Jóga ​új megvilágításban 12 csillagozás

B. K. S. Iyengar: Jóga új megvilágításban

A Jóga új megvilágításban a világ legnagyobb és legismertebb jógaoktatójának klasszikus műve, amely az alábbiakat tartalmazza:
– Bevezetés a jóga bölcseletébe és gyakorlatába
– Több, mint 200 testtartás részletes bemutatása
– A lelki nyugalom kialakításának technikái légzőgyakorlatok segítségével
– Több, mint 600 fénykép a testtartások és légzéstechnikák illusztrálására
– Egy 300 hetes jógatanfolyam programja, mely a kezdő szinttől egészen a haladó szintekig terjed
– Gyakorlatok és testtartások speciális helyzetekre.

Saxum, Budapest, 2010
460 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789637168802 · Fordította: Pressing Lajos
Saxum, Budapest, 1999

guru · Patandzsali/Patanydzsali

Lunemorte P>!
B. K. S. Iyengar: Jóga új megvilágításban

Ilyen alapos jógakönyvvel eddig még nem találkoztam. A magyarázatok is tetszenek, a testtartások képekkel való ábrázolása több pózban az adott helyzeteknél…stb. Nagyon igényes kötet ez, mindig ebből jógázok mostanában, szóval akár örökösen olvasottnak is jelölhetném…Szeretném ezt a könyvet a polcomon tudni. :)

cippo I>!
B. K. S. Iyengar: Jóga új megvilágításban

Jó, hát az asanák nevét eléggé autodidakta módon, hogy úgy mondjam parasztszanszkritül „ejti”, de szerintem benne van a móksa. Ha máshogy nem, préselve. :)

Chöpp >!

A jógi a jót részesíti előnyben a kellemessel szemben. Mások vágyaiktól hajtva a kellemeset választják a jó helyett.

42. oldal 1. rész Bevezetés Mi a jóga - Pratjáhára

Chöpp >!

A jóga valódi jelentése – a szenvedéstől és bánattól való végleges megszabadulás.

16. oldal I. rész Bevezetés - Mi a jóga

Kapcsolódó szócikkek: Bhagavad-Gíta · jóga
Chöpp >!

Ha valaki más rosszat tesz, az emberek azonnal igazságot követelnek; míg ha maguk követnek el hibát, irgalomért és megbocsátásért esedeznek. A jógi viszont úgy véli, hogy ha maga tesz rosszat, az igazságtételt kíván, míg ha mások követik el azt, akkor meg kell bocsátani.

28. oldal I. rész Bevezetés Mi a jóga - Jama

Chöpp >!

A jóga az a módszer, amellyel a nyugtalan tudat lecsillapítható. és annak energiái alkotó irányba terelhetők.

16. oldal I. rész Bevezetés - Mi a jóga

Kapcsolódó szócikkek: jóga
Chöpp >!

Nyugalom és megelégedettség akkor alakul ki, ha a szellem lángja nem libeg-lobog a vágy szelében.

34. oldal I. rész Bevezetés Mi a jóga - Nijama

Chöpp >!

Minden élőlény minden egyes belégzésével öntudatlanul is a „Szó'ham” imádságot ismétli. (Szah = Ő, a ham = én, vagyis: "Ő, a Halhatatlan Szellem vagyok én"). Ugyanígy minden kifelé irányuló légzéssel valamennyi élőlény állandóan a „Hamszah” (én Ő vagyok) imádságot mondogatja. Ez az adzsapa mantra (öntudatlanul ismételgetett imádkozás) örökké folyik, minden élőlényben egész életén keresztül

40. oldal 1. rész Bevezetés Mi a jóga - Pránájáma

Chöpp >!

Az ember az egyetlen olyan élőlény, amely akkor is eszik, ha nem éhes, és gyakran nem azért eszik, hogy éljen, hanem azért él, hogy egyen.

33. oldal I. rész Bevezetés Mi a jóga - Nijama

Kapcsolódó szócikkek: emberi természet
Chöpp >!

A nem-tudás kezdet nélküli ugyan, azonban véget vethetünk neki. A tudásnak van kezdete, de nincs vége.

35. oldal I. rész Bevezetés Mi a jóga - Nijama

Chöpp >!

A jógi megtanulja elfelejteni a múltat, és nem vesztegeti gondolatait a jövőre: az örök jelenben él.

20. oldal 1. rész Bevezetés - A csitta-vrittik (a tudatban zajló alakulások okai)

Chöpp >!

A szeretet bátorságot szül, a mértékletesség bőséget teremt, az alázat pedig hatalmat gerjeszt. A bátorság szeretet nélkül kegyetlen, a bőség mértékletesség nélkül az élvezetek hajszolásához és elerőtlenedéshez vezet. Az alázat nélküli hatalom pedig dölyfössé és zsarnokká teszi az embert.

25. oldal 1. rész Bevezetés Mi a jóga - Shisja és guru (tanítvány és mester)

Kapcsolódó szócikkek: alázatosság · mértékletesség · szeretet