Északi ​fény / Napló 1944 2 csillagozás

regény a norvég partizánok életéből / az eredeti kézirat alapján
Barsi Ödön: Északi fény / Napló 1944

Az „Északi fény” a második világháború idején játszódik, amikor Hitler lerohanta Norvégiát. Egy kis halászfaluban, egy régi gyárban kísérletek folynak „nehézvíz”-zel; a cél az atombomba előállítása. Természetesen a brit Titkos Szolgálat igyekszik a kutatást lassítani, akadályozni – végső cél a gyár megsemmisítése. A norvég halászok némelyike – vállalva még a németbérenc címkét is – segíti az angolok tevékenységét. Náci fanatikusok, politikailag megtévesztett emberek, elhivatott kémek, tisztek, partizánok küzdelmét követhetjük nyomon a kisregényben…

Barsi Ödön hiánytalan „Napló”-ja Magyarország 1944. márciusi német megszállásától az 50-es évekig terjedő időszakról számolt be. Sajnos a politika viharait csak az a része vészelte át, amely a német megszállás és a Rádió elfoglalása közötti időszakról szól, így ez az emlékirat töredékes.

>!
Fapadoskonyv.hu, Budapest, 2012
104 oldal · ISBN: 9789633295687

Enciklopédia 1


Kívánságlistára tette 2


Kiemelt értékelések

pável>!
Barsi Ödön: Északi fény / Napló 1944

Barsi Ödön: Északi fény / Napló 1944 regény a norvég partizánok életéből / az eredeti kézirat alapján

A vékony kis kötet két teljesen eltérő műfajból rejt szövegeket: az első, a címadó Északi fény c. háborús ponyvából 12 egy tucat, illik is az ehhez tartozó borítókép: egy Tigris tank tűzcsóvája a sarki fényben a jégmezőn. A történet ismerős kamaszkorom egyik, talán Delfin-kötetéből: a gonosz nácik nehézvizet gyártanak a megszállt Norvégiában, ám a hős ellenállók és partizánok, a még hősebb brit kommandósok, légierő és a még náluk is jóképűbb titkosszolgák megakadályozzák a merényt, hogy atommal szórja meg Európát Hitler – eközben Barsi (legalábbis pár szereplője) az ostromlott Angliából, ahol ezt írta, arról álmodozik, hogy nemsokára ők szórhatják meg atommal Berlint és más német nagyvárosokat.. . Kissé hátborzongató ez is.

Ezzel szemben még történeti értéke is van a csonka és itt első alkalommal közölt háborús naplójának, melyből csak ez az 1944-es maradt fent. A bevezető szerint jó részét maga semmisítette meg, biztosan volt mit írnia a Rákosi-korszakról is… A napló a német megszállással indul, és azonnal bepillantást kapunk a rádió életébe (szerzőnk rádiós újságíró), megtudom, aznap est ő volt a hírolvasó (vagy az adásrendező? nem világos), és nem tudni, mit művelt a mikrofonnál, de másnaptól üldözik a nyilasok. (Akik néha épp egy cukrászdába teszik át székhelyüket, legalábbis Nógrádverőcén). A mindennapok mellett ír a bombázásokról, lelőtt pilótákról is:

Délre előkerül a német pilóta is. (…) Hangoskodva beszél és minden harmadik mondatában megemlékezik Adolf Hitler vezér és kancellárról. Gesztusai rövidek, katonásak. Ha sokáig itt maradna, akkor a verőceiek vezényszóra innák a sört Orthoffer mester vendéglőjében…

Fájó látleletek a romba dőlő országról. Uszítók és uszítottak, babonák, vakhit, németbarát fanatizmus majd ' mindenütt. Riporterként jegyzi fel környezetéből az önámítás szavait, miszerint Hitler sosem visszavonul, csak felkészül az ellenség megsemmisítésére stb.

Vele együtt hallgatjuk a német és az angol rádiót és a nyilas vagy csak megtévesztett magyarok kommentárjait a normandiai majd a szicíliai partraszállásról, London bombázásáról stb. Verőce és Bp. közt naponta ingázva szemtanúja a zsidók elhurcolásának, a nyílt rablásnak és a háború pusztításainak. Közben a vonaton, a csillagvizsgálóban, a boltokban a sarokba szorított düh vezérelte nyilasokat, az ekkori utca emberét hallgatja. Őrá is felkerül pár napra a kanárisárga csillag, nyilas kollégái tűzik ki rá gúnyból.

(Név szerint megemlíti főnökét, Hlatky [Endré]t, valamint a tisztességes kollégák közül Saly Gézát, Böröcz Endrét (?) és Cs. Szabó Lászlót, akinek még kéziratait is segít a lakásában megőrizni.

Személyes memoár mellett történelmi forrás is a kis kötet, mert jelen van a Rádióban Horthy kiugrási proklamációjának beolvasásánál, pontosabban, erre ér be és ő olvastatja be másodjára is, nem könnyen, a hírt megismétlő szpíker már a váltással jött, és tudni róla, lelkes németbarát. Az ismétlést légiriadóval próbálták a háttérből ellehetetleníteni. (p96.) Majd egy helyszíni jelentés: a németek újabb bevonulása Budapestre, a nyilas puccs. "A kollégák egy része menekül a hátsó bejáraton és a kerítésen keresztül.”

(kb 2013-as olvasásom, jó régről)

Katherine_Grey>!
Barsi Ödön: Északi fény / Napló 1944

Barsi Ödön: Északi fény / Napló 1944 regény a norvég partizánok életéből / az eredeti kézirat alapján

A vékony kis kötet igen érdekes vállalkozás.
Egyrészt egy érdekes, II. világháborús kalandtörténetet tartalmaz, az Északi fényt, amelyben angol és norvég ellenállók megkísérlik elszabotálni a norvég üzemben történő hadi kísérleteket (a nehézvízgyártás megakadályozása – ha nem is így – de a valóságban is megtörtént a világháború alatt).
Az 1944-es napló, amely töredékes visszaemlékezést tartalmaz a német megszállásról, Budapest 1944-éről, a kiugrási kísérletről és megakadályozásáról Barsi Ödön, a Rádió munkatársa tollából, a történelem iránt érdeklődőknek is izgalmas lehet. Ezúttal nem mint kalandíró, hanem mint az események krónikása mutatkozik be. Naplóját ráadásul a családjának írta, így töredékesen is igaz és érdekes.


Népszerű idézetek

csillagka>!

Délre előkerül a német pilóta is. […] Hangoskodva beszél és minden harmadik mondatában megemlékezik Adolf Hitler vezér és kancellárról. Gesztusai rövidek, katonásak. Ha sokáig itt maradna, akkor a verőceiek vezényszóra innák a sört Orthoffer mester vendéglőjében…

81. oldal (Napló)

Barsi Ödön: Északi fény / Napló 1944 regény a norvég partizánok életéből / az eredeti kézirat alapján

Kapcsolódó szócikkek: Adolf Hitler

Hasonló könyvek címkék alapján

Murányi-Kovács Endre: Gilbert kapitány
Nigel Forest: Hegyek hosszú árnyéka
Joachim Peiper: Kígyóverem
Ruby Saw: Lucy
Izolde Johannsen: Gránátok a becsületért
Imogen Kealey: Az ellenálló
Stian Skald: A lelkek kútja
Kovács Krisztián: Hiányzó történetek
Joachim Peiper: A Tigris karmai
Havasi Máté: Vadmacskák – Az első bevetés