Csipkerózsika ​álom 62 csillagozás

Banana Yoshimoto: Csipkerózsika álom

Három ​történet az „éjszakáról” szól, olyan emberek éjszakájáról, akik éppen életük válságos, cselekvésre képtelen szakaszának foglyaikét egy helyben, lelkileg sérültként vergődnek, mert megáll számukra az idő.

A kitartott, akinek egyetlen szenvedélye az alvás, az alkoholista középiskolás, aki bátyja amerikai kapcsolatát nem tudja feldolgozni, és a szerelmi háromszög egyik tagja, aki okkult segítséget is igénybe vesz, hogy halott vetélytársával kapcsolatba kerüljön. Az írónő szerint ők hárman úgyszólván testvérek – bizonyos értelemben hármójuk históriáját akár egyetlen nagy történetként, az elidegenedés különböző szakaszaiként is felfoghatjuk. Yoshimoto, aki korábbi Kitchen és Viszlát Cogumi című könyveivel is világsikert aratott, most lírikus, ironikus hangvételével, újra maradandót alkot.
Az írónő ezzel zárja könyvét: „Már annak is örülnék, ha egy kicsit szórakoztatónak tartották volna írásaim elolvasását. De ha akadnának Önök között olyanok, akik hasonló… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1989

Trivium, Budapest, 2005
160 oldal · keménytáblás · ISBN: 9639367826 · Fordította: Kóbor Márta
Trivium, Budapest, 2005
160 oldal · ISBN: 9789639367821 · Fordította: Kóbor Márta

Morpheus>!
Banana Yoshimoto: Csipkerózsika álom

Négy csillagra akartam értékelni, de a szerző utószava plusz fél, ami alig egy oldal, és talán mondható egy negyedik írásnak, ami őszinteségével és kedvességével fogott meg, hiszen a történeteket a saját életéből merítette, a történetek pedig rezonáltak a lelkemmel, hiszen én is úgy érzem, elakadtam, körbe járok, felfele mászok, de lefelé csúszok. Főleg az első történet érintett meg, a másik kettő kevésbé, de azok sem voltak rosszak. És azért mindegyik végére odacsempész egy reménysugarat, egy csepp édeset a keserűségbe. :)

olvasóbarát>!
Banana Yoshimoto: Csipkerózsika álom

„Lassan körbevesz az álom selyemzsinórjával, és elfojtja bennem az életerőt.”

Most, hogy a számomra legfontosabb könyvtár téli kényszerpihenőre kényszerült igyekeztem begyűjteni minél több kötetet, amellyel márciusig átvészelem az időt. Szeged város legnagyobb közművelődési könyvtára egy üvegpalota, a téli hónapokban zárva lesz, három nagy fiókkönyvtár és könyvtárpontok veszik át az összes feladatot. Az olvasnivaló gyors összeválogatásában nem voltam elég körültekintő. A japán szerző teljesen ismeretlen volt a számomra, később az értékeléseket olvasva úgy látom nem a legjobbnak ítélt kötetét választottam. Sok dolog zavart is olvasás közben, valahogy nem jól összefogott történetek ezek, van több zavaró hiba is a szövegben, ennek ellenére örülök, hogy olvastam valamit tőle. Furcsa emberi, női történetek ezek. Benne van az japánok másféle hozzáállása az élethez, a mindennapokhoz. Főszereplői lebegő alakok, nem állnak stabilan a földön, mindenféle problémákkal küzdenek, van, aki az alvásba menekül, van, aki az alkohol segítségével próbál meg felülemelkedni a gondjain; testvére amerikai kapcsolatán, vagy egy korábbi három szereplős történet másik női szereplőjével való feldolgozhatatlan ellenségeskedésen. Nem lehet azonosulni ezekkel az emberekkel, taszítóak. Próbálkozom majd másik kötetével, a molyok szerint van ennél jobb.

shadowhunter1975 P>!
Banana Yoshimoto: Csipkerózsika álom

Szerintem a négy közül ez a leggyengébb, magyarul megjelent novelláskötete, olyan szinten leszedált, hogy az első történetnek kb. ötször futottam neki, mire sikerült végigolvasnom. Ennek ellenére van valami különleges varázsa Banana Yoshimoto könyveinek, olyan rejtélyes, különleges világba nyerhetünk bepillantást, amit igazán kár lenne kihagyni. Nagyon kíváncsi lennék az írónő további munkáira is (Amrita, Honeymoon, The Lake).

