Mintamókus 7 csillagozás

Bacsó Judit: Mintamókus

Írásommal önként vállalt kötelességet teljesítettem. A 60-as évek elején a Fóti Gyermekvárosban, ebben a „jóhírű” intézetben töltöttem öt meghatározó évemet ezer másik, különböző korú gyerekkel. Tudomásom szerint a gyermekvárosról és a benti életről még nem jelent meg nyomtatásban ott gondozott gyermek tapasztalatán alapuló, őszinte, irodalmi igényű írásmű. Mindannyiuk helyett írtam tehát ezt a hézagpótló könyvet, emléket állítva az akkori társaimnak, nevelőimnek, tanáraimnak, barátoknak és ellenségeknek egyaránt.

Neoprológus, Budapest, 2005

Galambdúc>!
Bacsó Judit: Mintamókus

A maga borzalmaival ez a történet szívhez szól és annyira bele lehet merülni a kis Judit gyermekotthonos mindennapjaiba, átélni az általa megélteket, hogy le se nagyon tettem a könyvet. Nincsenek illúzióim, az állami gondozásban lévő gyerekek sorsa ma sem könnyebb, sőt… talán még több is a kegyetlenkedés és bántás. Visszarepülni egy bizonyos szempontból naivabb, erkölcsiségében is más korba, érdekes és nosztalgikus volt.
Erénye a regénynek, hogy csodaszép magyarsággal van megírva, rég olvastam ilyen írást. Pedig a főhős felnőtt korában Ausztráliába vándorolt ki. amihez szintén nem kevés bátorság kellett. Több olvasóhoz kellett volna eljutnia ennek a könyvnek, az az érzésem.

ppeva P>!
Bacsó Judit: Mintamókus

Ez is olyan könyv, amit muszáj elolvasni. Szívszorító. Nem is tudom leírni……

zsorzsika>!
Bacsó Judit: Mintamókus

Egy nagyon érzékeny kislány, aki másként látja a dolgokat, mint a többség. Mert neki nagyon nem kellett volna ott lennie. Nagyon érdekes, hogy a neten utánanézve összesen egy érdemi hozzászólást találtam, méghozzá annak a fiúnak a tollából, aki szerepel a könyvben, a fiú, aki szerelmes volt Juditba a gyerekvárosban. (Már nem találom a cikket.) Ő azt írta, elképedt Judit látásmódján, hiszen a legtöbb gyereknek valóban a második otthona volt az intézet; olyan rémes körülmények közül kerültek oda, hogy az intézeti lét megváltás volt számukra. A youtube-on kutakodva csupa meghatóan nosztalgikus filmecskét lehet találni a gyermekvárosról. Mindezek ellenére, vagy mellett, Bacsó Judit leírása nagyon is hihető, hiszen egy olyan kislány szemszögéből látjuk az ottani életet, akinek nem kellett volna ott lennie. Nyilván a hozzá közel állók is mind „túl érzékenyek” voltak ahhoz, hogy feldolgozzák az árvaságot, meg az effajta „közösségi létet”, így aztán sajnos ez későbbi sorsukban is megmutatkozott. Külön érdekes, hogy anyukám minden nyáron élőben is láthatta Juditot: szemben lakott velük éppen a nagymamája, akinél a nyarakat töltötte. Sosem barátkozott a többi „utcagyerekkel”; nyilvánvalóan más volt, mint a többiek. Meg talán elege is volt neki évközben a sok gyerekből. :)

ponyponypony>!
Bacsó Judit: Mintamókus

Hiánypótló,polcom állandó darabja marad. Rukkolán sikerült hozzájutnom.