Különben ​dühbe jövök (Bud Spencer önéletrajza 1.) 215 csillagozás

Bud Spencer: Különben dühbe jövök Bud Spencer: Különben dühbe jövök Bud Spencer: Különben dühbe jövök Bud Spencer: Különben dühbe jövök

Meghökkentően őszinte önéletrajz a hagymásbab és a pofonok nagymesterétől. Bár westernfilmek hőseként ismerte meg a nagyvilág, Carlo Pedersoli sokkal több ennél: forgatókönyvíró, producer, úszóbajnok, olimpikon. Miután aláírta első hollywoodi szerződését, utolsó vízilabda-mérkőzését a magyar válogatott ellen vívta.

Könyvében az immár 81 éves színész, akit 1991-ben a Time a leghíresebb olasznak nevezett, megható öniróniával mesél gyermekkoráról, a sportolóként töltött évekről, arról, hogy hogyan került bele szinte véletlenül a filmek világába, barátságáról Mario Grottival, azaz Terence Hillel, a tengerentúli élményeiről és végül visszatéréséről Rómába.

Ki ne ismerné a Nincs kettő négy nélkül, a Kincs ami nincs, a Bombajó bokszoló című filmeket vagy a legendás Piedone-sorozatot! Most eljött az idő, hogy megismerjük az embert a pofonok mögött!

Eredeti cím: Altrimenti mi arrabbio. La mia vita

198 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789633104903 · Fordította: V. Pánczél Éva

Bud Spencer · Gérard Depardieu · Kahlil Gibran · Laurence Olivier

balagesh I>!
Bud Spencer: Különben dühbe jövök

Szeretem az öregeket hallgatni. Ahogy mondják monoton, békésen csapongó monológjukat. Ahogy apró kitérőkkel haladnak végig elfeledett, tán meg sem jegyzett neveken és helyeken, s apró kitérőként körvonalazott, tinédzserszerű axiómákat fogalmaznak meg, életbölcsességeket, melyek a tinédzserekétől eltérően nem egyszerűek, hanem leegyszerűsítettek – egy élet banális summái. Mindig is szerettem ezt a kedves óriáscsecsemőt, s most élvezet volt részt kapni a monológjából – természetesen a fejemben Bujtor István hangján.

ggizi>!
Bud Spencer: Különben dühbe jövök

Csak a Puffin ad neked erőt, és mindent lebíró akaratot.

♥ ♥ ♥

Mit mondhatnék? Nem csalódtam. Mint ahogy Terence Hill könyve után sem. Mindketten tiszteletre és szeretetre méltó emberek, bárminemű színészi allűröktől mentesen. Bár ahogy Bud Spencer írta, ő sose tartotta magát igazi színésznek.
Nagyon érdekes életútja volt. Az úszás után (amivel két olimpiára is kijutott), jó pár évig kereste a helyét, mígnem a sors úgy hozta, hogy a filmvilágban találta meg a jövőjét. Nagyon szimpatikus kép jött le róla, magánemberként csakúgy, mint a vértelenül pofozkodós, mindig a gyengébbet védő szerepeiben is. Folyton ott ragadunk a tévé előtt, ha belefutunk valamelyik filmjébe. Szerencsére hagyott maga után jónéhány maradandót.

R.I.P.

Viktória_Erdei P>!
Bud Spencer: Különben dühbe jövök

Bud Spencer, aki a gyermekkoromat és tinédzserkoromat is végigkísérte. Karrierjéről, családjáról tudhatunk meg többet. Imádom az őszinteségét. Terence és Bud barátsága megmutatja, mi az igaz barátság. Imádtam ahogy a kulisszák mögé is beleláthattam.
Számomra mindig egy legendás úszó és színész maradsz. Köszönöm Bud, hogy felvidítottál a filmjeiddel a legrosszabb napjaimon is.

