Magyar ​népmesék 81 csillagozás

Arany László: Magyar népmesék Arany László: Magyar népmesék Arany László: Magyar népmesék Arany László: Magyar népmesék Arany László: Magyar népmesék Arany László: Magyar népmesék Arany László: Magyar népmesék Arany László: Magyar népmesék Arany László: Magyar népmesék

Arany László – Arany János fia – egyik úttörője a magyar népköltészet feltárásának. Sok évtizede nevelkednek meséin hazákban a gyerekek. A mostani kicsinyek mesevilága is elképzelhetetlen Arany László örök szépségű meséi nélkül. A kis gömböc, Fehérlófia, Dongó meg Mohácsi, A kismalac és a farkasok Babszem Jankó: megannyi jó ismerőse felnőttnek, gyereknek. Ebben a kötetben ismét találkozik velük. De talál benne számos olyan szép mesét is, amelyet mostanában sehol sem olvashatott. A gazdagon, színesen illusztrált mesekönyv értékes kötettel gazdagítja a kis olvasók könyvtárát, és felújuló, friss örömet szerez a felnőtteknek is.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: A magyar irodalom remekei II. Népszabadság

Kedvenc, Székelyudvarhely, 2017
Fapadoskonyv.hu, Budapest, 2012

Bla IP>!
Arany László: Magyar népmesék

Arany László Magyar népmesék c. kötetében nagymamám megörökítette, hogy 1960 decemberében születésnapomra kaptam, s olvashattam is azon minutában, miután félévkor 4-est kaptam hangos olvasásra, mert „hadarok”. Most újraolvasva is igen kedvesek e mesék: A kis ködmön, A kiskakas gyémánt félkrajcárja, A kismalac és a farkasok, a Pancimanci és a többiek. Fiaimnak is meséltem anno e könyvből, már az is mintegy 35 éve volt. Remélem, ők is megteszik majd a családi könyvtárból válogatva…

gabiica P>!
Arany László: Magyar népmesék

Nagyon élveztem a kötet olvasását. Voltak benne számomra már ismert, de teljesen új mesék is. Szinte mindegyikre azt tudom mondani, hogy nagyon tetszett és jó volt. Megvolt a mesékben a magyar mesékre jellemző tulajdonságsorozat, a bűvös számok, a ravaszság és leleményesség, és bár csak most felnőttként veszem észre, de némi morbiditás is.
A tündérkisasszony és a cigányleány vagy Az aranyhajú hercegkisasszony nagyon tetszettek, látszik, hogy a királylányos meséket jobban kedvelem. Az abszolút kedvenc azonban Zsuzska és az ördög története volt. Imádtam!

Mariann_Czenema P>!
Arany László: Magyar népmesék

„Ez naptól fogva jó dolguk volt a gyermekeknek, egész nap mindig előttök állt a sok dió, akkor ettek, mikor nekik tetszett, de még rájok is parancsoltak, hogy vagy kell, vagy nem, mindig egyenek, a mostohájok is mindig édesgette, lelkemezte őket, csak hogy tejbe-vajba nem fürösztötte. Már fogytán volt a dió, amit elibök tettek; egyszer a kislány megint nem aludt egy éjszaka, hát hallja, hogy mondja a mostohája az apjának:

– No, apjuk, szép kövérek már a gyermekek, itt már az ideje, hogy megöljük őket, holnap hát majd megfürösztöm mind a kettőt, holnapután aztán – úgyis vasárnap lesz – megöljük, nagy dínomdánomot csapunk belőlök.”

:D Az őzike című mese elején zajlik ez a „bájos” párbeszéd a mostoha és az édesapa között, amit nem szívesen olvasnék fel a 10 és 12 éves gyerekeimnek. De Arany László kötetének harmada ilyesféle történeteket tartalmaz, Kakas és pipében megful a pipe; levágják az aranyhajú királylány haját, karját, szemét veszik…

Szóval ezentúl, ha nénik, bácsik sopánkodnak majd elvadult világon, javasolni fogom nekik ezt az 1862-es gyűjteményt, amit nem csak azért nem tartok 5 csillagosnak, mert horrormesék vannak benne.
Grimm, több Benedek Elek gyűjtemény után most már simán látom hol vannak szerkesztési hibák, logikai bukfencek a szövegben, hol-mikor került egy-egy utólagos félmondat, betoldás a történetbe, mert a nélkül követhetetlen lett volna valójában a mese.

