A ​tudattalan ösvényein 17 csillagozás

Életünk rejtett mozgatói
Bagdy Emőke – Daubner Béla – Popper Péter – Stenger Györgyi: A tudattalan ösvényein

Az ​ember hosszú évezredek óta próbál valami használható magyarázatot találni arra, hogy saját cselekedeteinek egy jelentős részét miért nem képes tudatosan irányítani – sőt, még megérteni sem. Már az ókorban felfigyeltek arra, hogy mindannyiunk életében jelen van egy olyan hatástömeg, amely független az akaratunktól, a tudatunktól, mégis beteljesedik. Ezt elnevezték anankének, vagyis szükségszerűségnek, kikerülhetetlen végzetnek.
A pszichológia nyelvén először C. G. Carus, majd Sigmund Freud fogalmazta meg, hogy a léleknek van egy sötét, titkos tartománya is, a tudattalan, amely lényegesen nagyobb hatást gyakorol személyiségünkre és sorsunkra, mint gondolnánk.
Nem csoda hát, hogy kíváncsiak vagyunk a jéghegy nem látható részére, a kulcsra életünk nagy kérdéseihez. Az önismeret valódi útja, ha megtanulunk kommunikálni tudattalanunkkal, a maga sajátos nyelvén.
A Mesterkurzus-sorozat egyik legizgalmasabb kötetében négy kiváló szakember vezetésével fedezhetjük fel… (tovább)

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: Nyitott Akadémia · Mesterkurzus

Jaffa, Budapest, 2011
Jaffa, Budapest, 2010

zsofi017>!

Hogyan tud valaki ebből a félelemből kimenekülni? Úgy, hogy hozzákapcsolódik egy zárt rendszerhez. Ha a nyitott rendszer kiürül, kifosztódik, tehát a perszóna elveszíti mindazt, amit birtokol, és ami fontos neki, akkor egyetlen lehetősége marad az embernek: egy zárt rendszerhez kapcsolódni, amely stabil és nem fosztható ki. Ezt a legtöbben a vallásban vélik megtalálni. Minden vallás egy-egy zárt rendszer – Isten és a szellemi lét nem változik, tehát biztonságot, időtlenséget ad. Hátha a halálommal nem szűnik meg a létezésem, hátha tovább élek más formában, szólal meg a remény. Ám stabil, zárt rendszer lehet egy ideológia, egy eszmerendszer is – például a fasizmus vagy a kommunizmus. Minden zárt rendszer alkalmas arra, hogy az ember biztonságérzetét növelje. Ha azonban valaki félelemből – tulajdonképpen halálfélelemből – csatlakozik egy zárt rendszerhez, az sajnos messzire sodorhatja őt a realitástól, ugyanis a zárt rendszerek nem rugalmasak, nem alkalmazkodnak, ezért a világ ezeket előbb-utóbb megtépázza vagy izolálja. Minden zárt rendszer egy-egy lemerevedett ideológiát, megkövült szellemi építményt képvisel, amelyek azért stabilak, mert dogmáik, tételeik, alapelveik vannak. Ezzel védik az embert, de tébolyult viselkedésekre is rávihetik. Egy fanatizált személyt pedig rendkívül nehéz kizökkenteni a fanatizmusából.

zsofi017>!

Nem vagyok semmilyen vallásnak a híve, van egyfajta hitvilágom, amelyet magamnak kreáltam ebből a sokféle hatásból, de alapvetően szkeptikus ember vagyok. Hozzáteszem, a szónak a jó értelmében, vagyis nem úgy, hogy semmiben sem hiszek, hanem úgy, hogy mindent lehetségesnek tartok. Szóval, megmaradtam szellemi kóbor kutyának.

Gitta_Bry I>!

A villámrelaxáció lépéseit bárhol elvégezhetjük, bárhol a világon, a fő, hogy intenzíven koncentráljunk arra, amit csinálunk. Jó erősen zárjuk ökölbe a kezünket, és tartsuk fenn a feszítést – nem olyan nagyon, hogy még a körmünk is benyomódjon a tenyerünkbe, csak annyira, hogy érezzük, megfeszül az öklünk. […] Most hajlítsuk be a könyökünket, hogy csak úgy dagadozzanak a bicepszek! Ezután szorítsuk oda a könyökünket a bordakosárhoz. Most jön a láb, végigfeszítjük a lábunkat, a farizmok is kőkemények, húzódjunk egy kicsit fölfelé, mintha két centit nőni akarnánk, majd engedjük ki a levegőt, nyissuk szét a tenyerünket! Ennyi volt az egész […] Amikor túl sok feszültség van bennünk, amikor nagyon izgatottak, nyugtalanok, idegesek vagyunk, akkor csináljuk meg ezt a gyakorlatot, majd tartsunk egy kis szünetet és ismételjük meg még egyszer.

37. oldal (A lelki labirintus és Ariadné fonala)

Izsák>!

Hiába mondom Tündikének, hogy halálosan szerelmes vagyok belé, ásó, kapa, nagyharang – három év múlva a válóperen már rá sem tudunk nézni egymásra. Ennyit ér az elhatározás, a döntés, az önismeret? Ennyit! A régiek ezt úgy oldották meg, hogy az istenekre hivatkoztak. Látták, hogy van az ember életében egy olyan hatástömeg, amely független az akaratától, a tudatától, mégis beteljesedik. Ezt elnevezték anankénak, végzetnek, ami ugyanaz, mint amit ma tudattalannak hívunk.