makitra P>!
Bud Spencer: Különben dühbe jövök

Egy nyolcvan éves ember visszatekint az életére, anekdotázgatva elidőzik a jelentősebb eseményeken, számot vet azokról, amiket megcselekedett… ez önmagában is érdekes lehet, de akkor meg különösen, ha Bud Spencer a sorok írója!
Ő az a figura, akit minden X és Y generációs mai magyar fiatal ismer, hiszen gyakorlatilag a filmjeivel nőttünk fel. A pofonok, az ostobácska történetek, Guido és Maurizio de Angelis zenéi mind-mind gyermekkorunk részei voltak.
Ezért is voltam kíváncsi, mit tud mondani nekem a közel két méteres, mackós színész. Nem engedte bő lére önéletírását, nem is időz el sokat egy-egy részen, de a vidámsága és jó kedélye átsüt a lapokon. Nincsenek itt hatalmas életbölcsességek, helyette meglepő szerénység, az életében részt vevők maximális elismerése, de ugyanakkor nem hallgatja el azt sem, hogy mit élt meg nehézségként és az egyes események hogyan formálták meg személyiségét.
Élvezetes volt olvasni, és bár többet is el bírtam volna viselni belőle, így is meglepően szórakoztató, kedélyes olvasmánynak találtam. Legalább virágos jókedvre derített azon a szokatlanul felhős, őszi napon, amikor befejeztem a könyvét.

zamil>!
Bud Spencer: Különben dühbe jövök

Szerintem a generációmból senkinek nem kell bemutatnom Bud Spencert a „pofonkirályt”. Én például rajongok érte, akármikor meglátom a tévében leültet és kikapcsol.
A könyv meglepett, mert elég kevés filmes történetet említ, inkább a magánéletre épít. Látszott, hogy Carlo nem szerénykedik mikor a „színészetet” csak munkának írja, hisz a könyv Carloról szól, nem a filmszínészről Budról.
Kevésnek találtam a képeket, ami már visszatérő problémám az életrajzi könyveknél (már amit olvastam). Hatalmas képanyagból lehetett volna válogatni.
Aki szereti Budot, annak el kell olvasnia.

ibelieveinmyshelf P>!
Bud Spencer: Különben dühbe jövök

Fantasztikus élmény! Mostanában kezdtem az életművét nézegetni, és gondoltam, akkor már elolvasom a könyvét is, ha a kezembe akadt. A felszín alatt egy nagyon okos, értelmes ember volt, nagyon érdekesnek tartottam az életútját, amit az úszásról, a filmjeiről, a vallásról, a barátságról és úgy összességében az értékrendjéről ír. Valahogy nem is gondoltam volna, hogy mennyi mindenben egyet fogok érteni vele… Nagyon örülök, hogy részben a kihívásom, részben a fent említett okok miatt ezt a könyvet választottam, biztos, hogy el fogom olvasni a második részt is.

Homolya_H_Tímea P>!
Bud Spencer: Különben dühbe jövök

Nagyon szeretem Bud filmjeit, majdnem mindet láttam, talán a régi western filmek között van, amit nem.
Sok filmbeli mondat visszatérő szállóige a családban, amit már a gyerekeim is értenek. A filmjeit bármikor elindíthatjuk, kortalanok, nem kell félnem, hogy a gyerekekre rossz hatással van.
Bud önéletrajzi könyve vicces, könnyed, szórakoztató, pont mint a filmjei.
Nagyon sajnálom, hogy már nincs köztünk. De filmjeiben örökké él!

