!

All My Friends Are Dead 99 csillagozás

Amazon
Book Depository
Könyvtár

If you're a dinosaur, all of your friends are dead. If you're a pirate, all of your friends have scurvy. If you're a tree, all of your friends are end tables. Each page of this laugh-out-loud illustrated humor book showcases the downside of being everything from a clown to a cassette tape to a zombie. Cute and dark all at once, this hilarious children's book for adults teaches valuable lessons about life while exploring each cartoon character's unique grievance and wide-eyed predicament. From the sock whose only friends have gone missing to the houseplant whose friends are being slowly killed by irresponsible plant owners (like you), All My Friends Are Dead presents a delightful primer for laughing at the inevitable.

Eredeti megjelenés éve: 2010

+++
sztimi53 P
Avery Monsen – John Jory: All My Friends Are Dead

Igazság szerint ez mélyen szomorú. A lejárt szavatosságú tejeknél majdnem elsírtam magam. A kegyetlen zárósor pedig végképp összetöri az embert.
„The only ship we need is a friend – ship, huh, Phil?”

Valcsa
Avery Monsen – John Jory: All My Friends Are Dead

Próbáltam könnyedén felfogni a dolgokat – már amennyire lehet. Nem kerestem semmi mély tartalmat benne (pedig tényleg van). Ha nem vesszük véresen komolyan, akkor szórakoztató. :) Ha meg mégis komolyan vesszük, akkor egy időre van min gondolkodni…
A „The only ship we need is a friendship..”-en kifeküdtem… :D Talán ez volt a legjobb rész az egészben. ^^

Anitiger P
Avery Monsen – John Jory: All My Friends Are Dead

Kb. 1 komoly oldal volt benne, de imádtam! Ez is olyan képeskönyv, amit sosem adnék a kölök kezébe. Kretén mesekönyv felnőtteknek :)

legrin SP
Avery Monsen – John Jory: All My Friends Are Dead

Hát ez nagyon más volt, mint számítottam. :D Cuki és abszolút tanulságos!

irasalgor
Avery Monsen – John Jory: All My Friends Are Dead

Szomorú és nagyon igaz. Nagyon sok dologra rávilágít, meglepően kegyetlenül. Például a „All of my friends are sooooo last season”, meg az „I'm still not your friend.” Az ilyen művek egyértelműen a felnőtteknek szólnak. Mert tényleg ide fajult a világ. Ami él is, halott a szemünkben, és amit megbecsülhetnénk is elhajítjuk :)

blackett MP
Avery Monsen – John Jory: All My Friends Are Dead

Mit ne mondjak, lényegre törő darab. Szegény fa. Szegény Doug. Szegény tej. Megyek depizni…

MisssBee

„All we need is a ship. Friendship.” – Ezen iszonyatosan nagyot nevettem :D

Nem egy világmegváltó olvasmány, de sok elgondolkodtató dolog van benne, amire érdemes odafigyelni. Viszont egyetértek @Anitiger-rel, kisgyerek kezébe nem biztos, hogy odaadnám, maximum csak akkor, ha tengernyi időm lenne elmagyarázni neki a benne lévő dolgokat.

+++++++
Fleur_Rouge_Cerise

– All my friends are Kentucky fried.
– All your friends are delicious.

Anitiger P

When I think about all the small perfections of the world, I have faith that my time will come. I have faith that someday, a warm light will flood over me and I will find peace.