Caspian ​herceg (Narnia krónikái 4.) 822 csillagozás

C. S. Lewis: Caspian herceg C. S. Lewis: Caspian herceg C. S. Lewis: Caspian herceg C. S. Lewis: Caspian herceg

Narnia ​birodalmának titokzatos törtenetét hét kötetben mondja el a világhírű angol szerző, C. S. Lewis, ezek közül az elsőt, Az oroszlán, a boszorkány és a ruhásszekrény címűt vitte filmre a Walt Disney Pictures és a Walden Media.
A Narnia Krónikája a Jó és Rossz örök háborúját meséli el. Olykor a csatamezőn, nyílt küzdelemben csap össze a fény az árnnyal, máskor a szív rejtett zugaiban. Ám legyenek az ütközetek akár a lélekben, akár a harcmezőn: minden összecsapás meghatározó erejű.
Olyan utakon kalandozhatunk, amelyek a világ végére vezetnek, fantasztikus lényekkel köthetünk ismeretséget, megtudjuk, mi az árulás, mi a hőstett, mit jelent megnyerni vagy épp elveszíteni egy barátot. Kalandos utazás ez a fantázia birodalmában, ugyanakkor a legmélyebb valóságban. A kiadó sorozatban jelenteti meg a rajzokkal illusztrált hét kötetet. Sorozat ez, melyben minden mű önmagában is teljes egész, önállóan is lenyűgöző olvasmány. Tarts velünk, s a herceggel, ki koronájáért száll… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1951

Harmat, Budapest, 2022
Harmat, Budapest, 2021
260 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789632884479 · Fordította: Liszkay Szilvia · Illusztrálta: Pauline Baynes
Harmat, Budapest, 2019
264 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789632884479 · Fordította: K. Nagy Erzsébet, Háy János · Illusztrálta: Pauline Baynes

Kapcsolódó zóna

!

Narnia

73 tag · 21 karc · Utolsó karc: 2024. február 24., 14:01 · Bővebben

Aslan · Lucy Pevensie · Edmund Pevensie · Peter Pevensie · Caspian · Cincz Vitéz · Susan Pevensie · Trumpkin · Miraz · Nikabrik

Narnia · Hold

Suba_Csaba P>!
C. S. Lewis: Caspian herceg

Nagyon régóta a polcomon tudtam a Narnia első hat kötetét, de megfogadtam, hogy csak akkor fogok bele a sorozatba, ha sikerül megszereznem a hetedik, befejező részt is. Decemberben sikerült megvennem a záró kötetet, így elhárult az akadály.
Hihetetlenül magával ragadott az első három történet, a másodikból készült filmet már évek óta ismertem, többször is láttam. De a Caspian herceg-et majd csak most fogom megnézni, hogy elolvastam a könyvet.
C.S. Lewis ezúttal újra visszaküldi Narniába Edmundot, Petert, Lucyt és Susant, a második-harmadik kötetből megismert fiatalokat. Bár ők évekig uralkodtak Narniában, most egy év kihagyás után elhagyatott kastélyukkal kell szembesülniük. Mi történt mióta legutóbb nem jártak itt és mért tűnik úgy, mintha évszázadok múltak volna el azóta? Most újra gyerekként kerültek a Cair Paravel várba, ahol újabb kalandok várnak rájuk. Megismerik Caspian herceget és találkoznak megannyi új lénnyel, törpékkel, egerekkel. Természetesen visszatér Aslan is.
Nagyon jó volt ez a rész is, talán az első rész mellett ez tetszett a legjobban.
Hamarosan folytatom a sorozatot, hiszen egy kihívás inspirál arra, hogy mindezt fél éven belül tegyem meg. Alig várom a következő kalandot Narniában.

