A ​táltos fia (Viharlovasok 1.) 41 csillagozás

Történelmi regény a kalandozások korának első évtizedéből
Benkő László: A táltos fia

Árpád ​népe – sok harc és viszontagság után – megszállja a Kárpát-medence keleti oldalát, e régtől kiszemelt földet, s a törzsek ideiglenes szállásokat foglalnak.
Hogyan tovább?
Kelendő a magyar fegyver nyugaton, de legalább annyira félik is azt. Arnulf keleti-frank császár a lombard Berengár ellen hívja hadba pénzért és zsákmányért a Duna bal partján éppen csak megtelepült magyarokat, s ezzel elkezdődik az a több évtizedes időszak, amit – tévesen – a kalandozások korának nevez a történelem.
Sok ezer magyar harcos indul nyugatnak, s ott vágtat közöttük az, akit a táltos fiának hívnak. Feladata a nyugati seregekről és a politikai körülményekről történő adatgyűjtés, mellyel közvetlenül segíti Árpád és Kurszán hadászati és földfoglalási elgondolásait, a Kárpát-medence végleges birtokba vételének tervét. A nagyfejedelem és a vezér példátlan diplomáciai érzékkel fordítják a magyar törzsek hasznára a képlékeny katonapolitikai helyzetet, s figyelmüket a gazdag nyugat… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2012

Lazi, Szeged, 2018
Lazi, Szeged, 2014
Lazi, Szeged, 2012

Vackor6 P>!
Benkő László: A táltos fia

Benkő László: A táltos fia Történelmi regény a kalandozások korának első évtizedéből

Nagyon szeretem, ahogy Benkő el tud ringatni a mesélésével. Ennek ellenére ezzel a kötettel sajnos mégsem sikerült közelebbi kapcsolatba kerülni, amit nagyon sajnálok. A Honfoglalás-trilógiában is használt jelen idejű narráció nekem még mindig zavaró. és a szereplőkkel sem alakult ki sajnos mélyebb kapcsolat. Fordulatos-kalandos volt, de hiányzott belőle számomra az éltető tűz.

ursus>!
Benkő László: A táltos fia

Benkő László a Honfoglalás trilógia után, az idei (2012-es, 83.) Könyvhétre megjelent új regényében idézte fel ugyanazt a korszakot. Talán újabb sorozatot sejthetünk, legalábbis erre utal az alcím.

Őseink már negyedik éve élnek a Kárpát-medence keleti felében, északon meghódoltak a morvák, a déli bolgárok Bizánctól féltik földjüket, s inkább megtartják a békét a magyarokkal, mintsem két tűz közé kerülkenek, a honfoglalók kevert népessége pedig lassanként barátkozik az idegen környezettel. Az Alföld és a Duna-Tisza Köze még az Uráltól húzódó sztyeppe övezet végső nyúlványa ugyan, de a hely így is szűk a tágasabb térségekhez szokott nemzetségek számára, túl a Dunán azonban még csak a Balaton egyharmadánál húzódik a gyepű, s attól nyugatabbra, a valamikori Pannónia még frankok, germánok határvidéke.

A Nyugat nem ismeretlen őseink előtt, hiszen évtizedek óta járnak már arra a törzsszövetség különböző nagyságú csapatai, amelyeket hol ez, hol az a hatalmasság fogad fel segítségként egy másik hatalmasság elleni harcához. 900 környékén is éppen hadjárat indul: Arnulf császár hívja a magyarokat Berengár, az egyik itáliai uralkodó ellen a Brenta folyóhoz.

Bővebben a blogomon: http://konyvtamasz.wordpress.com/2012/06/24/benko-laszl…

Vác_nembéli_István_fia_istván>!
Benkő László: A táltos fia

Nem tudom miért halogattam a sorozat beszerzését pedig a többi történelmi regény meg van el olvastam. Most elérkezett az idő egybe vettem meg a teljes sorozatot és neki is kezdtem azonnal. Aki olvasott valaha bármit is Benkő Lászlótól azt tudja, milyen minőséget is várjon egyszerűen tökéleteset.
Megtörtént a Honfoglalás sokan azt mondják, hogy igazából csak haza tértünk a régi földünket jöttünk újra visszaszerezni. Ahogyan az lenni szokott ez nem mindenkinek tetszik nem is igazán tudják mit is kezdjenek velünk, másrészt kicsik a szállás területek szerezni kellene még földet, de ez nem olyan egyszerű, ide kell egy okos előre látó vezér. AKI tudja, hogy először jól ki kell ismerni az ellenséget csellel, diplomáciával, és ha kell, oda csapni erősen had tudja meg mindenki, hogy milyen is a törzsszövetség ereje harci morálja ló és lovasa tökéletes összhangba harcol itt hol az egyik hol a másik hatalmasság oldalán, így nem mellékesen ki is ismerhetjük a környező erőket.
Jó olvasni sok-sok évszázaddal élők minden napjairól hogy is éltek mit csináltak mennyire éltek harmóniában a természettel. Hogy mennyire is volt fontos a ló ez a köszöntés is jól mutatta „hogy van a lovatok és a család?”
Nem lehet könnyű megírni egy ilyen sorozatot, mert nem maradt fent túl sok írásos emlék maximum a papoktól arra meg nehéz alapozni nem nagyon kedveltek. Aztán ott volt a végén a 907 –es csata az első honvédő háború úgy 100 oldalon keresztül, nagyon tetszett remek stratégia les vetés. A nyelvezete, mint mindig most is élvezetes a régi neveket imádtam hasonló régi kifejezéseket úgyszintén.
Szerencsére meg van a következő rész is gyorsan neki is kezdek.

