Az ​utolsó tartományúrig (Anjouk 3.) 204 csillagozás

Bíró Szabolcs: Az utolsó tartományúrig Bíró Szabolcs: Az utolsó tartományúrig

1323. ​Alighogy Anjou Károly serege visszatér a tengermellékről, az ország déli fertályán ismét zavarossá válik a helyzet. Úgy tűnik, Subics Mladent hiába fosztották meg zsarnoki hatalmától, ő csak egyike volt a gondok okozóinak, s a rend helyreállítása érdekében előbb-utóbb ismét hadjáratot kell indítani Szlavónia, Horvátország és Dalmácia területére.
A királyságban ennek ellenére végre megszilárdulni látszik a béke. Az uralkodó feladja több mint egy évtizede tartó, önkéntes temesvári száműzetését, és birodalma szívében, Visegrádon kezd új, minden korábbinál fényesebb hatalmi központ építésébe. Míg a gazdasági zűrzavar megfékezése céljából, tárnokmestere több éves munkáját megkoronázva, új pénz verését rendeli el és külpolitikai kapcsolatait is sikeresen rendezi, az utódnemzés kérdésében továbbra is setét fellegek tornyosulnak fölé.
Gutkeled Miklós, az Anjou-sereg hadnagya váratlan kitüntetést kap Károlytól, amit azonban egy diadalmas hadjárattal kell kiérdemelnie.… (tovább)

Athenaeum, Budapest, 2022
Athenaeum, Budapest, 2016

Bátor Attila · Lackfi István · I. Károly · Aba nembéli Nekcsei Demeter · Bátor Ágnes · Csepke · Füttyös Laborc · Gutkeled Miklós · Kurta · Piast Erzsébet magyar királyné · Subics Mladen · Szécsényi Tamás · Toldi Lőrinc

Eger · Erdély · Duna · Bihar Megye · Visegrád · Buda · Margitsziget · Salamon-torony, Visegrád · Sopron · Szűz Mária plébániatemplom · Temesvár · Visegrádi Fellegvár

ZsúésKrisz_Olvas>!
Bíró Szabolcs: Az utolsó tartományúrig

„Ahogy befejeztem az előző kötetet, már bele is kezdtem a folytatásba. Kíváncsian vártam miként alakulnak az egyes szálakon az események.
A trilógiát lezáró kötet ott folytatódik ahol a második rész befejeződött. Ebben a részben ismét egyik főszereplővé lép elő Bátor Atilla. Főhősünkkel sok keserű, de majdnem ennyi vidám dolog történt eddig, és ez a kettősség ebben a kötetben is folytatódik.”
További értékelésem itt olvashatod:

Csilla‿ P>!

Szuper jó ez a rész is!
Sajnos az első trilógia vége nagyon deprimált befejezést kapott.
Bíró Szabolcs stílusa és „mesélőkéje“ most is garantálja, hogy egy pillanatra se lankadjon figyelmünk. Csak ismételni tudom magamat: látszik, hogy a művet nagyon komoly háttérmunka előzte meg. A regényből ( és a trilógiából) sugárzik a hitelesség.
Vagyis az írónk úgy mesél, hogy miközben lessük minden mondatát és tanulunk Tőle.
Kiváncsian várom a folytatást! :)

Cukormalac P>!
Bíró Szabolcs: Az utolsó tartományúrig

Direkt próbálom úgy olvasni a hatalmas horderejű, tizenöt kötetesnek ígért sorozatot, hogy minél tovább kitartson és ne kelljen túl gyorsan elengedni a szereplők kezét. Most mégis véget ért egy korszak, hiszen a sorozat eddigi legsötétebb részével lezárult Bátor Attila bosszútrilógiája. Akár egy vissza-visszatérő, nagyívű történelmi filmsorozat alkotói, Bíró Szabolcs is tökéletes dramaturgiai érzékkel keveri a lapokat, pontosan tudva, mire van szüksége az olvasónak: dráma és szenvedély, valóság és fikció; bűbájos meseszövés és a szigorú történelmi tények, apró udvari intrikák és grandiózus csatajelenetek.

