Az ​utolsó királyság (Angolszász históriák 1.) 165 csillagozás

Bernard Cornwell: Az utolsó királyság Bernard Cornwell: Az utolsó királyság

A ​vad északi tenger partján álló Bebbanburgot az idők kezdete óta az Uthredek háza uralja. A zord erőd Lord Uthred másodszülött fia, az ifjú Osbert otthona, ám Krisztus után 866 egyik gyönyörű reggelén a távolban feltűnő sárkányhajó mindent megváltoztat; a félelmetes viking had elől nincs menekvés. A tízéves fiú először a bátyját és a nevét (elvégre Bebbanburg mindenkori örökösének az Uthred név dukál), majd apját, végül pedig nagybátyja mesterkedése nyomán örökségét is elveszíti.
A dán fogságba került Uthredet Jarl Ragnar és családja neveli fel, és ifjú vikingként csatlakozik az utolsó angolszász királyság, Wessex elleni hadjárathoz. Alfréd, Wessex ájtatos és betegeskedő királya azonban nem adja könnyen magát. A félelmetes harcossá érett Uthrednek választania kell: a szívét és a viking szabadság útját követi, vagy a vér szavára hallgat? Döntése pedig nemcsak az utolsó királyság, hanem az egész sziget sorsát eldöntheti…

Bernard Cornwell monumentális Angolszász… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2004

368 oldal · ISBN: 9789635822119 · Fordította: Babits Péter

Uhtred · Nagy Alfréd

Nikolett0907 P>!
Bernard Cornwell: Az utolsó királyság

„Minden asszonynak fonnia és szőnie kellett. Ragnar úgy számította, hogy öt asszony vagy egy tucatnyi fiatal lány egész téli munkája kell egyetlen új vitorla elkészítéséhez, márpedig a hajókra szüntelenül új vitorla kellett, ezért az asszonyok minden idejüket fonással és szövéssel töltötték. Emellett főztek, dióhéjból festéket főztek az új fonalhoz, gombát szedtek. Kikészítették a leölt állatok bőrét, összegyűjtötték a mohát, amivel a seggünket töröltük, méhviaszból gyertyát hengergettek, árpát csíráztak, és megbékítették az isteneket.”

Nagyon meglepődtem, mikor a párom polcán megláttam ezt a könyvet.
Persze sok sok kötetéről tudok, hisz én vettem neki, de ez valahogy kikerült a látómezőmből.

Ha már a kezembe akadt gondoltam bele kukkantok, nos minden kukkantásom addig terjed, hogy ki is olvasom.

Nem bántam meg. Igaz, hogy egy olyan történetben találtam magam, ami számomra teljesen idegen érzetű volt, de viszonylag hamar ráéreztem az „ízére” és nem eresztett.

Bernard Cornwell – től, még nem olvastam eddig semmit, bár már találkoztam a nevével.
Ennél a történetnél picit olyan érzésem volt, mintha az író ötvözte volna a Viking sorozatot a Trónok harcával.
Ez egy igazi történelmi regény, történelem hű és minden apró részletre figyel, viszont nem lassul le és nem válik unalmassá.
Számomra az volt az érdekes, hogy az adott kort az író nem szépíti meg, minden árny oldalával együtt próbálja meg feltárni a történteket, de ugyanakkor megmutatja az értékeket is, mind a szász, mind a dán oldalakon.

Azt hiszem, néha igen is érdemes a komfortzónánkon kívül is olvasni, mert ilyen kincsekre lelhet az ember.

Külön köszönöm a páromnak, mert általa már oly széles körben olvasok, mint előtte sose tettem.

Ajánlom, egy élmény volt! Köszönöm.

