A ​vörös szoba 5 csillagozás

August Strindberg: A vörös szoba

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

Eredeti megjelenés éve: 1879

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Strindberg Ágost munkái

Dick Manó, Budapest, 1928
384 oldal · Fordította: Mikes Lajos

Alexandra_Terjéki>!
August Strindberg: A vörös szoba

Bár Strindberg nem a szívem csücske, azért abban egyet értek vele, hogy az emberekkel csak a baj van, és nehéz „tisztességesnek” maradni ezen a világon. Annak ellenére, hogy korának Svédországát próbálta bemutatni, úgy gondolom, hogy az emberek mindig is ugyanolyanok maradnak, csak éppen az adott korhoz igazodnak, tehát ez a könyv mindig aktuális.

StJust I>!

– Hol ül az ellenzék? – kérdezi az avatatlan.
– Hát bizony, barátom, tudja az ördög, hogy az ellenzék hol ül.
– Hiszen ezek mindenre igent mondanak.
– Várj csak kissé, majd meghallod mingyárt!
– Nem jöttek még be talán?
– Itt mindenki akkor jön, akkor megy, amikor neki tetszik.
– Hát ugyanúgy, ahogy a hivatalokban!

StJust I>!

Carl Nicolaus urat megkímélte sorsa attól a megpróbáltatástól, hogy odahaza rossz reggelit kapjon ; kénytelen volt hát elmenni hazulról s valamely kedvére való helyen reggelizni; megkímélte őt sorsa attól is, hogy este majd odahaza csücsüljön s holmi szerény vacsorácskát nyeldessen feleségének hölgyvendégei körében, akik között csak kényelmetlenül érezné magát, mert túlságosan sokáig volt agglegény; aztán meg a lelkiismeretével sem kellett bajba keverednie, ilyen baj csak abban az esetben érhette volna, ha felesége magárahagyottan ül otthon, – ma pedig az asszony maga is vendégeskedik, s bizonyára örül, hogy megszabadulhat urától – mindez busásan megért ötven koronát.

StJust I>!

Sápadt volt, akár a halott, vékony, akár a szemfedő és bár tisztes jó ruhában állt ott, olyannak látszott, mintha minden tagjában dideregne és titkon a nyomorúság kenyerén tengődnék.

StJust I>!

…pedig hát sok nagy költőt ismerek. Csak minap volt, hogy azt mondtam Ibsen barátomnak: Hallod-e, Ibsen, – tudni illik tegezzük egymást, – hallod-e Ibsen, írj valamit a folyóiratomnak; fizetek, amennyit kívánsz! Ő írt, én meg fizettem, – de az az írás nekem is jó haszonnal fizetett. No hát!