A gördülékeny stílus, szinte tapintható lendület és elbeszélőkedv sokat tesznek ahhoz, hogy sötétsége ellenére is berántsa, lekösse az embert. Kíváncsian várom a következő hármast, ugyanis minden alkalom, amikor a XIV. századi Magyarországon kalandozhatok, ünnep számomra. Remélem, arra is választ kapok, hogy vajon a rengeteg sár után beköszönthet-e még az aranykor…

RosszQtya>!
Bíró Szabolcs: Az utolsó tartományúrig

A trilógiát lezáró kötet semmivel sem gyengébb, mint az első kettő, sőt egyre kiforrottabb és igazán gördülékeny a történetvezetés. Az igaz, hogy ez egy köztes kötet, de mégiscsak a történet egy bizonyos részének a lezárása, így aztán van akitől végleg búcsút kell vennünk, és lesz aki majd előtérbe lép. Miután kitöröltünk egy sajnálkozó könnycseppet a szemünkből, talán vágjunk is bele a következő kalandba!

blueviolet>!
Bíró Szabolcs: Az utolsó tartományúrig

Ez a rész is izgalmasra, pörgősre sikeredett, mégis nehezebb olvasmánynak bizonyult az előzőeknél. A sorozat eddigi legsötétebb kötetében szinte semmi nem úgy alakult, ahogy vártam volna. Volt, akit egyáltalán nem kedveltem, de hiába reméltem, hogy csak kisebb szerephez fog jutni. Volt, akit nagyon szerettem és mélységesen sajnáltam azért a sorsért, aminél százszor többet, jobbat érdemelt volna.
Mindezek ellenére még mindig bele vagyok szerelmesedve a sorozatba, és biztosan tovább fogom olvasni.

nyirog>!
Bíró Szabolcs: Az utolsó tartományúrig

A sorozat eddigi legkomorabb, de egyben legjobb, legkiforrottabb része eddig. Nagyszerű lezárása a Bátor Attila trilógiának. Különösen tetszett a szereplők esendősége, akiről úgy gondoltuk tökéletes, ő is lehet romlott, és a kevésbé szerethető embereknek is lehet nemes jellemvonása. A szerző megágyazott a sorozat új főszereplőinek, és erdekfeszítően zárta le Attila történetét. Kíváncsi leszek mit hoz ki a most megismert karakterekből

Bíró Szabolcs: Az utolsó tartományúrig

Talán a sorozat eddigi legerősebb története. Feszes, komor és pörgő, emberi drámákkal, kalandos történelemóra ez.

jehuka P>!
Bíró Szabolcs: Az utolsó tartományúrig

Méltó lezárása Bátor Attila bosszútrilógiájának, ugyanakkor a többi szál alakulásával kapcsolatosan már érezhető az előretekintés a sorozat további részei felé. Az ikrek egyértelműen a kedvenceim lettek, remélem még sokat találkozunk velük a későbbiekben.
Amit a sorozattal kapcsolatosan egyetlen negatívumként fel tudok hozni, hogy a történetvezetésben, a szereplők sorsának egymást keresztezésében talán kicsit sok a véletlen, de ennyit meg tudok bocsátani. Igazán remek sorozat, csak ajánlani tudom.

Kapusi_Farmosi_Dóra >!
Bíró Szabolcs: Az utolsó tartományúrig

Az Anjouk harmadik része épp azt hozta, amit vártam, talán még egy kicsit többet is. Egyre könnyebben látom át a szálakat és értem meg a történelmi eseményeket. Nehéz volt elengedni bizonyos karaktereket, nagyon fáj a szívem, de az ilyen hosszú sorozatok egyik velejárója a szereplőgárda szükségszerű cserélődése.

Lehet, hogy nekem van valami kattanásom, de imádom a komor, erőteljes hangulatú regényeket, amik úgy vonnak a bűvöletükbe, mint egy adag ragadós mocsár. Úgy képzelem, Az utolsó tartományúrig még cuppant is egy nagyot, ahogy teljesen magába szippantott, az utolsó oldal után nem is volt egyszerű a felszínre küzdenem magam.

