Rötúr (Gold Jenő 2.) 71 csillagozás

Bächer Iván: Rötúr Bächer Iván: Rötúr Bächer Iván: Rötúr Bächer Iván: Rötúr

A Rötúr a szerző legnépszerűbb könyveinek egyike. Nagy szeretettel és kedves humorral megírt történeteken keresztül ismerjük meg az írót megszemélyesítő Gold Jenő őseinek hétköznapjait, ünnepeit, örömét és bá­na­tát.
Az események a XX. század elejétől a nyolc­vanas évekig követik egymást: A Felvidékről a Józsefvárosba települt iparos déd­szü­lők nyugodt, békés életet élnek. Kisebbik lányuk Aranka azonban, a családi és történelmi viharokat elkerülendő Algériába költözik, majd onnan vissza a Baross utcába. És ezt ilyen-olyan lövöldözések miatt többször megismétli.
A regény az 1997-es első kiadás óta most ötödször jelenik meg.

Eredeti megjelenés éve: 1997

Göncöl, 2018
Fapadoskonyv.hu, Budapest, 2011
Göncöl, Budapest, 2004

Bächer Iván: Rötúr

Első olvasásom Bächer Ivántól. Felfokozott érdeklődéssel vágtam bele, mert eddig csupa jót hallottam a szerzőről. És a hírek néha igazak. Szinte a banalitásig egyszerű szöveg, de éppen ez teszi hitelessé ezt a családregényt. Hősei nem kergetnek délibábos álmokat, pusztán gondtalan életet akarnak. De mint arra szinte mindenki rádöbben, gondtalan élet nem létezik, legfeljebb csak gondokkal kevésbé terhelt. Pinponglabdaként pattognak Budapest és Algír között, s a kisember megvalósítható álmait ők meg is valósítják, akár a Horthy-rendszerben, akár a Rákosi diktatúrában, vagy a Kádár korszakban éppúgy, mint a francia gyarmatbirodalom fénykorában, esetleg az FLN bombamerényletei közben. Ne becsüljük le a kisember életerejét. A kisember bámulatosan tud alkalmazkodni. Elszenvedi a gyötrelmeket, de él és kihozza a lehetőségekből a maximumot. Még a gyötrelmeket is tovább adja. Többnyire a másik kisembernek. Akár a házastársának is. Gyula például folyton „elveszíti” értéktárgyait, hogy abból finanszírozza félrelépéseit, cserébe az otthon magányában neje csendesen terrorizálja.
(-Nem szeretem a borsót.
– De igen, fiam, te szereted a borsót. Edd meg !)
Lényegtelen a hely, és a rendszer amelyben élnek, mert a hétköznapok lényege változatlan. Más nem is érdekli őket.
(-Nem szeretem az olyan országot, ahol csak úgy hirtelen elkezdenek lövöldözni.)
Nem tehetek róla, de nekem erről a regényről az a kérdés ugrott be, hogy vajon ki fogja túlélni az éles helyzeteket? Az aki eredetiben olvassa Platónt, vagy az, aki meg tud zsírozni egy karéj kenyeret? Jó volna hinni, hogy mindkettő, de nyilvánvaló, hogy ez esélytelen.

tgorsy>!

Tetszik nekem Bächer stílusa
Igen fiam.
Fogok még sokat olvasni tőle.
Igen fiam.
Olyan lényegtelen dolgokról ír.
Úgy van fiam.
Jó receptek vannak a könyveiben
Igen fiam
Ilyen az élet.
Ilyen fiam.
Az a te legnagyobb hibád apukám, hogy magyarul írsz.
Igen fiam.
Mert ha angolul vagy mondjuk németül írnál apukám, na jó apukám még a francia is megfelelne apukám, akkor már világhíres milliárdos lennél apukám.
Igen fiam.
És akkor a filmes jogdíjakról még nem is beszéltem apukám.
Igen fiam. Hol vetted a témákat fiam?
Hol vettem volna apukám, ahol szoktam, a pesti utcákon.
H

latinta P>!
Bächer Iván: Rötúr

A másik fél – egy másik főág a majdani családfán – története sem fordulatok nélkül való: kis(?), ez is magyar(!) … csiki-csuki, ide-oda, haza- – de melyik, milyen, hová is(?) – találás(?) regényes története sokféle elhallgatással…

