Ülök ​a matracon 37 csillagozás

Berki Judit: Ülök a matracon

Berki Judit fanyar humorú könyvében nem végződik minden csók boldog házassággal. Az egymáshoz lazábban-szorosabban kapcsolódó novellák öt év történetét ölelik fel, hősük pedig egy harmincas éveiben járó nő, aki nemrég került ki egy hosszabb kapcsolatból barátai – például Lepke, a kissé neuraszténiás operetténekes és Bóna, a malíciózus újságíró – segítségével.
Környezetében lassan mindenki férjhez ment, családot alapított, majd el is vált, csak ő éli még mindig kamaszéveit. Mi lehet a baj vele, hol maradt le a többiektől? Lemaradt-e egyáltalán, csak azért, mert nem úgy él, ahogy a társadalom azt elvárja tőle?

Scolar, Budapest, 2013

Depeche Mode · terrorista

Berlin · Lengyelország

Berki Judit: Ülök a matracon

Bizonyos értelemben nem vagyok az a sztereotip nő. Nem csicsereg a hangom, nem olvadok el a kisbabáktól, nem hordok szoknyát vagy magassarkút, mocskos a szám. A világ egyik legszebb és legnehezebb nyelvét beszélem… A Szex és New York-szerű filmek idegesítenek, nem tudok azonosulni a szereplőkkel, chick litet sem olvasok, mert halálra idegelem magam a két milliméter mélységű problémákon, amiken a szereplők vekengenek, a való életben is kerülöm a kifejezetten „csajosnak” titulált dolgokat, férfikollégák között érzem inkább jól magam.

Akkor meg mégis mi a jóélet vitt rá (a nagy Scolar-leárazáson kívül), hogy megvegyek egy könyvet, ami egy szingli lányról szól, meg a pártalálási viszontagságairól?

Mert hatodik érzékem megsúgta, hogy ez a könyv más, ezt nem akarom a falhoz b.szni, mert ebben a könyvben nincs (az én értelmezésembeli) picsogás, hanem valós és átélhető szituációk, okos, intellektuális humorral fűszerezve.

Nézeteim szerint két nagyobb halmazra bonthatóak a partiképes korban lévők: akiknek összejött a pártalálás hamar és akiknek kétséges, hogy valaha összejön egy komoly kapcsolat. Ennek hátteréről kötetek szólnak, ne is menjünk ebbe bele. De az, hogy a két halmaz mennyire nem találja a közös hangot, az már nemegyszer bebizonyosodott. Mert az első csoportból könnyen beszél az, akinek akkora szerencséje volt, hogy pont jókor volt jó helyen és találkozott élete párjával, aki szintén jókor volt jó helyen. Mert meglátásom szerint ez nagyon nem csak azon múlik, ki hogy néz ki, vagy milyen a lelke. Mindenkinek megvan a maga foltja, csak nem mindenki talál rá. Gyönyörűen mutatja be a regény, mit éreznek a második csoportba tartozók. És nemcsak a nők!

Amúgy jót mulattam rajta, mikor szóba került ez a könyv, nem volt kimondva, de felismertem az idézetekről.

Már a könyv kezdetekor nagyon hamar azonosulni tudtam a főhősnővel (akinek egyszer sem említik a nevét), a szintén angoltanár és fordító harmincas lánnyal. Mikor vagy 5 év elteltével ismét megláttam a haladási napló kifejezést, dobbant egyet a szívem :)

A baráti kör is mind remekül megrajzolt figura, Szemző például egy az egyben az egyik barátnőm, ritka, hogy egy könyvszereplő ennyire hasonlítson valamelyik ismerősömre. Már szinte azt hittem, őróla mintázta, de neki csak egy gyereke van, Berki Judit meg nálam idősebb.

A végét illetően is rövid tétovázást követően elégedett voltam, tetszett, hogy spoiler, én mondjuk végig azt hittem, hogy az lesz a csattanó, hogy spoiler.

A könyv borítóját viszont nem sikerült megfejtenem. Nagyon szép ez a sok állatfarok (van itt nagymacska, kismacska, halacska, de leguánocska is), de vajon mi lehetett mindemögött a koncepció…?

