiben időszerű, huszadik századi tanácsokkal látja el a kezdő kísértőt: hogyan térítse le a jó útról a gondjaira bízott fiatalembert.

„Tudom, hogy élvezetek segítségével már sok lelket nyertünk meg magunknak. De maga az öröm mégis az Ellenség találmánya, nem a miénk. Ő csinálta a gyönyöröket, nekünk szerteágazó kutatásaink ellenére sem sikerült egyetlenegyet sem előállítanunk. Csupán annyit tehetünk, hogy az embereket arra ösztökéljük, hogy az Ellenség alkotta örömöket általa tiltott időpontban, módon vagy mértékben élvezzük. Arra törekszünk, hogy minden örömöt kiszakítsunk természetes feltételeinek talajáról, és ott gerjesszük fel, ahol legtávolabb esik a természetestől. Legkevésbé emlékeztet a… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1942

Harmat, Budapest, 2021
162 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789632886251 · Fordította: Siklós József, Szabadi István
Harmat, Budapest, 2019
150 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789632884066 · Fordította: Siklós József
Harmat, Budapest, 2013
166 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789639564732 · Fordította: Siklós József · Illusztrálta: Lente István

C. S. Lewis

mandris>!

C. S. Lewis: Csűrcsavar levelei Levelek az alvilágból

Egy ideje már fel szerettem volna frissíteni emlékeimet a Csűrcsavar leveleivel kapcsolatban, ezért az újraolvasás. Lewis ezzel a könyvével sem okozott csalódást (a Narnia krónikáit is nagyrészt szerettem tőle), és bár kicsit túlzásnak érzem, hogy az 50 olyan könyv között szerepeljen, amelyet egy katolikusnak olvasnia kell életében, de összességében szórakoztató volta mellett hasznos kis könyvnek érzem.
Rövid is, hozzáférhető is, úgyhogy, feltéve, hogy valaki kereszténynek gondolja magát, olyan túl sok kifogást nem lehet felhozni az elolvasása ellen. ;)
Sajátos humora ellenére az olvasásunk ugyan nem lesz önfeledt, hiszen magunkra ismerhetünk egy sor olyan dologban, amit a könyv ördögei szívesen látnak az emberben, akit párfogásukba vesznek. Csűrcsavar leveleit olvasva elgondolkodhatunk, vajon mi mikor és mivel is okozhattunk legutóbb örömöt az ördögöknek úgy, hogy akkor esetleg fel sem tűnt nekünk. Velem mindenesetre így volt, és ez remélhetőleg azt jelzi, hogy a könyv célba ért. De azt is jelzi, hogy ezt a könyvet (is) érdemes időről időre újra és újra elolvasni, mert egy-két bűnt bizony nem is olyan könnyű elhagyni, és ilyenkor nem árt, ha van, aki szembesít minket magunkkal.

FélszipókásŐsmoly P>!

Kulcsín:
Bővített és átdolgozott tartalom, művészpapír borító, rugalmasan nyíló, jól lapozható kötetecske. Formailag egyedül a kissé összenyomott/felfelé nyújtott betűk zavartak, de a végére meg lehetett szokni.

Belbecs:
Ördögien imádnivaló nyelvezet! Harmincegy nyájas levélbe (s egy politizálós pohárköszöntőbe) szőtt sziporkák, csűrcsavarosan elgondolkodtató tanácsok, örömélménybe bujtatott keresztény tanítások Őmélységessége megfogalmazásában. Végigvezet számos nagy és nemannyiranagy döntési helyzeten, hogy miként hódolhat a lélek a kísértésnek, hogyan hagyja gőgjét dagadni, vágyait felkorbácsolódni, nehogymár a szeretet és alázat melegágyává váljon az élete.

Harmat, Budapest, 2021

C. S. Lewis: Csűrcsavar levelei Levelek az alvilágból

Ez a könyv zseniális. Nem is értem hogy írhatta ez az ember a Narniákat. Azok ehhez képest semmisenem és mégis mindenki el van tőlük ájulva. Nem értem. .. Amúgy meg ez blogot kíván. @worsi nagy jót tettél velem ezen kölcsönkönyvvel!:)

kékcseresznye>!

C. S. Lewis: Csűrcsavar levelei Levelek az alvilágból

Kiváló életmód tanácsadó ez a könyvecske, nem is tudom miért nincs besorolva abba a kategóriába! :) Igaz, hogy Csűrcsavar minden tanácsának az ellenkezőjét tanácsos végrehajtani annak, aki boldog életet akar élni. Nem árt mondjuk hozzá egy picike intelligencia és egy adag humorérzék. Mindenkinek csak ajánlani tudom, vallástól és világnézettől függetlenül. Én bevenném az iskolai ajánlott irodalmak közé.

modus_operandi>!

C. S. Lewis: Csűrcsavar levelei Levelek az alvilágból

Bajban vagyok ezzel a könyvvel, mert ha a szívemre hallgatnék, erre egy kemény hármas csillagot adnék, de ha a fejemre, akkor meg ötöt. Meglepett ez a könyv, nem ezt vártam, bár, hogy tulajdonképpen mit vártam, azt magam sem tudom. C.S. Lewis egy igazi polihisztor az már igaz, irodalomprofesszor, filozófus, és még sikeres író is (volt), a Nagy Narnia sorozat Atyja most humoros morálfilozófiával lepett meg az emberi lélek megrontásáról és rossz erkölcseiről. Vicces volt azt olvasni, hogy az ördög lovasai, hogyan igyekeznek nemzedékről nemzedékre kiábrándítani az embert Istenből – ahogy ők nevezik az „Ellenségtől”. Ha szabad ezt mondani: örgödien jó volt. Tanulságos és mégis humoros.

