A ​rábeszélőgép 95 csillagozás

Élni és visszaélni a meggyőzés mindennapos mesterségével
Anthony R. Pratkanis – Elliot Aronson: A rábeszélőgép

Hogyan ​hirdessünk hatásosan? Hogyan védekezzünk a hatásos hirdetések ellen? Hogyan adjunk el jó terméket? Hogyan adjunk el rossz terméket? Hogyan álljunk ellen a kísértésnek, hogy megvegyük azokat a jó vagy rossz termékeket, amelyeket mindenáron ránk akarnak tukmálni? Hogyan adjunk el jó politikust? Hogyan adjunk el rossz politikust? Hogyan ne vegyük meg azokat a politikusokat, akiket mindenáron ránk akarnak tukmálni? Hogyan tartsunk hatásos beszédeket értekezleteken, gyűléseken vagy akár családi körben? Hogyan ragaszkodjunk álláspontunkhoz az értekezleteken, gyűléseken vagy akár családi körben tartott hatásos beszédek ellenére? Hogyan vegyünk rá másokat olyasmire, ami eszük ágában se volna? Hogyan ne vegyük rá önmagunkat olyasmire, ami eszünk ágában se volna? Hogyan válhat a nevelés propagandává? Hogyan válhat a propaganda neveléssé? Hogyan manipulálhatjuk embertársainkat? Hogyan állhatunk ellen a manipulációnak és a manipulátoroknak? Hogyan növelhető egy politikus vagy egy párt… (tovább)

Eredeti cím: Age of Propaganda

Eredeti megjelenés éve: 1992

Ab Ovo, Budapest, 1992
212 oldal · ISBN: 9637853030 · Fordította: Vámos Miklós · Illusztrálta: Sidney Harris

Gordon Allport

pwz I>!
Anthony R. Pratkanis – Elliot Aronson: A rábeszélőgép

Anthony R. Pratkanis – Elliot Aronson: A rábeszélőgép Élni és visszaélni a meggyőzés mindennapos mesterségével

Sok dolgot ismertem már ebből – és szerintem sokan tudnak is ezekről a praktikákról – de sokkal jobb néha tömény formában is szembesülni azzal, amit a média és a politika tartogat az egyszerű polgár számára. Amit a görögök lefektettek, majd Hitler és Göbbels olyan magas fokra emelt és aztán Amerika közvetítésével nálunk is elterjedt, az elég veszélyes ránk nézve! Miért hoznak a politikai pártok – főleg a választások előtt – amerikai tanácsadókat? Azért, mert az ott bevált sémákat próbálják itt is átültetni! Van, ami már segítség nélkül is megy! :) Elég csak a mai magyar politikai életre gondolni…, és ez pártfüggetlenül, bárkire, bármelyik oldalra igaz!
Félelmetes, hogy a Hitler és Göbbels által lefektetett propaganda eszközöket, kliséket, módszereket használva próbálnak most is terelgetni bennünket! És hiába írták ezt több mint 20 éve, a hatás még erősebb, mint akkor!

Ab Ovo, Budapest, 1992
Cipőfűző>!
Anthony R. Pratkanis – Elliot Aronson: A rábeszélőgép

Ma is aktuális. Bár vannak benne dolgok, amik a ma emberének szerintem világosak, ’92-ben talán nem voltak azok. Néhány résznél úgy éreztem, hogy ez a könyv azoknak az amerikaiaknak íródott, akik a micro-ba szokták tenni a macskájukat, hogy megszáradjon.
Ettől függetlenül fontos a könyv mondanivalója. Bot egyszerűen bemutatja és megmagyarázza, hogy az ember befolyásoltság (propaganda) hatása alatt cselekszik élete jó részében, ezt érzékelteti példákkal, néhol kissé sekélyesen (gondolom a könnyebb befogadhatóság miatt). Ezen a vonalon megy végig a kötet, még védekező praktikákat is felvázol a rábeszélés ellen. Amolyan kézikönyvszerű.

AkosAkos>!
Anthony R. Pratkanis – Elliot Aronson: A rábeszélőgép

5 csillag, mert pontosan azt adja, amit ígér (és jól). Bemutatja a propaganda működését, a meggyőzés eszközeit a mindennapi életben, valamint védekezési módjait. Egyébként elképesztő, hogy mennyire aktuális olvasmány ez manapság (is).