Csipkerózsika-álom: 3,5/5 (nagyon érdekes benne Shiori munkája, az a feladata, hogy egész éjszaka emberek mellett feküdjön no sex, és vigyázza az álmukat)
Az éjszaka vándora: 5/5
Titokzatos kapcsolat: 3/5 A szerző utószava: 5/5

csgabi P>!
Banana Yoshimoto: Csipkerózsika álom

Kicsit nyomasztó a stílus, nem egyszerű olvasni, viszont nagyon megéri. Értékes irodalom. A második könyvem Banana Yoshimototól, de nem bánom, hogy elkezdtem megismerkedni vele. Szívből ajánlom Mindenkinek – még akkor is, ha nekem a Félelmeink jobban tetszett.

ms_moly>!
Banana Yoshimoto: Csipkerózsika álom

engem ez a könyv olyan állapotba hozott, mikor az álom és az ébrenlét határán imbolygunk és közben valamilyen halk, nyugis zene szól és a körvonalak kezdenek lassan elhomályosodni
ezt a nyugis hangulatot nálam csak a japán könyvek érik el

theodora P>!
Banana Yoshimoto: Csipkerózsika álom

Komorabbnak éreztem, mint a korábban olvasott könyveit, mindhárom novella szereplői küzdöttek a múltjukkal, az emberi kapcsolataikkal és az álmok jelentették ennek a betetőződését. A Csipkerózsika-álom az első és címadó novella volt a leghosszabb és számomra a legérdekesebb: a főszereplő életét egyre jobban az alvás tölti ki, mintha ezzel menekülne a problémái megoldása elől.

Marcsusa>!
Banana Yoshimoto: Csipkerózsika álom

Kicsit lehangolóak a történetek, fellelhető bennük az elmúlás, a gyász, a fájdalom és a tehetetlenség. Mindhárom történetben máshogy jelenik meg, és tetszik, hogy a végén azért egy kis reménysugár mindig van. Számomra különleges világba nyerhetünk betekintést a művek által, van valami varázsa az egésznek. A szerző utószava kifejezetten tetszett, és nagyra értékelem, hogy ezen történetek a saját tapasztalatából születtek.

Banana Yoshimoto: Csipkerózsika álom

Csendes, nyugodt, esti, sőt éjszakai órákhoz ajánlott olvasmány. Tényleg! Túlpörgetett, gyorsan előveszem kicsit a metrón, vagy a buszon és olvasok pár oldalt alkalmak kinyírják. Tapasztalatból beszélek… Három nagyon izgalmas történet, amelyekbe belekúszik a sötétség minden értelemben. Eltakar is, de ott lappang mögötte valami rossz, valami targédia, a halál, az alkohol, a végtelen magány. Viszont minden történetben a rémálomszerű éjszaka után reggel lesz, fény és tisztaság. És még napok múlva is eszedbe jut néhány részlet és elgondolkodsz ezeken a „fura” életeken, melyeket majdnem végleg elnyelt az éjszaka.
Szép.

rekuci0120>!
Banana Yoshimoto: Csipkerózsika álom

3. novellás kötet, amit Banana Yoshimototól olvastam. Hozta a megszokott hangulatot és színvonalat, de a 3 könyv közül a Kitchen volt a legjobb eddig. A Félelmeink egy szintre került ezzel a kötettel.
De még mindig olyan igénytelen a fordítás/tördelés, hogy uhhhh. Rengeteg béna fordítás, rengeteg elírás. Egybefolynak a párbeszédek, hiányoznak a sortörések. Fú borzasztó.

BacchanteBlues P>!

Én magam vagyok az ellenség. Ez biztos. Éppen akkor jutok erre a felismerésre, mielőtt teljesen vakvágányra tévedne a tudatom. Lassan körbevesz az álom selyemzsinórjával, és elfojtja bennem az életerőt. Teljes a sötétség.

