A ​rablólovag aranyai 21 csillagozás

Balogh Béni: A rablólovag aranyai

Izgalmas, kedves humorú történetek gyűjteménye ez a Delfin-könyv – a magyar honfoglalástól az 1848-as szabadságharcig terjedő időszakból. Helyet kap benne néhány betyártörténet, meseelemekben bővelkedő népmonda is.

Eredeti megjelenés éve: 1986

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Delfin könyvek Móra

Móra, Budapest, 1986
218 oldal · ISBN: 9631142752 · Illusztrálta: Bánfalvy Ákos

Király_Dobos_Beatrix P>!
Balogh Béni: A rablólovag aranyai

Nem igazán az én világom a mondavilág, bár némelyiket szívesen olvastam. Sosem tudom eldönteni, hogy mennyi a fikció és mennyi a valóság benne, talán ezért áll tőlem messze. Amolyan átmenet a mesék és novellák között.

Wiggin77 P>!
Balogh Béni: A rablólovag aranyai

Kisiskolásként jobban értékeltem volna, próbáltam ilyen szemmel pontozni is. Elkezdtem felmérni, hogy mit adjak majd nyugodt szívvel a fiaim kezébe – ez olyan. Volt benne pár felnőtt szemmel is érdekes történet. A törökök és a labancok elpáholásáról meg már gyermekkoromban is szívesen olvastam.

Balázs_Erőss>!
Balogh Béni: A rablólovag aranyai

A Szépen szálló sólyommadárhoz képest ezek a történetek sokkal gyermekdedebb megfogalmazással és történetvezetéssel kerültek papírra. Bár a fülszöveg szerint Árpádtól a ’48-as szabadságharcig tartó időszak történeteivel találkoztam, a túlnyomó többség a török megszállás (hódoltság?) időszakából származik.
Engem leginkább az zavart, hogy mennyire elnagyoltak a történetek (lásd az első mondatomat). Hiányzik belőle a mesélés, abban az értelemben, ahogy jó olvasni/hallgatni valakit.
Egészen biztos vagyok abban, hogy ez a könyv is megvásárlása óta olvasatlanul várt a polcomon, úgy tűnik, nem ok nélkül.

nagy_anikó>!
Balogh Béni: A rablólovag aranyai

Huszonkilenc rövid kis történet, melyek történelmi korokhoz, eseményekhez, helyekhez vagy személyekhez kötődnek. Némelyik majdnem meseszintű, hihetetlen, de nagyon jó.
Valamikor is szerettem a meséket.
Gyerekeknek a történelemmel ismerkedőknek ideális kis könyvecske, ad egy plusz ismeretet. Szórakozva lehet tanulni, egy helyről, egy történetről és igen Mátyás királyt sem hagyta ki az író.
Szívesen olvastam felnőtt fejjel is.

Balogh Béni: A rablólovag aranyai

Csak levettem a polcról, mert szerdán vizsga lesz és gondoltam ez jó lesz 2 nap alatt… hát ez inkább olyan csak még egy fejezet… annyira kis rövidek, hogy ebédidőben már a felénél jártam (tudom nem szabadna, de hát mit tehetek..)
Érezhetően régebbi darab, itt egyből eszembe jutott az egyik kollégám, aki panaszkodott, hogy a gyereknek miket adnak fel olvasni és ő se érti.. akkor csak pislogtam, egy általános iskolásnak azért még nem a háború és béke a kötelező… mindegy, és itt az a kis kötet és engem is megfogott néha (ok, 98%ban értettem, de volt egy két szó aminél csak hümmögtem, hogy rám is rám fér egy kis lecke)
Az ajánló szerinti találó és szép grafika…. öööö… hát… izé..
Szépnek szép, meg biztosan jó, de egy sötét háttérre rajzolni…nem ez volt az év döntése a kiadáskor…
Apró kis mesék sora, van benne jó és tanulságos, érdekes :) Mivel nem is hosszú, szerintem jó lenne az iskolákba, és a szókincs is bővül :)
Talán a betyáros tetszett a legjobban :)

Szédültnapraforgó>!
Balogh Béni: A rablólovag aranyai

Ez a könyv nem lesz kedvenc. Én sokszor unatkoztam ezeken a rövid történelmi „meséken”. A régi nagy Magyarország területéről veszi a tájakat, szereplőket. Igazságos Mátyás álruhás „aknamunkájával” is találkozunk egy-egy részben:)

Tiger205>!

A Hegyalja egyik gyöngyszeme Tarcal községe.

CarmenV >!

A vőlegény nem vette komolyan a dolgot, amolyan asszonybeszéd-pipafüst dolognak tartotta.

CarmenV >!

Hamarosan a néphagyomány utolsó morzsáit is elfújja a technika, az urbanizáció, a városiasodás jótékony , ám w szempontból mégis fagyos szele.