Arany ​mesekönyv 48 csillagozás

Benedek Elek: Arany mesekönyv Benedek Elek: Arany mesekönyv Benedek Elek: Arany mesekönyv Benedek Elek: Arany mesekönyv Benedek Elek: Arany mesekönyv Benedek Elek: Arany mesekönyv Benedek Elek: Arany mesekönyv

Benedek Elek születésének 150. és halálának 80. évfordulója alkalmából a Scolar Kiadó különleges mesesorozattal tiszteleg a „mesemondók mesemondója” előtt. A sorozatban „Elek apó” leghíresebb válogatását, a világ legszebb meséit összegyűjtő Csudalámpa négy kötetét: az Arany, Ezüst, Kék és Piros mesekönyvet tervezzük kiadni. Az Arany mesekönyv illusztrációit, tipográfiáját Kapala Györgyi képzőművész készítette. A színes és fekete fehér képek igazi mesevilágba, a tündérek, pillék, mesemanók és fehér paripás királyfiak csodaországába repítik – persze meseszőnyegen – a gyerekeket. A gyermeki fantáziát igazi szárnyalásra készteti a klasszikus mesekönyvek titokzatos világát felidézni kívánó kötet, mely vállaltan törekszik mind tartalmában, mind küllemében szemben úszni az árral: nem csilli villi, rágógumi szagú könyvet, hanem igazi értéket kell adni – már kisgyermekkortól.

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: A világ legszebb meséi Kriterion, Scolar · A világ legszebb meséi Black & White · Bestseller Inkvizítor, Könyvmíves, Merényi, Sierra, Szintarév

Scolar, Budapest, 2021
230 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789635093380 · Illusztrálta: Kapala Györgyi
Scolar, Budapest, 2017
Scolar, Budapest, 2011
230 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789632443010 · Illusztrálta: Kapala Györgyi

Ottilia P>!
Benedek Elek: Arany mesekönyv

Gyönyörű a borítója! Egész oldalas, színes és különböző méretű fekete-fehér grafikák emelik a könyv színvonalát. Ízlésesek, művészi értékűek, és kiválóan megidézik a mesék hangulatát. Minden elismerésem Kapala Györgyi képzőművésznek!

A könyv Benedek Elek Csudalámpa című sorozatának, 1913. évi első kiadású, Arany mesekönyv című kötete alapján készült, a világ legszebb meséi alcímmel, jellemzően keleti meséket sorakoztatva fel. Igen sokszínű, irodalmi értékű válogatás, niasszi, dán, izlandi, szicíliai, spanyol, orosz, német, újgörög, walesi, magyar, svéd, kalmük, felső-indus vidéki, japán, zsidó, maláji, török és lapp meséket tartalmaz, kiegészítve az ezeregyéjszaka néhány meséjével.

Egy egész csudavilág tárul fel az olvasó, hallgató előtt kígyókirályfival, szultánkisasszonnyal, vízitündérrel, halleánnyal, boszorkánnyal, pirinyó emberkével, aranymadárral, rézerdővel, fellegkocsival, tűzfürdővel, aranyfésűvel és még sorolhatnám a végtelenségig, ha egy kicsit törném a fejem.

Tetszik „Elek apó” ízes nyelvvilága, humora, szépírói stílusa, az élőbeszédre emlékeztető természetes közvetlensége, sajátos fordulatai, ősi hagyományokat őrző tartalmi és formai elemei.

Benedek Elek lehetővé tette, hogy az eredeti mesék különlegességét megérezhessük átirataiból, mert egyébként sokan sosem ismerhetnék meg azokat (különösen az ő korában) a szöveg mérete, nyelvi vagy egyéb nehézségek miatt.