Anthony R. Pratkanis – Elliot Aronson: A rábeszélőgép

Kicsit többet vártam a könyvtől, de lehet, hogy csak annak tudható be a csalódásom, hogy sokat olvastam a témáról. Igazán pozitív, hogy megoldásokat és stratégiákat kínál a propaganda kivédésére és ártalmatlanítására. Így nem csak a különböző rábeszélési technikákkal ismerkedhet meg, aki elolvassa, de felkészülhet az „ellene folyó harcra” is.
Plusz információkat is szereztem a reklámokról és az amerikai propaganda-gépezet működési mechanizmusáról is. Nem annyira könnyed olvasmány, odafigyelést igényel, így azoknak ajánlom, akik nem kikapcsolódásként, hanem elsősorban infószerzésként szeretnék elolvasni.

Lindu>!
Anthony R. Pratkanis – Elliot Aronson: A rábeszélőgép

Mindenkinek el kellene olvasnia, és akkor talán kevésbé lehetne az embereket manipulálni és becsapni. Kedvencem, a 'hogyan építsünk szektát' (és vegyünk rá másokat értelmetlen vagy káros dolgok megtételére) témakör, mely a mai napig aktuális!

EBrody I>!
Anthony R. Pratkanis – Elliot Aronson: A rábeszélőgép

Rendkívül hasznos, szemfelnyitogatós, több embernek kéne elolvasnia. Az egyetlen „problémám” az volt vele, hogy ahogy haladtam, egyre inkább megkérdőjeleztem őket is, hogy nem csak meg akarnak-e győzni valamiről.. :D

PontHogy P>!
Anthony R. Pratkanis – Elliot Aronson: A rábeszélőgép

1992-ben íródott, akkor, amikor ugyanezt a tudást más könyvekből nem lehetett könnyen és emészthetően megszerezni. Az, hogy a leírtak nem egyedül a szerzők eredményei, nem von le az értékéből. Az alcímben megjelölt témát (élni és visszaélni a meggyőzés mindennapos mesterségével) igen alaposan körbejárják. Kötelező olvasmánnyá válása rosszat tesz neki, mert ami kötelező, azt keserű szájízzel fogadják, akiknek az. Idejétmúltságáról szó sem lehet amíg léteznek TV shop adások és propaganda híradó. Ha nem alkalmazod a napi információk szűrésében a rábeszélőgép ellenszereit akkor egyszerűen idióta maradhatsz.

nyolcadikutas>!
Anthony R. Pratkanis – Elliot Aronson: A rábeszélőgép

Családtag ajánlására olvastam el ezt a könyvet és milyen jól tettem.
Alapmű arról, hogy befolyásolnak bennünket a mindennapokban, annak szinte minden pillanatában bármilyen felületen. A könyv ugyan 1992-es, de látni a világ semmit sem változott az elmúlt ezredévekben a manipulálás terén, legfeljebb csak felgyorsult és kiszélesedett a felhasználható eszközök palettája.
Egy biztos. A média hatalom. Mi pedig egy profi világi rábeszélőgép alanyai vagyunk és ha akarjuk se tudunk kibújni ennek hatásmechanizmusa elől.
A gondolkodás ott kezdődik, amikor elkezdesz kételkedni.

amnézia P>!
Anthony R. Pratkanis – Elliot Aronson: A rábeszélőgép

Nem tudom, mennyire számít nívósnak vagy szakszerűnek a maga műfajában, túlzottan nem is érdekel, de már az első oldalakon tudtam, hogy a kívánságlistámon a helye, ugyanis ez az a könyv, amit többször elő kell vennem.
A leírtak nagy része párhuzamba vonható a mai (magyar és nemzetközi) politikával. Bár nagy eséllyel a könyv egésze is, csak én nem ismertem fel mindet.
Laikusoknak is jó olvasmány: segít jobban megérteni a körülöttünk lévő világot, és talán nem leszünk annyira befolyásolhatóak.

Piratgirl26 P>!
Anthony R. Pratkanis – Elliot Aronson: A rábeszélőgép

Az elmúlt napokban egy olyan könyvet olvashattam, ami 29 év elteltével is aktuális, esetleg a példákban szereplő eszközök változtak meg, mint például spoiler.
Tetszettek a gyakorlati példák és a vizsgálatok, egy valós képet alakítottak ki Amerikáról. Sok már korábbi megszerzett tudásomat ismételhettem át és értettem meg dolgokat, ami akkor nem volt egyértelmű.
Ami nem tetszett és amiért levontam egy csillagot, az a sok háborús, katonai és politikai példa. Tisztában voltam vele, hogy nem csak marketingről és reklámról lesz szó, de emiatt néha unalmas volt.

