Az ​olvasás művészete 10 csillagozás

Benedek Marcell: Az olvasás művészete Benedek Marcell: Az olvasás művészete Benedek Marcell: Az olvasás művészete Benedek Marcell: Az olvasás művészete Benedek Marcell: Az olvasás művészete Benedek Marcell: Az olvasás művészete Benedek Marcell: Az olvasás művészete

Szeretett mesterem, Riedl Frigyes mondotta egyik egyetemi előadásán: „az irodalomtanárnak az a hivatása, hogy megtanítsa a növendékeit – olvasni…”
A megformálás művészete: adomány, ezt megtanulni nem lehet. Voltaképpen adomány a többi is, de kevésbé ritka, és tanulással, elmélyedéssel, tudatosítással fejleszthető.
Ezért érdemes, ezért lehet, ezért kell könyvet írni az olvasás művészetéről.

Eredeti megjelenés éve: 1957

>!
Gondolat, Budapest, 1985
384 oldal · keménytáblás · ISBN: 9632815297
>!
Gondolat, Budapest, 1970
388 oldal
>!
Bibliotheca, Budapest, 1957
390 oldal · keménytáblás

1 további kiadás


Enciklopédia 4


Kedvencelte 1

Most olvassa 1

Várólistára tette 24

Kívánságlistára tette 21

Kölcsönkérné 2


Kiemelt értékelések

Mariann_Czenema P>!
Benedek Marcell: Az olvasás művészete

Hihetetlen, h csak egy hétig olvastam, mert kettőnek tűnt :D ez egy meglehetősen NEHÉZ, azonban végtelenül sokat tanító olvasmány.

Szerkezetileg 4 részből áll, ami valójában inkább háromféle stílust, témakört takar. Voltak eszméletlenül elvolt fejezetek, az esztétikai, illetve íráskészségről, írásmódokról szólok magyar szakos egyetemistáknak hasznosak.
Voltak irodalmi műfajokrôl, irodalomtörténtről szóló részek, amik olyan sok műcímet, olvasmányötletet adnak, amivel egy-két évig simán elboldogulna az olvasó.
És persze voltak az én kedvenceim, a könyv-olvasástörténeti fejtegetések, amiket nem bírok megunni könyvtárosként :D

(Ez is Könyvszekeres zsákmány, ezt is megtartom újraolvasásra, és inkább eladom a kortárs olvasmányokat Xd)

2 hozzászólás
B_Bori>!
Benedek Marcell: Az olvasás művészete

Mióta szükségem van pontosan erre a könyvre!
A suliban, sajnos, nagyon sok minden kimaradt, nem érdekelt, igaz a sok fogalmazás és sablonos verselemzés követelésével nálam minden egy görcsös érzéssé alakult az irodalommal szemben, mivel egyik sem ment.
A 10. oldalnál a könyv olyan hatással volt rám, hogy a hiányosságaimat számba véve máris késztetést éreztem azok fejlesztésére. Ebben a kedves, barátságos formában öröm figyelni.
Természetesen nem sikerült átvenni az egész könyvet, sok az információ, de ez is az a könyv, amit szeretnék a polcon tartani, hogy mindig kéznél legyen. Utánanéztem a neten, szerencsére elérhető. Köszönet érte.

Adriaticum>!
Benedek Marcell: Az olvasás művészete

Benedek Marcell a kedvenc Zola-regényem, a Hölgyek öröme fordítója. Olvasmányos, közérthető stílusban megírt kis irodalom- és stílusismereti összefoglalója az érettségi után 15 évvel épp időszerű olvasmány. Az is érdekes volt benne, hogy az első nyugatos generáció kortársaként, annak tagjait jóval túlélve, az 50-es évek sokszorosan megváltozott viszonyai között írja meg vademecumját. Számára József Attila, Sárközi György már a „fiatalok” voltak. Belegondolva elég szörnyű, hogy a könyv születésének idejére lényegében mindkét generáció java kihalt mellőle, kivándorlolt, vagy rég megölték őket…
Nekem, aki ismét egy új korszakban tanultam az irodalmat ugyancsak tanulságos volt látni, kiket tartottak akkoriban fontosnak.


Népszerű idézetek

arsenal0522>!

Az olvasás művészetének első alaptörvénye: olvassunk jó könyveket.

40. oldal

Kapcsolódó szócikkek: könyv · olvasás
8 hozzászólás
apetyov>!

Nincs élet szépség nélkül. Amíg a nyomor egészen állati tengődésre nem kényszerít valakit, addig tartogat testén vagy lakásában egy semmiséget, mely csak arra való, hogy szép legyen. Ha semmije sincs: még mindig énekelhet … A szép dolgok viselése, látása, hallása, használata majdnem egyenrangú szükséglet az élet fenntartásával.

Kapcsolódó szócikkek: szépség
arsenal0522>!

[…] gipsz ne utánozza a márványt, pasztellszínekkel ne fessünk csataképet.

82. oldal

arsenal0522>!

Lírikusok olvasása közben két lelki arcképet kell megtalálnunk: a költőét, s a magunkét. Ki kell bocsátanunk a tapogatószerveinket: annyira-amennyire megismerkednünk minél több igazi költővel, hogy egy bizonyos pillanatban benyúlhassunk a könyvszekrényünkbe: ma ez a költő kell nekem!

90. oldal

1 hozzászólás
apetyov>!

A legridegebb élet sem múlik el szerelem nélkül. A szerelem lehet boldog, lehet boldogtalan; lehet vad, féltékeny szenvedély és enyhe sóvárgás; lehet meddő, átalakulhat kanárimadarak és pincsikutyák dédelgetésévé, kielégülést találhat lázas munkában, önsanyargatásban, vallásos extázisban: de megvan.

arsenal0522>!

Hétköznapi beszédünkben kevés a lelki történés kifejezésére alkalmas szó. Hiszen éppen azt a kifejező szót keressük a költőben, ami belőlünk hiányzik. Ezért olvasunk verset.

256. oldal

apetyov>!

Kétségtelen, hogy nem lehet akármilyen lelkiállapotban akármit olvasni.

arsenal0522>!

Maga az olvasás megszokása azonban fölér egy szellemi forradalommal.

353. oldal

arsenal0522>!

De azt sohasem hittem magamról, hogy akár egyetlen gondolatnak is megtaláltam örök életre szánt, márványba véshető formáját.

5. oldal(Előszó)

arsenal0522>!

Nem mindenki tud olvasni, aki az ábéabot megtanulta.

9. oldal


Hasonló könyvek címkék alapján

Szerb Antal: Magyar irodalomtörténet
Kulcsár Szabó Ernő: A zavarbaejtő elbeszélés
Vlagyimir Jakovlevics Propp: A varázsmese történeti gyökerei
Umberto Eco: Hat séta a fikció erdejében
Germanus Gyula: Az arab irodalom története
Szabolcsi Miklós: Világirodalom a 20. században
Domokos Péter: A finn irodalom fogadtatása Magyarországon
Vihar Judit: A japán irodalom rövid története
Milan Kundera: A regény művészete
Szabó Zoltán: Kis magyar stílustörténet