Az ​engedetlen 21 csillagozás

Egy szabad és bátor fiatal nő tanúvallomása
Ayaan Hirsi Ali: Az engedetlen

Aram Hirsi All egész életében menekül. Vajon miért acsarkodnak annyian erre a hívőként felnőtt, iszlám középiskolát végzett fiatal nőre, aki egy kényszerházasság elől menekült Hollandiába, ahol később politologusdiplomát és parlamenti mandátumot szerzett? A válasz egyszerű: azért, mert semmitől sem félve felvállalta azoknak az egy életre négy fal közé és fátyol mögé zárt nőknek az ügyét, akiknek sorstársa lehetett volna. Ha nem lázad fel.
Ayaan Hirsi Ali felkavaró könyve személyes tapasztalatok hitelesítette jegyzőkönyv, ahol lajstromba vétetnek a bűnözők: A mindennapos erőszaktétellé fajuló kényszerházasságok, az életfogytiglan tartó szobafogság, a szüzesség egyedüli női erényként való magasztalása. megrendítő női sorsokról, bájos, de könnyes vagy verések nyomait vielő leányarcokról hull le a fátyol.
Élettörténetek és arcképek. Okok és magyarázatok. Egy szabad és bátor fiatal nő tanúvallomása.

Ulpius-ház, Budapest, 2007
316 oldal · ISBN: 9789639752672 · Fordította: Mihancsik Zsófia

Sheeana>!

Ayaan Hirsi Ali: Az engedetlen Egy szabad és bátor fiatal nő tanúvallomása

Érdekes meglátásokat tartalmazó, az iszlámot belülről ábrázoló könyv. Leginkább tanulmány, a szerzőjét fűti a frissen megtalált szólásszabadság. Kicsit hasonlít nekem ahhoz, amikor a kamaszok a szülő képébe kiabálják éppen akkor kialakult saját véleményüket, megrészegülve saját okosságuktól. Ennek ellenére tartalmaz érdekes meglátásokat a könyv, de azt nem tudom megítélni, hogy ezek mennyire önálló gondolatok.

bfg3 P>!

Ayaan Hirsi Ali: Az engedetlen Egy szabad és bátor fiatal nő tanúvallomása

Nem életrajz, még csak nem is a hölgy nézeteinek összefoglalása, inkább különféle politikai megszólalások gyűjteménye. Érdekes, csak nem ezt vártam.

Fee>!

Ayaan Hirsi Ali: Az engedetlen Egy szabad és bátor fiatal nő tanúvallomása

Önéletrajzi regénynek gondoltam, de inkább szociológia tanulmány. Nagyon jól megvilágítja a muzulmán világ korlátait és jellegzetességeit, sok új információval gazdagodtam.

marcsy>!

Ayaan Hirsi Ali: Az engedetlen Egy szabad és bátor fiatal nő tanúvallomása

Hiteles tanulmány a muzulmán nők jelenlegi helyzetéről, az iszlám és a Korán megítéléséről. Érdekes könyv.

Letta>!

