87. legjobb meseregény könyv a molyok értékelése alapján

Tündérboszorkány (Tündérboszorkány 1.) 458 csillagozás

Bosnyák Viktória: Tündérboszorkány Bosnyák Viktória: Tündérboszorkány Bosnyák Viktória: Tündérboszorkány Bosnyák Viktória: Tündérboszorkány

A Békés Utcai Általános Iskola elhagyatott könyvtárában különös dolgok történnek. A csúf és undok könyvtáros nénit, Morcz Arankát sokan igazi boszorkánynak tartják. De Laci meg az ikerlányok, Sári és Dóri szerencsére nem ijedősek. Na, és persze nem is minden az, mint aminek látszik…
A kötethez munkafüzet is készült, 3-4., illetve 5-6. osztályosok számára.

Eredeti megjelenés éve: 2003

Kiadói ajánlás: 10 éves kortól · Tagok ajánlása: 9 éves kortól

A következő kiadói sorozatban jelent meg: POKET ifjúsági POKET Publishing, Kolibri, Móra

Kolibri, Budapest, 2024
Kolibri, Budapest, 2022
Kolibri, Budapest, 2021

Jóhegyi László · Morcz Aranka · Lengyel Dóri · Lengyel Sári

AniTiger P>!
Bosnyák Viktória: Tündérboszorkány

Kérem szépem, legyen szíves azt mondani, hogy ez valahol kötelező olvasmány! Ezt és ehhez hasonló apró-röpke csodákat kéne olvastatni a gyerekekkel, hogy egészen fiatalon rákapjanak az olvasásra!

Nem én vagyok a célközönség (10+ ajánlja a hátoldal), de ezzel a +15 évvel is a hátam mögött látom, hogy igazán különleges történet.

Külön piros pont a Kolibri kiadónak ezért a csodaszép kivitelezésért! A kedvenc a folyamatosan fel-le mászkáló pókica volt a lap szélén, de szerettem a borító belsején a véleménytáblácskákat!

Kolibri, Budapest, 2013
Milli88 P>!
Bosnyák Viktória: Tündérboszorkány

Meglepő volt számomra, hogy egy ennyire nem az én korosztályomnak szánt könyv mennyire magával tud ragadni. Az írónő közvetlen, bár néha kicsit zavart a sok szójáték.
Maga a történet zseniálisan átgondolt és a rövidsége ellenére minden rejtély magyarázatot nyer a könyvecske végére. Tipikusan az a könyv, ami által a gyerekekkel valóban rákapnak az olvasásra.

blueviolet>!
Bosnyák Viktória: Tündérboszorkány

Ha van a humornak olyan fajtája, ami az enyémmel abszolút nem kompatibilis, az pontosan ez. A fárasztó szóviccek. Sajnos rengeteg van belőlük a könyvben, bőven sok lenne még a fele is. Egy idő után viszont azt vettem észre, hogy egyre immunisabb vagyok rájuk, és egyre kevésbé zavarták az olvasást.
Magát a történetet szerettem, aranyos, kedves, bájos volt, na meg tökéletesen és szinte minden részletre kiterjedően kiszámítható. Ez utóbbi miatt úgy érzem, nem lenne fair, ha csak egy negyed csillagot is levonnék, hiszen ez egy gyerekkönyv. Egy felnőtt a felnőtt logikájával és sok könyvvel a háta mögött nyilván mást tart izgalmasnak, fordulatosnak, és sokkal magasabb az ingerküszöbe ilyen téren, mint egy kezdő olvasónak.
A gyorsan olvashatósága, a hangulata és a nem titkolt olvasásnépszerűsítő szándéka miatt bátran ajánlanám könyvekkel még csak ismerkedő kisebb-nagyobb gyerekeknek.

h_orsi>!
Bosnyák Viktória: Tündérboszorkány

Én minden olvasni tanuló gyerek kezébe belenyomnám. Sokkal jobb, mint Illyés Gyula hetvenhét magyar népmeséje.
Mert:
1) Szórakoztató.
2) Fordulatos.
3) Van tanulsága
4) Érvényesülnek benne azok az alapelvek, amit egy gyereknek meg kell tanulnia.
5) Tele van találó ötletekkel. Nem tucatkönyv.
6) Nem csak lányok számára lehet szórakoztató.
7) Tűrhető könyv.

