Postřižiny (Městečko u vody 1.) 2 csillagozás

Bohumil Hrabal: Postřižiny

Jeden z nejznámějších románů Bohumila Hrabala vypráví o krásné ženě správce pivovaru, svérázném strýci Pepinovi i o životě na maloměstě (Nymburk) v době, kdy docházelo k velkým průmyslovým objevům, kdy probíhala překotná modernizace, kdy se „zkracovaly vzdálenosti i čas“. Zkracovaly se ovšem i dámské sukně a především vlasy. Na motivy Hrabalova románu natočil Jiří Menzel stejnojmenný film s Magdou Vášáryovou, Jiřím Schmitzerem a Jaromírem Hanzlíkem v hlavních rolích.

Eredeti megjelenés éve: 1974

Mladá fronta, Prága, 2009
120 oldal · keménytáblás · ISBN: 9788020420435

entropic P>!
Bohumil Hrabal: Postřižiny

Azt miért nem mondta senki, hogy Hrabal ilyen nehéz csehül?

Na jó, a tanárom mondta ám, amikor úgy két hónapja lelkesen újságoltam neki, hogy épp ezt kezdtem olvasni, márpedig a világon ő a legalkalmasabb személy annak megítélésére, hogy mi nehéz az én szintemen csehül. De gondoltam, mit nekem a nehézség, meg amúgy is, nekem is hosszú a hajam, és néha mindenfélét csinálok a következmények mérlegelése nélkül, úgyhogy különösebb bajokat nem vizionáltam.

És persze nem is esett bajom, és nem szenvedtem, és nem unatkoztam. Főleg vigyorogtam és merengtem, egyszerre.

Viszont a nyelv nehézségén tényleg meglepődtem, mert a 15 évvel ezelőtti magyarul-olvasásból már csak az érzésre emlékeztem, az érzés pedig nem volt nehéz. Szóval ez érdekes, hogy hogyan csinált Hrabal ilyen könnyűséget ilyen csöppet-sem-könnyű szavakkal.