Benkő László: A táltos fia

Kalandos, fordulatokban, hagyományokban gazdag, jó ismereteket adó történet. Érezhető az alapos kutatómunka. Nevek, hagyományok a nép gondolkodása, hiedelmei, szokásaik a csaták leírása olvasmányosra sikerült A nyelvezete is rendben van.

Dorina_S>!
Benkő László: A táltos fia

Benkő László egy zseni! Nagyon szeretem a történelmet, a történelmi regényeket, kiváltképpen a magyar őstörténetet, amelyről annyira kevés regény szól, de ez kivételes. A honfoglalás után elő éveket mutatja be mesterien, a viking szál, pedig külön csillag. Kartal volt a kedvencem, ez nem kérdés, és Réka…hát ő aztán kedvencből fő kedvencé lépett elő. Mindig is egy ilyen hősnőről akartam olvasni pont ebben a korszakban. Volt ahol majdnem könnyem hullott, és ahol jókat nevettem a történeten. Letehetetlen volt. Imádtam minden oldalát….Káli, Üllő, Hattyú, Kerecse…mindegyik a maga nemében volt tökéletes szereplő. Ilyen regényfolyam, mint a Viharlovasok és a Honfoglalás-trilógia nemigen van a magyar történelmi regények repertoárjában, briliáns tehetség az író az egyszer biztos. Köszönöm ezt az élményt. Csodálatos volt. Már olvasom is a folytatást! :)

Demeter_Péter>!
Benkő László: A táltos fia

Ez lett az egyik kedvencem. Olyan korral ismertetett meg, amely számomra eddig kicsit homályos volt. Olvasás közben utána néztem az történelmi személyeknek és eseményeknek. Azt kell mondjam, hogy történelmileg nagyon hiteles könyv. Látszik, hogy a szerző jól ismeri az adott kort és nem csak lexikálisan, hanem a kor szellemét is. A könyv legértékesebb tulajdonsága, hogy bemutatja a korabeli magyarság szokásait, mindennapi életét valamint gondolkodását és hitvilágát.
Az események gyorsan peregnek egymás után és csak akkor raktam le a könyvet, ha nem volt más választásom mindennapi teendőim miatt. A történet elragad bennünket és olyan események tanúivá tesz, mint a magyarok itáliai hadjárata, vagy a pozsonyi csata. Közben a kor neves személyiségeit is megismerhetjük.
Azoknak, akik szeretik a történelmi regényeket kötelező darab!

dexszter>!
Benkő László: A táltos fia

Kicsit felemás érzéseim vannak a kötettel,de összességében tetszett. Hol jobban megragadott,hol pedig kicsit mintha leült volna a cselekmény. Az írás stílusa nem lett a kedvencem ,nem volt annyira olvasmányos. A korszak,a sok történelmi és kulturális információ viszont sokat adott hozzá. Voltak benne izgalmasabb és laposabb részek,de biztosan fogok még az írótól olvasni mást és ezt a sorozatot is.

milcsi>!
Benkő László: A táltos fia

Egy könyv, ami számomra kevésbé ismert kort idéz fel a magyar történelemből, a kalandozások korának kezdetét. Sajnos nyelvezete nagyon XXI.sz-i, és ezekben a mondatokban elejtett régi magyar szavak, nagyon erőltetettek. Amúgy a cselekmény szála érdekes, csak sajnos erőltetett stílusa miatt, nem sodró lendületű és nem magával ragadó.

Sünike>!
Benkő László: A táltos fia

Nagyon tetszett a regény. Történelmünknek ezt a részét eddig nem ismertem. Legalábbis nem ilyen részletességgel.
Kíváncsi vagyok, hogy ez a könyv is egy sorozat része-e. A címéből ítélve feltehetőleg igen (különben miért lenne dupla címe).
Valószínűnek tartom, hogy a történet végigköveti majd a magyarok sorsát legalább az augsburgi 955-ös vereségig, mely véget vetett a nyugati kalandozásoknak.
Remélem, hamarosan megjelenik a következő kötet.