Kikiriki>!
C. S. Lewis: Caspian herceg

Nem igazán tudok már újat mondani, így négy rész után. Minden rész más, de mégis mindegyik nagyon jó. A borítók szépek, az illusztrációkat pedig imádom! :)
A második rész mellett ez a kedvencem eddig.
Milyen kár, hogy a többi rész nincs meg a könyvtárban. :/

Klodette>!
C. S. Lewis: Caspian herceg

A legjobb Narnia regény. Most már kétségtelen, legalábbis nekem.
Minden sorát szerettem, hiszen visszatértek a régi, kedvenc szereplők és rengeteg új is jött.
Caspian a tökéletes herceg és jövőbeli király jelölt. Amikor még fiatalabb voltam róla álmodoztam és nem titok, hogy ő volt az első igazi, könyves álompasim.
Peter és Lucy legszerethetőbb tulajdonságai a hűség, a hit és a bátorság ebben a kötetben mind-mind megjelennek.
Cincz Vitéz pedig olyan édes és szerethető egy figura. :)
Mivel külön is olvasható, nem feltétele a többi résznek az ismerete, így ha csak egy könyvet ajánlhatnék a sorozatból, akkor ezt mondanám.
Team Caspian.
Az egyetlen amit sajnálok, spoiler Pedig én nagyon shippelem őket.

DarknessAngel>!
C. S. Lewis: Caspian herceg

Egyre jobb a sorozat. Nagyon tetszett Caspian története, valamint, hogy a Pevensie testvérek is újra visszatértek Narniába. Ez a rész tényleg elég más az adaptációhoz képest, egyszerre jó és rossz értelemben :D Peter sokkal kedvesebb Caspiannal, mint a filmben, viszont Susan elég irritáló. Plusz itt sokkal gyerekesebb a gyerekek viselkedése, így nem igazán tudom őket korilag behatárolni. Az írói stílus viszont mintha fejlődött volna az első két rész óta. Sokkal jobb a cselekmény is, érdekesebb követni.
A vége viszont olyan szomorú. Mindig sajnálom, hogy Peter és Susan spoiler

C. S. Lewis: Caspian herceg

Caspian, ó, mi lesz a sorsod

Nyilván tudjuk, de… Lewis itt már erősen belenyúl a hit kérdésébe, amikor Lucy láthatja egyedül Aslant. Bizalom, remény, törekvés, mind-mind hiábavaló hit nélkül.

A Pevensie testvérek ismét elragadtatnak Narniába hála Susan csodálatos kürtjének, amit maga Caspian, egy kalóz leszármazott, fúj meg végső elkeseredésében. Caspian minden aspektusával egyébként is messiás jellegű karakter a Narnia verzumban, de ez leginkább talán akkor tudatosulhat a fiatal olvasóban, amikor megkísérti Jadis.

Filmen is, könyvben is a kedvenc részem, noha cselekményileg nem igazán történik benne semmi. No, de a színfalak mögött hegyeket mozgat meg a lélekben. :)

Evelena P>!
C. S. Lewis: Caspian herceg

Egy lány egy napon látott egy filmet. Minden megragadta benne, a táj, a szereplők, a világ, a történet, a zene. Nem kellett sokat várnia, a rajongása tárgya elég hamar a legjobb barátnőjéhez is eljutott. Órákig tudtak beszélni, álmodozni erről a csodálatos világról, ami az embert a gyermeki boldogság érzésével árasztja el. Ahol az állatok beszélnek és barátra lehet lelni bennük, ahol, ha sok jó összefog, van remény.
Először olvasva a nagy filmes rajongás miatt a könyv kevésbé varázsolt el, de most, évekkel később már sikerült neki.
Hálás vagyok ezért a sorozatért, minden alkalommal, mikor olvasom.
Caspian meg nagy szerelem nekem, szerintem mindig is az lesz… :)

WindStorm>!
C. S. Lewis: Caspian herceg

Tanuld meg, egy dolog kétszer ugyanúgy nem történik meg soha.

