Antonín ​Dvořák 7 csillagozás

Antonín Dvořák

A 20 kötetes sorozatban a klasszikus zene géniuszainak életútjával, gondolkodásával, alkotói stílusával ismerkedhetünk meg. Sok színes történet, érdekesség, gazdagon illusztrálva. A CD-ken ismert műveik hallhatók a neves londoni Royal Filharmonikusok előadásában.

Róla szól: Antonín Dvořák

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Világhíres Zeneszerzők Kossuth

Kossuth / Metropol, Budapest, 2011
60 oldal · ISBN: 9789630966139 · Fordította: Vági Ákos

Amethyst >!
Antonín Dvořák

Érdeklődve vettem kezembe ezt a rövid zenetörténeti kötetet, mivel nagy kedvencem az Újvilág-szimfónia. Nem túl tömény, nem túl szájbarágós, lényegre törő, és kiolvasása nem igényel több időt, mint a CD melléklet végighallgatása, a kettő együtt fenomenális élményt nyújtott. Szívesebben olvastam volna részletesebben is Dvořák életéről, de kiindulópontnak jelen kötet is tökéletesnek bizonyult. Talán a kronológiát találtam a kelleténél elnyújtottabbnak. Értem én, hogy hasznos a zeneszerző életének szegmensei mellett világtörténeti időpontokat is felvonultatni, hogy el tudjuk helyezni a történteket időben és térben, ám úgy érzem, jelen kötetben átestek a ló túloldalára. Szinte többet tudtam meg a világkiállításokról, egy másik kontinens konfliktusairól, mint a zeneszerző életének fordulóiról – hiába, más zeneszerzőkhöz viszonyítva nyugodtabb és erkölcsösebb élete nem tartogatott említésre méltó botrányokat, válásokat, melyekkel kitölthették volna a kronológiát.
Nem csalódtam Dvořákban, szimpatikus személyiségnek tartom a leírtak alapján. És külön öröm számomra, hogy a kötet felvázolta az egyik kedvenc szimfóniám keletkezésének körülményeit és rendeltetését. Sok új, releváns tudással szolgált számomra.

SapphireSpirit P>!
Antonín Dvořák

az előző esti Ruszálka bemutató előtt olvastam el, mintegy felelevenítendő, amit erről a zseniális zeneszerzőről tudni lehet… ehhez mérten bőven elégséges anyagnak bizonyult… persze érdemes volna mélységeiben jobban megismerni Antonín Dvořák világát a zenéjén túl is egy vagy több köteten keresztül…

dwistvan P>!
Antonín Dvořák

Szeretem Dvorák zenéjét, ezért esett jól, hogy az életéről és a műveiről olvashattam. Jobban értékeltem volna egy részletesebb életrajzi regényt, de annak híján ennek is örültem.

dwistvan P>!

Az anekdota szerint egyszer kedves tanítványa, Josef Suk – a később világhírű hegedűművész, egyben Dvořák lányának, Ottiliának majdani férje – alaposan melléfogott: nem a mozdony, hanem a szeneskocsi számát olvasta le, s vitte hírül mesterének. Dvořák csak dörmögött magában, de odahaza már nem állta meg szó nélkül lányának: „És ehhez az emberhez akarsz feleségül menni!”