A gyerekkönyveknél gyakorta nem tüntetik fel az ajánlott korosztályt, így rászoktam a Pagony oldalának használatára, ott ellenőrzöm a megtetszett könyveket ebből a szempontból. Most azonban befürödtem vele, ez még nem való a 3 éves unokámnak. A Pagony 3 éves kortól ajánlja, de a Scolar Kiadó szerintem helyesen 7 éves kortól. Na se baj, eltesszük még jó négy évre, érdemes. Felnőttként kifejezetten élveztem olvasását, de a megfelelő időben a gyerekek épülésére és örömére is szolglhat.

anesz P>!

borító + ill.. 5
tartalom: 5
stílus: 5
szereplők: 4
élmény: 5
mondanivaló: 4

Fantasztikusan szép kivitelezésű ez a kötet. Vannak benne színes és fekete-fehér illusztrációk is. A történetek válogatása is szerencsés kézre vall. Tényleg a világ minden tájáról találhatunk meséket a kötetben. Több is ismerősen csengett, de a történetmesélés mindent feledtetett. Egy-egy ízes szó olyan hatást keltett, mintha itt ülne a fotelban a mesemondó, és altatót mesélne. Egy-egy kivételtől eltekintve hosszú elbeszélésekről van szó, csavaros történetekről, sok kalandon és próbán kellett keresztülmenniük a hőseinknek, hogy boldogan éljenek, amíg meg nem halnak. Élmény volt olvasni!

Anó P>!
Benedek Elek: Arany mesekönyv

Nevetséges, vagy nem, ma is szeretem a meséket. Valaha egyik kedvencem volt a Világszép nádszálkisasszony. A kötet meséi közül most is ez vitte el a pálmát, ezt követte a Bella-Flór hercegnő, majd Hófehérke és Rózsapiroska története.

Péripenna IP>!
Benedek Elek: Arany mesekönyv

Érdekeseknek találom más népek meséit, és néhol tanulságos volt, néhol érthetetlen a magyar agyammal. ( pl. Az átok című walesi mese )
A képek miatt szerettem gyerekkoromban, de nem emlékszem, hogy anno elolvastam volna. Volt, hogy felvontam a szemöldököm, hogy ezek lennének a legszebbek? Mi alapján?
Nehezen indul a kötet, mert a két hosszú, több részes mesével indít az Ezeregyéj meséiből.
Sok keleti mese került a válogatásba: japán, indus, maláj, török, újgörög, orosz… de volt itt az északi lapp, svéd, wales, izlandi mellett sapanyol, szicíliai is. De egy magyar is akadt a sok másik nép között.
Szép megjelenésű, illusztrált kötet, de a Kriterion kiadó betűtípusa nem a kedvencem. Volt egy párja is, ha jól emlékszem: Az ezüst mesekönyv. De az elveszett a költözések között.

Kek P>!
Benedek Elek: Arany mesekönyv

A Pallas, 2004-es kiadását olvastam, s ebben mindössze 12 mese található, inkább a világ keleti részéről (török, maláj, japán, zsidó + Ezeregyéjszaka), s némiképp ismerősök is voltak a motívumok. Leginkább a mesék szerkezete tetszett, az az úgynevezett matjóskababa-féle egymásban levés. Mert éppen összejön egy társaság, s ismerkedés végett elmond ki-ki egy történetet (a sajátját vagy másét), amely mesében lehet, hogy van még valaki, aki mesét mesél… Ilyen volt a 3 kalandos (kóborló) története, meg a 3 nőé is, akiknek a házába betértek; de ilyen a néma szultánkisasszonyé is, ahol az elbújtatott pacsirta ad elő 3 döntést és véleményt kiprovokáló mesét, minek következtében naná, hogy szóra fakad a néma dacosság is.

Laurelin>!
Benedek Elek: Arany mesekönyv

Ez is atok közé a könyvek közé tartozik, amik miatt ilyen lettem amilyen. A mese szeretetét oltotta belém.

Tiger205>!
Benedek Elek: Arany mesekönyv

Nekünk a régebbi van meg, s a mesék többnyire tetszenek :)

Reelka>!
Benedek Elek: Arany mesekönyv

Nem hiába kapta ezt az alcímet, tényleg a világ minden tájáról volt benne mese, és egy-kettő igencsak megfogott.

Habók P>!

Őrizd meg a titkodat és ne fedd fel senkinek. Ha felfeded, nem vagy többé annak ura. Ha saját kebled nem őrizheti meg titkodat, kívánhatod-e, akire bíztad annak keblétől , hogy megőrizze azt?

A három kalandos és az öt bagdadi nő története

Beja>!

A szabó igen megörült hazaérkezésemnek.

23. oldal, 5. mondat