Chöpp >!

A cenzúra bizonyos gondolatokat hozzáférhetetlenné tesz, s így azoknak „ázsióját” növeli. Példának okáért Salman Rushdie Sátáni versek című regénye nem lett volna bestseller, legföljebb néhány ezer példányban adhatták volna el, ha Khomeini ajatollah nem mondott volna halálos ítéletet a szerző fejére. Így listavezető lett.

Chöpp >!

Ha több türelemmel viseltetnénk mások hibáival szemben, könnyebben bocsátanánk meg a saját botlásainkat önmagunknak.

Chöpp >!

Mi a francnak ismétlik annyit ugyanazt a hirdetést?
{…}
Az ismétlés rábeszélő erejét Goebbels, a náci propaganda miniszter is érzékelte. A náci rábeszélőgép axiómája így hangzott: a tömegek azt tartják igazságnak, ami a legismerősebben hangzik. Goebbels így fogalmazott:
Az emberek általában sokkal primitívebben értékelik a dolgokat, mint hinnők. A propaganda épp ezért legyen végletesen egyszerű és folytonosan ismétlődő. Hosszabb távon az a rábeszélő győz, akinek sikerül kifejeznie a problémát a legközönségesebb szavakkal, és akinek van mersze örökké hajtogatni ezeket a szavakat, fittyet hányván az értelmiségiek ellenvetéseire.

esőember>!

Ahányszor bekapcsoljuk a tévét, a rádiót, kinyitjuk az újságot, a színes magazint vagy a könyvet, valaki nevelésben részesít bennünket, oktat és kioktat: rábeszél.

Chöpp >!

Albert Camus szerint az ember olyan teretmény, aki egész életét azzal tölti, hogy megmagyarázza, hogy miért nem abszurditás az élete.

Chöpp >!

Manapság a hírnevet nem kiérdemlik, hanem gyártják, gondosan elemezve a helyzetet, s elérve, hogy a rábeszélő úgy fessen, ami a legelőnyösebb: szeretetreméltónak, hitelesnek, erősnek, szakembernek stb. – attól függően, hogy épp mire van szükség. Amint a személyiséget megteremtették (híres ember vagy politikus képében), az rögtön áruba bocsátható, s szolgálhat bármely ügyet, leginkább azét, akinek van pénze rá.

Chöpp >!

… a történelem általában a győzteseket igazolja. „Sikeres” árulókról nem tudunk, mert aki győz, az már „hazafi”, s aki nem, az pedig csak áruló marad.

Chöpp >!

Ha média kevesebb „példát” mutatna, világosabbá válna, hogy mi a jó és mi a rossz ezen a földön.

Chöpp >!

Az alapos ismeretterjesztés érdeklődő és tájékozott nézőket feltételez. Ilyen befogadók híján az újságírók kénytelenek leegyszerűsíteni az üzeneteiket, s egyre inkább szórakoztatásba csomagolják, tovább csökkentvén a közönség nevelésének lehetőségét. A végeredmény lesújtó – Entman kifejezésével: demokrácia, állampolgárok nélkül.

Chöpp >!

Hitler nem sokra tartotta a tömegek felfogóképességét. Ha ma élne, érzékelné, hogy az emberek csak a meggyőzés mellékútjain járnak, s gondolkodásukban rendre szimpla rávezetések zsinórmértékére hagyatkoznak. A hatásos propaganda e rávezetőkön és az érzelmi húrok pengetésén nyugszik. Hitler így írt erről említett könyvében:
A propaganda elsősorban az érzelmekre hasson, s csak kisebb mértékben az értelemre. Nem szükséges, hogy a nép tudatosan gondolkodjék, hiszen az emberek felfogóképessége amúgy is meglehetősen korlátozott, intelligenciájuk csekély, viszont igen gyorsan felejtenek. Ehhez képest a hatásos propaganda csupán néhány pontra szorítkozhatik, s a jelmondatokat addig kell ismételnie, míg a közönség minden tagja megérti, hogyan kell értenie őket.

Kapcsolódó szócikkek: Adolf Hitler · propaganda