55. oldal, Csipkerózsika-álom

Keikorca P>!

Haszontalanabb dolgot el se tudok képzelni, mint egy primitív, sivár, lélekölő munkát, ami aztán stresszé fajul.

64. oldal (Csipkerózsika-álom)

Keikorca P>!

Vajon miért van úgy, hogy az éjszaka olyan laza, pehelykönnyű és édes, majd megnyúlik, akár egy hajgumi, és végtelen hosszú lesz? És aztán miért van úgy, hogy a reggel mindig olyan kegyetlen, iszonyatos és könyörtelenül kijózanító?

psych P>!

Hirtelen megvilágosodik előttem, hogy mindegy, akármi történik is, soha többé nem fogom azt a szép dalt újra hallani, pedig minden alkalommal libabőrös lettem tőle. Már a puszta gondolat is kimondhatatlan szomorúsággal tölt el.

157. oldal, Titokzatos tapasztalat

psych P>!

Éjszaka csillognak a fák a kertben. A ragyogó zöld levelek és a sötétbarna fatörzsek egészen jól kivehetők a lámpák fényében.
    Csak az utóbbi időben tűnik fel mindez, amióta sokat iszom. Ahányszor csak alkoholtól elhomályosodott tekintettel megszemlélem ezt a látványt, annyira megérint a tisztasága, hogy minden mindegy lesz, és még az sem számítana, ha mindent elveszítenék.

127. oldal, Titokzatos tapasztalat

psych P>!

A hang halk és kedves. Olyan érzésem támad, mintha le-föl ringatásával éppen azon a tájékon masszírozná a lelkemet, ahol különösen meg van keményedve, és így minden feszültségemet feloldaná. A hullámok morajlására emlékeztet. És azoknak az embereknek a nevetésére, akikkel valamikor valahol találkoztam, akikkel összebarátkoztam, és akiket aztán ismét szem elől tévesztettem; a meleg szavakra, amelyekkel ezek az emberek megajándékoztak; az elszökött macskám nyávogására; egy távoli, már nem létező helyre, amelyre vágyakozva gondolok vissza, minden zajával együtt; a falevelek susogására. Mindez a fülemben zúg, egyidejűleg friss és üde zöld illata megcsapja az orromat, mint egy hajdani utazás illata… – Egy hang, amely valahogy mindent egyesít magában.
    Ezen az éjszakán is hallom.

128-129. oldal, Titokzatos tapasztalat

psych P>!

Mióta alszom ilyen sokat, ha egyedül vagyok?

7. oldal, Csipkerózsika-álom

Keikorca P>!

A megszokott városkép a hó-make-up hatására science fiction-né változott át, így egyszerűen káprázatos. Olyan mintha a fehér púderral betakart város az idő súlytalanságában lebegne, és minden tökéletesen mozdulatlanná vált volna.

84. oldal (Az éjszaka vándora)

psych P>!

– …Amikor a saját lélegzetünk fokozatosan a másik egyenletes ritmusához alkalmazkodik – mondta Shiori-, akkor valószínűleg a lelkének a sötétségét is belélegezzük ezzel együtt. Nem szabad elaludnod, csak el ne aludj!

46. oldal, Csipkerózsika-álom

Riru>!

Micuo egy háztartási cikkeket forgalmazó bolt tulajdonosa, ezért a szabadnapja munkanapra esik. Nemrég még egy olyan boltban dolgoztam, mint Micuoé, de tönkrement. Már eldöntött dolog kettőnk között, hogy egy fióküzletben fogok dolgozni, amit Micuo egy szomszédos városrészben nyit, és most az üzlet megnyitására várok. Körülbelül még egy fél évet. Micuo néha úgy néz rám, mintha az egyik tálacskáját szemlélné. Mintha azt akarná mondani: „A virágminta zavaró.” – Az ár magasabb lehetne, ha nem lenne ott az a kicsi hiba. A díszítés olcsónak néz ki ugyan, de megszólítja a vevőket.