Misterioso (Misterioso 1.) 62 csillagozás

Arne Dahl: Misterioso

A svéd üzleti elit tagjait sorra holtan találják fényűző otthonaikban. A sorozat első részében megalakul az A-csoport, egy tehetséges rendőrökből álló különleges egység, mely fényt derít Svédország legkeményebb bűncselekményeire.
A nemzetközi hírnévnek örvendő svéd szerző, Arne Dahl a skandináv krimiktől megszokott módon a lélektani ábrázolás érzékenységével és a társadalmi tabló hitelességével vezeti végig az olvasót a sok szálon futó nyomozás történetén az egyik rendőr, Paul Hjelm nézőpontját és magánéleti válságát a középpontba állítva.
A könyvből 2011-ben Svédországban nagy sikerű film is készült.

Scolar, Budapest, 2013
432 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789632444062 · Fordította: Papolczy Péter

Arne Dahl: Misterioso

Első könyvem a szerzőtől és szerencsére bejött a megérzésem, hogy egy jó történetet fogok kapni. Indító darabja ez egy sorozatnak ami elmeséli, hogyan is alakul meg az A-csoport, amely Svédország különböző pontjairól verbuvált rendőrökből áll és első feladatuk a svéd üzleti elit tagjait sorra likvidáló sorozatgyilkos megállítása. Külön pluszpont az írónak a karakterekért, mert különösen jól sikerült megalkotnia őket, nekem egyikkel sem volt bajom, nem éreztem azt, hogy bárki is felesleges lenne. Persze itt is kiemelkedik egy közülük Paul akinek az életébe kicsit jobban is betekinthetünk. Tipikus skandináv hős, magánéleti válsággal, akinek karrierje zátonyra futna ha nem lépne be a csoportba, de ettől függetlenül nem lopja el az oldalakat az ő karakter. Jól felépített történet, ahol hőseinknek fel kell kötni a gatyát ha gyorsabbak akarnak lenni, mint a gyilkos, több szálon futó nyomozás, amiben bőven vannak csavarok is, soha rosszabb sorozatkezdő kötetet. Egy bajom van nekem ezzel a sorozattal, mégpedig az, hogy a második kötet után megállt a többi rész kiadása. Remélem valamelyik kiadó felkarolja és olvashatok még az A-csoport kalandjairól.

colman>!
Arne Dahl: Misterioso

Elkövettem azt a hibát, hogy a „Valaki figyel” után olvastam. Az azért lényegesen jobb lett , szerintem. Igaz, hogy ez tizen…valahány évvel korábban íródott, meg is látszik. Mindamellett érdekes, nem megszokott nyomozós krimit olvastam. El fogom olvasni a folytatást is (Rossz vér), de igazából a Berger-Blom nyomozópáros folytatását várom.

mate55>!
Arne Dahl: Misterioso

A Misterioso karakterépítése, társadalomkritikája, gondosan felépített feszült hangulata mellett nem csak a bűntény maga a lényeg, hanem a nyomozók lelkivilága, magánélete is. Élveztem Dahl krimijét, igazi olvasmány élményt, szépirodalmi szórakozást is találtam benne. Egyszerű és elegáns borító, tökéletes kivitel. Élvezet volt kézbe venni.

Sheeana>!
Arne Dahl: Misterioso

Semmi különös, de legalább nem idegesítő.

Arne Dahl: Misterioso

Svéd krimi, orosz maffia kis politikai összefonódással. Zene szerető gyilkossal, aki a svéd elit köreiben okoz riadalmat.. Érdekes szórakoztató, különösen a háttér információk. Most is van rendőr, akinek válságban a házassága.Jó volt.

nero P>!
Arne Dahl: Misterioso

A Scolar Krimik sorozatban jelent meg véleményem szerint az idei év eddigi legstílusosabb könyve, tárgyként is érdemes figyelmet szentelni neki. Arne Dahl: Misterioso című regényét már kézbe venni is remek. A tökéletes, könnyű zsebkönyvméretű kötet fekete borítója és az oldalak szélének vörös festése egészen különleges összhatást ad. Máthé Hanga ezúttal tökéleteset tervezett. Megrögzött híve vagyok az elektronikus könyvnek, most viszont megadtam magam a hagyományosnak, a tárgykultúra vonzásának.

A regény közel sem friss, 1999-ben íródott és egy sikersorozat első része. Éppen ezért kicsit már furcsán hat, hogy nincs mindenhol internet, az okostelefonokat még ki sem találták, nem is beszélve az mp3 lejátszókról. A regényben éppen ezért egy ma már letűnt technika, a kazettamásolás is fontos szerepet játszik. A ’címszereplő’ ugyanis nem más, mint Thelonius Monk, a különleges zenéjéről híres jazz zongorista Misterioso című világhírű számának egy speciális felvétele. Ha tehát kellően vállalkozó szellemű a kedves olvasó, a megfelelő hangulat megteremtéséhez érdemes meghallgatni a számot: http://www.youtube.com/watch…. Figyelmeztetnünk kell azonban, ez nem a könnyen fogyasztható jazz kategóriája.