Mindian>!
Bíró Szabolcs: Az utolsó tartományúrig

Az 1323-as esztendő kevesebb háborút szánt örökül Magyarország történelmének, ennek hatására olvasóként is kicsit fellélegezhettem, legalábbis a kötet nagy részében. Itt sokkal inkább hőseink lelki vívódásának lehettünk tanúi, akik ezáltal még közelebb kerültek hozzám. Hálás vagyok a gondviselésnek, hogy nem a középkorban éltem, bár az éra egyes elemei emberi mivoltunknak köszönhetően sajnálatos módon mai társadalmunkban is fellelhetők. A regény lezárásakor picit csalódott voltam, mivel megfogalmazódott bennem a kérdés, hogy akkor most hogyan tovább? Akarom én ezt a sorozatot tovább olvasni? Bíró Szabolcs utószava minden kétségemet eloszlatva adta meg a választ: hát persze, hogy IGEN!

Lunemorte P>!

– Uram, ezt kikérem magamnak! Fivérem és jómagam még soha, semmilyen körülmények között nem hazudtunk! – hazudta Csepke.

robinson P>!

Szép tavaszi nap volt, reményt hozó, ábrándokat kergető.
Aztán Károly érte jött, és hirtelen minden tönkrement.

robinson P>!

– Attila – csóválta a fejét Ágnes. – Mindig is nagy álmodozó voltál…

robinson P>!

– A vezeklés, az áldozat mit sem ér, ha nem fáj igazán.

robinson P>!

– Az uram esküszik rá, hogy a prágai sernél nincs fenségesebb ital a világon. Aki megkóstolta, nem akar mást inni soha többé. Kemény és sok a habja, az íze pedig egyszerre kesernyés és lágy, akár az anyatej.

Kapcsolódó szócikkek: sör
robinson P>!

Belenézett a férje szemébe, és ott semmi kedvességet nem látott. Ráébredt, hogy nem csupán gyűlöli ezt az arcot, amelyre rámeredt, de egyenesen retteg is tőle.

Aurelia>!

Ahogy átlépte a küszöböt, harmonikus kép tárult a szeme elé. A puha párnákkal kényelmessé varázsolt ülőfülkékben gyönyörű ruhákba bújt fiatal nők hímeztek, varrtak, fontak és végeztek egyéb, Károly számára csak hírből ismert kézimunkákat. Egyikük túlcizellált, hömpölygő szerelmes költeményeket olvasott fel egy díszes kötésű, német nyelven írt könyvecskéből, míg Piast Erzsébet lengyel társalkodónője, egyben főkomornája, a sarokból figyelt sűrű szemöldöke alatt megbúvó szigorú tekintetével, csendesen őrizve a békét és az erkölcsöket. Nem kellett azonban félnie: az elhangzó versek, melyek bizonyára valamelyik nagyotmondó szoknyapecér vándordalnok tollából származtak, és melyek hallatán az udvarhölgyek vágyakozva sóhajtottak fel, csak a jó ízlést sértették, az illemet nem.

KingucK P>!

A király sejtése helyesnek bizonyult. Piast Erzsébetnek csupán néhány sokatmondó pillantásra volt szüksége ahhoz, hogy udvarhölgyei tudják, ideje távozniuk. Egyikük magával vitte a kis Kálmánt is, a királyi páron kívül pedig hamarosan csak az idős lengyel főkomorna maradt bent. Még az addig az ajtó túloldalán várakozó Nekcsei Demeter is kijjebb húzódott a folyosóra, nehogy úgy tűnjön, hallgatózik.

ELSŐ EPIZÓD KRISZTUS MENYASSZONYA - 3.fejezet

KingucK P>!

Az Úr 1323. éve
Szent Jakab hava
Eger
Csepke és Kurta aggodalmas pillantásokat vetettek a kitámasztott kordé felé, miközben felverték ócska sátrukat a gyér alkonyati fényben. A sokat látott kétkerekű talyiga ezúttal alig rejtett valami eladhatót, és az a kevés holmi is gondosan két oldalra volt kotorva benne, hogy középen a lehető legkényelmesebben férhessen el az odafektetett, gondosan betakargatott Füttyös Laborc.

2. fejezet

Kapcsolódó szócikkek: 1323 · Bátor Ágnes · Csepke · Eger · Füttyös Laborc · Kurta · Szent Jakab hava
odusszeusz>!

Acél csikordult acélon, csont reccsent, vér fröccsent, lónyerítés és emberi ordítás, halálhörgés és fájdalomüvöltések, szentségelés és istentelen káromkodások adták a pusztulás semmivel össze nem hasonlítható szimfóniáját.

Anjouk sorozat · Összehasonlítás