Aszfaltvirág 9 csillagozás

Antti Jalava: Aszfaltvirág

A félelem, a harag, a gyűlölet és az erőszak forrásvidékére visz bennünket Antti Jalava regénye, a „rejtett törvények” birodalmába, ahol szembesít bennünket a „tudatlanok mentalitásá”-val, azzal az ösztönös emberi vággyal, hogy másokat megalázzunk, hogy uralmunk alá hajtsuk őket, hogy saját tökéletlenségünket másokon kérjük számon.
A tízéves finn kiskamasz alig hét hónapja van Svédországban, és „nem érti, miért verik, miért kelt a jelenléte ilyen gyűlöletet az iskolában és a játszótereken. És mivel nem érti, visszaüt ahelyett, hogy meghúzná magát, elcsendesedne és megtagadva önmagát megváltozna.”
Antti Jalava Finnországban született, tízéves korában szüleivel Svédországba költözött. Önéletrajzi indíttatású regénye megrendítő sorsokon keresztül a napjainkban különösen aktuálissá váló hovatartozás kérdését feszegeti.

Eredeti megjelenés éve: 1980

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Polar könyvek Polar Egyesület

Polar Egyesület, Budapest, 2008
232 oldal · ISBN: 9638580127 · Fordította: Harrach Ágnes

Pumukli82>!
Antti Jalava: Aszfaltvirág

Érdekes volt olvasni ezt a regényt. Kortalan, teljesen mindegy hogy most a könyvben 1980- as években járunk és Finnek vagyunk és Svédországba vándorlunk ki és ott kezdünk új életet, vagy mostban vagyunk és most keressük a helyünket a világban. Teljesen minden melyik nemzetiség vagyunk, elhagyni azt a a helyet ahol felnőttünk mindig nehéz, és ha a környezet sem partner egy rémálom. Gyerekként pedig elképzelhetetlen, ha nem fogadnak be mert szerintük más vagy. Ez a könyv elképzelhetetlenűl nyomasztó, nem kapunk egy csepp jót sem. Nyomasztó és sötét, vártam, hogy vége legyen….viszont azt amit ígért megkaptam.

Niko7>!
Antti Jalava: Aszfaltvirág

Kisebbségi nemzetiségűként az országomban, áttudtam érezni a szereplők lelki világát, gyötrelmeiket. Szlovákia azon részén nőttem fel, ahol a magyarok száma túlnyomó többségben van és szerencsére szüleim hatására mind az általános, mind a középiskolában, magyar nyelven tanulhattam.
A regény ráébresztett arra mennyire fontos az anyanyelv ápolása, megőrzése és továbbadása az elkövetkezendő nemzedékek számára. Antti Jalava műve a szomorú igazságot mutatja be, teljesen reálisan. Témája a mai napig aktuális problémát feszeget, melyek napjainkban is jelen vannak az oktatásban és a mindennapokban.

K_S_Liliána>!

De csak magamnak írok, hogy visszataláljak önmagamhoz. Akár csak te.

K_S_Liliána>!

Miért, miért lettek ilyen mások hirtelen az emberek, miért nem olyan minden, mint azelőtt? Miét veszi el tőle a tanár a tollat, ha finnül ír? Miért nem akarja senki megérteni, amit mond? Miért lett az ő anyanyelve egyszerre otromba, szégyellnivaló? Régen nem így volt ez!