Reich Károly rajzai azonban feledhetetlenek, gyerekként biztosan olvastam ezt a kötetet is, de nem maradtak meg bennem a mesék. Az illusztráció viszont igen :))

Móra, Budapest, 1983
180 oldal · ISBN: 9631132277 · Illusztrálta: Reich Károly
Dilaida P>!
Arany László: Magyar népmesék

Hogyan is lehetne egy ilyen gyöngyszemet, egy ilyen különleges gyűjteményt értékelni?
Eleinte nem találtam meg vele a hangot, de miután ez megváltozott, csak sodortak a mesék, és nem akartam, hogy elfogyjanak. A népmesék az egyedüli történetek, ahol nem csak megbocsájtom, hogy semminek nincs értelme és a szereplők jelentős részének nemhogy logikai érzéke nincs, de józan esze sem sok, hanem még élvezem is.
Ez a múltunk, de valahogy a jelenünk is, idegen és mégis nagyon ismerős. Ezek a mesék mi vagyunk, a történelmünk, a nyelvünk, a gondolkodásunk és a mentalitásunk – a kultúránk.

„Laci te,
Hallod-e?
Jer ide,
Jer, ha mondom,
Rontom-bontom,
Ülj meg itten az ölemben”

Hát Laci megültél az ölemben és még nem is fájt, tehát nem kiabálok.
Arany János mindent tudott az irodalomról, és a fia is kitett magáért. Nem hiszem hogy lenne még egy olyan műfaj ami közelebb hozna a múltunkhoz mint a népmese, benne van minden vágyunk, reményünk és kételyünk, a történelem gyerekes képzelete.
Sokat csatázó királyok akik messzi távolba vívják a háborút, és addig nem tudják mi is történik kicsiny országukban, minden rendben tesznek mihelyt hazaérnek ( talán ez volt a legtöbbet előforduló mese elem)
Végtelen egyszerű lelkű népnek tűnünk a mesék szárnyán, ha felettünk egy jó király uralkodik minden rendben van, mert ő felnégyeli a rossz embereket és ha nagyon fiatal lányok vétkeznek, inkább zárdát választ hogy legyen idejük imádkozni a bűneik bocsánatáért.
Szegény csizmadiafí is eljuthat a csúcsra lehet belőle jó király, de előtte megtartják a heted hét országra szóló lakodalmat.
Lehet hogy most én bonyolítom túl, nincs itt semmilyen mögöttes tartalom, csak jó mesék. Élvezettel olvastam, tudtam mosolyogni, az állat mesék kimondottan aranyosak, nekem azok lettek a kedvenceim. ( sokat azért előtte is ismertem, de volt újdonság is)
Nagyon jó kis gyűjtemény gyereknek és felnőtteknek akiknek viszket a kezük, hogy ott is mögöttes tartalmat lássanak, ahol erről nincs is szó.

Gyöngyi0309>!
Arany László: Magyar népmesék

Szeretem a magyar népmeséket, mert nem mindig cukik.
Ebben a kötetben volt több olyan mese is, aminek nem jó lett a vége, úgy gondolom majd a kellő időben ezeket is meg kell ismertetni a gyerekkel.
Rókus még nagyon pici, bár – amikor fent volt- nagyon örültünk neki, hogy odafigyelt a mesékre. Ebben a kötetben van néhány kép, azokat nagy érdeklődéssel vizsgálgatta.
Valószínűleg, ha már majd ért, nem ezzel a könyvvel fogunk kezdeni, mert még férjemnek és nekem is nehéz volt a nyelvezete, több kifejezésre rá is kerestünk, de már tudjuk, hogy mit jelent, hogy „Farta Te!” :)
A legtöbb mesét ismertem, de voltak újak is, így mindig élvezetes volt az olvasás, annak ellenére, hogy nagyon vihartépte a példányunk, az első borító az évek alatt az enyészeté lett.
Férjem kedvence A macska és az egér című mese volt, az enyém pedig Gagyi gazda :)