A molyos megosztottságot egyébként abszolút megértem. Aki szeret olvasni a témában, azoknak ez nagyon más stílus lesz. Akinek mindez a küszködés már a feledés homályába vész, vagy soha nem is volt ilyen gondja, az csak ellenszenvesnek ítélheti a szereplőket. De aki jókor kapja el, annak rendkívül szórakoztató darab. Olvasnék még a szerzőtől.

AeS P>!
Berki Judit: Ülök a matracon

Ez az a zsáner (a szingliirodalom), amit nagyon lehet utálni, és bizony okkal, én is szaladtam már bele olyanba, amitől olvasás közben lekapartam az arcomról a bőrt, aztán fel is adtam, ennek köszönhetően, a próbálkozást.
Ez viszont egy olyan könyv, hogy lehet rajta nagyon sokat nevetni, meg ugyanannyit szomorkodni, és még dühöngeni is. Nem egyetérteni a főhősökkel, vagy pont egyetérteni velük, és nagyon könnyen lehet akár ideológiai síkra helyezni a kérdést. (Tudnám! – a szerk.) Ha megbolondulsz a szerkesztetlen, online női magazinokból ömlő közhelyektől, akkor itt legalább fellelhető némi irodalmi igény, tudás, műveltség. Műfajának egyik legjobbja, mondom ezt úgy, hogy sok más hasonlót nem olvastam még, nem is tervezek. Csak Berkitől, ha ír még.

fülcimpa>!
Berki Judit: Ülök a matracon

Nagyszerű humor! Szinte minden oldalra jutott, így ez egyenes arányban van a folyamatos vinnyogással, mert bizony még a kínos vagy kényes témát is szenzációs dumával taglalja. Nem utolsó az sem, hogy szókimondásból is jeles. Folytonos sziporka, de semmiképpen nem a fárasztó kategória.

lizke>!
Berki Judit: Ülök a matracon

Így utólag azt kell mondjam, hogy remek egy kis szösszenet a szingli irodalom témában. Humoros, szófordulatokkal tele, az olvasónak fel kell vennie angoltanárnőnk ritmusát, szavajárását, de ezt követően valóban egy letehetetlen élményé válnak a sorok, néhol a még nem harmincas korosztály is szerintem magára ismerhet. A sorok közül való felnevetés lehetősége pedig adott.

leogursky>!
Berki Judit: Ülök a matracon

Nekem bejött a humora, bár néha nagyon el is szomorítottak a helyzetek. Szellemes, őszinte és önirónikus, szerintem bármelyik nő kapásból felsorol tíz hasonló történetet, úghogy sokan tudnak vele azonosulni, bár biztos lesznek olyanok akiket zavarni fog a nyelvezete és a humorát bántónak és túl szarkasztikusnak találják.

mókamanó>!
Berki Judit: Ülök a matracon

Tetszett Berki Judit humora, cinikussága. Kb. a könyv kétharmada körül, elegem lett: ugyanaz, ugyanaz, ugyanaz. Végül sikerült a befejezés és biztosan kezembe veszem majd a következő „irományát” is :) (ezek ugye novellák voltak, de nagyon regényszerű volt a mű). Ha megnyit a Kőleves, tuti többször térek be és majd Juditot, Bónát és a barátnőket fogom keresni a tömegben :D.

Chrysalis>!
Berki Judit: Ülök a matracon

Bár az elején felvetődött bennem, hogy nem olvasom végig, de miután megszoktam a stílusát/nyelvezetét és rájöttem, hogy semmi extra mondanivalója, tanulsága nem lesz, már bele tudtam feledkezni egy harmincéves bölcsészlány társkeresésébe. Volt benne humor, egyéniség, volt benne valóság.