Francesca>!
Bächer Iván: Rötúr

Az első részhez hasonlóan fergeteges ez is, imádtam olvasni! Fél pontot azért vontam le, mert míg a Kutya, Mandovszky-ban rajongtam a nagynéni, Anna – alias Thury Zsuzsa alakjának megformálásáért, ebben a részben a fő nőalakot, Malovecz Arankát nem éreztem annyira árnyaltnak, kidolgozottnak. (Ez persze lehet azért is, mert a Bächer-családban az anyai ágról kevesebb történet maradt fent.)

medizonka>!
Bächer Iván: Rötúr

Hangulatos, gördülékeny történetek összessége ez a családregény Budapesttől Algírig és vissza több recepttel ízesítve. Szépen összekapcsolja a családtagok sorsát a magyar történelem rezdüléseivel. Kisemberek kisebb nagyobb álmai hol könnyen, hol nehezen rendszereken és módszereken túl megvalósulnak, helyére kerülnek. Bacher írói stílusa meggyőző bizonyíték rá, hogy a családtörténetek tarka szőttese egymást keresztező
sorsok okán áll össze hihető érvényes tablóvá . Szórakoztatóan, könnyeden ír le szívfacsaróan fájdalmas történeteket rövid, tűpontosan precíz fejezetekben- mint remek novellista elődei – ahogy csak a legjobbak tudják.
Már csak azt sajnálom, hogy ez a kötet egy sorozat 2. része, de ez került hozzám előbb. Egészen biztos elolvasom az előzményeket is.

Bächer Iván: Rötúr

Ezeket a történeteket már akkor is imádtam, mikor csak nagyritkán, hézagosan találkoztam velük tárcanovellaként. Most nagyon jó volt egyben olvasni a Malovecz-Sprengtzl-Gold család történeteit – oda-vissza, oda-vissza.

Honey_Fly P>!
Bächer Iván: Rötúr

– Kedvem támadt olvasás közben főzőcskézni apukám.
– Hát főzzél, fiam.
– Kellene több ilyen könyvet olvasni apukám.
– Milyet, fiam?
– Hát ilyet, ami nyomot hagy.
– Hát olvassál, fiam.
– Az a te legnagyobb bajod, hogy nem jó korba születtél apukám.
– Ez már csak így van fiam, no adj egy pohár vizet.

serengeti>!

Flow élmény ("nembíromletenni" érzés): 5
Stílus (írói): 5
Ötlet (eredetiség): 5
Tartalom (mondanivaló): 5
Hitelesség (könyv világának átélhetősége): 5
Érzelmek (ábrázolása): 4
Izgalom: 5

A Gold Jenő-sorozat könyveit – mint a legtöbb Bächer Iván-művet – egy szuszra elolvastam. Ennek a nagyszerű írónak régóta rajongója vagyok, nagyon kedvelem a stílusát. Remek élményt adott a könyv, alig bírtam letenni. Eredeti ötletből született a regénysorozat, ami egy magyar polgári család életének momentumait tárja elénk, több generáción keresztül; olvasmányos, néhol szívbemarkoló történeteken keresztül. A tartalom kidolgozott, a mondanivaló átjut az olvasóhoz. Hitelesség szempontjából meggyőző, a könyv világa jól átélhető. Bächer nagy érdeme a szereplők érzelmeinek színes ábrázolása. A sorozat minden tagja mindvégig izgalmas, érdekfeszítő.

terminus>!
Bächer Iván: Rötúr

Legyen régi, vagy új borítós, könyvtárból kölcsönzött, vagy polcról levett példány, mindegy az, rötúrt jelent mindig, Algériába, az emlékekbe. Igaz, szép mese, újraforgatható és megunhatatlan. Legalábbis nekem.