Luca006 >!
Bud Spencer: Különben dühbe jövök

Sok mindenki, köztük én is, Bud Spencer és Terence Hill filmjein nőtt fel. Rengetegszer láttam őket, (pedig még csak 14 éve boldogítom a világot), de megunhatatlanok. Rajongással. kezdtem hát neki ennek az könyvnek.
Igaz, eddig még egy önéletrajzot sem olvastam, de úgy gondolom, valahogy így kell megírni tökéletesen. A bevezetés igazán eredeti, mondjuk szívesebben olvastam volna többet magáról Bud Spencerről, és kevesebbet a színészetről. Viszont volt benne kellő humor, néhány tragikus és megható rész, igaz, sok híres olasznak a nevét nem ismertem, de ez inkább az én hibám. :D
Szóval aki szereti Bud-ot, annak mindenképpen ajánlom.

Bud Spencer: Különben dühbe jövök

Azt hiszem, nagyon kevés olyan ember van az én korosztályomban, aki nem mondhatja el magáról, hogy rajongva szereti vagy legalábbis egykor régen rajongva szerette ezt a férfit. Mert egy mosolyt a mai napig képes a puszta nevével kicsikarni belőlünk.

Ez a könyv pedig egy nagyon jó könyv, felülmúlta minden várakozásomat. Ilyen jó életrajzot már nagyon régen nem olvastam. Ajánlónak be is raktam Michael J. Fox-ét már az volt még hasonlóan nagy hatással rám. Mondjuk tény, hogy olyan sok életrajzot nem is olvasok, mert kevés embernek érdekel ilyen szinten az élete.

Ebből a könyvből pedig nem csak azt tudtam meg, kicsoda valójában Bud Spencer, hanem közben jól is szórakoztam. A könyv könnyed humora és laza történetei egy nagyon is szerethető embert mutatnak nekünk, aki csak a múltjával okoz meglepetést, a személyiségével nem. Mert arra kell rájönnünk, hogy Carlo igenis megérdemli mindazt a szeretet, amit az évek során a közönségtől kapott.

Nem mondanám, hogy a világ egyik legnagyobb színésze, mert ő sosem mondaná ezt magáról. De mondanám azt, hogy a világ egyik legemlékezetesebb embere ♥

Traclon>!
Bud Spencer: Különben dühbe jövök

A Bud Spencer filmek, mint szinte mindannyiunknak, egy nagyon meghatározó részei az életemnek. Nem tudom, hogyan csinálják, de ezek azok a filmek, amelyek száz százalékig kortalanok: egyrészt, nem lehet megunni őket, akárhányszor újranézem bármelyiket, minden alkalommal ugyanúgy tudom élvezni, ugyanúgy nevetek a poénokon, és persze a jellegzetes „budspenceres” pofonokon. Másrészt, kortalanok ezek a filmek, mivel ezek azok, amiket az ötéves kisgyermektől a 80 éves nagyszülőig mindenki egyformán élvez, így igazi közös családi kikapcsolódást jelentenek, aminek a jelentőségét a mai világban már sajnos szokássá vált lebecsülni, pedig nem kellene.
Bud Spencer egy igazi, klasszikus szuperhős, csak éppen szuperképességek nélkül. Őt soha, semmilyen szituációban nem féltjük, bármilyen ellenséggel, túlerővel áll szemben, mert tudjuk, hogy úgyis lazán kipofozza magát minden helyzetből. Bár a legtöbb filmjében azt az igazi, klasszikus és hamisítatlan amerikai suttyót játssza (társával, Terence Hill-el együtt), mégis egy szerethető karakter. Ugyanis ő az, aki még káromkodások és valódi agresszió nélkül tudta szórakoztatni az egész családot. Mert végső soron minden általa megszemélyesített figura a jó oldalán áll, és a mindannyiunk által elfogadott alap erkölcsi normák szerint viselkedik. Ha pofozkodik, azt is kizárólag a jó ügy érdekében teszi.
Ezért nagy kedvencem hát ő nekem (és a legtöbb általam ismert embernek) gyermekkoromtól kezdve egészen a mai napig. Nyilvánvaló hát, hogy kíváncsian vettem kézbe önéletrajzi könyvét, amiben nem is kellett csalódnom. Carlo Pederzoli-ban egy pontosan olyan embert ismerhetünk meg, amilyennek Bud Spencer alapján elképzeljük őt. Érdekes volt megtudni a múltjából, életéből olyan titkokat, mint például hogyan kezelte fiatalon az úszóbajnokként ölébe hullott sikereket, a nők rajongását, vagy hogyan és miként élte meg gyerekként a világháborút, mennyi minden felé járt és dolgozott a világban, és még sorolhatnám… s ami a legfontosabb, hogy az élet minden szituációjában pontosan úgy viselkedett, ahogyan a Bud Spencer által megelevenített szereplők tették volna. Sőt, még önkritikát is képes gyakorolni, szembenézve fiatalkori hibáival és tévedéseivel.
Persze, ez mindössze egy életrajzi könyv, nem több, és talán lehetett volna részletesebb, mint azt páran már előttem is sokan megírták. Irodalmi értéke tehát nem szárnyal éteri magasságokba, de véleményem szerint ezt nem is kell tőle elvárni. Egy egyszeri találkozásnak viszont ezzel a szerethető, mindannyiunk életében jelen lévő bohókás öregúrral, annak tökéletesen megfelel.