Molymacska>!
Bosnyák Viktória: Tündérboszorkány

Ez a könyv egyszerre nagyon jó és nagyon rossz is, és bár értem, miért került bele a POKET kiadások közé, számomra mégis a mérleg inkább a rossz felé billent, De nem sokkal, csak egy kicsivel.
A történet szerint Van Laci, a mindig nagyon sokat olvasó fiú, és az iskola könyvtársa, Morc Aranka, akiről hamarosan kiderül, hogy nem is átlagos könyvtáros, és ahhoz, hogy a helyén maradjon, olvasókra van szükség: diákokra, akik olvasnak. De közben Laciról is kiderül, hogy nem egy átlagos diák, hiszen olvasás közben a fantáziája átírja a könyveket, így sokszor sokkal érdekesebb köteteket olvashatunk Laci átolvasása után. Így pedig elindul egy történet, és ki tudja, hol áll meg!
Ami nagyon jó volt benne, hogy az egész történet arra íródott, hogy a gyerekek olvassanak. És igazából ez a rossz is benne. A történet nagyon érdekes, hogy Lacinak ilyen képessége van, és meg-meg jelennek benne a kötelező olvasmányok is, sőt, a kötelező olvasmányok egyes értelmezései is (Pál utcai fiúk elsősorban, mert ha már olvasást népszerűsít a könyv, nyilván olvasható és szerethető könyvvel teszi ezt meg). Az is nagyon jó, hogy Lacin keresztül láthatjuk, miért is jó olvasni (szókincsbővítés, fantázia, stb), emellett pedig az is jó benne, hogy a narráció is nagyon rásegít a szókincs bővítésre, vagy is arra, hogy alapvető idegen szavakat elmagyaráz a szövegben. Ez alapvetően nagyon jó benne.
De ott van az a fránya de. Alapvetően csak a Pál utcai fiúkra koncentrálunk, és Laci által olyan könyvekre, amik vagy kötelezőek lehetnek, vagy a mostani gyerekek nem akarják olvasni. Márpedig attól még, hogy tízévesen nem akar Pál utcai fiúkat olvasni, még nem azt jelenti, hogy nem kellene minden könyvvel felhagynia, hiszen lehet, modern könyvvel kezdve, aminek a szókincs az élő szókincse is, lehet, sokkal jobban illene hozzá (csak hát ugye a korral avulna a könyv is. Ezzel tisztában vagyok, de mégis olyan volt, hogyha ezek után nem szereted a PUF-ot akkor vége, sose lesz belőled normális olvasó).
A fantasztikus szál is érdekes volt. Kicsit Marry Poppins utánérzés volt, de végül is annyira nem zavart, mert hát Morc Aranka nagyon szimpatikus karakter volt. Könyvtárosként pedig teljesen átérzem azt a kicsit misztikus szálat (bár én nem teázgatok 18. századi úriemberekkel), de tudom, hogy egy gyermek számára pont ennyire furcsa, és misztikus lehet a könyvtár.
Ez a könyv mind irodalomórán kötelezőként, mind a könyvtárral együttműködve könyvtár-használati órára is nagyon érdekes olvasmány lehet, és biztos vagyok benne, hogy sok helyen ezt ki is használják, tanítják (mert butaság lenne nem kihasználni). Ellenben úgy éreztem, mint felnőtt, hogy ezen kívül, nagyon szűk lehet a hatása, mert bár kalandos, és érdekes, mégis csak nagyon beszabályozza, kinek is szól, és abban én már nem voltam benne.
Ami különleges volt, hogy POKET kiadásban olvashattam, és meg kell mondjam, akkorát csalódtam a POKETben, hogy el se tudom mondani.Egyrészről nagyon aranyos kezdeményezés, hogy minden része újrahasznosítás alapján készült, de pont az volt a jó a „régi” POKETekben, hogy olyan kellemes volt a tapintása, olyan jó volt hozzányúlni. A mostani kiadások viszont papírfedelűek, amelyek átlagos érzést keltenek, ám de (és ez számomra a legfontosabb, mert utazás közben olvasom ezeket a könyveket) sokkal könnyebben koszolódnak. Így az én Tündérboszorkány kötetem egy olvasás után úgy néz ki, mintha annak a bizonyos kutyának a szájából ráncigáltam volna ki, pedig tényleg semmi extrémet nem csináltam a kötettel.
A másik problémája a kiadásnak az a gumi. Mert hogy külön van, és így már szinte felesleges is. (annak viszont nagyon örülök, hogy a könyvjelző a másik könyvben nagyon szépen van megoldva). Itt kell szót ejtenem a borítóról is, ami a Tündérboszorkány esetében… hát színes, de ennyi. Se nem vidám ettől, se nem gyermekiesebb, de még nem is ötletes. Inkább maradt volna egyszínű, azt jobban bírtam volna, mint hogy ilyen lett. Bár megakarták tartani a régi kinézet egyes elemeit, mégsem sikerült, és pont emiatt is akkora csalódás az új POKET kötetek.
Hogy pozitívat is mondjak a kiadásról, a belső illusztráció is van, méghozzá egy pók, amit ha gyorsan végiglapozunk a kötettel, akkor látható, ahogy fel-le megy a kis pókfonálon. Nagyon aranyos kis kiegészítés, aminek nagyon örülök :)
Nem volt rossz, de be kell valljam, felnőttként egyszerűen nem élveztem, hiszen túl didaktikus, túlságosan a tanulásra fektette a hangsúlyt. Arra jó lehet, hogy bevonzza a gyerekeket az olvasásra, és emiatt a szülőknek ajánlom, hogy akár nem olvasó gyerekeknek is nyugodtan adják oda. Számomra viszont nem feltétlenül volt élvezetes az olvasása. Gyerekeknek, szülőknek ajánlom, hobbiból olvasásra felnőtteknek nem biztos.

