Egy ​lélek visszatér 3 csillagozás

Barsi Ödön: Egy lélek visszatér Barsi Ödön: Egy lélek visszatér

A két világháború közti időszakot méltán tarthatjuk a magyar ponyva aranykorának, amikor is több tucat kiadó százával, ezrével jelentette meg azon műveket, melyeknek az egyszerű szórakoztatáson túl nem igen voltak magasabb rangú célkitűzései. A zömében nyugati mintára íródott kalandregények között azonban időről-időre felbukkant jó néhány gyöngyszem, akik nélkül valljuk be, a magyar nyelvű irodalom szegényebb volna. A műfaj vitathatatlanul legnagyobb zsenije természetesen Rejtő Jenő volt, azonban az ő kortársai között nem kevesen vannak olyanok, akik e műfaj keretein belül a legmagasabb szakértelemmel „termelték” a western, idegenlégiós, detektív vagy épp szerelmes történeteket. E mindig is népszerű műfaj, mára klasszikussá vált darabjaiból állítottuk össze sorozatunkat.

Fapadoskonyv.hu, Budapest, 2016
ISBN: 9789633443200
Magyar Téka, Budapest, 1947
176 oldal

Profundus_Librum>!
Barsi Ödön: Egy lélek visszatér

Az Egy lélek visszatér… egy hamisítatlan klasszikus detektív-sztori, egy igen jelentős csavarral. Ebben az egyik főszereplő maga az áldozat, aki halála után egy árnyakkal teli helyen ébred a világirodalom legjelentősebb detektívhősei társaságában, akiknek egyetlen vágyuk, hogy – mindegyikük saját módszerét használva – kinyomozzák, ki vetett véget a szerencsétlen krapek földi pályafutásának.

Sherlock Holmes és az elmaradhatatlan – itt kicsit oktondi és nagyon is kéjenc – Watson doktor, Charlie Chan, Hercule Poirot, Brown atya, Arsene Lupin, Dupin és a Névtelen felügyelő mellett egyéb irodalmi alakok – Dracula; a Sátán kutyája és még tucatnyi társuk… – is feltűnnek. (A könyv számomra egyik leginkább emlékezetes momentuma például szegény Fantomas nevéhez kötődik…). Ezeket a híres karaktereket persze mindenki ismeri, aki olvasott már krimit, de a szerző képes úgy kiemelni, kinagyítani ezen lángelmék legismertebb jellemvonásait, mintha csak egy róluk készült karikatúrát olvasnánk.

Bár a detektívek célja közös, az együttműködés nem igazán az erősségük. A rejtély megoldásán túl – az mindegyiküknek ujjgyakorlat maximum – azt is be akarják bizonyítani, hogy melyikük módszere a legjobb, melyikük intellektusa a legfényesebb és melyikük (szentként imádott) szerzője – Arthur Conan Doyle, Agatha Christie, Edgar Allan Poe és a többiek – alkotott velük a leginkább maradandót az irodalmi palettán.

A regényt egyébként kiemelten ajánlom a színházi rendezők figyelmébe, hiszen mintha csak színpadra írta volna a szerzője. (Furcsa, hogy még nem mart rá senki eddig…) Egy helyszínen játszódik az egész, viszonylag kevés szereplővel, fordulatos, vicces és a témája miatt több stílus – krimi, dráma, fantasztikum – kedvelőinek is tetszhet.

Bővebben a blogon:

csillagka>!

Én sohasem halok meg, legalábbis a klub igazgatótanácsa így határozott.

csillagka>!

A Lélek a függöny lomha redői előtt állt, míg a Test az ágyon hevert.

csillagka>!

Hát nem mindegy, hogy valaki élt-e valóságban? […] Százezrek képzeletében ma is élek, s ez nekem tökéletesen elég.

csillagka>!

– Remélem, ön jártas a detektív-irodalomban?
– Igen.
– Akkor nincs semmi baj…

csillagka>!

Néhai Wright úr, ön még mindig nincs tisztában a helyzettel… Ide elsősorban árnyak járnak.

Jesper_Olsen >!

– Méltóságomon alulinak tartom, hogy ilyesmire válaszoljak – mondta Poirot. Alkotóm sikereit nem lehet elvitatni, hiszen könyvei minden jobb család könyvespolcán ott találhatók közvetlenül a lexikon és a Brehm kötetek szomszédságában…

cassiesdream>!

Ön ma éjszaka ismerni fogja azt az embert, aki olyan kegyetlenül megölte önt.