64. legjobb meseregény könyv a molyok értékelése alapján

Ronja, ​a rabló lánya 103 csillagozás

Astrid Lindgren: Ronja, a rabló lánya Astrid Lindgren: Ronja, a rabló lánya

A svéd erdők mélyén, valahol egy sziklavárban élt Mattis, a rablóvezér. Egy viharos éjszakán megszületett a kislánya, Ronja – minden rabló nagy örömére. A kislány felcseperedett, és lassan megismerte a körülötte levő világot. Legjobban az erdőben szeretett barangolni, itt ismerkedett meg az ellenséges rablóvezér – Borka – fiával, Birkkel. A két gyerek elválaszthatatlan jó barát lesz – az apák legnagyobb bánatára. Majd miután egy egész nyarat az erdőben élnek át – úgy döntenek, hogy ők nem követik apjuk „foglalkozását”, másként fognak élni. A szerző a tőle megszokott szeretettel, sok humorral, fordulatos cselekménybe ágyazva írja le a gyerekek kalandjait.

Megjelent A rabló lánya címen is.

Eredeti megjelenés éve: 1981

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Pöttyös könyvek Móra

Móra, Budapest, 2020
204 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789631197150
Móra, Budapest, 2018
208 oldal · ISBN: 9789634861126 · Fordította: Tótfalusi István · Illusztrálta: Ilon Wikland
Móra, Budapest, 2014
208 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789631197150 · Fordította: Tótfalusi István · Illusztrálta: Ilon Wikland

purplecloudlady>!
Astrid Lindgren: Ronja, a rabló lánya

Olyan csodálatos kis történet, beleremeg a szívem. Ronja vad, szabad, lelkes, számomra pont olyan, amilyennek minden gyereknek lennie kéne. Félelemtől és kötelességektől mentesen jön, megy és bátran felfedezi a világát. A rablók imádnivalóak, a maguk szőrös-loncsos rabló valójukban szeretetreméltó banda – hiába nem szokás szimpatizálni a rablókkal. Astrid néni igazán különleges világot varázsol elénk: Mattis zabolátlansága, Lovis bölcsessége és gondoskodása, Ronja és Birk kíváncsisága és az erdő felfedezése által. Nekem tetszettek az erdőben fel-felbukkandó szokatlan lények, és az is, hogy a gyerekek története valahogy „felnőttesen” tárul elénk, semmi bugyuta, szájbarágós stílus. Olvasunk félelemről, halálról, dühről, lemondásról, szeretetről, és ettől lesz olyan igazi és nagyon-nagyon szép. <3

KBCsilla P>!
Astrid Lindgren: Ronja, a rabló lánya

Sose hallottam még erről a meséről, de nagyon örülök, hogy most összefutottunk.
Ronja bájos kis ugri-bugri kislány, hegyre fel, hegyre le, bátran és ügyesen.
A két kisgyerek hozzzállása a dolgokhoz is érdekes, hiszen már gyerekként háborúznak egymással, hiszen ezt látták, ezt tanulták.
Mindenesetre öröm volt olvasni, szerethetően ír Astrid Lindgren.

Trixi>!
Astrid Lindgren: Ronja, a rabló lánya

Még sose olvastam Lindgrentől semmit sem, így most pótoltam eme hiányosságomat. Ronja, a rabló lánya – már a cím is sokat sejtető, vonzó. Ronja igazi belevaló, talpraesett kis csajszi, némi gyermeki durcáskodással és nagyon-nagy szívvel megáldva. Izgi volt a kalandjain részt venni – amikor az erdő különböző lényeivel találkozik, némelyik félelmetes, némelyik vicces, vagy amikor a kezdeti ellenségeskedés után megbarátkozik az ellenség fiával Birk-el. Ronja fiatal kora ellenére mozgalmas életet él, és jó volt rövid ideig a „részese lenni”. Jó pár évvel ezelőtt a könyvből készült filmből láttam vagy 2-3 percet (időszűkében többet nem tudtam), de most határozottan megnézném :D :D

Lovebooks>!
Astrid Lindgren: Ronja, a rabló lánya

Izgalmas volt újra elmerülni egy Astrid Lindgren történetben. Annak idején a Harisnyás Pippi volt az egyik könyv, mely megszerettette velem az olvasást. Így kíváncsian vettem a kezembe Ronja, a rabló lánya történetet.
Ismét gyereknek éreztem magam, míg olvastam a cselekményt.
Aki szereti Lindgren írásait vagy a kalandos, fantáziadús gyermekmeséket, annak tetszeni fog ez a kötet is.