POKET Publishing, Budapest, 2020
124 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786150074511 · Illusztrálta: Maros Krisztina
Szamღca>!
Bosnyák Viktória: Tündérboszorkány

Nem lett volna rossz de a kiszolasok a konyvbol engem mar halalra idegesitettek. Volt hogy ki is hagytam amikor felolvastam a lanyomnak…..

lind>!
Bosnyák Viktória: Tündérboszorkány

Lelketmelengető volt minden oldala!
A gyermekek fantasztikus, mágikus világáról írták a gyermekek nyelvén… mégis képes voltam felnőttként is élvezni. Ez az a könyv, aminek az olvasásával nosztalgia fog el a gyermekkorommal kapcsolatban és megint megpróbálom a gyermeki gondolkodásomat elővenni. Mert igenis kell ehez a műhöz!
Nagyon tetszett már az előszó is, ami nem egy hosszú, unalmas iromány volt, csupán egy kis köszönet az iránt, hogy olvassuk más munkáját. TETSZETT! A kis utalások Analfára is nagyon fogósak voltak a borító belsejében! Hogy én mennyire meglepődtem, hogy már ott azoknál a kis szösszeneteknél elkezdődött a történet! IMÁDTAM! Plusz öröm volt a kis játék a jobb oldali margókon… nagyon interaktívvá teszi a könyvet és ez is egy szép utalás a történetre.
A cselekmény aranyos és izgalmas volt egyszerre. Olyan jó látni, hogy a könyvtár kerül itt központba!… sajnos nem sok ilyen alkotással találkoztam eddig. A nyelvezet figyelemfelkeltő és játékos volt, ami felnőttként sem volt zavaró.
KÍVÁNCSI VAGYOK A KÖVETKEZŐ RÉSZEKRE IS!

Navi>!
Bosnyák Viktória: Tündérboszorkány

Tüneményes: tündér is, boszorkány is, könyvtáros is :D
Nagyon aranyos volt, ahogy Laci átírta a történeteket, ahogy a végérre Morcz Aranka már nem morcos, a rengeteg szójáték.
Néha kicsit soknak éreztem a kiszólásokat, de a gyerekek valószínűleg imádnák :)
Rövid, humoros, kalandos, tanít, de nem szájbarág, pont ilyen kell a gyerekeknek.

