Napfény ​és hús 16 csillagozás

Arthur Rimbaud: Napfény és hús

A kötet tartalmazza Rimbaud verseit, prózai költeményeit, vázlatait és levelezését.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: A világirodalom gyöngyszemei Kozmosz Könyvek

Arianrhod>!
Arthur Rimbaud: Napfény és hús

Már ifjabb koromban is szerettem Rimbaud-t, szerintem ez hozzátartozik a kamaszkori lázadó életszemlélethez, ő pedig aztán elég polgárpukkasztó módon tudott (viselkedni) írni. A verseit már olvastam, de a prózai műveit és leveleit most először. Így ismételve a versei közül van néhány, ami már nem fogott meg, de a leveleiből sokat tanultam.

Az én kivánságom
lápi korhadás,
undok pép aljában
erdő-ringatás.

Lehet-e nem szeretni, nem csodálni ezt a nagyszerű költőt? Egy irodalomért és költészetért rajongó ember valószínűleg tiszteletét fejezi ki Rimbaud előtt (is). Velem is így van.
Magába zárt ez a melankolikus világ. Van-e esély jobbá válni? Mások válhatnak-e jobbá általunk? Van-e még fény, mely szívünkbe költözhet vagy nincs remény már semmire sem?

altagi P>!
Arthur Rimbaud: Napfény és hús

Utoljára gimnáziumban olvastam spoiler versét, és nem emlékszem, hogy annyira rajongtam volna érte. A teljes igazsághoz persze hozzátartozik, hogy versek, költemények vagy akármilyen rímbe szedett írás nem az én világom…
Ami ebben a kötetben nagyon-nagyon tetszett:
Jópár vers több fordítótól egymást követően szerepel spoiler, és bizony összehasonlítgattam mindet, hogy nekem melyik fordítás tetszik a legjobban, elég nagy különbségeket tapasztalva. Ha sikerül magamat és a francia tudásomat összeszednem, néhányat eredeti nyelven is tervezem olvasni.
A prózai művei nagyon magukkal ragadóak, teljesen belefeledkeztem olvasás közben, annyira olvastatták magukat. A levelek viszont a kedvenceim voltak.

Ginci>!
Arthur Rimbaud: Napfény és hús

Minden vágyadnak, önzéseidnek és minden bűneidnek a halál legyen a díja.

Szeretem ezt a fickót. Szeretem a nyers keserűségét, ugyanakkor megmutatja a szenvedélyes, csupa jó oldalát is. Imádom, hogy Rimbaud ilyesmire képes. ♥

Lunemorte P>!

Ki árthatna nekem, akinek semmim sincs, saját magamon kívül?

Lunemorte P>!

– Kérlek, kedves Sátán, ne nézz rám oly bosszúsan!

Kapcsolódó szócikkek: sátán
Lunemorte P>!

Semmit se tudhatunk! – fullasztó babonák
s tudatlanság nehéz köpenye húzza vállunk!

Lunemorte P>!

Lelkesedhet az ember a romboláson is, megifjodhatik a kegyetlenségben!

Lunemorte P>!

Óh, mondd, nem felejtesz el, ugye?
Nem, nem felejthetsz el.
Te mindig a szívemben élsz.

Lunemorte P>!

Fejemnek te adnád a bűnbocsánatot?
Jajgatok s röhögök, roskadok le a porba!
Elátkozott vagyok, részeg, háborodott,
holt-színű s bármi más! De nézz csak nyomorodra,
igaz! Megvetlek én, mint poshadt kobakot.

Arianrhod>!

Politikáról írtok nekem. Ha tudnátok, mennyire nem érdekel! Több mint két éve, hogy ki sem nyitottam az újságot. A vitákból mostanra már egy szót sem értek. Akár a muzulmánok, tudom, hogy aminek meg kell lennie, az meglesz, és kész.

29. levél: Családjának