Hanaiwa>!
Bernard Cornwell: Az utolsó királyság

Elolvastam több kötetet az Angolszász Krónikákból és megnéztem újra a Last Kingdom sorozat két évadát. Csak ezután döntöttem úgy hogy ide kivánkozik pár szó.
Először is : WTF!?!? Nagyon megszerettem a tv sorozatot, elkapott a hangulata, de ha azt írom hogy „nagy vonalakban” követte a könyvet, az kb olyan mintha egy politikus szemlesütve azt mondaná : idén kicsit gyarapodott a vagyonom.
Ehhez képest a Trónok harca betűhíven követte a könyvet..
Van amit értek de a változtatások jó részét abszolút nem tartom indokoltnak. És mennyi minden kimaradt! Persze a sorozat most is ugyanúgy tetszik, de nagyon külön kell választani a könyvektől.
Legfájóbb pont hogy főleg Cornwell fanyar humora elsikkadt. Az első könyvet valami pazar élvezetté emeli a (főleg az egyház képmutatását kifigurázó) Uthred monólogjainak sora.
Olvastam már az írótól régebben, de ez a sorozat (legalábbis az eddig elolvasott három kötet) kimagaslik a történelmi fikciós regények sorában.
Őszintén várom hogy a Last Kingdom harmadik évada pedig szintén emelje a tétet.

Bernard Cornwell: Az utolsó királyság

Én nagyon szeretem a vikingeket, de alig olvastam még róluk szóló történelmi regényeket, szóval teljes erőbedobással szorítottam, hogy ez ne okozzon csalódást. Nem is tette.

Olvasás közben jöttem rá, hogy egyszer már láttam a filmsorozat előzetesét, de a múlt ködébe vesztek a részletek, szóval mindenképpen vetek rá még egy pillantást, és talán végig is nézem. Meg az is beugrott, hogy valami dokumentumfilmet is láttam erről az időszakról, legalábbis Csontnélküli Ivar és Alfred neve, meg egy-két esemény nagyon ismerősen csengett.

Bernard Cornwell stílusa tetszik, nagyon olvasmányos, végig fenn tudta tartani az érdeklődésemet – pedig azért lett volna hol elveszni a részletek közt –, pont kellő mértékben adagolja az információkat és a történelmi adatokat. A fiktív karakterek és történetszálak szépen illeszkednek a valós események sorába. Tetszik, hogy olyan az elbeszélésmód, mintha az idős Uhtred tekintene vissza az életére, és ő mesélné el, olyan tűz mellett sztorizgatós érzetet kelt. A hangulat is átjött, főleg akkor, amikor hősünk a dánokkal volt, és megismerkedett az életmódjukkal és a szokásaikkal. Az északi mitológia emlegetésének különösen örültem. Az angol oldal egyelőre nem fogott meg különösebben, és ezért a papokat okolom – mellesleg annyira szórakoztató volt, amikor Uhtred rajtuk köszörülte a nyelvét. A történet kalandos, izgalmas és fordulatos, nem ült le, csak Alfrédot meg a hittérítést untam egy kicsit.

Az egyetlen, amit kifogásoltam, az az érzelmi mélység, nekem ez nem nagyon jött át, pedig elég sok drámai dolog történik Uhtreddel már gyerekkorától kezdve. Mégis picit érzelemmentesnek tűnt, leszámítva némi bosszúvágyat. spoiler A dán és az angol oldal közti vívódás se jött át, valahogy túl könnyen ment az átmenet. Azért nem volt komoly bajom a karakterével, még bármi lehet belőle a további részekben. Így is érezhetően fejlődött a végére, és nem csak azért, mert felnőtt, hanem tényleg nehéz döntéseket kellett meghoznia és helyt tudott állni.
Nagyon érdekes volt, hogy milyen nagy jelentőséget tulajdonított a végzetnek és a sorsistennőknek, kíváncsi leszek, ez fog-e változni később.

A vége tetszett, olyan igazi első részes befejezés; megoldja a pillanatnyi problémát, de nyitva hagy egy csomó lehetőséget a jövőre nézve, nyilván vannak átívelő szálak és olyan karakterek, akiknek a visszatérésére biztán számíthatunk.
Ígéretes sorozatkezdés, mindenképpen folytatni fogom, mert ebből még bármi lehet.

