A ​bűbájos lakat 7 csillagozás

Magyar népmesék
Berze Nagy János: A bűbájos lakat

Berze Nagy János születésének századik évfordulójára egy kötetben jelenik meg a mesegyűjtő tudós hagyatékának legszebb darabjait tartalmazó Szőlőszem királyfi és Sárkányölő Sebestyén c. népmesegyűjtemény. Tündérmesék váltakoznak itt reális és tréfás mesékkel, hőseik sárkányokkal küzdő kiskondások, csavaros eszű juhászlegények vagy a bátyjaikat megelőző legkisebb királyfik – mind az elnyomott nép szószólói. A nagyobbrészt Baranya megyéből származó népmeséket ifj. Berze Nagy János, Pákolitz István és Szöllősy Kálmán dolgozták át, tették élvezetessé a gyerekek számára, megőrizve az eredeti lejegyzés értékeit. A gazdag gyűjtemény egyéni ízeivel, tréfás hangjával, dunántúlias nyelvhasználatával külön színt jelent a magyar népmese-irodalomban. A kötetet Marton Magda illusztrációi díszitik.

A Szőlőszem királyfi és a Sárkányölő Sebestyén c. kötetek együttes kiadása.

Móra, Budapest, 1980
368 oldal · ISBN: 9631116085 · Illusztrálta: Marton Magda

Berze Nagy János: A bűbájos lakat

Hú, hát ebben rengeteg mese van. Kicsit népiesebbek, mint amilyenhez szokva vagyok, de többnyire jók, sőt, még meglepően jók is akadnak, persze van köztük következetlen is, meg túl véres, és igazságtalan is akad. A vége felé azt hiszem, jobban tetszettek.
Az illusztrációk szépek, Marton Magda mindenféle furcsaságot képes megrajzolni.

Lynn>!
Berze Nagy János: A bűbájos lakat

Kihívásra olvastam egy részét a könyvnek. Érdekes váltás volt a sok regény után, hogy mesekönyv ez, de azért a mesék rövidsége ellenére elgondolkodtat. Jó lenne ismerni a magyar népmesék szimbolikáját…
Utólag visszagondolva, azt hiszem az Illyés Gyula-féle Hetvenhét magyar népmese jobban tetszik, elő fogom venni azt is :)

Bobvagyok>!
Berze Nagy János: A bűbájos lakat

Életem első saját magam által kiolvasott könyve, azt hiszem ettől több indoklás nem kell.

lzoltán IP>!

Köcsög Jankó is fölkerekedett, hogy szerencsét próbáljon. Azért hívták köcsögnek, mert nagyon kicsi volt.

23. oldal, Köcsögkirály

imma P>!

Volt egyszer egy szegény ember, de az olyan szegény volt, mint a templom egere, talán még annál is szegényebb.

imma P>!

Ahány lány volt a faluban, mind hozzá akart menni feleségül. De ő csak válogatott köztük, mint Miska a meggyben.

29. oldal, Hamis Jankó

imma P>!

Olyan biztos volt ez, mint a Matyi disznója.

360. oldal, Odaért, ahol a part szakad

imma P>!

Egy asszony panaszkodott a szomszédasszonyának, hogy sose találja meg a tojásokat, mert a tyúkja eltojik valahová. Az meg azt tanácsolta neki, hogy tegyen a fészkére valami fehéret, akkor majd ott marad a tyúk, és nem rakja el máshová a tojásait.

285. oldal, A bolondot kereső férj

Kapcsolódó szócikkek: tyúk
imma P>!

Még ma is élnek, ha meg nem haltak.

(utolsó mondat)

lzoltán IP>!

Egyik nap, úgy délfelé, olyan melegen tűzött a nap, hogy a madarak együltükben megsültek a faágon. Péter lerázott az egyik jegenyefáról hét vadgalambot; megebédelt, akár egy király, kalapjával vizet merített a patakból, jót ivott rá, és lefeküdt aludni egy kökénybokor árnyékába. Arra ébredt fel, hogy ott sírdogált egy nyúl:
     – Jaj, segíts rajtam, Ágrólszakadt Péter, húzd ki a lábamból a tüskét.
     Mikor Péter kihúzta a tüskét, hálásan pislogott a kis nyúl.
     – Itt a bal fülemben találsz egy pici üveget. Az élet ereje van benne. Szívesen adom, sose tudod, mikor veszed hasznát.

76. oldal, Ágrólszakadt Péter