90. legjobb meseregény könyv a molyok értékelése alapján

A ​kétbalkezes varázsló 214 csillagozás

Békés Pál: A kétbalkezes varázsló Békés Pál: A kétbalkezes varázsló Békés Pál: A kétbalkezes varázsló Békés Pál: A kétbalkezes varázsló Békés Pál: A kétbalkezes varázsló Békés Pál: A kétbalkezes varázsló

Történetünk első helyszíne: a varázslóiskola, hőse Fitzhuber Dongó, a legügyetlenebb varázslótanonc, aki éppen a diplomájára vár. Ha megkapja, okleveles mestervarázslóként lehet pályakezdő. Békés Pál kitűnő humorú meseregénye a kétbalkezes varázsló első nagy tettének izgalmas krónikája. Hogyan kutatja fel hősünk egy irdatlan lakótelepen Első Badar király egykori mesebirodalmának szétszórt udvartartását és a király legkisebb lányát, a szépséges Lanolint.

Eredeti megjelenés éve: 1983

ISBN: 9789634152002 · Felolvasta: Kálloy Molnár Péter

Fitzhuber Dongó · dzsinn · Éliás Tóbiás

AfterEight>!
Békés Pál: A kétbalkezes varázsló

Ez a meseregény visszaröpített gyermekkoromba, mikor a lakótelepen este
a jó éjt puszi után magamra húztam a takarót és hallgattam a szomszédok
zsivaját. Igazi lakótelepi meseregény ami varázslatos világba penderíti a
tömbházak „szürke” világában élő csemetéket. A varázsló olyan mint ők, nem a legkiválóbb, kicsit sete-suta, de jószívű.Szerencsével és mások jóakaratával mégis
képes győzedelmeskedni.
Közben felfedezzük a házban lakókat és kiderül, hogy a legtöbb „rossz” nem is gonosz.
Senki sem szeret egyedül lenni és az összefogás csodákra képes,
lezárt ajtókat nyithat meg :)
Persze Békés Pál azért oda-oda szúr némi humorral a rendszernek is – akinek
füle van hozzá,hallja. Ez volt az első ifjúsági könyve, mesejáték és színdarab is
készült belőle. Ebben az évben jelent meg egy novellás kötete is Lakótelepi mítoszok címmel -immár a felnőtt olvasóknak.
Ajánlom ezt a könyvet minden régi és új panel gyereknek és azoknak is akik kertes
házban laknak. spoiler

csillagka>!
Békés Pál: A kétbalkezes varázsló

Szerelem :) régi kedves akire még mindig jó visszagondolni.
Emlékszem kicsiny leányként éltem fantáziátlan életemet csak vér és könny ( Agatha rullez ) hol volt még Potter és a Londoni varázsvilág, mikor valaki valamelyik könyvtárban kezembe nyomta az éppen frissen megjelent mesét, azzal a felszólítással ez a te könyved leány!
Bizony az volt, imádtam, kinyitott egy kaput, mai napig nincs megállás, ha így vesszük első fantasy könyvem, az igazi első szerelem, volt később jobb, volt más, de az elsőre mindig mindenki emlékszik.
Kedves anyukák és apukák vigyázzatok ez a könyv komoly tüneteket okozhat a nem eléggé ellenálló ifjúság fantáziavilágára, sajnos mint látszik, nálam nem múló olvasási kényszerben és csillapíthatatlan betűfalásban nyilvánul meg, és nem javul, pedig tényleg régen tart az állapot sőt talán az évek folyamán rosszabbodott.
Csak óvatosan! könyvek veszélyesek, ez egy kiemelten kártékony darab, hiszen értő, világra nyitott, élénk képzeletű utódokat nevelhetnek, aki lehet, hogy még a saját véleményét is meg tudják fogalmazni a világ dolgairól, mivel találnak hozzá megfelelő szavakat (szörnyű sors)
NE AD A KEZÉBE MERT ELVESZIK
és ha még is, vállad a felelősséget, és viseld a függősége következményeit, mert után neked lesz a kötelességed megfelelő mennyiségű és minőségű olvasnivalóval ellátni, ami nem egyszerű és olcsó mulatság.

Jagika P>!
Békés Pál: A kétbalkezes varázsló

Méghogy a hétköznapjaink nem izgalmasak és meseszerűek! Ennek ellenkezőjére itt van a bizonyíték: még a Nimbusz Endre Bertalan utcai lakótelepen is él egy varázsló, Fitzhuber Dongó. Ráadásul hősünk, a kétbalkezesnek és tehetségtelennek kikiáltott varázslónk képes olyan mesét bájolni Éliás Tóbiásnak, amitől még mi is jókedvre derülünk…