Lahara IP>!
Astrid Lindgren: Ronja, a rabló lánya

Jó kis mese a két rablóbanda állandó vetélkedéséről, Ronja és Birk barátságáról és a különféle északi mitikus lényekről.

Pudlimoly78>!
Astrid Lindgren: Ronja, a rabló lánya

Az egyik örök kedvenc mesekönyvem, még a könyvtárban fedeztem fel anno, és utána azonnal kértem egy saját példányt is. Akkor az ragadott meg benne, hogy Ronja milyen szabad életet élhet, és mennyire menő, hogy spoiler – most már azért nem szaladgálnék mezítláb az erdőben, és nem az a legnagyobb álmom, hogy egy rablóvárban éljek, de továbbra is lenyűgözött, hogy Ronja milyen bátran él. Nem vakmerően, hanem bátran. Ha bajba kerül, használja a józan eszét, és igyekszik a jelenben élni, nem folyton a jövőn aggódni. spoiler Az írónő szépen ábrázolja a – hogy is mondjam – lélektani részeket is, például spoiler. Szerintem ilyen egy jó gyerekkönyv. Ha figyelmesen – és sokszor – olvasod, megtanít élni.

Ui.: Az erdei lényeket imádom benne, a vérlidércektől kicsit mindig megborzongok, de a trollok táncát szívesen meglesném… sőt még a farmanókkal is összefutnék egyszer. (:

Evna>!
Astrid Lindgren: Ronja, a rabló lánya

Astrid Lindgren sokkal ismertebb műve a Harisnyás Pippi, de a sorozat vagy film, nem is tudom, amit igazából sosem láttam, csak részleteket kaptam el belőle, olyan averziót alakított ki bennem, hogy előrevettem egy másik könyvét a Pöttyös Könyvek listáján.
A Ronja, a rabló lánya bájos könyv, kicsit a Heidihez tudnám hasonlítani, a természet mérhetetlen szeretete miatt mindenképpen. Ronja egy rablóvezér, Mattis lányaként látja meg a napvilágot, és szabadon nevelik, így a kislány élete nagy részét a környező, lidércekkel és manókkal teli erdőkben éli. Világa teljesen elszigetelt bármi mástól, mindig ugyanazt a 14 embert látja: apját, anyját és a többi rablót, akikkel egy hegy tetején álló várban élnek. Ronja naivitása megkapó, és az ő szemén keresztül kicsit másként látjuk az életet, a szeretetet, az öregedést és az elmúlást, na meg persze azt, hogy mi a szükség.
A bonyodalmat a könyvbe az hozza be, hogy a Mattis-sereg által nem használt és különálló várrészbe észrevétlenül beköltözik a másik, rivális rablóbanda, Borka és serege. Erre Ronja jön rá, mikor Borka fiával, Birkkel találkozik és rájön: nem ő az egyetlen gyerek a világon. A kisfiú és a kislány először örök haragban és versengésben áll, aztán párszor megmentik egymást a bajból és testvérnek fogadják egymást. Persze kézenfekvő, mit fognak ehhez szólni apáik és ezt igyekeznek is elkerülni, de mikor Birket Mattis és bandája elfogják, Ronja kétségbeesik. Aztán mikor tettleg is fellép apja döntése ellen, Mattis többet nem hajlandó róla tudomást venni. Ronjának hiányzik mind kis barátja, mind pedig szeretett apja, így megszökik otthonról, és kiderül: Birk is így döntött. Barlangban töltik a tavaszt, majd a nyarat és az őszt is, és bár sokáig nem beszélnek róla, mindketten tudják, a telet már nem vészelik át egyedül. Szerencsére Ronja családja tudja, meddig engedheti a kislányt és szeretettel hazacsábítják mindkettőjüket.
Aranyos és olvasmányos a könyv, ha hozzám valahogy nem is került olyan közel, mint a többi. Talán a legszebb részek azok voltak nekem, mikor Ronja és Birk kimozdul a megszokott közegből és része kell legyen a nagyobb társaságnak: mikor anyja, apja vagy egy rablójuk meglátogatja őket. Itt tanulhatunk sokat arról, hogy mi a szeretet és mit ad az embernek: Birken érezzük, hogy azonnal fenyegetve érzi magát, Ronját kizárólagosan akarja magának sokáig.
Ajánlom szeretettel, csalódni biztosan nem fogtok :)

