Gyilkosság ​Deptfordban 15 csillagozás

Anthony Burgess: Gyilkosság Deptfordban

Anthony ​Burgess 1964-ben, Shakespeare születésének négyszázadik évfordulójára publikált egy regényt a nagy drámaköltő elképzelt szerelmi életéről. Alig harminc évvel később, 1993-ban pedig megjelentette egy másik nagy drámaköltő regényes életrajzát. Akkor volt a négyszázadik évfordulója Christopher Marlowe halálának.

A mai napig nem sokat tudunk Marlowe-ról. Egy varga fia, Cambridge-ben magiszteri titulust szerez, kiváló latintudós, az első igazán nagy Erzsébet-kori drámaíró, ateista, kém, homoszexuális, gyilkos és áldozat. Az ő alakján keresztül teremti újjá az angol nyelv szerelmese, Anthony Burgess az angol nyelv, kultúra és történelem egyik legnagyobb korát, I. Erzsébet uralkodásának szűk tíz esztendejét. A Nagy Armada támadását várva a királynő titkosszolgálata mindenhol összeesküvést szimatol, titkos katolikusok után nyomoz, Stuart Mária híveit fürkészi. Ezek közé a kémek közé jelentkezik még cambridge-i diákként „Kit” Marlowe, nem annyira hazaszeretetből, hanem… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1993

Európa, Budapest, 2009
388 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789630788366 · Fordította: Tótfalusi István

jethro>!
Anthony Burgess: Gyilkosság Deptfordban

Burgess-el elfogult vagyok. De hát ezt az elfogultságot ki kell érdemelni. Hogy mivel? Hát ezekkel: Nem fénylik, mint a nap, Enderby-sorozat, Földi hatalmak. És ne gondoljátok, hogy legjobb könyve a Gépnarancs!

Anthony Burgess: Gyilkosság Deptfordban

Az egyik kedvenc szerzőm utolsó regényéről mit írhatnék? Jól esett végigolvasni, de túlontúl mély nyomot nem hagyott bennem. Ha valaki Burgesst akar olvasni, ne ezt olvassa, hanem a Gépnarancsot, az Enderbyt, vagy a Földi hatalmakat (980 oldal, de meg se kottyan). Vagy mondjuk a most először magyarul megjelent Shakespeare-regényét, a Nem fénylik, mint a nap-ot (ami szerintem béna cím az eredeti Nothing Like The Sun-hoz képest.)

Frank_Waters I>!

– Nekem tetszik az öböl és a kebel egymás mellé állítva, ahogy a férfi tenyér és a női mell egymásba illik. Imádja a melleket?
– A fityegő tőgyeket, amelyeket szoptam hajdan?

17.

Frank_Waters I>!

Aztán van egy, aki most került fel vidékről, és a kezét próbálgatja, Shogspow vagy Shagspeer, valami ilyesmi.

257.

mandika>!

Isten messze volt, biztonságosan bezárva katedrálisába. Istent kiiktatta a szerelem. Örök lesz ez a szerelem? Ki a megmondhatója? De talán van olyan öröklét, amelyet Isten szövetsége nem érint, amely nem jelent többet, mint a múló idő felfüggesztése, és amely mindig is fellelhető lesz a tagok összevegyítésében. És mit tartogat a jövő? Amíg az idő halált színlel, nincsen jövő.

Frank_Waters I>!

Egy nő talán többre megy kétszínűséggel államügyekben is, meg a szerelmi életében is. Mind Éva lányai, természetüktől fogva csalárdak.

21.

Frank_Waters I>!

Az embert azonosítják a teremtményével. Teremts gazembert, s te is gazember leszel.

36.

Frank_Waters I>!

A nő csak gyerekszülő masina, de a fiú maga a tökély. Fiatalnak lenni, fénylő bőrrel, ragyogó szemmel, amikor a testet nem torzítja el a durva szőrösödés, amelyet érettségnek neveznek…

39.

Frank_Waters I>!

– Undorodsz a tanulmányoktól? – ámult el apja. – Hisz azok az emelkedésért vannak!
– Azért, talán, de csak azért. Önmagukban semmik.

59.

Frank_Waters I>!

Meztelenül hevertek, és Kit hátán a gyér pihéket oly szerelmes gyöngédséggel libegtette a szellő, mint ha forró italt hűt a csücsörített ajkak fuvallata.

92.