Betépve 19 csillagozás

Pszichoaktív novellák
Betépve

A stimulánsok által ösztönzött alkotások történelme oly gazdag és sokrétű, hogy könnyű lenne a múlt dicsőséges munkáit méltatni – mindannyiunknak az a végzete, hogy újra és újra elolvassuk ezen könyv darabjait. De nem hagyhatjuk figyelmen kívül azt a tényt sem, hogy ezen alkotások sora nem zárult le, hogy az irányzat halad tovább, nem a múltté, hisz komoly hatással bír a ma íróira. Az utóbbi időben egyre nagyobb teret kapott a pszichoaktív irodalom. A Betépve ezen irányzat legjobbjainak írásaiból ad közre néhányat.mint ezeket az írásokat olvasva azt hiszem,a legmegrögzöttebb kétkedők is meginoghatnak.

A művek szerzői: John King, Elizabeth Young, Irvine Welsh, David Toop, John King

Dee-Sign, Budapest, 2000
192 oldal · ISBN: 9630048108 · Fordította: Pordán Ferenc

Veronika_Szakács>!

Betépve Pszichoaktív novellák

Van ebben a könyvben valami, ami megvan Kerouac Úton-jában is, illetve minden olyan történetben, ami alapjául szolgálhatott a Tideland c. filmnek is. (És ez a valami nem a drog, hanem a sodrás.) Az élet ugyan nem az aranyló búzamezőkön zajlik az aranylövés után (sic), hanem még az utolsó, a halálos dózis előtt járunk, füstös kocsmákban, ócska bárok mögötti sikátorokban, ténfergő, önmagukról és a világról is túl sokat (vagy éppen semmit) sem tudó junkiek között. Nyilván nem a beatnemzedéket láthatjuk, hanem a kilencvenes évek tétova fiatalságát (bár szép számmal akadnak köztük kevésbé fiatalok is), a lapokról árad az áporodott drogtanyák, a csípős izzadtság, az olcsó prostituáltak, az alkohol, és minden létező, minden elképzelhető, sőt a képzelet határán messze túlmutató kábítószer szaga. A szereplők (legyen szó bármelyik novelláról) álmodják a szabadságot, miközben már létezni is alig képesek… Álmodnak a jövőről, miközben jelenük sincs, és a múltjukat is elfelejtették. Üresség, tétovaság, céltalanság uralkodik. Minden éles, minden fájdalmas, minden fény, minden hang, minden igazság, minden hazugság. Az sötét sarkokban szexuális úton vagy épp közös tűkkel terjedő betegségek rejtőznek, várva az aktuális áldozatra, és előbb-utóbb szereplők mindegyike elbukik. Vagy így – vagy úgy. Sokukat a saját elméjükben felhasadó fekete lyuk nyel el, másokat a környezet kebelez be. Mindegyik másként szomorú.
A novellák között találhatunk gyomorforgatót, olyat, amitől csak sírni lehet, és amitől kell is sírni… De van egy-két igazán jól sikerült darab.
Régebben ezt a novelláskötetet nagyon szerettem. Most inkább csak elborzadok. Újra és újra próbálom lerázni magamról a lúdbőrös, hideg verítékes rémálmokat, amik a történetekből csorognak felém… Nem sikerül.
Csak erős idegzetűeknek ajánlom olvasásra.

Blum_Tamás>!

Betépve Pszichoaktív novellák

Ugye jeleztem, hogy perverz vagyok? Igen. Betűfetisizmusom van. És, igen a művészfilmeket is szeretem. Valamint a réteg művészetet. Legyen az film, zene, könyvek. Pont azt kaptam, amit vártam. Igen. Ismerem ezt a világot. Jobban, mint az átlag polgár. Egy-egy írás kivételével, kifejezetten olvasmányos. A sztorik? Fű, morfin, szintetikus „valóság”. A miértekre ebből sem kapsz választ. Aki belekerül, annak mindenkinek más és más a története. Ahogy a beleragadásuknak vagy a kilépésüknek is. Nincs mese. Legyen szó, bármilyen függőségről, mind, mind egy egy emberi gyengeség. Igen, a dohányzás és az alkohol is ilyen. Ahogy a szerencsejáték is. Hogy tiltakozol ellene, elfogadod, vagy éppen megmagyarázod magadnak? Csak rajtad múlik. Hogy érdekes? Az biztos. Hogy megéri-e? NEM.

Quaoar>!

Erős. Még.