Amapola P>!

C. S. Lewis: Csűrcsavar levelei Levelek az alvilágból

Jó volt olvasni: ahol kevésbé ismertem magamra ott a humorát értékeltem jobban, ahol gyanúsan ismerős volt a tanács, ott az épülést.
A pohárköszöntő részből kiemelést érdemel az egyes bűnösök gasztronómiai értéke spoiler.

tataijucc>!

C. S. Lewis: Csűrcsavar levelei Levelek az alvilágból

Legszívesebben fejezetenként bepötyögném az idézeteket, hogy mindenki számára elérhető legyen. Egyébként; vicces, frappáns, zseniális.

Bukros_Zsolt>!

C. S. Lewis: Csűrcsavar levelei Levelek az alvilágból

Ezt a könyvet Frank Grillo karaktere ajánlotta a Kingdom című sorozatban egy rehabon lévő MMA-snak, mint életmódvezetési segédeszközt. Azt kell, hogy mondjam, igaza volt, mert ez egy remekmű. Egy főördög levelezését tárja elénk kezdő kísértőként botladozó unokaöccsével, akinek az lenne a feladata, hogy elcsábítsa a főhőst az Ellenség (Jézus) karmai közül. Nagyon szórakoztató az egész a maró gúnynak köszönhetően, amellyel kifigurázza a világ kínálta gyönyöröket és az emberi természet gyarlóságait, ugyanakkor vérbeli ébresztőkönyv is, amely sokszor már-már fájdalmasan világít rá porból vett fajunk önhittségére. Igazából egyszerre ijesztő és mókás is, mindenkinek ajánlom, aki egy kicsit más szemszögből szeretné szemlélni a megszokott valóságot.

Sáron_Rózsája>!

C. S. Lewis: Csűrcsavar levelei Levelek az alvilágból

C. S. Lewis e könyve által olyan világba ad betekintést, amit sokszor könnyen elfelejtünk. Regényesen, élvezhetően van bemutatva a szellemi világ sötét része. Sokszor nevettem, de sokszor megálltam az olvasottakon elgondolkodni is. Bár megírta volna a szerző az angyalok levelezését is!

Gabriella_Balkó>!

C. S. Lewis: Csűrcsavar levelei Levelek az alvilágból

Többször el kellene olvasnom. Vagy minden nap valamit. Tulajdonképpen annyira nem tetszett, de lehet, azért, mert annyi mindenben magamra ismertem. :(

Harmat, Budapest, 2013

krlany I>!

Most eszmélek csak rá, mivel töltöttem életem javát: sem azt nem tettem, amit kellett volna, sem azt, ami jól esett volna!

Mareszkaresz P>!

A jólét a világ hálójába bonyolítja bele az embert. Azt hiszi, megtalálta helyét a világban, holott valójában a világ talált helyet őbenne.

krlany I>!

A fájdalmat és az örömöt egyaránt az jellemzi, hogy félreérthetetlenül valóságos, s bizonyos értelemben kijózanítja azt, aki átéli.

Kapcsolódó szócikkek: fájdalom · öröm
psn>!

Minden halandó hajlamos rá, hogy valóban azzá váljék, aminek tetteti magát.

avistori>!

Megtaníthatjuk őket arra, hogy csak egyfajta birtoklást ismerjenek; hogy ne vegyék észre a birtokos jelző jelentésének fokozatos, finom elmozdulását ebben a sorban: „cipőm”, „kutyám", „szolgám", „feleségem", „apám", „tanítóm", „hazám", „Istenem". Az emberfajzat képes megtanulni, hogy a birtokos jelző jelentését mindannyiszor a „cipőm" kifejezésében használt értelmére szűkítse, a birtoklás szintjére.

108

psn>!

Az emberi lelket a bizonytalanság és az aggódás zárja el legjobban az Ellenség erőfeszítéseitől. Ő azt kívánja, hogy az emberfajzatok azzal foglalkozzanak, amit éppen tenniük kell; a mi célunk viszont, hogy azon rágódjanak: vajon mi minden történhetik majd velük.

Sophia_Mathe>!

Ily módon már sok ezer emberrel elhitettük, hogy az alázat nem más, mint az, hogy a szép nők igyekezzenek csúnyának, az okos férfiak pedig butának hinni magukat.

72. oldal, 14. levél (Harmat, 2013)

C. S. Lewis: Csűrcsavar levelei Levelek az alvilágból

Kapcsolódó szócikkek: alázatosság · férfiak · megtévesztés · nők · okosság · szépség
psn>!

Ha két ember éveken át együtt él, többnyire mindegyikük eljut odáig, hogy a másik bizonyos hanghordozását vagy arckifejezését csaknem elviselhetetlenül bosszantónak találja.

Erdei_Virág>!

Hitesd el vele, hogy az imádság pontosan annyit ér, amennyire a kívánt érzést sikerül előidéznie; és meg se forduljon a fejében, hogy az effajta siker vagy kudarc, csak a pillanatnyi közérzetén múlik.

Amapola P>!

Megtanítottuk őket arra, hogy a jövőt ígéret földjének lássák, amelyet csak néhány — a sors különös kegyében álló — hős érhet el, de sosem olyasvalaminek, amelyet úgyis bárki elér óránként hatvanperces sebességgel.