XX73>!
Bächer Iván: Rötúr

Szeretem Bächert. Azonban a szorosan vett családtörténeti válogatásai nem annyira jönnek be. Mert bár szeretem Bächert, olykor ezzel-azzal nem tudok azonosulni. De mindig is szerettem a történelmet alulnézetben. Ezek a mesék pedig csodálatosan bemutatják az aktuális kort.

Göncöl, Budapest, 2004

Francesco>!

– Mi igazán arabpártiak voltunk, és tessék, mi a hála ?
    – Semmi, fiam, semmi.
    – És azt nem tudom, apukám, ha elmegy innen az utolsó európai is, kit fognak gyűlölni ezek?
    – Egymást, fiam, egymást.
    – És egymást fogják ölni?
    – Magától értetődik.

164. oldal, Barátságos mérkőzés (Göncöl, 1997)

SteelCurtain>!

– Pedig azt írja Lonci, hogy sok embert lefogtak.
    – Az sose árt.
    – Ki is végeztek valami Rejket.
    – Úgy szokták.

81. oldal, Hírek (Göncöl, 1997)

Francesco>!

És aztán szép, hosszú, szőrös ujjaival Sprentzl Gyula gondosan beleaprított a levesbe két hosszúkás, apró paprikát, amit otthon macskapöcsnek tisztelnek rendesen.

SteelCurtain>!

Megrohanták az arab hordárok, egyikőjük le sem tette Aranka 25 kilós bőröndjét a Rue Michelet 93-ig, még a második emeletre is fölvitte a pakkot.
    Malovecz Aranka csöngetett.
    – Qui est-ce? – hallatszott odabentről.
    – C’est moi…
    Nyílott az ajtó és ott állt Sprentzl Gyula. Sápadt volt.
    – Hát te? Miért nem sürgönyöztél Marseille-ből?
    – Így örülsz nekem, apukám?
    De ekkor már észbe kapott Sprentzl Gyula, átölelte Arankát és ölelte és ölelte, mert örült nagyon és valóban, őszintén örült.
    Aztán az arab, aki még mindig ott állt az ajtóban, kapott háromszáz frankot és végre elment, épp csak a kisebbik bőrönd bőrszíját lopta el.

69. oldal, Kuszkusz (Göncöl, 1997)

SteelCurtain>!

Jól éltek tehát, sok munkával, de szépen, ki is kerekedtek kicsit, Sprentzl Gyula mondogatta is asszonyának esténként, vacsora után:
    – Nem kérek többet anyukám, nézd, már egész megpocakosodtam. Mit fognak ehhez szólni a lányok?
    – Attól te ne félj, apukám. Mindenesetre egyél sok fügét, az szalajtat, tehát fogyaszt.
    – De hát én nem szeretem a fügét, fiam.
    – Te szereted a fügét, apukám.
    És Sprentzl Gyula ette a fügét és nem is hízott meg valóban.

76. oldal, Szép idők (Göncöl, 1997)

Kapcsolódó szócikkek: füge
Francesco>!