Dia21>!
Bernard Cornwell: Az utolsó királyság

Egy csodálatos utazás eleje ez.
Minden a Vikings sorozattal kezdődött, amit nemrégiben másodjára is újranéztem. Ezután valami hasonlót kerestem, amiért ennyire beszippantott a vikingek világa. Ezért belekezdtem a már régóta a várólistámon álló The Last Kingdom sorozatba, vagyis Az utolsó királyságba. Két évad után új kedvencet avattam, teljesen beszippantott, majd egyszer csak felfigyeltem az introban fellelhető üzenetre: Bernard Cornwell regényei nyomán.
Na, több se kellett! Még többet akartam Uhtredből, ebből az egész sztoriból, ezért vadászatra indultam Bernard Cornwell világában.

Történelemrajongóknak és viking-imádóknak kötelező olvasmány!

Bővebben: https://konyvek-regenyek-vilaga.blogspot.com/2020/07/be…

Carun P>!
Bernard Cornwell: Az utolsó királyság

Első Cornwellem és nem is az utolsó. Lebilincselő történet egy angol-szász fiúról, akit dánok neveltek, és akit bár Nagy Alfréd udvarába sodort a sors, a szíve mélyén mindig is dán maradt. Fantasztikus volt bejárni vele az akkori Anglia viking megszállás alatt álló országait, együtt küzdeni a pajzsfajban vagy csak élvezni a télközép ünnepét az északi “haverokkal”.
Sokak szerint erős hasonlóság van e könyv és a Trónok harca között, nos én ezt nem tapasztaltam. Sokkal inkább emlékeztetett David Gemmell Rigante-ciklusára, mind karakterépítésben, mind stílusában. Nem is kérdéses az öt csillag :)

Mesemondó IP>!
Bernard Cornwell: Az utolsó királyság

Teljesen beleszerettem ebbe a sorozatba. Két hét alatt fogyasztottam el az első három kötetet.
A könyvet nagyjából úgy kell elképzelni, mintha valaki ötvözte volna a Vikingek című sorozatot a Trónok Harcával. Történelmi regény a legjobb fajtából: Történelemhű és figyel minden apró részletre, ellenben nem lassul le vagy válik tőlük unalmassá. A szereplők szerethetőek, mind Uthred, a főhős, mind pedig a körülötte lassan összegyűlő csapat, és Cornwell, sok történelmiregény-íróval ellentétben, nagyon jól kezeli a női karaktereket is. Szeretjük őket, szurkolunk nekik. Cornwell nem szépíti a 9. századi háború és mindennapi élet sötét oldalát, de megtalálja az értéket is – és ez fontos – mind a szász, mind pedig a dán oldalon; nincsenek „jó fiúk” és „rossz fiúk”, Uthred folyamatosan ingázik a két oldal között. Nincs abszolút igazság; Cornwell megmutatja, hogy ugyanúgy vannak gyáva és gonosz emberek a vikingek, mind a keresztények között, és hasonló módon vannak hősök is mindkét oldalon. Érdekes, ritkán emlegetett korszak és világ tárul a szemünk elé.
Nagyon érdemes elolvasni!

anesz P>!
Bernard Cornwell: Az utolsó királyság

Öcsém teljesen el volt képedve, hogy már évek óta megvettem neki ezt a sorozatot, és én még nem olvastam, pedig ez Cornwell legjobb sorozata szerinte. Most elkezdtem bepótolni a lemaradásomat. Valószínűleg igazat kell majd adnom neki. Már elég régen olvastam az írótól, így jó volt újra elmerülni a világában.
Maga a kezdet is már izgalmas volt, ráadásul nem igazán ismerem ezt a korszakot. Remélem, a folytatás is ilyen jó lesz!