Ayaan Hirsi Ali: Az engedetlen Egy szabad és bátor fiatal nő tanúvallomása

Örülök, hogy bár ez volt Ayaan első könyve, nem ezzel, hanem a másodikkal, a Hitetlennel kezdtem az olvasást. A Hitetlen életrajzi regény, és tanulmány is egyben. Sok mindent megtudtam belőle az írónő életéről és megpróbáltatásairól. Az Engedetlen számomra egyértelműen nem azt nyújtotta, amit vártam tőle, de ez egyáltalán nem baj. Viszont sok olyan dolgot olvashattam belőle, ami plussz információkat adott számomra a Hitetlen-hez.
Amikor a Hitetlent olvastam sokszor folyamodtam a Google keresőhöz, hogy egy-egy eseményről, cikkről, riportról – melyeket Ayaan-nal készítettek és szerepeltek a könyvben – tájékozódjam, elolvassam. Sajnos az angol tudásom elég gyér, így kielégítő válaszokat magyar fodrítások hiányában nem kaptam.
Számomra a fenti problémára nyújtott megoldást ez a könyv: sok olyan cikk, riport és tanulmány szerepelt benne, melyre az írónő hivatkozik a Hitetlen-ben, de nem írja le olyan formában, mint az Engedetlenben.
Egy csillagot levontam, mert ha magában nézem a könyvet, és ezt olvasom el először, biztosan nem értettem volna meg mindent. Viszont megérdemli a négy csillagot abban a vonatkozásban, amiben én szemlélem a könyvet és annak viszonyát a Hitetlenhez.
Számomra adott sok mindent ez a könyv is, sok plussz információt is, bár a politikai részeket nem mindig értettem meg, de ezt a saját számlámra írom, hiszen eddig nemigen foglalkoztam ilyen témákkal, nem csak regények kapcsán, hanem egyáltalán nem.

Bartha_Niké P>!

Ayaan Hirsi Ali: Az engedetlen Egy szabad és bátor fiatal nő tanúvallomása

Érdekes, de inkább elborzasztó az a világ, amelyről ír Ayaan. Egyetlen oka van annak, hogy félbehagytam: ez a szörnyűség nekem túl sok, én most másféle irodalom olvasására vágyom.

batorba>!

Ayaan Hirsi Ali: Az engedetlen Egy szabad és bátor fiatal nő tanúvallomása

Tetszett, hogy az elején letisztáz mindent az ilyen botorok számára, mint én, hogy mi az iszlám és kik a muzulmánok. Annyira nem olvasmányos, de azért érdekes.

Sheeana>!

Ha az iszlámnak nincsenek különösebb problémái, miért van annyi muzulmán menekült? A tíz ország közül, ahonnan a Hollandiába bevándorlók elmenekülnek, kilencben az iszlám a többségi vallás. Miért jövünk arra a Nyugatra, amelyet elítélünk? Mije van a Nyugatnak, ami nekünk nincs? A muzulmán országokban miért olyan nyomorúságos a nők helyzete? Ha olyan toleránsak és békések vagyunk, miért van annyi etnikai, vallási, politikai és kulturális megosztottság és erőszak? Miért nem látjuk, miért nem akarjuk látni, hogy aggasztó a helyzetünk? Miért vagyunk olyan dühösek? Miért van bennünk ennyi ellenségesség, ennyi gyűlölet másokkal és önmagunkkal szemben? Miért nem vagyunk képesek szembenézni önmagunkkal?
Ha le kéne írnom az iszlámot, azt mondanám, olyan lett, mint Atta apja:sokkos állapotban van,lebénult, vak. Ahogy az apa nemzette fiát, Mohamedet, az iszlám úgy nemzette önnön sarját, amelyet vagy fundamentalizmusnak, vagy politikai iszlámnak hívunk. Ugyanúgy, ahogy az apa nem vette észre, hogy a fiában van romlottság is, hosszú időn át mi is elutasítottuk a gondolatot, hogy egy hajdan békés, erővel és energiával teli vallás magában hordja a fanatizmust és az erőszakot. Mindig is muzulmán megoldást akartunk minden problémánkra, és most is azt akarunk. Mindig rábíztuk istenre az életünk folyását, a társadalmaink, gazdasági rendszereink megszervezését, gyerekeink nevelését és a nők és férfiak kapcsolatát. Insalláh (ahogy Istennek tetszik) a leggyakrabban használt kifejezés a muzulmánok közti társalgásban.
Vajon Isten elhagyott volna minket? Mindenesetre teljesen szem elől tévesztettük a vallás és a józan ész közötti egyensúlyt. Amiből szegénység, erőszak, politikai instabilitás, gazdasági bajok és emberi szenvedések erednek.

Kapcsolódó szócikkek: fanatizmus · fundamentalizmus · iszlám