Az első lecsó 1956. augusztus 7-én készült.
    A hét végén Zalából harminc kiló paprika érkezett.
    Bella és Aranka rengeteg hagymát szeltek fel laskára és aztán megdinsztelték, ahogy kell.
    Erre dobott rá háromnegyed kilónyi kettő nyolcvanas kolbászt Bella, mert egyáltalán nem kell a jó lecsóhoz drága kolbász Bella fölfogása szerint.
    Pár perc teltével, mikor a kolbász megpirult, csillogó lett és egy kevés piros zsírt eresztett, Bella rádobta a paradicsomot, amit nem hámozott meg soha. A paradicsomra ügyelt, hogy túl sok ne legyen, mert akkor vizes lesz a lecsó, márpedig a jó lecsó nem lehet vizes.
    Általában egy rész paprikához negyed rész paradicsomot számítottak Zalában.
    Mikor már egész jól elfőtt a paradicsom, akkor tett rá egy jó marék piros paprikát, hazait persze abból is, és miután a paprika kicsit megkapott, fölolvadt a zsírban, csak azután jött a zöldpaprika.
    De nem ám akármilyen.
    Bella lecsójába kizárólag zalai bogyiszlói került.
    Valamennyi cső öklömnyi nagyságú volt, húsa másfél centinél vastagabb, biztosan alig maradt benne hely a lyuknak.
    És ha azt mondjuk, hogy ez a paprika erős volt, akkor mit se mondunk – Belláék zalai bogyiszlóija maga volt a kénköves, lángoló pokol.

122-123. oldal, Bella lecsója (Göncöl, 1997)

Francesco>!

A kuszkuszt imádta Sprentzl Gyula.
    A hozzávaló húst – egy egész csirkét és háromnegyed kiló báránykarajt – és szükséges zöldeket: hagymát, répát, pontosabban havette-et, ami olyan volt, mint a fehérrépa, de nem volt mégsem az, zöld- és csicseriborsót és a courgette-et, magyarul kistököt, az algíri kuszkuszhoz nélkülözhetetlen helyi zukkiniféleséget már megvette a Rie Hoche-i piacon, reggel jó korán, valamivel hét óra elött.

64-65. oldal, Kuszkusz (Göncöl, 1997)

Kapcsolódó szócikkek: kuszkusz
Francesco>!

[…] végre fönséges kosztot szervíroztak föl, kezdődött egy tökéletes Salade nicoise-val, zsenge zöldbabból, főtt krumpliból, paradicsomból, díszítve ízes caprival, sós ringlivel, fekete olívával és meglocsolva olívaolajjal, erre következett egy kis kagyló, moule fehér bormártásban, majd elsőrangú húsos táska bolognai módon, aztán roastbeef de charente, bundában sült alma, csokoládéba burkolt banán, sajtok, gyümölcsök, közben persze négyféle bor és langyos armagnac a végén, […]

126-127. oldal, Újra otthon (Göncöl, 1997)

ppeva P>!

Aztán Sprentzl Gyula ledőlt aludni, Aranka pedig lement a postára és föladta a levelet, amit délelőtt írt és föladott egy kilós csomagot is Pestre az ő Loncijának. A csomagban volt egy szappan, egy kis gombolyag világoszöld gyöngypamut, ami elég volt épp egy ujjára, egy üveg körömlakk, egy pár fülbevaló, tíz deka kávé, kis dobozka datolya, kis vanília, egy doboz szardínia, egy szivacs, egy Coryphadrin, ami arra volt jó, hogy ha Loncinak fájna a karja, akkor bevegye, Mamának szokott használni ez az orvosság, aminek csak az a baja, hogy nagyon izzaszt, tehát lefekvéskor kell bevenni egyet, meleg teával és lehetőleg kis rummal.

ppeva P>!

Amikor a Kecskeméti utca elején lévő Buvátiban megkapta az első feladatot, délután kettőkor hazament, leült lánya rajzasztalához, dolgozott reggel nyolcig, akkor megborotválkozott, felöltözött szépen és bevitt egy komplett kiviteli tervet, mellékelve hozzá egy vázlatos költségvetést is.
Össze is csődült az állami tervezőintézet majd minden munkása álmélkodni, az osztályvezető pedig gyorsan hívta a szobájába:
– Kedves Sprentzl elvtárs! Ne tessék ezt csinálni! Ennek a munkának minálunk három hónap a határideje.

Kapcsolódó szócikkek: Kecskeméti utca

Gold Jenő sorozat · Összehasonlítás