Augusztusi értékelés:
Az tetszik leginkább a könyvben, hogy minden mindennel összefügg, a szerző nagyon figyel a részletekre. Ha az elején elhangzik egy mondat, annak a végén biztosan lesz jelentősége. A ki vagyok én? kérdés a leghangsúlyosabb, ebben a félig meghódított világban. A dánok és a szászok harcai között két világba szorulva. Végig nagyon jó a történet, biztosan továbbolvasom a sorozatot.

salidigger>!
Bernard Cornwell: Az utolsó királyság

Bernard Cornwell neve és a történelmi kalandregény fogalma közé nyugodtan ki lehet tenni az egyenlőségjelet. A munkásságában pedig az Angolszász históriák igen előkelő helyet foglal el és az Utolsó királyság még ebből is az egyik legjobban sikerült kötet. Aki árnyalt karakterfejlődést keres, nos, az inkább keresgéljen máshol. Ez egy cselekményközpontú, véres, ízes-szagos kalandregény, de annak első osztályú! Ide nekem a többi részt is íziben!

tgorsy>!
Bernard Cornwell: Az utolsó királyság

Valamikor láttam egy nagyon jó filmet Nagy Alfrédról. Ezért kezdtem el olvasni ezt a könyvet. Csalódtam. Plusz: van egy csomó hasonlóság/ jelenet a Trónok harcával. Hogy aztán ki olvasta a másik könyvét írás előtt azt nem tudom.

Stefan_Stefansson>!
Bernard Cornwell: Az utolsó királyság

Ifjúsági regény makacs szuperhőssel. Nagyon jól szórakoztam. Nem egy trónok harca, ellenben kiváló lovagos mese.

Belle_Maundrell >!

Valamennyien magányosak vagyunk, és azért tapogatózunk a sötétben, hogy megragadjuk valaki kezét.

346. oldal (Alexandra, 2021)

Kapcsolódó szócikkek: magány
Bolondkandúr>!

A nevem Uhtred. Uhtred fia vagyok, s unokája Uhtrednek, akinek atyját szintúgy Uhtrednek hívták.

Kapcsolódó szócikkek: Uhtred
Szelén>!

– Tudod, ki nyeri meg a csatákat, fiú ?
– Mi, atyám.
– Aki kevesebbet iszik – csóválta a fejét.

jehuka P>!

Örök igazság, hogy a legtöbb hadseregben azok maradnak hátul, akiknek kevés a bátorsága vagy csorba a fegyvere. A bátrak az élen küzdenek, a gyengék hátramaradnak, tehát, aki a hadsereg hátába tud kerülni, óriási mészárlást vihet végbe.

Doge>!

Mert Uhtred vagyok, Earl Uhtred, Bebbanburg törvényes ura, és a végzet megkerülhetetlen.

Kapcsolódó szócikkek: Uhtred
Belle_Maundrell >!

A háborút titokzatosság övezi. Az igazságnak mindig napokba telik az út, és előtte ott jár a szóbeszéd, ezért sosem lehet pontosan tudni, mi is történik. A legnagyobb művészet: kihámozni a tények lecsupaszított csontját a félelmek és hazugságok rothadó húsából.

311. oldal (Alexandra, 2021)

Kapcsolódó szócikkek: háború
Szelén>!

A dánok szeretik a hajóikat. A hajó, mondják, olyan, akár az asszony vagy a kard: gyönyörű, és megéri a halált.

Belle_Maundrell >!

– Láttalak bejönni ide – kezdte, azután észrevette Bridát, aki a víz alatt úszott, maga mögött hosszú fekete hajával. Amikor feljött a felszínre, Brida felvillantotta aprócska melleit Beocca előtt, aki úgy hőkölt vissza, mintha a sátán szolgálólánya lenne. – Ez egy lány, Uhtred!
– Tudom – bólintottam.
– Mezítelenül!
– Nagy az Isten – hálálkodtam.

186. oldal (Alexandra, 2021)

Belle_Maundrell >!

– És a sarokba szorított ellenség mindig veszélyes.

204. oldal (Alexandra, 2021)

Belle_Maundrell >!

De az élet fájának, az Yggdrasilnak a lábánál ülő három fonóasszony bizony gúnyt űzött belőlünk.

207. oldal (Alexandra, 2021)

Kapcsolódó szócikkek: Yggdrasil

Angolszász históriák sorozat · Összehasonlítás