Földalatti-történet 0 csillagozás

Benedek István Gábor: Földalatti-történet

A budapesti földalatti villamosvasút csaknem évszázados történetéről, a metróépítés heroikus és veszedelmes pillanatairól szól ez a könyv. Nem is annyira a legkorszerűbb tömegközlekedési eszközök egyikének műszaki, gazdasági, urbanisztikai vonatkozásaival ismerteti meg az olvasót, hanem tegnapi és mai önmagunk életet, az ötvenes évek társadalmának megannyi felemelő és szomorú pillanatát, az utóbbi harmincöt év Magyarországának sok küzdelmét és örömét állítja elénk.

>!
Kozmosz Könyvek, Budapest, 1982
276 oldal · ISBN: 9632114906

Enciklopédia 1


Várólistára tette 4

Kívánságlistára tette 5


Népszerű idézetek

Eule P>!

A szovjet mérnökök úgy tartják, s moszkvai és leningrádi tapasztalataik ezt alá is támasztják, hogy a mozgólépcső óránként tízezer utast is képes szállítani. A hazai szakemberek először azt mondták: a különbség a gyakorlatlanság miatt van. Valóban, kezdetben elég sok volt a baleset. Az emberek előbb fogták meg a gumikorlátot, s csak aztán léptek a lépcsőre, s így nem volt csoda, ha elestek. A női divat – a tűsarkú cipő – is sok bonyodalmat okozott. De később, amikor megszűntek a balesetek (nem utolsósorban a BKV hatékony propagandamunkája következtében), a mozgólépcső kapacitása csak nem akart nőni. Még akkor sem emelkedett az utasszám, amikor mára vidéki parasztasszonyok is, karjukon két garabollyal, teljesen biztosan mozogtak. A titok nyitja ez: Moszkvában az emberek a mozgólépcsőn lefelé menet a jobb oldalon állnak. Azok pedig, akik sietnek, a bal oldalon üresen hagyott részen leszaladhatnak. Ezt a gyakorlatot Budapesten a BKV képtelen volt meghonosítani.

213-214. oldal, 15. fejezet

Kapcsolódó szócikkek: mozgólépcső
5 hozzászólás
Eule P>!

Az ötlet eredeti megfogalmazóját pedig, Balázs Mórt, a Budapesti Villamos Vasút Vállalat vezérigazgatóját, a király nemességgel tüntette ki. Címere heraldikai ritkaság: pajzsában a földalatti vasút stilizált alagúti bejárata látható a sínpárral s fölötte az elektromos áramot jelképezó villámmal.

45-46. oldal, 3. fejezet

2 hozzászólás

Hasonló könyvek címkék alapján

Szécsi Noémi – Géra Eleonóra: A modern budapesti úrinő
Verrasztó Gábor: Lövészárok Pasaréten
Teknős Péter: Emberek a föld alatt
Parti Nagy Lajos: Mi történt avagy sem
Kordos Szabolcs: Egy város titkai
Holló Szilvia Andrea – Zsigmond Gábor: A fatestű bárkától a tengerjáró óriásig
Jakab László – Nagy Zsolt Levente: Szerbusz trolibusz
Krúdy Gyula: Régi pesti históriák
Kovács Dániel – Batár Zsolt: Szecessziós Budapest
Branczik Márta – Demeter Zsuzsanna: Budapesti építkezések állomásai