Parkinson ​törvénye 29 csillagozás

vagy az érvényesülés iskolája
C. Northcote Parkinson: Parkinson törvénye C. Northcote Parkinson: Parkinson törvénye

C. ​N. Parkinson neves történész, egyetemi tanár, a politikai tudományok ismert tudósa, az angolszász hivatali apparátus tapasztalt ismerője (több vezető állásban szerzett gazdag ismereteket), de elsősorban kitűnő megfigyelő és nagyszerű humorista.
Gyűlöli a bürokráciát és szenvedélyesen harcol az elmerevedett hivatali szellem ellen. Pőrére vetkőzteti az elembertelenedett bürokratákat. Méltán írta művéről egyik nagol kritikusa: „Ez a könyv alkalmat ad arra, hogy a hivatalok által megtaposott állampolgár élvezettel a markába nevessen.” Parkinson, az író, az angol szatirikusok legnemesebb hagyományain nevelődött: mesterien alkalmazza azok eszközeit. Szórakoztat és el is gondolkodtat. Ez sikerének egyik titka. A bürokráciát ostorozza és egyben élesen parodizálja a társadalomtudományban divatossá vált mindenáron, „matematikai képleteket” alkalmazó áltudományos módszereket. Így került a nemzetközi érdeklődés középpontjába és kavart széles körben sajtóvitát. Így vált világszerte… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1957

Minerva, Budapest, 1985
170 oldal · keménytáblás · ISBN: 9632233360 · Fordította: Szász Imre

odivne>!

C. Northcote Parkinson: Parkinson törvénye vagy az érvényesülés iskolája

Szerettem volna humoros könyvet olvasni. Olyat, amin nemcsak mosolyogni lehet, hanem elgondolkodni is, olyat, ami nem nélkülözi a szarkazmust.
Parkinson törvénye minden feltételemnek megfelelt. Jókat nevettem az angol bürökrácia kiteljesedésén. Közben pedig folyamatosan párhuzamba állítottam a mai ügyintézéssel. Kísérteties a hasonlóság.
Szórakoztató, remek olvasmány.

C. Northcote Parkinson: Parkinson törvénye vagy az érvényesülés iskolája

Ahhoz képest hogy nem ma íródott meglepően sok hasznos dolog és megfigyelés volt benne. Vannak amik nem változnak…Tetszett hogy a megállapítások vicces stílusban, kissé túlozva voltak előadva, ami még olvashatóbbá tette a könyvet. Ráadásul mint pályakezdő azt hiszem pont jókor olvastam el ezeket a törvényeket. Sőt találtam még több könyvet, amit további törvényeket tartalmaz, így már azokat is beterveztem hogy elolvasom.

kriszmanesz P>!

C. Northcote Parkinson: Parkinson törvénye vagy az érvényesülés iskolája

kiváló humor. egyetemes adminisztrációs igazságok. meglepően hasznos és időtálló tudnivalók megállapítások. biztosan újraolvasós.

andrisi>!

C. Northcote Parkinson: Parkinson törvénye vagy az érvényesülés iskolája

Bármilyen nagy szervezet, lakógyűkés, tantestület működési mechanizmusait írja le precízen és humorosan. Kis dolgokról nagy vita, nagyokról semmi. Az író egyébként angol hajóskapitány volt.

SteelCurtain >!

C. Northcote Parkinson: Parkinson törvénye vagy az érvényesülés iskolája

Bár a szerző az angol bürokráciáról szerzett tapasztalatait összegzi, bátran kijelenthetjük, hogy megállapításai egyetemesek, nemcsak térben, de amíg bürokrácia lesz bolygónkon időben is. Mindez gyilkos iróniával tálalva igazi ínyencek számára.
Zseniális!

ChEebor>!

C. Northcote Parkinson: Parkinson törvénye vagy az érvényesülés iskolája

Parkinson törvényéről valószínűleg már mindenki hallott… de ebben a könyvben részletesen olvashatunk nemcsak róla, de közvetlen folyományairól is. Ráadásul mindez nemhogy végig igaz, hanem még örökérvényű is: akármennyire a brit köztisztviselőkről szól a könyv, bármely munkahely dolgozói részére megállja a helyét. És természetesen az igazi brit humor is átszűrődik a lapokon.

daniagi>!

Egy munka mindig annyira terjed ki, hogy kitöltse az elvégzésére felhasználható időt.

colorstar>!

Nem a botanikus feladata, hogy kiirtsa a gyomot. Neki az a dolga, hogy megmondja nekünk, milyen gyorsan nő a gyom.

39. oldal, A Parkinson-törvény vagy az Emelkedő Piramis (Minerva, 1985)

colorstar>!

A tökéletes tervezés a hanyatlás tünete. Az izgalmas felfedezések vagy a fejlődés szakaszában nincs idő arra, hogy a tökéletes székhelyet megtervezzék. Ennek az ideje később jön el, mikor már minden fontos munkát elvégeztek. A tökéletesség, mint tudjuk, véglegesség; s a véglegesség halál.

125. oldal, Tervek és szervek vagy az Adminisztráció Székháza (Minerva, 1990)

daniagi>!

A köztisztviselő akkor ér pályafutásának csúcspontjára, amikor saját kezeírása előtte is olvashatatlanná válik.

Lina78>!

A közelmúltban új értelmezést nyert az aláírások olvashatatlansága. Eszerint a köztisztviselő akkor ér pályafutásának csúcspontjára, amikor saját kézírása előtte is olvashatatlanná válik…

daniagi>!

A kitűzött feladat fontossága és bonyolultsága a ráfordított idővel egyenes arányban növekszik.

daniagi>!

Az alkalmazottak összlétszámának növekedését a Parkinson törvény szabályozza. Két hatóerőt különböztetünk meg:
1. A hivatalnok beosztottjai és nem vetélytársai számát akarja növelni.
2. A hivatalnokok egymásnak adnak munkát.
– az alárendeltek száma kettő vagy több legyen, mivel így mindegyiket kordában tartja a másik előléptetésétől való félelem.

Kapcsolódó szócikkek: hivatalnok
Cheril>!

A modern élet technikájának nélkülözhetetlen része a coctail-party. Ez az intézmény a nemzetközi, a tudományos és az ipari kongresszusok sarkköve. Tudott dolog, hogy coctail-party nélkül e találkozások nem zajlanak le – a minimum: egy coctail-party.

daniagi>!

Csak kuliból lehet milliomos. Csak kuli látszhat kulinak. Csak nagyon gazdag ember merhet gazdag lenni.

daniagi>!

A keserűség korára jellemző a helyi politika iránti érdeklődés. Az emberek kizárólag boldogtalan házasságuk következtében vesznek részt a helyi politikában. Aki negyvenhét éves korában még mindig jelentéktelen beosztott, soha semmi másra nem lesz alkalmas.