Nyitott Könyvműhely, Budapest, 2010
198 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789633100417 · Fordította: V. Pánczél Éva

psn>!

Carlo Dossi írta a Note Azzurréban: „A hamis barát olyan, mint az árnyék: csak addig tart velünk, amíg süt a nap."

otaksa>!

„Gondolkodom, tehát vagyok” Descartes
„Eszem, tehát vagyok” Bud Spencer

Kapcsolódó szócikkek: Cogito ergo sum
daney>!

Bud Spencer és Terence Hill életre szóló barátok, jóban, rosszban. Carlo Pedersoli és Mario Girotti viszont olyan barátok, akik ugyanazokban az értékekben hisznek, sok a közös tapasztalatuk, ám ahogy véget ér a forgatás, mindegyikük hazamegy a családjához és éli a saját életét. Sohasem követtük el azt a hibát, hogy rátelepedjünk a másik életére. A barátság nemtől független szeretet, és az a szeretet, ami börtönné válik, tönkreteszi a barátságot.

psn>!

A pénz jön és megy, ám a szeretet, a megbecsülés olyan valami, amit ha egyszer elveszítünk, csak fáradságos munkával lehet visszaszerezni.

Aquarius >!

A kihívások nem arra valók, hogy győzz, hanem hogy megtudd, milyen ember vagy.

BoneB P>!

Egyszer egy étteremben új értelmet adtam az ismert kérésnek: „Hozza az étlapot!" A pincér hozta is, csakhogy én úgy értettem, hogy mindent, ami csak szerepel rajta.

181. oldal Az étel imádata (Nyitott Könyvműhely, 2010)

otaksa>!

Nápoly nem csupán földrajzi helység; nápolyinak lenni lelkiállapot.

„Óvakodj a kutyáktól!"
LATIN MONDÁS

„Éljenek a kutyák, de óvakodj a Caesaroktól!"
BUD SPENCER

Kapcsolódó szócikkek: latin mondás
Cicu>!

Azt az örökséget,amit én hordozok magamban Nápolyról,egyetlen mondatban lehetne összesűríteni:"Fütyülj rá!" Ami persze nem azt jelenti,hogy vidáman és könnyedén keresztülnézek mindenen és mindenkin,hanem csupán azt,hogy szerintem nem kell túl nagy jelentőséget tulajdonítani saját magunknak,ugyanakkor igyekezzünk humorral enyhíteni a bajokat,amelyeket szinte sohasem tudunk elkerülni.Egyszóval javíthatatlan optimista vagyok.

Brigi007>!

Ki tudja, talán úgy megyek majd el, mint apám, aki békésen elaludt a heverőn, miközben Pippo Baudót nézte a tévében.

Bud Spencer önéletrajza sorozat · Összehasonlítás