Nagyfeszültség 29 csillagozás

Arthur Hailey: Nagyfeszültség

Nim Goldman, a GSP and L, a legnagyobb kaliforniai áramszolgáltató vállalat alelnöke, e regény hőse azon kevesek közé tartozik, akik lehetségesnek tartják, hogy a XX. század végén az Egyesült Államok egész területén bekövetkezhet egy olyan méretű elektromosenergia-válság és hosszan tartó áramhiány, amely legalább olyan súlyos következményekkel jár, mint egy nagy természeti csapás. Az alelnök akcióba lép…

Megjelent Túlterhelés címmel is.

Eredeti megjelenés éve: 1979

Magvető, Budapest, 1990
476 oldal · puhatáblás · ISBN: 9631418170 · Fordította: Fencsik Flóra

Virágszépe>!
Arthur Hailey: Nagyfeszültség

Pontos, részletes képet kapunk egy magánkézben lévő áramszolgáltató vállalat működéséről, felépítéséről, nehézségeiről, hogy hogyan száll szembe az őt és egyben az embereket fenyegető terrorizmussal, erőszakkal. Ennek a vállalatnak vezető helyettese, szóvivője a regény főszereplője, Nim, az ő cseppet sem békés magánéletével is megismerkedhetünk. A karakterek személyisége, élete sok kis részletből áll össze. Sajnos számomra egyik sem volt szimpatikus, senkivel nem tudtam együtt érezni. Valós veszélyről szól a könyv, a terrorizmusról, amely az életünk bármely területén megjelenhet. Érdekesen, jól felépített könyv.

ChEebor>!
Arthur Hailey: Nagyfeszültség

Arthur Hailey műveitől nem idegen a tragédia és a thriller-be illő elemek, és a Nagyfeszültség maximális fokon adagolja mindezt. Ráadásul igencsak elgondolkodtató képet ad nemcsak az áramfejlesztők, hanem az ezek által a mindennapi életre vonatkozó hatásoktól. Olyanokról, amikbe talán bele sem gondolunk. Mindehhez jön a jó történet: az áramfejlesztő cég embereinek, köztük a főhős Nim Goldmannek, ki kell állnia az igazáért, hogy felépíthesse az új széntelepet. Ám mindeközben furcsa figurákkal, saját családjának válságával, közveszélyes őrültekkel és elszánt terroristákkal kell megmérkőznie, és bizony egy pillanatig nem lehetünk benne biztos, mi lesz a vége. A többi Hailey könyv is szuper, de ez különösen az.

Kojak85>!
Arthur Hailey: Nagyfeszültség

Ez volt az első könyvem a szerzőtől, de biztos, hogy nem az utolsó. Remek sztori egy nagyon szimpatikus főszereplővel, aki tudásával és jellemèvel mindent elér (főleg a női hálószobák kilincseit) és hála istennek nem verekszik, nem lövöldözik és nem győz le mindenkit testi erejèvel! És miközben Goldman a pozitív hős remek figura, úgy a negatív hősök is remekül vannak kitalálva és bemutatva. A problèma pedig aktuális, imádom ahogy egy kicsit Amerika is porondra kerül a tonna számra kibocsátott fedezet nélküli dollárjaival, az olajembargóval, és az összes mocskosságával, amit majd az évtizedek ismét beigazolnak (jelenleg sem jobb a helyzet, csak a karizmatikus amerikai elnökök az elmúlt évtizedekben inkább háborúval, fenyegetéssel, előbb-utóbb kiderülő biológiai fegyverkezéssel teszik fel a „koronát” Amerika szupernagyhatalmi pozíciójának ébren tartására – bocsánat, elkalandoztam). Jól esik, még ha a regény nyilván fikció is, legalább kimond egy-két részigazságot!
A társadalmi problèmákkal – 79-ben nyilván más jellegűek voltak – is foglalkozik, hiszen a hűtlensèg is az, a terrorizmus és a fanatizmus is oda sorolható, a fèktelen pazarlásról nem is szólva! Aktuális a mai napig, és mindenkinek ajánlom, mert az elejètől a vègèig izgalmas, szerethető, s bár nyilván nem mindenkit èrdekel az energetika, de egy örökkè aktuális tèmakör, hiszen a villanyáram napjainkban maga az èlet!

Virágszépe>!

Érdekes logikai bukfenc: „Legyél úgy szabad, ahogy nekem tetszik, másként széttéplek.”