Gooblin>!
Benkő László: A táltos fia

Nehezen indult,nehéz is volt történelmileg behatárolni a történetet…Pedig az író azért mindent meg tett,elfeledett nevek,helyek,csaták és kifejezések tarkítják színesítik a könyvet és gazdagítanak minket olvasókat….Minden magyarnak el kellene olvasni ezt a könyvet,bár az alap történet amire a történelmi esemény rakódik,az nem elég kalandos s magával ragadó…Az író nem hozott ki mindent belőle….Írott környezeti képekkel se nagyon festette alá az eseményeket….A történelmi események hiteles ábrázolására koncentrált és törekedett az alkotó….De viszont sok olyan szokásra rávilágít,amit már rég elfeledtünk….És ez jó…-Hogy van a lovad és a családod?..Nálam mindent visz,de számtalan más egyéb szokást és szófordulatot,vallási hiedelmet említhetnék,de ezzel csak a könyv adta élményt csorbítanám….

robinson P>!

Azt mondja, vésd az eszedbe, hogy egy magyart soha nem becsülhetsz le. Még akkor sem, ha a szalmán fekszik a lábad előtt, sebesülten, fegyvertelenül.

ursus>!

Azt hamar megállapítottam, hogy a gyülekező seregben azonos hányadban van lovasság meg gyalogság. A lovasság táborhelyein jól láttam a kirakott vérteket, amiket az ember vagy a ló visel, és könnyű volt következtetnem arra, hogy döntően nehézlovassággal kell harcolnunk.
– El fognak fáradni ezek a lovak – morogtam magyarul Hattyúnak, miközben a kovácsoknál a patkolást és a különféle lószerszámokat figyeltük. – Nézd meg ezt a zablavasat, táltos! Ha ilyent tennék a Szaracénra, megbolondulna szegény. A nyelvvas túl durva. A mi csikózabláinkkal nem vetekedhet.
– A nyugati lóra hiába tennél csikózablát, attól arra menne, amerre akar – legyintett Hattyú.
Mintha dobok dübörögtek volna, pedig csak az egyik szerencsétlen bajor ló akarta megszabadítani magát a patkolásnál.
– Beléverte az élőbe a szöget – súgta Hattyú. – Erre se ülnek föl egy darabig.
A nyergesmesternél mindenki kedvére forgathatta a berenára kiakasztott nyergeket.
– Ez se köllene – fitymálta Hattyú a munkát. – Az ilyen nyereg csak arra jó, hogy a ló gerincét nyomja. Fölmarjul a háta. Sose csinálnak ezek olyan nyerget, mint a mieink. Meg aztán ezek az ormótlan sisakok! Akár egy fazék. No, majd viszek haza a csatából néhányat, mert kását, azt lehet bennük főzni.

Malnai_Istvan>!

Európában az egyensúly mi vagyunk, és leszünk is sokáig.

Cheril>!

Mert a család mindig védte a maga véreit, el nem kallódhatott senki. Akkor is biztonságban tudhatta magát, ha hasznavehetetlen öreggé lett, aki már nem tudja megfogni a szerszámot, felajzani az íjat. Senki nem szapulta ezért, hiszen az öregek fontos feladatot vállaltak magukra: ők őrizték a családok meg a nemzet emlékezetét, s szavaikat a fiatalok tátott szájjal hallgatták este a tűz fénye mellett.

robinson P>!

– A keresztútban kell eltemetni őket – mondta ekkor csendben egy szláv legény, aki végig harcolta velünk az itáliai hadjáratot. – A mi vallásunk ezt mondja. Ha keresztútban hantoljuk el a halottat, a lelke nem talál vissza, és békén hagyja az élőket.

robinson P>!

Már értettem, miért mondta Kadocsa, hogy nem szívesen lát asszonyt a hadban, de még a tartalékkal sem. Mert csak megzavarják a harcosok fejét.

robinson P>!

– Egyáltalán, miért teszitek? Ha kiderül a fejetekkel feleltek. Még a papok is halhatnak kínhalált, ha rátok kenik az eretnekség, meg az ördöggel való cimborálás vádját.
– Emberiességből és krisztusi szeretetből, uram. Krisztus előtt mindenki egyforma, és csak a végső megmérettetésnél dől el, kinek mi légyen a büntetése. Egyetlen nép se irthat ki egy másikat büntetlenül, mi így hisszük.

Malnai_Istvan>!

Abban hiszünk, hogy semmi sem lehet tökéletes ebben a világban, de mindennek megvan a helye, a jobb vagy a bal oldalon. És azt a helyet nem hagyhatja el.

robinson P>!

A fűszerízű, magát itató bor hirtelen keserűvé lesz a számban.
Gyöngyvér!
Mennyire igyekeztem, hogy ne gondoljak rá!

Gooblin>!

Mert mi adhatna egy magyar vitéz életének szebb és teljesebb tartalmat, mint együtt vágtatni a többivel, és egynek lenni ezrekkel, akik ennek a népnek vérrel és acéllal sorra kovácsolják a győzelmeket?

Viharlovasok sorozat · Összehasonlítás