Végre ez a rész már sokkal jobb volt, mint az előző!
Az első laptól kezdve nagyon kíváncsivá tett, s hála egészen a végégig lekötötte a figyelmemet.
A szereplőink visszatértek Narniába, csak közben több száz év elmúlt az utolsó ott létük óta. Igazán érdekes volt a mindenhez való közelítésük és hitetlenkedésük. Tetszettek a hely leírások, a visszaemlékezések és cselekményváltások. Ők közben kicsit felnőttek, de egy részük még mindig hitt a mesében. Szerencsénkre. :)))
Narnia lakói igazán színesek voltak, volt köztük Törpe, Medve, Faun és még sorolhatnám a Fehér Boszorkányig. Az árulókon nem lepődtem meg, de váratlanul ért a tettük és annak oka.
A „végső” harcban volt izgalom, félelem, s végül győzelem. Örültem, hogy történetünk szereplői visszakapták régi otthonukat, vele együtt Caspian-t. Ő róla még elfelejtettem tudatni, hogy kellemes csalódás ért általa, igazán kedves karakter a számomra.

Harmat, Budapest, 2015
242 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789632881430 · Fordította: Liszkay Szilvia
tamachan>!
C. S. Lewis: Caspian herceg

Talán fölösleges kedvencet avatni így, hogy még hátra van három kötet, de szó, ami szó, eddig ez a rész tetszett a legjobban. A többi se volt rossz, de ha egyetlen szóban kéne őket jellemeznem, a „random” jutna eszembe. Sok megválaszolatlan kérdés maradt fenn bennem azokkal kapcsolatban, és ez kicsit zavart, de közben próbáltam helyén kezelni a könyvet, hiszen mégiscsak fiatalabbaknak szól elsősorban (?). Mindenesetre, a Caspian herceggel semmi ilyet nem tapasztaltam. Kerek egész, izgalmas történet, jól felépítve. Caspian részeire jobban kíváncsi voltam, de így is nagyon érdekes volt. Azon is meglepődtem, hogy így visszaemlékezve, a film mennyire hű maradt a sztorihoz – nem sok különbséget fedeztem fel. Bárhogy is, megérte folytatnom a sorozatot, a kisebb elkedvtelenedésem után, és ennek hála most nagyobb erővel vágok bele a maradékba.

Mira_Skywalker >!
C. S. Lewis: Caspian herceg

A Narnia Krónikái közül ez a kötet a kedvenceim között van. Ez köszönhető annak, hogy Caspian története kalandos, izgalmas, annak, hogy Caspian az egyik kedvencem szereplőm, illetve annak, hogy ez még az utolsó kötet, amelyben teljes értekűen szerepel mind a négy Pevensie testvér.

Mint rendszerint, ebben az esetben is a könyvet olvastam először és a filmet csak utána néztem meg. A Caspian herceg film általában kevésbé népszerű, mint a trilógia első része, Az oroszlán, a boszorkány és a ruhásszekrény, de nekem mind a kettő kedvencem. Annak ellenére kedvencem, hogy a Caspian herceg filmben történt benne pár – noha nem lényegi – változtatás a könyvhöz képest. Ezek közül van, amivel nem értek egyet, míg másokkal igen. Például jó döntés volt a szereplők karakterfejlődésének, a közöttük lévő kapcsolatoknak, valamint a csatáknak-párbajoknak a kiemelése a történet íve és az izgalom fenntartása érdekében. Csak ajánlani tudom, hogy olvassátok, nézzétek!:) Megéri.:)

Lancaster>!

Csütörtök

Ezzel a történettel bajban voltam: élénken emlékeztem a filmváltozatra, és emiatt tévesen azt gondoltam, hogy ennél többet nem ad majd nekem Caspian herceg személyes kalandja. Szerencsére Lewis már idejében felkészült minden eshetőségre, és hiába tudtam, hogy mi fog történni, nem tudtam, hogy miről is szól valójában ez a mese.