ChatdeBibliotheque>!
Berki Judit: Ülök a matracon

Sziporkázó, intelligens humor – túlzottan ismerős karakterek. Akár otthon is érezhetném magam a világában, bár őszintén örülök, hogy mégsincs így. Cinikus-ironikus szemüvegén keresztül üdítő volt betekinteni a belvárosi bölcsészéletekbe. Remek kikapcsolódás volt olvasni!

showme>!
Berki Judit: Ülök a matracon

Imádtam. Az elején kicsit nehezen tudtam ráhangolódni, félre is tettem egy időre, aztán újból a kezembe vettem és le sem tettem addig, amíg ki nem olvastam. Az írónő humora nagyon tetszett, nagyon intelligens, a sok referencia és popkulturális utalás kicsit a Gilmore Girlst juttatta eszembe.
A főszereplő helyzetét sajnos jól át tudtam élni, én is keresztül mentem már hasonló nehézségeken. A baráti társasága szintén kellemes, úgy éreztem, mintha ott ülnék mellettük, egy lennék közülük.

Nibela I>!
Berki Judit: Ülök a matracon

Pörögtek a nevek, az események, a belső történések, amiket néha megszakíthatott volna a párbeszéd gondolatjelekkel történő strukturálása. Ennek híján egybefolyt a szöveg, körmondatos, dagályos hatása lett a mesének.

Laza erkölcs, próbálkozások, koncepció nélkül, ami nem is baj, de itt mégis hiányérzetem támadt. Vagy csak szimplán kiábrándultam, amikor csak ki lett mondva, itt rojtosra baszás volna az igazi, minden más csak sallang, vagy csak az altesti kezelés után következendő napirendi pont.
Tarka ismerősök, változatos hibákkal és erényekkel, és ami még megragadta – azzal épp nem ragadta meg – a figyelmem: mi is volt a főszereplő neve…?

Zanzásított budapesti létérzés, vidéki verzióban vajon hogyan hangzana?

+ A borítón szereplő állat farkának állásán addig gondolkoztam, míg megállapítottam, az az állat fentről lefelé megy.

Cheril>!

Dehogyis, legyintett a Bóna, olyan kategória nincs, hogy félénk pasi, azt csak a nők találták ki saját maguk megnyugtatására. Ha egy pasi akar egy nőt, akkor tesz valamit érte, ha meg nem, akkor tök mindegy, ilyen egyszerű az egész.

ShuShu>!

Ugyan már, mondta Gézu, ami egyszer véget ért, abból már legfeljebb kínlódás lehet, Doktor Bubó is megmondta, hogy kérem a következőt, úgyhogy fejezzük be a rinyálást, és koncentráljunk a jövőre.

TiaRengia I>!

Többek közt a Bóna, aki az általános iskola befejezése óta gyerekekkel személyesen nem találkozott, igen meglepődött a változáson, ami a nevelési elvekben az elmúlt húsz évben bekövetkezett, és nehezen jött ki a “nem” szót egyáltalán nem ismerő, Waldorf-ovis, hiperaktív Ádámkával. Ezt egyrészt megértettem, másrészt viszont talán nem kellett volna Damienkének szólítania, akkor sem, ha szerinte ma már rajtunk és néhány elmebeteg filmjunkie-n kívül senki sem ismeri az Ómen című klasszikust meg a benne szereplő sátáni kisfiút.

Kapcsolódó szócikkek: Waldorf-óvoda
TiaRengia I>!

Szombat délután a számítógép előtt üldögéltem, és nézegettem a kínálatot, mint az IKEA-katalógust, és amíg eleinte röhögtünk a Katival az új szavakon, amiket tanultunk, hogy reglap, stati, kamureg, családi állapota házas-független, és hogy ki működteti az oldalt, Kazinczy Ferenc és a nyelvújítási mozgalom, meg szánakoztunk a barnára sült bácsikon, akik spontánnak szánt fényképeken, fürdőgatyában és hatalmas aranyláncokban mosolyogtak a kamerába az Audi előtt a harminckét koronájukkal, sőt, aggódtunk, hogy a felvétel után vajon mi történt velük, stroke-ot kaptak, vagy infarktust, amiért olyan erővel húzták be a hasukat és feszítették meg izmaik egykori helyét, ám mivel azt a pár, említésre méltó levelet kizárólag ettől a generációtól kaptuk, már nem is volt annyira vicces.