Ferger_Jolcsi P>!
Békés Pál: A kétbalkezes varázsló

A főszereplő, Fitzhuber Dongó valóban egy nagyon kétbalkezes varázsló. Minden létező dolgot elront, szerencsétlenebbnél szerencsétlenebb helyzetbe sodorja magát, valahogy mégis sikerül mindig szerencsésen kimenekülnie a végén a bajokból. Útitársául szegődik egy segítőtárs is, aki próbálja ötleteivel segíteni a küldetés sikerét, ami nem más, minthogy a királyt és az egykori udvartartását újra egybekovácsolják és a bezárt Lanolin királykisasszonyt kiszabadítsák. Nagyon szórakoztató és vicces meseregény, örülök, hogy elolvastam egy kihívásnak köszönhetően.

pikkupilvi P>!
Békés Pál: A kétbalkezes varázsló

Örülök, hogy megtaláltam magamnak Békés Pált Lázár Ervin és Csukás István mellé. Persze mondhatnék női szerzőket is, de hangvételében nekem LE és CSI ugranak be Békés meséit olvasva: játék a szavakkal, jó humor, szeretnivalóan kanyarodó történetek, értékes mondanivaló. Belső kényszeres elvárásom volt, hogy szegény Dongó veszejtsen valamit a kétbalkezességéből, és bár nem igazán sikerült, azért sikeres volt a küldetése.

Stendhal>!
Békés Pál: A kétbalkezes varázsló

Valóban varázslatos. Igazán élveztem azt az elgondolást, hogy a paneldzsungelbe helyezte az író a történetet. Nem is tudom igazán, hogy mit írhatnék róla azon kívül, hogy minden szereplő, minden kaland és fordulat nagyon ötletes. Odaadnám minden kisiskolásnak, mert szerintem imádnák egytől-egyig.

brigi11 P>!
Békés Pál: A kétbalkezes varázsló

Hihetetlenül szórakoztató mese. Nem is értem, hol bújkált előlem eddig. Egy lakótelepi varázsló kaladjai. A legnagyobb erénye a humora mellett, hogy bemutatja, a leghétköznapi helyeken (akár a mi lépcsőházunkban is) létezik a mese.

Ibanez P>!
Békés Pál: A kétbalkezes varázsló

Nagyon jópofa kis sztori, hát a kis csetlő-botló Potter Dongónk megmutatja, hogy magyar varázsló is termett még a fán :-D Igaz, hogy kétbalkezes, de a szíve a helyén és azért na, próbálkozik rendesen. Tele van vicces jelenetekkel, sárkánnyal – akit igazából Kis Rezsőnek hívnak, de művésznéven ténykedik –, dzsinnekkel, boszorkánnyal – öreganyám! –, egy eltűnt királykisasszonnyal, akit persze meg kellett menteni (mondjuk egyik se próbált rányitni az ajtóra, ejjj… mármint belülről legalábbis, ki látott már olyan ajtót, ami becsapódva be is záródik és sehonnan nem nyílik? Nem volt kilincse? vajon erre a gyerkőcök is felfigyelnek? :-D)… Persze a feladatot teljesíteni kell és hát nem lenne a mese mese, ha nem végződne sikerrel… bár a jutalmazásban visszatérünk – ismét viccesen – a realitás mezejére:

„Mit tegyünk, sajnos az ígéret szép szó, ha megtartják, úgy jó… Tehát: tied a lányunk keze meg a fele királyságunk.
Fitzhuber Dongó keble dagadozott a büszkeségtől. Éliás Tóbiás azonban zavartan pislogott.
– Egy kis baj van, felséges királyom.
– Baj? – kérdezte a király reménykedve, mivel igen rosszul esett volna, ha meg kell válnia épp csak hogy visszanyert leányától.
– Én most nem vehetek feleségül senkit. Még csak elsős vagyok.”

Az abszolút kedvenc ez volt:

HARMADIK FEJEZET,
amelyben Fitzhuber Dongó mindennek ellenére elhatározza, hogy marad

Fitzhuber Dongó mindennek ellenére elhatározta, hogy marad.

:-D

Békés Pál: A kétbalkezes varázsló

Gyerekkorom egyik kedvence. Keresztanyukámtól kaptam, már nem emlékszem, milyen alkalomból. Sokszor olvastam és sokat szórakoztam Fitzhuber Dongó varázslótanonc kalandjain.
38 forintba került anno, és még most is olyan jó állapotban van, mint új korában. Kivéve, hogy Öcsém beleírta a nevét. Az Öcsém minden könyvbe beleírta a nevét, ami a keze ügyébe került.
ÚJRAOLVASÁS: 2023.
Imádtam változatlanul!

sztimi53>!
Békés Pál: A kétbalkezes varázsló

Békés Pállal már régen összegbarátkoztam. Egy háztömbrengeteg is lehet olyan izgalmas, mint az elvarázsolt erdő. Lakótelepi varázsló, két bal kézzel, nem vagy alig működő varázsigékkel, égszínkék pizsamás kisfiú és a legszebb királylány: Lanolin (kevésbé ismert nevén Adeps lanae, azaz Gyapjúzsír). Élveztem a szójátékokat, az udvartartást, az egészet.
„Saját mesét akarok. Olyat, amiben benne lehet lakni.” Én is.