A történet Svédországba visz bennünket, ami a legtöbb magyar számára a jóléti állam szinonimája. Ahogy azt azonban megszokhattuk a műfajtól, kiderül, hogy ez sem Eldorádó. A Misterioso történetében fontos szerepet játszanak a jugoszláv háború elől menekült bevándorlók, az alkoholcsempészés hátterét biztosító orosz maffia, no meg a svéd társadalom belső feszültségei és problémái. A történet bűnügyi szempontból is két szálon fut. Az egyik egy túszdráma lezárása, a másik egy, a svéd milliárdosokat sorban kivégző sorozatgyilkos felkutatása. A két szálat Paul Hjelm, a kiváló nyomozó köti össze, akinek magánéleti válsága is fontos része a sztorinak.

A Misterioso egy sorozat első kötete, remélem, hamarosan magyarul is olvashatjuk a folytatást és újra találkozhatunk Hjelm nyomozóval és társaival.

tomato67>!
Arne Dahl: Misterioso

Életem első skandináv krimije, de biztosan nem az utolsó!
Nagy hírverése volt a sorozatnak, ezért fenntartásokkal vágtam bele, de kellemesen csalódtam. Ugyanakkor rá kellett jönnöm, mennyire keveset tudok/unk a svéd valóságról.
Arne Dahl ábrázolásában azonban szinte tapintható minden.
Kiváló karaktereken keresztül ismerhetjük meg a bonyolult svéd-orosz-balti-finn összefonódásokat.
Izgalmas volt, érdekes volt, jó lenne filmen is látni. Kár, hogy nem szinkronizálták még és feliratot sem találtam hozzá…
Ja, és időnként nagyon jó a humora is, amivel oldja a feszültséget.
Lehet, hogy nem cask névrokonok a norvég Roalddal?
Azt hiszem, elolvasom a többit is :)

kfg>!
Arne Dahl: Misterioso

szeretem az olyan krimiket – is –, mint ez, amelyekben egy rendőri csoport áll a középpontban. szerintem jó az ötlet, jó a cselekmény vezetése.

a megírás viszont helyenként szerintem magasabbra tör, mint a szerző képességei vagy rutinja engednék. helyenként idegesítően irodalmiaskodó. lehet, hogy csak annyi, hogy első könyv – mindenesetre a sorozat első darabja – és még keresi a hangot a szerző

de szünetre, fáradtan kiválóan alkalmas az idő eltöltésére.

orsicsiga>!
Arne Dahl: Misterioso

A maga nemében jó kis könyv volt, de rájöttem, hogy engem nem azok a krimik kötnek le, ahol a fő téma a nyomozás menete és a zsaruk munkája, inkább az elkövetői és áldozati oldal pszichológiája érdekel. Itt viszont inkább előbbin van a hangsúly: a nyomozók karaktere, kapcsolatai, a nyomozás menete. A skandi környezet és társadalmi témák miatt élveztem, de most már tudom, mire kell figyelnem egy krimi kiválasztásánál. Már amennyiben a fülszüvegből bármennyire is lejön.

kendama>!
Arne Dahl: Misterioso

Tipikus svéd krimi, annak minden kötelező elemét tartalmazza. A gyilkos indítékát nem igazán sikerült megértenem, az a szál – ami tulajdonképpen a fő szál – nem sikerült jól, de tény, hogy ennek ellenére is olvastatja magát a könyv.

PRicsmond>!

Kezdődjék a játék. A rendőrök védőangyala vigyázzon magukra.

PRicsmond>!

– Hultin is itt dolgozott a hetvenes évek végén, nem tudtad? Vacak egy focista volt. Falábú Hultin, a legrémesebb középpályás a városban. Nulla labdaérzék. A lefejelés és a szemöldökrepesztés volt a specialitása.

robinson P>!

Az ordas hazugságok mindig legyenek a legrészletesebben kidolgozva. Akkor bárkit meggyőznek.

robinson P>!

Körülnéz. Micsoda rongyrázás, gondolja. Még az elegánsan kavargó porszemek is, mintha megrendelésre készültek volna, a kristálycsillár kiegészítőiként.

robinson P>!

A szabad piac a még szabadabb balti piaccal találta magát szembe, mindennap veszélynek volt kitéve, mindennap veszteségek érték, és hogy szembe tudjon szállni a maffiával, még a szovjet időkben kiképzett embereket foglalkoztató orosz őrző-védő cégeket alkalmazott. A svéd cégek egy kisebb polgárháborút finanszíroztak exszovjet vállalkozók között. Államközi támogatás, mondhatni.

robinson P>!

Nyberg vakond módjára ásta bele magát az alvilágba. Kifinomult módszere ellenére semmilyen eredményre nem jutott. Ő kezdett elsőként kételkedni a nyomozásban. Vagy alapvetően rosszul csinálnak valamit, vagy újabb Palme-gyilkossággal van dolguk.

robinson P>!

– Mit is mondott? „Annyi véletlen esett egybe, hogy ezt már nem lehetett véletlennek tekinteni. A sors akarta így. Egy hajszál választja el a véletlent a sorstól de ha az ember átlépi azt a határt, nincs visszaút.”

robinson P>!

– Nyilván van abban valami vészjósló, hogy a különítmény április elsején jött létre…. – mondta aztán.
– Szerintem jobb, mint a péntek tizenhárom….

robinson P>!

Valami megváltozott a tekintetében, még soha nem látta ilyennek azelőtt. Különös magány és végső csüggedés áradt belőle. Elhagyatottság.

Tallin őrült város.
Viggo Norlander legalábbis így gondolta, miután eltöltött ott negyedórát.
És később sem változott az álláspontja.

Misterioso sorozat · Összehasonlítás