TiaRengia I>!

Amikor nyolcadikban magyarórán tanultuk a különböző költői eszközöket, mint például a fokozást, azoknál a soroknál, hogy „Szép a tavasz és szép a nyár is, de szebb az ősz és legszebb a tél, annak ki tűzhelyet, családot már végképp másoknak remél”, valami átsuhant rajtam, mintha megéreztem volna, hogy igen, ez az én jövőképem is.

TiaRengia I>!

Első találkozásom a kutyával kissé sokkolóra sikerült, mert beültünk a Kiadóba kajálni, ami pedig egy rendes, állatbarát hely, Igornak még vizet is hoztak műanyag tálkában a földre, nem tudták, hogy ő csak széken tud ülni, a Kati szerint azért, mert ott érzi magát biztonságban, szerintem viszont azért, mert elkényeztetett és passzív-agresszív, mindenesetre ült a kutya velem szemben, és bámult rám a vérben úszó szemével, mert van valami betegsége, és a homeopátiás cseppek, amikkel a Kati kezeli, nem segítenek rajta, plusz a füléből valami elviselhetetlen bűz árad, ami szintén hasonlóan szelíd módszerrel, illetve hajgumival gyógyít, vagyis összegumizza a kutya fülét, amitől Igorka úgy néz ki, mint egy sógun, úgyhogy nem volt annyira egyszerű legyűrni a melegszendvicset.

TiaRengia I>!

De hát senki sem akart egyedül maradni, felelte az Ildi. Dehogynem, folytatta a Bóna. Itt van például ő is. Amikor a Saci kirúgta, azt hitte, hogy kész, vége, mindjárt tökön szúrja magát, aztán viszont rájött, hogy nem is olyan nagy baj, hogy nincs állandó barátnője, így legalább minden szabadidejét a tetőkertjére tudja fordítani, amit például Saci egyáltalán nem értett meg. Először is átvette az irányítást, hogy akkor itt lesz a paradicsom, ott a krumpli, ott meg a fűszernövények, aztán meg folyamatosan azzal gyötörte, hogy pár száraz gaz fontosabb, mint ő meg a kapcsolatuk, és hogy a Bóna biztos látens meleg, mert nem igaz, hogy heteroszexuális férfit ilyen szinten érdekeljen a palántázás, ő meg hiába védekezett azzal, hogy így a Bálint gazda, meg úgy a Poldi bácsi.

fülcimpa>!

Megőrjítenek a körülöttem levő önjelölt sztoikus bölcsek.

TiaRengia I>!

És legalább jó volt, kérdezte a Bóna. Nem tudom, feleltem. Schnellparti egy ismeretlennel. Ismerős mozdulatok, szorosan zárt szem, kínos józanodás, bár azért beleadtam apait-anyait, elvégre mégiscsak a hazámat képviseltem. Azt is megemlítettem, hogy nem szedek semmit, amire ő állítólag megkérdezte, hogy helyezzük akkor sorsunkat Isten mindenható tenyerébe? Bízzuk rá, hogy leküldi-e hozzánk egyik angyalát? Helyezzük, feleltem, de azért jó lenne, ha ezt az óvszert most felhúzná.

TiaRengia I>!

Ez van, felelte a Bori, így harminc körül már nem lehet válogatni, be kell érni a maradékkal. Nem azt mondja, hogy szerelem volt az első látásra, inkább egy racionális döntés, de hát mit csináljunk, most vagyunk a legnehezebb korban, akiket fiatalon elkaptak, azok még nem váltak el, úgyhogy el kell dönteni, vagy szeretők leszünk, vagy abbahagyjuk a finnyáskodást, és kicsit lejjebb szállunk a magas lóról. Hülyeség, felelte a Bóna, neki életében még ennyi nője nem volt, én viszont egyetértően bólogattam, bizony, bizony, amíg egy harmincas, egyedülálló pasi főnyereménynek számít, a nők más időszámítás alá esnek.