Szibériaitigris>!
Astrid Lindgren: Ronja, a rabló lánya

Szép történet! Azok közé az ifjúsági könyvek közé tartozik, amiket felnőttként is érdekes olvasni. Nekem legjobban a tájleírások tetszettek az egészben. Gondolatban bejártam Ronjával együtt az erdőket, a hegyeket, próbáltam minél részletesebben magam elé képzelni azt, amit a főhősök is láttak. Nagyon jó hangulata van a könyvnek.

krlany I>!
Astrid Lindgren: Ronja, a rabló lánya

Minden kedvességével és bájával együtt is úgy érzem, én ehhez a történethez már öreg vagyok, és nem tudom kellőképpen értékelni. Valahol valami elveszett, leginkább a gyermeki ártatlanság a lelkemből.

Aniyou P>!
Astrid Lindgren: Ronja, a rabló lánya

Nagyon tetszett, bár szerintem a kitalált lények nélkül is simán megállta volna a helyét, úgy az ember sokkal jobban bele tudná képzelni magát Ronja helyébe… így sajnos kicsit túlságosan is egyértelmű volt, hogy mese :D Kicsit sötét a könyv hangulata, de nem a baljós, hanem inkább a misztikus értelemben. Nagyon sajátos érzést vált ki az olvasóból, de ettől függetlenül engem magával ragadott.

silex>!

Apja meghagyta, vigyázzon, nehogy a hegyi folyóba pottyanjon, ezért naphosszat a vízparti síkos sziklákon szökdécselt vidáman, ahol a legharsogóbban zúgott el alatta a víz. Hisz ha az erdőben jár, nem tud vigyázni rá, hogy a folyóba ne zuhanjon! Csak akkor van értelme a vigyázásnak, ha ott történik a nagy zuhogónál, sehol másutt!

Kapcsolódó szócikkek: folyó
Uzsonna >!

Beszéltek az erdőről is. De amíg nem látta, milyen hatalmas és sötét, és hogy susognak a fák lombjai, nem értette, mi az az erdő. Most boldogan felkacagott, hogy hegyi folyó és erdő is van a világon. Mert szinte hihetetlen: ilyen hatalmas fák és ilyen szörnyű nagy víz, és élnek és mozognak – hát nem kell kacagni ezen?

16. oldal (Móra, 2014)

negyvenketto P>!

– Úgy szívom be a nyarat, mint a vadméh a mézet. Egy nagy-nagy nyárkaláccsá gyúrom majd össze, hogy legyen min élnem, ha már… ha már nem lesz nyár többé. Tudod, mi minden van benne?
És elmesélte Birknek, mi minden van benne.
– Egy nagy mézeskalács az egész, napfelkeltékből és áfonyától roskadozó bokrokból és a karod szeplőiből és a folyón csillogó esti holdfényből és csillagos égből és az erdő déli hőségéből, amikor a nap a fenyőkre tűz, és csöndes esti esőkből és mókusokból és nyulakból és jávorszarvasokból és a vadlovainkból és az úszásainkból és a lovaglásainkból, mondom, egy nagy, egybesült kalács mindenből, amitől nyár a nyár!