Kicsit szomorú voltam, hogy bár a Pevensiek visszakerültek Narniába, ezúttal csupán mellékszereplők, megfigyelők, bizonyos értelemben csak emlékek. Annak idején legyőzték Jadist és elhozták a békét és az aranykort Narniának, de Aslan szeszélye miatt ennek a kornak és az ő uralkodásuknak véget kellett érnie, ahogyan minden birodalom életében véget ér a felemelkedés, és elkerülhetetlen a hanyatlás és az újrarendeződés. Peter és Susan búcsúja pedig csak hozzáadott ehhez az érzéshez.

Cheril>!

– Bízzunk benne, hogy úgy van, ahogy mondod! Mert én egyáltalán nem emlékszem ezekre a helyekre – sóhajtott Susan.
– Jellemző. A lányok soha nem hordanak térképet a fejükben – legyintett Edmund. A törpe és Peter buzgón bólogatott.
– De csak mert nekünk már eleve van valami a fejünkben! – vágott vissza Lucy.

359. oldal (Narnia Krónikái - Sorszámozott Aranykiadás, 2008)

Kapcsolódó szócikkek: Edmund Pevensie · Lucy Pevensie · Susan Pevensie
bobo1019>!

– Ádám és Éva utóda vagy. Márpedig ez akkora tisztesség, amitől még a legszegényebb koldus is emelt fővel járhat, és akkora szégyen, amitől még a legnagyobb császárnak is meggörbed a háta.

Keiran_Rowley IP>!

– Iszonyatos volna, ha otthon, a mi világunkban az emberek egyszer csak belül éppúgy elvadulnának, mint az állatok, de továbbra is embernek látszanának, s te nem tudnád eldönteni, ki milyen.

Kapcsolódó szócikkek: Lucy Pevensie
mrsp>!

– Jellemző. A lányok nem hordanak térképet a fejükben – legyintett Edmund.
A törpe és Peter buzgón bólogatott.
– De csakis azért nem, mert nekünk már eleve van valami a fejünkben! – vágott vissza Lucy.

Kapcsolódó szócikkek: Edmund Pevensie · Lucy Pevensie · Peter Pevensie · Trumpkin
Adrirawia>!

[…] Ugyan ki hisz manapság Aslanban? -gúnyolódott Trumpkin
– Én – szólalt meg ekkor Caspian. – És ha eddig nem hittem volna, most biztosan hinnék. Sok ember, aki kineveti Aslant, nevet a beszélő állatokról és törpékről szóló történeteken is. Néha, én magam is eltöprengtem, létezik-e egyáltalán Aslan nevű lény, de azon is, hogy ti léteztek-e. És lám, most itt álltok körülöttem.

99. oldal M&C kiadó

Kapcsolódó szócikkek: Caspian · Trumpkin
Cheril>!

– Fenség, légy oly kedves elővenni Pulverulentus Siccus: Kis nyelvi kertészet, avagy alaktani arborétum zsenge elmecsemeték számára című tankönyvét, és kinyitni a 4. oldalon.

325. oldal (Narnia Krónikái - Sorszámozott Aranykiadás, 2008)

timcsigirl>!

– Nehéz feladat vár rád, kicsi lány. De tanuld meg, semmi sem történik kétszer ugyanúgy.

Kapcsolódó szócikkek: Aslan · Lucy Pevensie
Millázs>!

– Valami szörnyű sejtelem jutott az eszembe, Su.
– Micsoda?
– Iszonyatos volna, ha otthon, a mi világunkban az emberek egyszer csak belül éppúgy elvadulnának, mint itt az állatok, de továbbra is embernek látszanának, s te nem tudnád eldönteni, ki milyen.

Ancalimë P>!

Tanuld meg, egy dolog kétszer ugyanúgy nem történik meg soha.

Keiran_Rowley IP>!

– Föld fia, leszünk barátok? – kérdezte nevetve az oroszlán.

Kapcsolódó szócikkek: Aslan · Trumpkin

Narnia krónikái sorozat · Összehasonlítás