The ​Magyars in the Ninth Century 1 csillagozás

C. A. Macartney: The Magyars in the Ninth Century

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

Eredeti megjelenés éve: 1930

>!
Cambridge University Press, Cambridge, 1968
242 oldal

Várólistára tette 1

Kívánságlistára tette 1


Kiemelt értékelések

Tutajos>!
C. A. Macartney: The Magyars in the Ninth Century

Macartney magyar-specialista angol történész volt. A Wikipédián csak egy igen rövid ismertető van róla (magyarul semmi): http://en.wikipedia.org/wiki/Carlile_Aylmer_Macartney
Érdekes, hogy ez, az eredetileg 1930-ban írt könyve a 9. századi ősmagyarokról meg sem jelent magyar fordításban…
Nem tudom, talán azért, mert meghaladottnak tartják néhány alapvető következtetését? Elég keveset tudok – egyelőre – a magyar őstörténetről, de sok helyen nekem is merésznek tűntek Macartney elképzelései. Például az, hogy szerinte Levédia és Etelköz ugyanaz a terület (a Don folyó legalsó folyásától közvetlen nyugatra eső terület); vagy, hogy az elmélete szerint a Kubán és a Don folyók között élő magyarságot a cseremiszek üldözték el erre az előbb említett etelközi területre; vagy például ő úgy értelmezi Bíborbanszületett Konstantin De Administrando Imperio -jában leírtakat, hogy a magyarsághoz csatlakozott kavarok voltak a magyarság elit népessége, akik a későbbi kalandozások szinte kizárólagos résztvevői voltak, míg az úgymond eredeti magyarság békésebb, otthon maradó életmódot folytatott a honfoglalás után is. (Ugye a jelenlegi álláspont úgy értelmezi a DAI-ban leírtakat, hogy a kavarok a magyarok elővéd népe volt, ezért írta Bíborbanszületett Konstantin, hogy mindig a kavarok mennek elöl a csatákban.)
A könyv két nagyobb lélegzetű részből áll: az első részben a szerző az ősmagyarságra vonatkozó gazdag muszlim forrásokat elemzi (főleg a Dzsajhani-hagyomány, Ibn Ruszta, al-Bakri, Gardizi), a második – nagyobb – részben pedig a DAI-t veti vizsgálat alá.
Macartney munkája rendkívül alapos, a szavak szintjére lemenő, szőrszálhasogatóan becsületes filológiai munka, amely hatalmas ismeretanyagból táplálkozik. Gazdag lábjegyzet-magyarázat egészíti ki. A teljesebb szövegértés érdekében hasznos hozzá a görög ábc ismerete, mert sok benne a középgörög idézet.
Azoknak ajánlom ezt a könyvet, akiket az átlagnál mélyebben érdekel a magyar őstörténet, és nem riadnak vissza az apró részletektől, egy jó szándékú tudós ember néhol monotonnak érződő értelmezési-kibogozási kísérleteitől sem. Engem az elolvasása újabb kérdésekkel telített, és arra ösztönöz, hogy még többet tudjak meg az őseimről.
Ajánlott elő-utótanulmányok hozzá:
http://moly.hu/konyvek/zimonyi-istvan-muszlim-forrasok-a-honfoglalas-elotti-magyarokrol
http://moly.hu/konyvek/biborbanszuletett-konstantin-a-birodalom-kormanyzasa


Hasonló könyvek címkék alapján

Antony Beevor: Stalingrad
Fodor István (szerk.): The Ancient Hungarians
Rédei Károly: Őstörténetünk kérdései
Márta Font: The Kings of the House of Árpád and the Rurikid Princes
Victor Sebestyen: Twelve Days
Warren Ellis: Crécy
Legát Tibor – Sándor Dávid (szerk.): Elfelejtett Budapest / Forgotten Budapest
Ben Macintyre: The Spy and the Traitor
William Dalrymple: The Last Mughal
Peter Pomerantsev: Nothing Is True and Everything Is Possible