Szuicidrománc 24 csillagozás

Bokodi Balázs: Szuicidrománc

Horrorisztikus, de humoros, ijesztő, de vicces regény: élhetetlen, sodródó hőse, Viktor, aki az elbeszélő is egyben, vad életet él – filmek (és filmsztárok) bűvöletében, kiszámíthatatlan és veszedelmes nők gyűrűjében, váltott pszichiáterek kezei között. Egy napon barátnője, Beatrix úgy dönt – helyette is – , hogy esküvők szervezése helyett öngyilkosságokban fognak segédkezni: búcsúleveleket írnak, összehozzák a helyszínt, időpontot, alkalmat. Ez Bokodi Balázs élvezetes, izgalmas és sodró lendületű abszurdjának kiindulópontja, ami azután zsúfolt, mulatságos és persze morbid karnevállá alakul. Egy pillanatra se vegyük komolyan – bár halálosan komoly,

Eredeti megjelenés éve: 2012

Jószöveg Műhely, Budapest, 2012

Bokodi Balázs: Szuicidrománc

Kölcsönkaptam, miután beleszerettem a címébe.
Nem volt alaptalan.
Kicsit furcsa életfelfogás, hogy nem születésnapi gyerekzsúrokat, hanem öngyilkosságokat szervez valaki.
Ha pedig a kiszemelt leendő áldozat éppen nem szándékozik még eldobni magától földi életét, hát egye fene, kizsaroljuk belőle a vágyat a túlvilág iránt.
Jó pénzért bármit, mert van az a pénz.
Néhány bölcselettel megtűzdelt fantáziavilág, kevés szex-szel, ellenben jó néhány körömollóval, pisztollyal, késsel és miegymással felszerelkezve, hogy a halál bármikor értünk jöhessen.
Bérbe búcsúlevelek, féllábú rúdtáncoslány, akinek leharapják a nemlétező lábujját.
Kissé zagyva, ámde nagyon értelmetlen.
Ennek ellenére nem volt rossz olvasni, de egyetlen alkalom elég volt belőle.
Még nem – és vélhetően később sem – szándékozom megöngyilkolni magam.

schummyka>!
Bokodi Balázs: Szuicidrománc

Eléggé erősen kezd – első előzék(?) lapon ez szerepel:

Tudni akarod, hogyan született ez a regény?
Egyszerűen csak le akartam nyúlni Ellist, Salingert
Palahniukot
Burgesst
Selbyt
McInerneyt
végül aztán lenyúltam mindegyiküket.

Következő lapon pedig csak ennyi:
élj gyorsan
szeress vadul
halj meg híresen

Majd még egy ilyen „fellengzős” gondolat következik:
„Semmi se olyan hétköznapi,
mint a vágy, hogy ne legyünk azok.”
William Shakespeare

Olvasva nekem a kb. első harmada eléggé döcögős volt, de a végére egészen összeállt (avagy jobban lett megírva a könyv második fele). Lehet persze ha újraolvasnám, akkor „összeérne” mert eléggé sok utalás van az elején, de nincs erre időm (és ha már ott járnék, hogy bármit is újraolvasok, akkor inkább választanék az első oldalon szereplő íróktól, de egyelőre még ott se tartok, hogy mindenkitől lenne legalább egy könyvélményem. Sajnos.) Azt nem mondom, hogy elvesztegetett idő volt, de remélem lesz idén jobb olvasós élmény… Sőt – már van is: :) A Likó Marci-könyv Géczi János: A Bunkerrajzoló eddig a befutó erre a címre nálam.

dante44>!
Bokodi Balázs: Szuicidrománc

Egyszerűen imádom. Már többször is elolvastam, nagyon jó könyv!!

vizipapucs>!
Bokodi Balázs: Szuicidrománc

Kellemesen csalódtam. Kissé féltem tőle, hogy nagyon koppintásos lesz, mivel maga a szerző sem rejtette véka alá, kiknek a munkássága ihlette. Főleg Palahniuk arca rémlett fel előttem, a szintén 30 fejezetes Harcosok klubjával. De mégsem tudtam haragudni. Kortárs magyar szerzőhöz képest igen profi a kivitelezés. Nyilván megvannak a maga hibái, pölö: az epilógus nagyon nem kellett volna oda, kissé esetlen kísérlet egy utolsó csavarra, de ettől függetlenül korrekt munka. Szívesen olvasnék még a szerzőtől. Hajrá Bokodi úr.

szuzii>!
Bokodi Balázs: Szuicidrománc

Morbid világ, morbid könyv. Világ változik, az emberek változnak, torzulnak. Urbanizáció gondok, eltűnnek a személyes kapcsolatok, beszűkülnek, megszűnnek baráti társaságok. 15 perc hírnév és ezért bármire képesek. Ha csak az öngyilkosság árán lehet kitűnni a fehér falak mögül, akkor bármire képesek. Nem boldogok az emberek, kiakarnak törni… hát tényleg nem egy vidám könyv. De a boldogtalanság, öngyilkosság, halál, maga a világ is igen csak elszomorító tud lenni.

Kata_Szabó_Márkus>!
Bokodi Balázs: Szuicidrománc

Nagyon sajátságos hangulatú könyv, ami újra meg újra eszembe jutott akkor is, miután már befejeztem. Kicsit groteszk, kicsit valós, kicsit valóságon túlmutató, de mindenképpen izgalmas olvasmány.

kepkat>!
Bokodi Balázs: Szuicidrománc

Kíváncsian várom az író következő munkáját. :)

vizipapucs>!

Azt mondta, minden embernek megvan a legfájdalmasabb szava.
Azt mondta, ha ezt megtalálod, akkor bárkinél erősebb leszel.

zn0>!

Beatrix egyszer azt mesélte, sok ember nem is tudja, hogy gyilkolt már.

schummyka>!

Lehet, hogy jobb elveszíteni azt, akit szeretünk, mit megvárni, hogy meggyűlöljön.

167. oldal (Jószöveg Műhely, 2012)

Kapcsolódó szócikkek: szeretet
KBCsilla P>!

Pedig, ha semmihez sincs tehetséged, akkor senki nem fog rád emlékezni. Kivéve persze, ha képes vagy elhitetni az emberekkel, hogy a Föld is megállna nélküled.

KBCsilla P>!

Az alkotói válság nem múlik el attól, hogy pisztolyt nyomnak a fejedhez. Egy nyakadhoz szorított kés miatt még nem csókol homlokon a múzsa.

Kapcsolódó szócikkek: alkotói válság