Kovaxka P>!
Bosnyák Viktória: Tündérboszorkány

Hát ez tüneményes volt! A humora már az első soroktól megvett kilóra, szerintem is „jó vicc ám a szóvicc”, pláne, ha nívós. A kiszólások szórakoztatva tanítottak észrevétlenül. A sztori és a szereplők is rendben vannak, ráadásul olvasásra csábít. Nagyon örülök, hogy kötelező olvasmány lett, tematikája és stílusa egyaránt alkalmassá teszi erre. A végén a lezárást túl gyorsnak találtam, de emiatt még biztosabb, hogy folytatom a sorozatot. Nyolctól nyolcvanig szeretettel ajánlom!

pikkupilvi P>!
Bosnyák Viktória: Tündérboszorkány

Bár ilyen könnyen orvosolni lehetne a könyvtől idegenkedők hozzállását!
Kreatív, kedves történet, engem picit kizökkentettek az állandó szójátékok.

RKinga>!

Használd kedvedre a fantáziádat!

Utószó, 135. oldal (Kolibri, 2014)

eeszter>!

Tudod, minden iskolai könyvtáros tündér. Varázslatos feladat az olvasni tanuló gyerekeket segíteni abban, hogy rákapjanak a könyvekre.

nagara>!

És nagyon kérlek, legközelebb, ha találkozol az iskolai könyvtáros nénivel, nézd meg jól! Nem őszült meg egy kicsit mostanában? Nem rosszkedvű? Nem karikás a szeme? Talán ki kellene venned néhány könyvet.

Kapcsolódó szócikkek: könyv · könyvtáros
Amadea>!

[…] – Tudod is te, mi az a hexensussz!
– Valami köze van a versekhez, ugye?
– Az a hexameter, te aszaltszilva-agyú! A hexensussz magyarul boszorkánylövés.
– Grimm-mese? – próbálkozott Laci.
– Micsoda tökkelütött ez a gyerek! – cüccögött a könyvtáros, bár azt nem tudta eldönteni, ezúttal sütőtökre vagy tökfőzeléknek való tökre gondoljon. – A nagymamádnak nem szokott hexensussza lenni? Olyankor az embernek úgy fáj a dereka, hogy napokig nem tud fölegyenesedni. Mit gondolsz, miért járok úgy, mint a derékszögű vonalzó? Derékon lőtt egy boszorka.

Kapcsolódó szócikkek: hexameter
nagara>!

Én nagyon kedvelem a kutyákat, a vizslákat főként. De ha valaki énutánam vizslat, azt rühellem!

nagara>!

– Hát a pókicáim – felelte büszkén a könyvtáros.
– Ettek a frankfurti levesből? – találgatott Laci.
– Ugyan már! Ők csakis molyt esznek. Könyvmolyt.

Kapcsolódó szócikkek: moly · pók
nagara>!

Az alagsori ebédlőben iskolai ebéd szaga terjengett. Nincs az az író vagy költő, aki szavakba önthetné, de aki volt napközis, semmivel sem téveszti össze.

Kapcsolódó szócikkek: menza
AniTiger P>!

– Valikám! Úgy viszket az ínyem. Nem vakarhatnám meg egy kis palacsintával? – viccelődött a nagymamával.
– Vakard csak, Vilikém! Hat darab elég lesz? Nem adhatok többet. Eddig még csak Laci evett, fogytán a tészta, és ez a kedves kis olvasó még egyet sem kapott, pedig mindjárt a könyvre csorog a nyála.

69. oldal, 8. fejezet - amelyből kiderül, hogy Laci hány palacsintát tud megenni, meg még néhány jelentéktelen dolog. (Vali néni igen jó palacsintát süt. Kóstold meg te is!) (Kolibri, 2013)

Kapcsolódó szócikkek: palacsinta
Sheila_7 I>!

Tényleg nem magyaráztam el Neked, mitől olyan különleges ez az épület. Jártál már a Budapesti Állatkertben? Reméltem. Nem, nem állatok járnak a Békés Utcai Általános Iskolába.
(Persze itt is akad beképzelt majom, üvöltő sakál s feleléskor hallgató sült hal is, és van, akinek a padja kész disznóól, de mindez nem zoológiai értelemben.)

Népszerű triviák

RKinga>!

A Tündérboszorkány az író lányainak 10. születésnapjára íródott, ők a történetben szereplő Sári és Dóri.

[www.youtube.com]

Kapcsolódó könyvek: Bosnyák Viktória: Tündérboszorkány