Sozora>!

Kezdjük el, azután majd meglátjuk. Csak úgy egyszerűen: zummbele.

145. oldal / Tizennyolcadik avagy Befejezet

Veron P>!

– Igazi mese az, ami velem történik. Saját mesét akarok. Olyat, amiben benne lehet lakni.

Kapcsolódó szócikkek: Éliás Tóbiás · mese
Qwerf>!

– Nézd csak, Zsombor, két sün.
A férfi barátságosan orra hegyére tolta a szemüvegét, és örvendezett.
– Tényleg, két sün – és hozzátette –, mintha az egyik hátizsákot hordana.
– Úgy-úgy – helyeselt az idős hölgy –, a másik meg kék pizsamát – a férjére nézett. – Te Zsombor, nem szokatlan ez?
Zsombor vállat vont.
– Manapság?

Hatodik fejezet (57. oldal)

Kapcsolódó szócikkek: sündisznó
AfterEight>!

Szerencsétlen Utódom, Bárki Légy!

Egyetlen tanácsot adhatok neked:
le ne telepedj, de meg se állj. Szedd az irhádat, és menekülj!
Itt nincs mese. Se varázslat. Se csoda. Se semmi.
Arra az elhatározásra jutottam, hogy kereket oldok, és letelepszem valahol,
egy mezővédő erdősávban.
Ne késlekedj. Ha maradsz, megesz a penész, elemészt az unalom.
Menekülj, amíg nem késő.

A téged szívből szánó szépreményű elődöd

csillagka>!

– Honnan ismersz bennünket, öreganyám? – kérdezte Dongó némi fejtörés után.
– Szerencséd, hogy öreganyádnak szólítottál, kedves kolléga.
– Kolléga? Hogyhogy kolléga?
– Nem ismersz meg? – az anyó egy pillanatra sem hagyta abba kötögetést.
Dongó nézte, csak nézte a ráncos arcot, a bibircsókos orrot, a kajánul pillogó szempárt meg az ódivatú okulárét, amely egészen az orrhegyére csúszott, hogy csak a bibircsók tartotta a helyén, de egyetlen ismerős vonást sem fedezett fel rajta.
– Talán, ha profilba fordulnál? – próbálkozott.
– Én vagyok minden idők legrettegettebb, leghíresebb boszorkánya, aki először röpülte át seprű-nyélen az Atlanti-óceánt, és akinek egyetlen füttyentésére a világ valamennyi kígyója, békája és egere harci készenlétbe áll, hogy ott teremjen, ahol ott kell teremnie. Én vagyok a híres-nevezetes Irma néni.
– Ó, Irma néni! – kiáltott Dongó. Úgy érezte magát, mint kezdő író a mester előtt, akinek minden sorát betéve tudja. – Hát maga az? A híres? A nevezetes?
– Mindkettő – bólintott az anyóka.
Dongó előtt felrémlettek Irma néni történelmi nevezetességű rémtettei.

Kapcsolódó szócikkek: Fitzhuber Dongó

Kecskebéka, arkangyal!
Puszilkodj a varanggyal!
Puffad, fortyog, serceg, nő,
lesz belőle hercegnő.
Kvakk!

– A Csikorgó Csőkorgó.
– Ő ki?
– Másnéven Csúf Csőgörény.

dokijano>!

A többiek ezalatt a falra szögezett feliratokat böngészték:
Én vertem Heimet.
Te verted Heimet.
Minket Wert Heim.

alatta pedig:
Én elzettem.
Te elzettél.
Ő Elzett.

Tizenhetedik fejezet (Minerva, 1983.)

negyvenketto P>!

Fitzhuber Dongó szégyenkezve lehajtotta a fejét, és magában elátkozta azt a pillanatot, amikor elhatározta, hogy varázslónak megy. Elvégre lehetett volna sárkányrepülő, bádogos, esztéta vagy egyszerű cserzőanyag- és apróvadimportőr is, akkor bezzeg most nem kellene percenként megszégyenülnie egy inci-finci kisfiú előtt.

Hetedik fejezet

Tordai_Vera>!

– Te szembe mersz szállni egy varázslóval?
– Szembe – csikorgott gunyorosan a vasajtó –, nem nyílok ki.
– Nem-e?! – hördült Dongó, csípőre vágta a kezét és mélyen a rosszindulatú nyílászáró szerkezet kilincsébe nézett. – Na, ide hallgass! – megköszörülte a torkát, és ömleni kezdett ajkáról a szó: – Ebugatta, szedte-vedte, rontom-bontom, teremtette, krucifix és szakrament; nyílsz ki nyomban, te izé!!!
– Nem – röhögött a vasajtó –, nem nyílok ki se nyomban, se nyímben, se nyámban.