Kapcsolódó szócikkek: áfonya · erdő · eső · holdfény · jávorszarvas · kalács · lovaglás · méz · mókus · napfelkelte · nyár · nyúl
Uzsonna >!

Sötét éjszaka volt már, a hold magasan állt az égen. Ronja a tó partján megállt pihenni, egy kőre ült, és hallgatta, milyen csend üli meg az erdejét. Fülelt, de csak a nagy csendet hallotta. Tavaszi éjeken az erdő mintha tele volna titkokkal, varázslatokkal, csodaszerű és ősöreg dolgokkal.

122. oldal (Móra, 2014)

Kapcsolódó szócikkek: erdő
Uzsonna >!

A levegő tisztább és hűvösebb lett. Jött néhány hideg éjszaka, és lenn, a folyóparton az egyik nyírfa csúcsán hirtelen megsárgult a lomb. Jól látták, mikor kora reggel a tüzükhöz ültek, de egyikük sem szólt róla.
    És jöttek új napok egyre élesebb és tisztább levegővel. Mérföldekre lehetett ellátni a zöld erdők felett, de mennyi sárga és vörös vegyült már a zöldbe! Nemsokára aranyban és vörösben lángolt az egész folyóparti meredély. Látták ezt is a tűz mellől, és gyönyörködtek benne, de egyikük sem szólt róla.
    A folyó fölött egyre gyakrabban ült meg a köd. És egy este, amikor vízért mentek a forráshoz, felemelkedett, és ellepte az erdőt. Hirtelen a tejszerű ködben találták magukat.

172-173. oldal (Móra, 2014)

Kapcsolódó szócikkek: ősz
negyvenketto P>!

Azon az éjen, mikor Ronja megszületett, csak úgy zengett az ég a hegyek fölött, bizony, olyan viharos éjszaka volt, hogy a Mattis-erdőben lakó manók, törpék és trollok mind-mind barlangjaikba és rejtekeikbe bújtak, csak a szilaj vérlidércek lelték kedvüket az ítéletidőben, és nagy visongva és rikoltozva röpködtek a Mattis-hegyen álló rablóvár körül.

Kapcsolódó szócikkek: manó · törpe · troll
Ydna>!

Farmanók kuncogtak a fák közt, lomha trollok kúsztak a sziklák mögött, szürketörpék rajzottak elő rejtekeikből, és a sziszegésükkel ijesztgettek mindenkit, aki a közelükbe tévedt. A hegyekből vérlidércek szálltak alá…

MortuusEst>!

De ettől eltekintve a boldog atya mindent hihetetlenül nagyszerűnek talált, amit Ronja csinált, és meg volt győződve róla, hogy leánykájának nincs párja széles e világon.

Tome>!

– Te gyermek, máris a kis kezedben tartod az én rablószívemet – mondta. – Fene érti hogyan, de így igaz!

Uzsonna >!

És Ronja megjött, és hanyatt-homlok vetette magát bele a tavaszba. Minden olyan pompás volt körülötte, ez a nagyszerűség a feje búbjáig eltöltötte, és felvijjogott, mint egy madár, magasan és élesen, és el is magyarázta Birknek:
    – Muszáj egy igazi tavaszi visítást kiadnom magamból, másképp szétfeszítene! Figyelj csak! Ugye hallod a tavaszt?
    Hosszú ideig álltak szótlanul, és hallgatták, hogy csivitel, hogy susog, hogy mormol, hogy dalol és hogy csörgedezik az ő erdejük. Minden fája, minden vize és minden zöld csalitja élt, és mindenütt a tavasz egészséges, vad dala zengett.
    – Csak állok, és érzem, hogy fut ki a tél belőlem – szólalt meg aztán Ronja. – Mindjárt olyan könnyű leszek, hogy felrepülök!

91-92. oldal (Móra, 2014)

Kapcsolódó szócikkek: tavasz