Móra, Budapest, 1979
184 oldal · keménytáblás · ISBN: 9631132277 · Illusztrálta: Reich Károly
encus625 P>!
Arany László: Magyar népmesék

Kihívás miatt olvastam el a kötetet, minden nap egyet-egyet. (Na jó, a végén már 3-at egy nap alatt). Valamikor huszonsok éve olvastam népmesét utoljára. :) Voltak a könyvben ismerős mesék, de a nagy része új volt. Vegyes volt minden szempontból, hosszabbak, rövidebbek egyaránt voltak. A láncmeséket nem szerettem és némelyik olyan mesét se, ahol a főszereplő állat elpusztul a mese végére…

Móra, Budapest, 1983
180 oldal · ISBN: 9631132277 · Illusztrálta: Reich Károly
Csoszi>!
Arany László: Magyar népmesék

Gyerekkorom egyik nagy kedvence. Kellemes élmény volt felnőttként újra elolvasni a történeteket. A „Pancimanci”, „A veres tehén”, „A kis kakas gyémánt félkrajcárja”, „Fehérlófia” és „A kis malac és a farkasok” című mesék tetszettek a legjobban.

hencsa06>!
Arany László: Magyar népmesék

Régi , ismert mesék. Mindig jó olvasni belőlük egy-egyet. a legtöbbet gyerekkoromból ismertem.

Izolda P>!

Volt egyszer egy szegény ember meg egy szegény asszony, mind a kettő özvegy volt, s mind a kettőnek volt egy-egy leánya, csakhogy az ember leánya szép volt, az asszonyé meg csúnyább a hátramenésnél.

Az ördög és a két leány

tomgabee>!

– Ó, felséges királyfi, mondanám is én, meg nem is.
– Mondjad no, bolond, hisz nem szoktam én az igazságért megharagudni.

A vak király

A vadgalamb és a szarka

Tudod-e, miért nem ért a vadgalamb a fészekcsináláshoz, miért rak olyan hitvány fészket, mely csak néhány szál száraz ágból van összetákolva?
Elmondom én.
A vadgalamb a szarkát kérte meg, hogy tanítsa meg őt a fészekrakásra, mert ebben a szarka igen nagy mester, s olyan fészket tud csinálni, hogy ahhoz a héja, ölyv hozzá nem fér. A szarka szívesen elvállalta a tanítást, s fészekrakás közben, míg egy-egy gallyat helyére illesztett, mindig mondogatta a maga módján:
– Csak így, csak így! Csak így, csak így!
A vadgalamb erre mindig azt felelte:
– Túdom, túdom, túdom!
A szarka elhallgatta azt egy darabig, de utoljára megharagudott.
– Ha tudod, csináld! – s otthagyta a fészket fele munkájában.
A vadgalamb aztán azóta sem tudott ebből a mesterségből többet megtanulni.

csillagka>!

Hol volt, hol nem volt, még az Óperenciás-tengeren is túl volt, volt a világon egy vak király.

Aquarius>!

Egyszer volt, hol nem volt, még az Óperenciás-tengeren is túl volt, volt a sós tenger kellős közepén egy lakatlan sziget, azon a lakatlan szigeten egy nagy hegy, annak a hegynek a tetején egy magas torony, annak a toronynak a leghegyibe egy könyv, abból szedtem én ezeket a szent beszédeket.

(Zsuzska és az ördög)

tomgabee>!

Ráadó csak nevette a dolgot.
– Hogy felejthetné el gerlice a párját, legény a kedvesét? Nem eshetik az meg.

Ráadó és Anyicska

tomgabee>!

– Forró vizet a kopasznak!

A kis malac és a farkasok

tomgabee>!

– Jaj, lelkem, be szép vagy, eszem a zúzád, hát hogy kerültél ide? Ki vagy? Mi vagy? Kit vársz itt?

A tündérkisasszony és a cigányleány

Dilaida P>!

Itt megint belevágott a királyné:
– Ha még tovább mered mondani, felpofozlak!
– Én is ott leszek ám – felelt rá a király –, csak folytasd, leányom!

93. oldal, A tündérkisasszony és a cigányleány